Φρένα!!! Εντυπώσεις και απόψεις

cson
Last seen: Πριν από 4 ώρες 30 λεπτά
Πάντως επειδή ταξιδεύω συχνά

Πάντως επειδή ταξιδεύω συχνά με panda 1.2 2015 φίλου, δεν έχω δει ποτέ κάποιο σημάδι κόπωσης ή μειωμένης πέδησης από τα φρένα του. Επίσης φορτωμένο σε καταβάσεις από βουνό χωρις το παραμικρό πρόβλημα.

Το αμάξι φοράει ανέκαθεν τα γνήσια , δίσκους και τακάκια. Έχει κάνει 2 αλλαγές τακακιων και μια δίσκων στα 100.000 χλμ. Επίσης δεν υπήρξε ποτέ θόρυβος.

Γνώμη μου είναι μη πειράξετε τίποτα στο συγκεκριμένο αμάξι. Θα πετάξετε τα λεφτά σας. Βέβαια δεν θα βρείτε κιόλας προϊόντα για αναβάθμιση για το συγκεκριμενο αμάξι. 

Με τα premier μόνο θα πέσετε σε κόστος αρκετά καθότι είναι σίγουρα φθηνότερα από τα γνήσια. Μένει να δοκιμαστούν αν έχουν την ίδια απόδοση.

up
2 users have voted.
XENO
Last seen: Πριν από 18 ώρες 19 λεπτά
Αντιμετωπίζω ξανά ένα

Αντιμετωπίζω ξανά ένα προβληματάκι με τα φρένα της w201, ειδικότερα με το ABS. Ενεργοποιείται  αρκετές φορές (όχι πάντα) ακόμη και με σχεδόν 0 χιλ και περισσότερο όταν είναι στριμένο το τιμόνι. Βέβαια έχει μια διαφορετική χροιά στην αίσθηση του "κλωτσίματος" όταν ενεργοποιείται με λίγα χλμ. Δηλαδή δεν νοιώθεις το έντονο "κλώτσημα", αλλά κάτι πιο ήπιο με κάπως μεταλλικό ήχο.  

Την προηγούμενη φορά που το έκανε, νόμιζα ότι ήθελε καθάρισμα κάποια φίσα ή ο αισθητήρας στον τροχό. Τελικά μετά από εξαέρωση του συστήματος των υγρών φρένων, όταν άλλαξα σωληνάκια στους εμπρος τροχούς,  σταμάτησε για ένα μεγάλο διάστημα να το κάνει.  Τώρα ξανακάνει τα ίδια.  Κάποια ιδέα για το τί μπορεί να συμβαίνει και επαναλαμβάνεται το ζήτημα; παίρνει κάπου αέρα το σύστημα; χάνει υγρά; άλλη αιτία; 

Σημείωση: τα ελαστικά είναι καινούργια. 

up
1 user has voted.
Ηλιας Α
Last seen: Πριν από 21 ώρες 57 λεπτά
Ξεκινα με αλλαγη στα υγρα

Ξεκινα με αλλαγη στα υγρα φρενων.

up
2 users have voted.
XENO
Ηλιας Α wrote:

Ηλιας Α wrote:

Ευχαριστώ Ηλία. Θα το πάω τη Δευτέρα. Το είχα ξαναπάει στο συνεργείο, αλλά εκείνη την ημέρα (ως συνήθως όταν το πας στον μηχανικό) δεν το παρουσίασε.

Ξέρεις μήπως υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ υλραυλικού κυκλώματος φρένων, υγρών τιμονιού ή συμπλέκτη; Ξέχασα να γράψω ότι όταν το κάνει συνήθως στα λίγα χλμ, έχω πατήσει και τον συμπλέκτη ή είναι στριμμένο το τιμόνι.

up
0 users have voted.
XENO
XENO wrote:

XENO wrote:

Ηλιας Α wrote:

Ευχαριστώ Ηλία. Θα το πάω τη Δευτέρα για αλλαγή υγρών μιας και είναι πολλά χρόνια που δεν αλλάχθηκαν. Το είχα ξαναπάει στο συνεργείο για αυτό το ζήτημα, αλλά εκείνη την ημέρα (ως συνήθως όταν το πας στον μηχανικό) δεν το παρουσίασε.

Ξέρεις μήπως υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ υδραυλικού κυκλώματος φρένων, υγρών τιμονιού ή συμπλέκτη; Ξέχασα να γράψω ότι όταν το κάνει συνήθως στα λίγα χλμ, έχω πατήσει και τον συμπλέκτη ή είναι στριμμένο το τιμόνι.

up
0 users have voted.
Ηλιας Α
Last seen: Πριν από 21 ώρες 57 λεπτά
Το δοχειο απο τα υγρα φρενων

Το δοχειο απο τα υγρα φρενων συνηθως τροφοδοτει και τον συμπλεκτη (χωρις να επειρεαζει το ενα τη λειτουργεια του αλλου, με το τιμονι καμια σχεση.

up
1 user has voted.
XENO
Ηλιας Α wrote:

Ηλιας Α wrote:

Το δοχειο απο τα υγρα φρενων συνηθως τροφοδοτει και τον συμπλεκτη (χωρις να επειρεαζει το ενα τη λειτουργεια του αλλου, με το τιμονι καμια σχεση.

Πολύ χρήσιμη πληροφορία, μου εξηγεί κάπως το φαινόμενο. Σ' ευχαριστώ και πάλι Ηλία. 

up
0 users have voted.
XENO
XENO wrote:

XENO wrote:

Ηλιας Α wrote:

Πολύ χρήσιμη πληροφορία, μου εξηγεί κάπως το φαινόμενο. Σ' ευχαριστώ και πάλι Ηλία. 

Ακόμη δεν κατάφερα να βρω χρόνο να πάω στο συνεργείο. Ελπίζω σύντομα να έχω νέα. 

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo