Φρένα!!! Εντυπώσεις και απόψεις

spiderTF160
Last seen: Πριν από 1ημέρα 19 ώρες
Link?

Έχουμε κάποιο Λίνκ ή υπάρχει κάποιος στην Ελλάδα που τα έχει;( τα carbotech)

up
3 users have voted.
cson
Last seen: Πριν από 3 ώρες 8 λεπτά
21 Quadra wrote:

21 Quadra wrote:

Bάλε ΑΧ6

Μιλάμε βέβαια για 220 ευρώ κόστος μόνο τα μπροστά. Έιναι κάτι ασύμφορο για μένα και για τη χρήση μου. 

Τα ax6 να υποθέσω ότι είναι αντίστοιχη πάστα του ds2500?

up
2 users have voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 9 ώρες 51 λεπτά
spiderTF160 wrote:

spiderTF160 wrote:

Δεν γνωρίζω, όλοι τα φέρνουν από την Αγγλία, επίσης να πω ότι η αντιπροσωπεία της Αγγλίας δέχεται να στείλεις παλιά τακάκια και πέρνουν τις μεταλλικές πλάτες και βάζουν την πάστα που θέλεις.

up
2 users have voted.
spiderTF160
21 Quadra wrote:

21 Quadra wrote:

spiderTF160 wrote:

Δεν γνωρίζω, όλοι τα φέρνουν από την Αγγλία, επίσης να πω ότι η αντιπροσωπεία της Αγγλίας δέχεται να στείλεις παλιά τακάκια και πέρνουν τις μεταλλικές πλάτες και βάζουν την πάστα που θέλεις.

Δηλαδή αν στείλω 4 παλιά τακάκια μου τα κάνουν carbotech? 
Ενδιαφέρον!

up
1 user has voted.
Nikos-
Εικόνα Nikos-
Last seen: Πριν από 4 ημέρες 15 ώρες
spiderTF160 wrote:

spiderTF160 wrote:

Τι χρειάζεσαι? 

Μην ασχοληθείς με Ελλάδα, θα χάσεις το χρόνο σου. Μίλα με Ian από carbotech κατευθείαν. Θα σου στείλω με μέιλ το μέιλ του. :)

up
1 user has voted.
21 Quadra
spiderTF160 wrote:

spiderTF160 wrote:

21 Quadra wrote:

spiderTF160 wrote:

Ενδιαφέρον!

Έφτιαξα πριν 2 χρόνια σε Peugeot 206 RC εμπρός - πίσω φρένα με καμπάνες αλουμινίου και το παλικάροι είχε στείλει τα τακάκια του και του έβαλαν την πάστε που είχε διαλέξει, νομίζω είναι προτιμήσει την ΑΧ6, ακόμα δεν έχει αλλάξει τακάκια ούτε δίσκους.

Aυτοί εδώ είναι οι δίσκοι, δεξιά είναι ο πίσω και φαίνονται τα τακάκια

host image online free

up
2 users have voted.
spiderTF160
21 Quadra wrote:

21 Quadra wrote:

spiderTF160 wrote:

21 Quadra wrote:

spiderTF160 wrote:

Ενδιαφέρον!

Έφτιαξα πριν 2 χρόνια σε Peugeot 206 RC εμπρός - πίσω φρένα με καμπάνες αλουμινίου και το παλικάροι είχε στείλει τα τακάκια του και του έβαλαν την πάστε που είχε διαλέξει, νομίζω είναι προτιμήσει την ΑΧ6, ακόμα δεν έχει αλλάξει τακάκια ούτε δίσκους.

Aυτοί εδώ είναι οι δίσκοι, δεξιά είναι ο πίσω και φαίνονται τα τακάκια

host image online free

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για την απάντηση.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη? Επειδή ακούω συχνά για τα Carbtech, χωρίς όμως να γνωρίζω περισσότερα,τα ΑΧ6 κάνουν για ....καθημερινή (τρόπος του λέγειν) χρήση? Θέλουν ζέσταμα, σφυρίζουν,έχουν κάποια ιδιαιτερότητα που θα πρέπει να γνωρίζω πριν τα παραγγείλω. Να παραγγείλω μόνο για εμπρός ή και για πίσω? Αξίζει τον κόπο η επένδυση?

up
0 users have voted.
cson
Αν η πάστα τους είναι ανάλογη

Αν η πάστα τους είναι ανάλογη των ds2500 ναι θέλουν ένα υποτυπωδη ζέσταμα. 

Έβαλα πρόσφατα τα νέα ds2500 σε type r , τα οποία σύμφωνα με τα λεγόμενα του Πάνου δεν χρειάζονται ζέσταμα σαν τη παλιά παστα(λογικά έτσι ανακοίνωσε η ferodo), όμως η πράξη λέει αλλα. Φυσικά και θέλουν ζέσταμα για να έχεις δυνατό φρένο . Δεν έχει εξαλειφθεί το φαινόμενο του μετριου φρένου όταν είναι κρύα. 

Στο type r (δεν είναι πολύ δυνατό , 235hp ) τα ευχαριστιεμαι όταν το κυνηγάω, επιτέλους σταματάει δυνατα από τα πολλά χ.α.ω χωρις κανένα πρόβλημα.

Όλα είναι θέμα χρήσης. Εγώ δεν θα τα έβαζα σε αμάξι που βολταρω ή πάω στη δουλειά μου . Στο tucson πχ δεν θα τα έβαζα , το αμάξι είναι θεοβαρο 1700kg ζυγισμένο , και οποιαδήποτε αδράνεια με κρύο φρένο θα είναι ατύχημα. Με τα οργανικά premier είμαι τέλεια. Θέλει όμως προσοχή και σύνεση στις παρατεταμενες καταβάσεις. 

up
0 users have voted.
21 Quadra
Αυτά που έβαλες τι ημερομηνία

Αυτά που έβαλες τι ημερομηνία παραγωγής είχαν, γιατί αν ήταν 3ετίας+ στο ράφι είναι παλαιότερης γενιάς, οπότε μην πυροβολείται τον αγγελιοφόρο θα έλεγα.

up
1 user has voted.
21 Quadra
spiderTF160 wrote:

spiderTF160 wrote:

21 Quadra wrote:

spiderTF160 wrote:

21 Quadra wrote:

spiderTF160 wrote:

Ενδιαφέρον!

Aυτοί εδώ είναι οι δίσκοι, δεξιά είναι ο πίσω και φαίνονται τα τακάκιαhost image online free

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για την απάντηση.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη? Επειδή ακούω συχνά για τα Carbtech, χωρίς όμως να γνωρίζω περισσότερα,τα ΑΧ6 κάνουν για ....καθημερινή (τρόπος του λέγειν) χρήση? Θέλουν ζέσταμα, σφυρίζουν,έχουν κάποια ιδιαιτερότητα που θα πρέπει να γνωρίζω πριν τα παραγγείλω. Να παραγγείλω μόνο για εμπρός ή και για πίσω? Αξίζει τον κόπο η επένδυση?

Eδώ μπορείς να δείς και να κρίνεις μόνος σου τι χρειάζεσαι, ναι η ΑΧ6 θεωρείται καθημερινή πάστα, επίσης να πω ότι τακάκι αθόρυβο με προδιαγραφές για αντοχή σε καταβάσεις, κυνηγητά και πίστες δεν φτιάχτηκε ακόμα, όπως και τακάκι αθόρυβο που να τα κάνει όλα και να συμφέρει επίσης δεν φτιάχτηκε ακόμα, τα τακάκια τα βάζουμε σύμφωνα με τις ανάγκες μας και δεχόμαστε τους συμβιβασμούς τους, είτε είναι ο θόρυβος, το κόστος, η μαυρίλα στις ζάντες κλπ, κλπ.

http://www.cambridgemotorsport.com/compounds/56

up
0 users have voted.
cson
21 Quadra wrote:

21 Quadra wrote:

Αυτά που έβαλες τι ημερομηνία παραγωγής είχαν, γιατί αν ήταν 3ετίας+ στο ράφι είναι παλαιότερης γενιάς, οπότε μην πυροβολείται τον αγγελιοφόρο θα έλεγα.

O Μάνος μου τα έβαλε. Δεν ξέρω τι ημερομηνία είχαν. Λογικα τα νέα ήταν με τοση κίνηση που έχει αυτό το μαγαζί (και κατ επέκταση ο προμηθευτής του). Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο μαγαζί που να εχει φρεσκο πράγμα στο ράφι. 

up
0 users have voted.
21 Quadra
Ο προμηθευτής του είναι η

Ο προμηθευτής του είναι η Elltrac χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι όσον αφορά την ημερομηνία παραγωγής, υπάρχουν και παλιά στόκ ειδικά σε αυτοκίνητα που δεν είναι πολύ κινήσημα

up
1 user has voted.
cson
Πάντως δεν αναγράφει και

Πάντως δεν αναγράφει και πουθενά επάνω τους ημερομηνία κατασκευής . Οπότε όλα βασίζονται στα λεγόμενα του κάθε εμπόρου και σε δικές μας εικασίες. 

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo