Φρένα!!! Εντυπώσεις και απόψεις

Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 3 ώρες 35 λεπτά
Storm wrote:

Storm wrote:

Να ρωτήσω και κάτι άλλο! Το πάει το αυτοκίνητο καλή βόλτα για να δει το πρόβλημα;;;;

Εμένα το πήγε όταν επιδιόρθωσε την ζημιά για να δει ότι είναι ΟΚ και τότε μου είπε και για άλλο έα πρόβλημα που βρήκε (το οποίο το ήξερα), οπότε πιστεύω ότι τα πάει όλα βόλτα, εαν χρειαστεί.

Εαν είναι και φίλος του Παναγιώτη, τότε ακόμα καλύτερα. Πάντως θεωρείται από τους κορυφαίους στο είδος του.

up
2 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 9 δευτερόλεπτα
Αν ήξερα το συνεργείο πριν

Αν ήξερα το συνεργείο πριν δύο μήνες, θα άλλαζα εκεί δίσκους και τακάκια και θα έβλεπε το πρόβλημα. Άλλωστε για αυτό υποτίθεται ότι άλλαξα δίσκους και τακάκια.

Τέλος πάντων. Ελπίζω να συμφωνήσει ότι υπάρχει πρόβλημα. Ας ξεκινήσουμε με αυτό.

up
1 user has voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 5 λεπτά 31 δευτερόλεπτα
Ο Μάνος είναι πολύ προσεκτκός

Ο Μάνος είναι πολύ προσεκτκός έως ψείρας θα έλεγα και δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω, βόλτα κάνει το αυτοκίνητο τουλάχιστον πριν το παραδώσει, αυτό το έχω διαπιστώσει αρκετές φορές όταν είμαι εκεί.

up
1 user has voted.
Aikibill
Last seen: Πριν από 2 ώρες 58 δευτερόλεπτα
21 Quadra wrote:

21 Quadra wrote:

Καλά περιμένεις να έχεις σωστό φρενάρισμα με τακάκια των 25€ ? 

δεν ειμαι παντως  σιγουρος οτι τα oem τακακια οταν δεν μπαινουν στο κουτι του κατασκευαστη κανουν και πολυ ακριβοτερα.

Εσυ βεβαια που εισαι master του αθληματος πιθανοτατα να θεωρεις χαλια και τα oem αλλα ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει προβλημα.

up
2 users have voted.
cson
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 18 ώρες
Storm wrote:

Storm wrote:

Έχει πάει κανείς από εδώ μέσα στο Μοράρη στην Αγία Παρασκευή να μου πει αν αξίζει για να του πάω το 206;

https://www.morarisbrakes.gr/

Ο άνθρωπος είναι ψυχάκιας με τη δουλειά του. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις λύση εκεί. Του έχω πάει 5 αμάξια φιλων συν τα δικά μου. Απλά κορυφαίος.

up
2 users have voted.
cson
21 Quadra wrote:

21 Quadra wrote:

Καλά περιμένεις να έχεις σωστό φρενάρισμα με τακάκια των 25€ ? 

Ένα επώνυμο τακάκι σε αυτή τη τάξη τιμής (τόσο έχουν σχεδόν όλα τα επώνυμα με διαφορά τα ferodo kai ΑΤΕ που είναι λίγο ακριβότερα)  προσφέρει φρενάρισμα που ικανοποιεί τον κάθε οδηγό για κανονική χρήση. 

Κανονική χρήση είναι και η κατάβαση βουνού με ρυθμούς φυσιολογικούς .

Αντίθετα υπάρχουν και τακάκια μη επώνυμα που είναι ακόμη φθηνότερα της τάξης των 15-17 ευρώ που εκεί δεν έχεις δύναμη φρεναρίσματος. Δεν αναφέρομαι σε αυτα.

Το αρχικό ερώτημα μου είναι αν έχει δοκιμάσει κανείς τη σειρά XTRA της brembo , και από ότι διαβάζω πρέπει να συνεργαστούν με δίσκους ίδιας σειράς brembo ή τρυπητους χαρακτους γενικά ώστε να ανανεώνει την επιφάνεια με το υλικό τριβής του τακακιου συνεχώς.

up
1 user has voted.
Storm
Εικόνα Storm
cson wrote:

cson wrote:

Storm wrote:

Έχει πάει κανείς από εδώ μέσα στο Μοράρη στην Αγία Παρασκευή να μου πει αν αξίζει για να του πάω το 206;

https://www.morarisbrakes.gr/

Ο άνθρωπος είναι ψυχάκιας με τη δουλειά του. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις λύση εκεί. Του έχω πάει 5 αμάξια φιλων συν τα δικά μου. Απλά κορυφαίος.

Και εσύ τον ξέρεις;;;;;;;;;;;

Μα τι γίνεται εδώ μέσα;;;; Μόνο εγώ δεν τον ξέρω;;;;;;

Ευτυχώς που ρώτησα γιατί ήμουν έτοιμος να πάω στην Νέα Ιωνία σε κάποιον άλλο που μου βρήκε το Google...

up
0 users have voted.
cson
Δυστηχως τον ξέρω και γω και

Δυστηχως τον ξέρω και γω και μου είναι μακρυα, νέα Φιλαδέλφεια μένω. Το δυστηχως πάει στο ότι κανένα συνεργείο δεν κανει την δουλειά που κάνει ο Μάνος στα φρένα , συν ότι δεν έχω βρει άλλον να ξέρει να ρυθμίζει ταμπουροφρενα σωστα. Με προβληματίζει ιδιαίτερα αυτό.

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
cson wrote:

cson wrote:

συν ότι δεν έχω βρει άλλον να ξέρει να ρυθμίζει ταμπουροφρενα σωστα. Με προβληματίζει ιδιαίτερα αυτό.

Αυτό ειδικά πολύ σημαντικό! Στο Panda με έσωσε, γιατί δεν είχε γίνει ποτέ καμία εργασία στα ταμπούρα (άσχετα εαν μου είχαν πει ότι έγινε!).

up
0 users have voted.
thodoris91
Last seen: Πριν από 21 ώρες 43 λεπτά
Δυστυχώς τα περισσότερα

Δυστυχώς τα περισσότερα συνέργεια εκεί έξω είναι για να αλλάζουν λάδια και φίλτρα και για οτιδήποτε πιο σύνθετο βαριουνται να ασχοληθούν είτε δεν έχουν χρόνο γιατί προσπαθούν να εξυπηρετήσουν μεγάλο όγκο αυτοκινήτων στο μικρότερο δυνατό χρονο πχ με τα ταμπούρα δεν ασχολούνται καν, υγρά φρένων αλλάζουν μόνο από το παγούρι κλπ

up
3 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

cson wrote:

συν ότι δεν έχω βρει άλλον να ξέρει να ρυθμίζει ταμπουροφρενα σωστα. Με προβληματίζει ιδιαίτερα αυτό.

Αυτό ειδικά πολύ σημαντικό! Στο Panda με έσωσε, γιατί δεν είχε γίνει ποτέ καμία εργασία στα ταμπούρα (άσχετα εαν μου είχαν πει ότι έγινε!).

Ρε σεις μου βάλατε ιδέα!

Θα του πω να κοιτάξει και τα ταμπούρα πίσω!!!! Το αυτοκίνητο είναι με 140.000χλμ και δεν πρέπει ποτέ να έχει ασχοληθεί κανείς με τα ταμπούρα!!!!!

Με βάλατε στη πρίζα! Θα πάω άμεσα.

up
0 users have voted.
21 Quadra
Σε περιμένω να κεράσω καφέ,

Σε περιμένω να κεράσω καφέ, όταν πας στο Μάνο πες του να με πάρει τηλέφωνο να πεταχτώ.

up
1 user has voted.
Storm
Εικόνα Storm
Φίλε Quadra δεν μπορώ να

Φίλε Quadra δεν μπορώ να υποσχεθώ κάτι. Δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα να προγραμματίσω το πότε θα περάσω. Από ότι βλέπω ο Μωράρης ανοίγει στις 8.30 και κλείνει στις 5. Αυτό ήδη με δυσκολεύει γιατί θα περάσω κάποια στιγμή στα "μουλωχτά" όταν θα πηγαίνω για κάποιο πελάτη.

Τις τελευταίες μέρες σπάω το κεφάλι μου να δω τι θα πω στην εργασία μου για να το πάω συνεργείο.

Διαφορετικά θα πρέπει να περιμένω μέχρι τον Οκτώβριο που θα πάρω την καλοκαιρινή μου άδεια.

up
0 users have voted.
21 Quadra
Εσύ ξέρεις, αλλά και τον

Εσύ ξέρεις, αλλά και τον Οκτώβριο εδώ θα είμαι.

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Storm wrote:

Storm wrote:

Τις τελευταίες μέρες σπάω το κεφάλι μου να δω τι θα πω στην εργασία μου για να το πάω συνεργείο.

Εφόσον αρνούνται να σου δώσουν έστω και 1 ημέρα άδεια, τα "κλασσικά" που παίζουν σε όλες τις υπαλληλικές εργασίες δεν παίζουν σε εσένα?

1. Αρρώστησες και δεν πάς καθόλου και πας και ένα χαρτί από γιατρό εαν θέλουν (αν και μέχρι 3 ημέρες δεν είναι απαραίτητο στο ΙΚΑ).

2. Σε έπιασε λάστιχο πηγαίνοντας στο γραφείο και θα καθυστερήσεις.

3. Τράκαρες και θα καθυστερήσεις.

4. Τράκαρες και δεν θα πάς καθόλου και ας σε χρεώσουν άδεια.

up
0 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

Storm wrote:

Εφόσον αρνούνται να σου δώσουν έστω και 1 ημέρα άδεια, τα "κλασσικά" που παίζουν σε όλες τις υπαλληλικές εργασίες δεν παίζουν σε εσένα?

1. Αρρώστησες και δεν πάς καθόλου και πας και ένα χαρτί από γιατρό εαν θέλουν (αν και μέχρι 3 ημέρες δεν είναι απαραίτητο στο ΙΚΑ).

2. Σε έπιασε λάστιχο πηγαίνοντας στο γραφείο και θα καθυστερήσεις.

3. Τράκαρες και θα καθυστερήσεις.

4. Τράκαρες και δεν θα πάς καθόλου και ας σε χρεώσουν άδεια.

Θα μεταφέρω την κουβέντα στα Εργασιακά για να μην βγαίνουμε offtopic

https://forum.4troxoi.gr/node/45032?page=608

up
0 users have voted.
fiatz
Last seen: Πριν από 7 ώρες 12 λεπτά
Τι να επιλεξουμε

Μια ερωτηση 

Panda 1.2 , ηρθε σειρα για σετ φρενων μπρος και πισω σκεφτομαι να παω ξανα σε brembo - ferodo μπροστα και πισω ταμπουρα bosch σιαγωνες textar αυτα βρισκω Θεσ/νικη , επειδη το search δεν με βοηθαει σε αυτα τα μικρα αυτοκινητα εαν πω να κανω μια αλλαγη π.χ δισκο ate / τακακι ατε η ολα να τα βαλω textar υπαρχουν αισθητες διαφορες με το αρχικο setup η τζαμπα θα ψαξω να τα βρω/??

up
0 users have voted.
cson
fiatz wrote:

fiatz wrote:

Μια ερωτηση 

Panda 1.2 , ηρθε σειρα για σετ φρενων μπρος και πισω σκεφτομαι να παω ξανα σε brembo - ferodo μπροστα και πισω ταμπουρα bosch σιαγωνες textar αυτα βρισκω Θεσ/νικη , επειδη το search δεν με βοηθαει σε αυτα τα μικρα αυτοκινητα εαν πω να κανω μια αλλαγη π.χ δισκο ate / τακακι ατε η ολα να τα βαλω textar υπαρχουν αισθητες διαφορες με το αρχικο setup η τζαμπα θα ψαξω να τα βρω/??

Θα δοκίμαζα ΑΤΕ εφόσον έχεις την διάθεση να ασχοληθείς. Κατά μέσο όρο ίδια είναι όλα αυτά και είναι καλές μάρκες. 

Πάντως τα γνήσια τακάκια για panda του 2015 είναι πανάκριβα χωρίς να ξέρω για πιο λόγο. Σε ελάχιστα μαγαζιά τα βρίσκεις γνήσια στη φθηνή τιμή των 60 ευρώ . Στη πλειοψηφία τα βαρανε 80+.

up
0 users have voted.
fiatz
Last seen: Πριν από 7 ώρες 12 λεπτά
Γνησια τακακια

Βασικα τα γνησια τα βρηκα εδω 

https://www.ricambi.gr/eshop/index.php/panda-nuova-2003/%CF%86%CF%81%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%B8%CF%85%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-17/%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1-brake-pads-26/%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83-n-panda-1-1-1-2-8v-detail

τα εχω δοκιμασει με αναμεικτα συναισθηματα! 

Βεβαια διαβαζω καλες γνωμες για τα TRW σαν δισκους τωρα στο οπισθιο συστημα μεγαλη σημασια νομιζω δεν εχει τι να τοποθετηθει

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo