Φρένα!!! Εντυπώσεις και απόψεις

spiderTF160
Last seen: Πριν από 1ημέρα 13 ώρες
Link?

Έχουμε κάποιο Λίνκ ή υπάρχει κάποιος στην Ελλάδα που τα έχει;( τα carbotech)

up
3 users have voted.
cson
Last seen: Πριν από 16 λεπτά 19 δευτερόλεπτα
21 Quadra wrote:

21 Quadra wrote:

Bάλε ΑΧ6

Μιλάμε βέβαια για 220 ευρώ κόστος μόνο τα μπροστά. Έιναι κάτι ασύμφορο για μένα και για τη χρήση μου. 

Τα ax6 να υποθέσω ότι είναι αντίστοιχη πάστα του ds2500?

up
2 users have voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 41 δευτερόλεπτα
spiderTF160 wrote:

spiderTF160 wrote:

Δεν γνωρίζω, όλοι τα φέρνουν από την Αγγλία, επίσης να πω ότι η αντιπροσωπεία της Αγγλίας δέχεται να στείλεις παλιά τακάκια και πέρνουν τις μεταλλικές πλάτες και βάζουν την πάστα που θέλεις.

up
3 users have voted.
spiderTF160
21 Quadra wrote:

21 Quadra wrote:

spiderTF160 wrote:

Δεν γνωρίζω, όλοι τα φέρνουν από την Αγγλία, επίσης να πω ότι η αντιπροσωπεία της Αγγλίας δέχεται να στείλεις παλιά τακάκια και πέρνουν τις μεταλλικές πλάτες και βάζουν την πάστα που θέλεις.

Δηλαδή αν στείλω 4 παλιά τακάκια μου τα κάνουν carbotech? 
Ενδιαφέρον!

up
2 users have voted.
Nikos-
Εικόνα Nikos-
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 1ημέρα
spiderTF160 wrote:

spiderTF160 wrote:

Τι χρειάζεσαι? 

Μην ασχοληθείς με Ελλάδα, θα χάσεις το χρόνο σου. Μίλα με Ian από carbotech κατευθείαν. Θα σου στείλω με μέιλ το μέιλ του. :)

up
2 users have voted.
21 Quadra
spiderTF160 wrote:

spiderTF160 wrote:

21 Quadra wrote:

spiderTF160 wrote:

Ενδιαφέρον!

Έφτιαξα πριν 2 χρόνια σε Peugeot 206 RC εμπρός - πίσω φρένα με καμπάνες αλουμινίου και το παλικάροι είχε στείλει τα τακάκια του και του έβαλαν την πάστε που είχε διαλέξει, νομίζω είναι προτιμήσει την ΑΧ6, ακόμα δεν έχει αλλάξει τακάκια ούτε δίσκους.

Aυτοί εδώ είναι οι δίσκοι, δεξιά είναι ο πίσω και φαίνονται τα τακάκια

host image online free

up
4 users have voted.
spiderTF160
21 Quadra wrote:

21 Quadra wrote:

spiderTF160 wrote:

21 Quadra wrote:

spiderTF160 wrote:

Ενδιαφέρον!

Έφτιαξα πριν 2 χρόνια σε Peugeot 206 RC εμπρός - πίσω φρένα με καμπάνες αλουμινίου και το παλικάροι είχε στείλει τα τακάκια του και του έβαλαν την πάστε που είχε διαλέξει, νομίζω είναι προτιμήσει την ΑΧ6, ακόμα δεν έχει αλλάξει τακάκια ούτε δίσκους.

Aυτοί εδώ είναι οι δίσκοι, δεξιά είναι ο πίσω και φαίνονται τα τακάκια

host image online free

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για την απάντηση.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη? Επειδή ακούω συχνά για τα Carbtech, χωρίς όμως να γνωρίζω περισσότερα,τα ΑΧ6 κάνουν για ....καθημερινή (τρόπος του λέγειν) χρήση? Θέλουν ζέσταμα, σφυρίζουν,έχουν κάποια ιδιαιτερότητα που θα πρέπει να γνωρίζω πριν τα παραγγείλω. Να παραγγείλω μόνο για εμπρός ή και για πίσω? Αξίζει τον κόπο η επένδυση?

up
1 user has voted.
cson
Αν η πάστα τους είναι ανάλογη

Αν η πάστα τους είναι ανάλογη των ds2500 ναι θέλουν ένα υποτυπωδη ζέσταμα. 

Έβαλα πρόσφατα τα νέα ds2500 σε type r , τα οποία σύμφωνα με τα λεγόμενα του Πάνου δεν χρειάζονται ζέσταμα σαν τη παλιά παστα(λογικά έτσι ανακοίνωσε η ferodo), όμως η πράξη λέει αλλα. Φυσικά και θέλουν ζέσταμα για να έχεις δυνατό φρένο . Δεν έχει εξαλειφθεί το φαινόμενο του μετριου φρένου όταν είναι κρύα. 

Στο type r (δεν είναι πολύ δυνατό , 235hp ) τα ευχαριστιεμαι όταν το κυνηγάω, επιτέλους σταματάει δυνατα από τα πολλά χ.α.ω χωρις κανένα πρόβλημα.

Όλα είναι θέμα χρήσης. Εγώ δεν θα τα έβαζα σε αμάξι που βολταρω ή πάω στη δουλειά μου . Στο tucson πχ δεν θα τα έβαζα , το αμάξι είναι θεοβαρο 1700kg ζυγισμένο , και οποιαδήποτε αδράνεια με κρύο φρένο θα είναι ατύχημα. Με τα οργανικά premier είμαι τέλεια. Θέλει όμως προσοχή και σύνεση στις παρατεταμενες καταβάσεις. 

up
1 user has voted.
21 Quadra
Αυτά που έβαλες τι ημερομηνία

Αυτά που έβαλες τι ημερομηνία παραγωγής είχαν, γιατί αν ήταν 3ετίας+ στο ράφι είναι παλαιότερης γενιάς, οπότε μην πυροβολείται τον αγγελιοφόρο θα έλεγα.

up
3 users have voted.
21 Quadra
spiderTF160 wrote:

spiderTF160 wrote:

21 Quadra wrote:

spiderTF160 wrote:

21 Quadra wrote:

spiderTF160 wrote:

Ενδιαφέρον!

Aυτοί εδώ είναι οι δίσκοι, δεξιά είναι ο πίσω και φαίνονται τα τακάκιαhost image online free

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για την απάντηση.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη? Επειδή ακούω συχνά για τα Carbtech, χωρίς όμως να γνωρίζω περισσότερα,τα ΑΧ6 κάνουν για ....καθημερινή (τρόπος του λέγειν) χρήση? Θέλουν ζέσταμα, σφυρίζουν,έχουν κάποια ιδιαιτερότητα που θα πρέπει να γνωρίζω πριν τα παραγγείλω. Να παραγγείλω μόνο για εμπρός ή και για πίσω? Αξίζει τον κόπο η επένδυση?

Eδώ μπορείς να δείς και να κρίνεις μόνος σου τι χρειάζεσαι, ναι η ΑΧ6 θεωρείται καθημερινή πάστα, επίσης να πω ότι τακάκι αθόρυβο με προδιαγραφές για αντοχή σε καταβάσεις, κυνηγητά και πίστες δεν φτιάχτηκε ακόμα, όπως και τακάκι αθόρυβο που να τα κάνει όλα και να συμφέρει επίσης δεν φτιάχτηκε ακόμα, τα τακάκια τα βάζουμε σύμφωνα με τις ανάγκες μας και δεχόμαστε τους συμβιβασμούς τους, είτε είναι ο θόρυβος, το κόστος, η μαυρίλα στις ζάντες κλπ, κλπ.

http://www.cambridgemotorsport.com/compounds/56

up
0 users have voted.
cson
21 Quadra wrote:

21 Quadra wrote:

Αυτά που έβαλες τι ημερομηνία παραγωγής είχαν, γιατί αν ήταν 3ετίας+ στο ράφι είναι παλαιότερης γενιάς, οπότε μην πυροβολείται τον αγγελιοφόρο θα έλεγα.

O Μάνος μου τα έβαλε. Δεν ξέρω τι ημερομηνία είχαν. Λογικα τα νέα ήταν με τοση κίνηση που έχει αυτό το μαγαζί (και κατ επέκταση ο προμηθευτής του). Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο μαγαζί που να εχει φρεσκο πράγμα στο ράφι. 

up
0 users have voted.
21 Quadra
Ο προμηθευτής του είναι η

Ο προμηθευτής του είναι η Elltrac χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι όσον αφορά την ημερομηνία παραγωγής, υπάρχουν και παλιά στόκ ειδικά σε αυτοκίνητα που δεν είναι πολύ κινήσημα

up
1 user has voted.
cson
Πάντως δεν αναγράφει και

Πάντως δεν αναγράφει και πουθενά επάνω τους ημερομηνία κατασκευής . Οπότε όλα βασίζονται στα λεγόμενα του κάθε εμπόρου και σε δικές μας εικασίες. 

up
1 user has voted.
nick-sport
Last seen: Πριν από 4 εβδομάδες 1ημέρα
Καλησπέρα,

Καλησπέρα,

ενδέχεται στο επόμενο service να χρειαστώ νέες δισκόπλακες (εμπρός) γιατί έχουν κάνει πατούρα.

Εκτός από brembo και μαμά (νομίζω επίσης από brembo) μου πρότειναν και otto zimmermann.

Εγώ πρώτη φορά τις ακούω, ξέρουμε τι πουλιά πιάνουν;

Επίσης αν βάλω διάτρητες κερδίζω κάτι ουσιαστικό εκτός από εμφάνιση;

up
1 user has voted.
thodoris91
Last seen: Πριν από 14 ώρες 18 λεπτά
Οι δίσκοι της Zimmermann

Οι δίσκοι της Zimmermann είναι πάρα πολύ καλοί απλά γενικά απέφυγε διατρητους γιατί κάνουν ραγισματα με τις θερμοκρασιακές μεταβολές

up
2 users have voted.
superb_tsi
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 5 ημέρες
Οι Zimmermann τρυπητοί είναι

Οι Zimmermann τρυπητοί είναι πολύ καλοί για τα χρήματα που κοστίζουν.

Δεν είχα κανένα παράπονο ούτε στο Ibiza 20vt που είχα, full stage 2 με Brembo 4p 323x28 k ds2500 αλλά ούτε κ στο βαρύ αμάξωμα του Superb Που έχω τώρα με τα 6p 350x32 που φοράω με ds2500 τακάκι πάλι.

Μάλιστα, θα ήθελα να πω εδώ κάτι που ο μαστρο-Παναγιώτης έχει τονίσει πολλές φορές.

Τα Ds 2500 δεν είναι κάτι τόσο πολύ οάου τελικά. 

Τώρα το καλοκαίρι κάνει λίγο σφύριγμα κάποιες φορές, που το χειμώνα δεν το άκουσα ποτέ, και είναι επίσης λογικό να μην αποδίδει στο 100% από το πρώτο φρενάρισμα αλλά δεν το βάζεις γιαυτό.

Μαγικό τακάκι, μάλλον δεν θα βγει ποτέ.

Πατάς λίγο το φρένο μετά από 2-3 φρεναρίσματα εντελώς νορμάλ και ακούει αμέσως.

Και όταν ζεσταθεί είναι πραγματικά απολαυστικό με την διάρκεια και την αντοχή του.

Τα προηγούμενα που φορούσα, περισσότερα ακατάλληλα θα τα χαρακτήριζα κ ας πιάνανε από το μηδέν.

Αυτό που χρειάζεται κανείς με τακάκια που έχουν μέταλλο μέσα είναι οπωσδήποτε φρέσκα λάστιχα και ανάρτηση σε πολύ καλή κατάσταση.

Προσωπικά, ειδικά μετά το s3 set up, θα ήθελα να δοκιμάσω κάποιο ακόμα καλύτερο.

up
1 user has voted.
21 Quadra
Carbotech 8 ή 10 όσο

Carbotech 8 ή 10 όσο ανεβαίνουμε στα νούμερα περνάμε στην περιοχή του θορύβου, αν το ζητούμενο είναι το φρένο παντού και πάντα και αγνοήσουμε τον θόρυβο εκτός τα carbotach 12-14-16 κλπ, υπάρχουν τα Carbon Lorraine που είναι ολομεταλλικά, και τα Feronto DS 1.11 και τα DSUNO, έχει και η Hawk αντίστοιχες πάστες που αντέχουν τα πάντα, αυτά όλα τα τακάκια αντέχουν όσο ξύλο και να φάνε, όσο βαρύ και όσο δυνατό είναι ένα αυτοκίνητο, συνήθως συνοδεύονται από αντίστοιχης ποιότητας δίσκων, επώνυμους και με θερμική επεξεργασία με αρκετά ώς πολύ υψηλό κόστος.

Για την πληροφορία μόνο, ένα τέτοιο έτοιμο σετ κυμαίνεται από 5.500 - 8.500 €, οι κάρμπον δίσκοι πχ του Audi V10 κοστίζουν 9.000€, ένα σετ εμπρός - πίσω για αυτοκίνητα προδιαγραφών FIA έχει κόστος 25.000$, όλα αυτά σημαίνει ότι τα φρένα των αυτοκινήτων μας απλά λειτουργούν ικανοποιητικά και σύμφωνα με τον τρόπο οδήγησης του μέσου οδηγού, οποτεδήποτε ζητηθεί κάτι περισσότερο από αυτά δείχνουν τις αδυναμίες τους, η πείρα έχει δείξει ότι με άνα διαφορετικό τακάκι και ενδεχομένως με κάποιες παραχωρήσεις μπορούμε να πάρουμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα από τα υπάρχοντα φρένα μας, έτσι το ακόμα παραπάνω μας παραπέμπει σε ειδικότερη συζήτηση    

up
1 user has voted.
Nikos-
Εικόνα Nikos-
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 1ημέρα
PFC Z-Rated vs Carbotech XP10

Τελικά πήρα ένα σετ PFC Z-Rated να δοκιμάσω γιατί η αλήθεια είναι ότι ο θόρυβος στα ΧΡ10 είχε αρχίσει να με κουράζει και αγχώθηκα λίγο για το νύχι που έκανε ο δίσκος ήδη μετά από 3.000κμ. 

Συμπέρασμα: τακάκι σαν το ΧΡ10 δεν υπάρχει! Σκέφτομαι να πάω πάλι στο Μάνο και να του πω να μου τα βάλει πάλι πάνω. 

Καμία επαφή το initial bite, πολύ πιο aggressive στο XP10 σε σημείο που απλά έπρεπε να χαιδέψεις το πεντάλ, καμία επαφή το modulation και επίσης στο ξύλο στη Πεντέλη στο τέλος τα Z-rated άρχισαν να μυρίζουν. 

Θα τα κρατήσω λίγο αλλά μάλλον θα επιστρέψω σύντομα στα ΧΡ10. 

Πάντως το σάιτ που έβαλε ο κουάντρα, λέει ότι το ΧΡ10 είναι φιλικό στο δίσκο οπότε ίσως η φθορά είναι τελικά φυσιολογική. 

up
1 user has voted.
cson
H brembo έχει βγάλει μια νέα

H brembo έχει βγάλει μια νέα σειρά τακακιων ΟΕΜ που στο τέλος του κωδικού προιοντος έχει το γράμμα Χ. Την σειρά αυτή την ονομάζει XTRA . Υπόσχεται αυξημένο συντελεστη τριβής και πολύ καλυτερη απόδοση.

Η τιμή τους ξεφεύγει αρκετά και κοστίζει το διπλάσιο και παραπάνω από την απλή σειρά. 

Πχ στο δικό μου αμάξι φοράω τα p30018 με κόστος 25 ευρώ και τα p30018X  έχουν 59. 

Τα έχει δοκιμάσει κανείς? 

Με διπλή τιμή και παραπάνω πιστεύω κάτι καλό έχει μαγειρευτεί στη πάστα. 

https://www.bremboparts.com/europe/en/products/pads/brembo-xtra-pads

up
0 users have voted.
21 Quadra
Καλά περιμένεις να έχεις

Καλά περιμένεις να έχεις σωστό φρενάρισμα με τακάκια των 25€ ? 

up
1 user has voted.
Storm
Εικόνα Storm
Last seen: Πριν από 33 λεπτά 2 δευτερόλεπτα
Έχει πάει κανείς από εδώ μέσα

Έχει πάει κανείς από εδώ μέσα στο Μοράρη στην Αγία Παρασκευή να μου πει αν αξίζει για να του πάω το 206;

https://www.morarisbrakes.gr/

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 33 λεπτά 32 δευτερόλεπτα
Storm wrote:

Storm wrote:

Έχει πάει κανείς από εδώ μέσα στο Μοράρη στην Αγία Παρασκευή να μου πει αν αξίζει για να του πάω το 206;

Ναι έχω πάει το Panda και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Βρήκε αμέσως την ζημιά, λογικό κόστος επισκευής (και εν μέσω lovk down) μου έκανε και έλεγχο στο σύστημα φρένων και μου είπε και 2-3 συμβουλές. Εξάλλου θεωρείται και κορυφή στα φρένα! Για εμένα, και αφού είσαι και τόσο κοντά, αξίζει με τα χίλια.

up
1 user has voted.
Storm
Εικόνα Storm
Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο! Το πάει το αυτοκίνητο καλή βόλτα για να δει το πρόβλημα;;;;

up
0 users have voted.
21 Quadra
Storm wrote:

Storm wrote:

Να πας και να πεις του Μάνου χαιρετίσματα από τον μαστρο-Παναγιώτη, συνεργαζόμαστε σε ότι χρειάζεται από μηχανουργικής πλευράς εγώ τον εξυπηρετώ, είμαι κοντά του 200 μέτρα, αν πας στείλε μήνυμα να έρθω να γνωριστούμε και να πιούμε δίπλα ένα καφέ. 

up
2 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Έλα ρε φίλε! Στο ίντερνετ

Έλα ρε φίλε! Στο ίντερνετ έψαχνα για συνεργείο φρένων και έπεσα πάνω σε αυτό το συνεργείο!

Εκτός (επαγγελματικού) απροόπτου θα πάω την Δευτέρα το απόγευμα μετά τη δουλειά πριν κλείσει το συνεργείο. Θα του πω το πρόβλημα και αν είναι θα κλείσω κάποιο ραντεβού κάποιο πρωί να πάω να το φτιάξουμε (αν φτιάχνει). Θα σου στείλω μήνυμα την Δευτέρα και αν μπορέσεις περνάς.

Και φυσικά θα του πω για τον Μαστρο-Παναγιώτη! Σε ευχαριστώ!

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo