Φρένα!!! Εντυπώσεις και απόψεις

nonos
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες
Re: Φρένα!!! Εντυπώσεις και απόψεις

Τεχνικα ωστοσο τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα ανελυσε ο Quadra21.

up
0 users have voted.
nascar1
Last seen: Πριν από 10 ώρες 32 λεπτά

nonos":cdbiytvr wrote:

Ίσως στην θεωρία.. Στην πράξη όμως τα πράγματα πολλές φορές είναι διαφορετικά...

up
0 users have voted.
nonos
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες

Συγγνωμη αλλα σ αυτα που γραφτηκαν δε χωραν ερμηνειες ουτε μπακαλικη. Ετσι οπως τα λεει ειναι.

up
2 users have voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 8 ώρες 2 λεπτά

nascar1":3bamuigt wrote:
nonos":3bamuigt wrote:

Ίσως στην θεωρία.. Στην πράξη όμως τα πράγματα πολλές φορές είναι διαφορετικά...

Περισσότερη πράξη από αυτά γίνεται ? Και αυτά είναι μόνο το 1/10

https://www.google.gr/search?q=%CF%84%C ... 80&bih=917

up
0 users have voted.
cson
Last seen: Πριν από 1ημέρα 4 ώρες

HammerHead":n0ub78se wrote:
Καλησπέρα κόσμε
Πόσο μεγάλο ρόλο παίζει μια αυξηση βάρους (+10%) στις μπρόστινές δισκόπλακες?
Χρειάζονται αντικατάσταση μετά από 120.000 χλμ και βρήκα aftermarket για τις 16ρες ζάντες (έναντι των 15" που είχε από τη μάνα του). Είναι διάτρητες αεριζόμενες αλλά είναι 8 κιλά η καθεμία έναντι 7,2 των μαμα.
Το αμάξι είναι Hyundai i30 2007 1400cc και είναι ήδη λίγο νωχελικό στα χαμηλά και δεν θέλω να το κάνω χειρώτερο.
Από την άλλη μια μικρή βελτίωση στο φρενάρισμα δεν θα με χάλαγε.
Ευχαριστώ, να είστε καλά!

Βαλε τις γνησιες mobis. Δεν υπαρχει κατι καλυτερο στην αγορα.

up
0 users have voted.
HammerHead
Last seen: Πριν από 6 ημέρες 6 ώρες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Μάλλον τα original Hyundai/Mobis θα βάλω. :-)
Όσων αφορά τις 16ρες ζάντες, το KIA Ceed που είναι ακριβώς το ίδιο αμάξι, τις φοράει εργοστασιακά στα 1400cc με τις ίδιες δισκόπλακες, οπότε είμαι εντός των προδιαγραφών.

up
1 user has voted.
techadmin
administrator
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 16 ώρες

Είχα κάνει ερώτηση αλλά δεν μπόρεσα να βρω την απάντηση. Τα ferodo για τακάκια σε corsa c είναι καλή επιλογή; Οδήγηση χαλαρή και κυρίως στην πόλη. Παλιά τα θεωρούσαν καλά. Σήμερα δεν ξέρω τι παίζει.

up
0 users have voted.
21 Quadra

Sarantish":36j7v25c wrote:
Είχα κάνει ερώτηση αλλά δεν μπόρεσα να βρω την απάντηση. Τα ferodo για τακάκια σε corsa c είναι καλή επιλογή; Οδήγηση χαλαρή και κυρίως στην πόλη. Παλιά τα θεωρούσαν καλά. Σήμερα δεν ξέρω τι παίζει.

Ποιά Ferodo εννοείς ? Yπάρχουν πολλές πάστες

Thermoquite
performance
Premier
DS 2500
DS 4003
DS 3000
DS 1.11
DS 2.11
DS UNO

Βάλε τα Premier ή τα Thermoquite, αν δεν βρείς τα Thermoquite βάλε Wagner Thermoquite που είναι μια εταιρία της μαμά της Ferodo, της Allied Domeque, είναι τα ίδια και είναι φτηνότερα, αυτά αν δεν το κυνηγάς, αλλιώς προχώρα σε Performance ή DS2500

up
0 users have voted.
techadmin
administrator
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 16 ώρες

21 Quadra":10yzo6po wrote:
Sarantish":10yzo6po wrote:

Ποιά Ferodo εννοείς ? Yπάρχουν πολλές πάστες

Thermoquite
performance
Premier
DS 2500
DS 4003
DS 3000
DS 1.11
DS 2.11
DS UNO

Βάλε τα Premier ή τα Thermoquite, αν δεν βρείς τα Thermoquite βάλε Wagner Thermoquite που είναι μια εταιρία της μαμά της Ferodo, της Allied Domeque, είναι τα ίδια και είναι φτηνότερα, αυτά αν δεν το κυνηγάς, αλλιώς προχώρα σε Performance ή DS2500

Δεν το κυνηγώ 21 Quadra. Μάλλον σε Premier θα πάω ή σε Thermoquite. Εξαρτάται από το μαγαζί τι από τα δύο θα έχει. Σε ευχαριστώ.

up
0 users have voted.
referravag
Last seen: Πριν από 1 έτος 3 μήνες

Καλημέρα στην παρέα!

Τι τακάκια μου προτείνετε που να είναι αθόρυβα χωρίς να σφυρίζουν σαν τα ICER που έχουμε στο ένα αυτοκίνητο και τα Bosch στο άλλο που είναι τρισχειρότερα από τα ICER σε θέμα θορύβου; Τα γνήσια που έχω είναι αθόρυβα δεν ακούγεται τίποτα, απλά μάλλον δεν θα ξανά βάλω γνήσια λόγω τιμής.

Διαβάζω καλά λόγια για τα Ferodo και τα Wagner πιο πάνω από άποψη φρεναρίσματος. Μισό με ένα ευρώ διαφορά τα βρίσκω τα Ferodo σε σχέση με τα Wagner για το δικό μου αυτοκίνητο χωρίς να ξέρω αν είναι Thermoquiet ή Performance. Έχει 2 ή 3 εκδοχές. Είναι αθόρυβα στο φρενάρισμα ή τσιρίζουν κι αυτά; Ο μηχανικός μου, μου είπε ότι αθόρυβα τελείως είναι τα FTE... Έχει κανείς εμπειρία;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

up
1 user has voted.
cson

Είναι λίγο τύχη αυτό, το πως θα ταιριάξουν με το υλικό της δισκοπλακας. Μονο δοκιμάζοντας στο δικο σου αμαξι θα κρινεις.

up
0 users have voted.
r200
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 5 ημέρες

βαλε textar

up
0 users have voted.
petros3110
Last seen: Πριν από Ποτέ

συμφωνώ

up
0 users have voted.
referravag
Last seen: Πριν από 1 έτος 3 μήνες

Ευχαριστώ παιδιά. Θα ρωτήσω και για τα Textar.

up
0 users have voted.
Vox

Καλημέρα. Αν και επισκέπτομαι το forum αλλά δεν γράφω.
Χθες πέρασα το αυτοκίνητο από ΚΤΕΟ και πήρα τα εξής αποτελέσματα στα φρένα τα οποία βέβαια δεν με ικανοποίησαν.
Οριακά την γλίτωσα.
Τα service γίνονται κανονικά και χωρίς τσιγκουνιές. Μάλιστα την προηγούμενη φορά που είχα περάσει ΚΤΕΟ υπήρχε μια απόκλιση αλλά όχι τόσο μεγάλη.
Το είχα αναφέρει στο μηχανικό που κάνει τα service και μου είπε ότι εκεί στο ΚΤΕΟ Βάρης όλα τα αυτοκίνητα τα βγάζουν με απόκλιση. Τώρα το πέρασα στο ΚΤΕΟ Autovision της Καλαμάτας επειδή βρίσκομαι για λίγο καιρό.
Προτάσεις για το πως συμμαζεύεται και τι να προσέξω γιατί μάλλον μόνο τα λεφτά μου παίρνουν οι μαστοράντζες.
Ευχαριστώ.

up
0 users have voted.
cson

Πένα είναι το αμάξι στα χαρτια. Για να φτιαχτεί το μονόπλευρο στο πίσω αξονα θα πεις στο επόμενο σερβίς να λυσει τα πίσω ταμπουρά να τα καθαρίσει, να αλλάξει σιαγόνες ή ταμπουρά αν έχουν φθορά , να γρασαρουν ότι χρειαζεται και θα φυγει το μονόπλευρο φρανρισμα.

up
0 users have voted.
r200
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 5 ημέρες

τα καυσαερια ειναι πολυ καλα ποιο μοντελο εχεις;

up
0 users have voted.
iROC

Καλησπέρα στο φόρουμ μετα από καιρό... Θέλω την γνώμη σας καθος σε λίγο καιρό θα πρέπει να αλλάξουμε τακάκια στο πάσσατ μας 1,8 τούρμπο του 2001 έχει 180 Χ χλμ και τα παρόν ferodo πρεμιέρ που είχε βάλει αντιπροσωπεία έχουν κρατήσει 60 Χ χλμ... Σε πρόσφατη αλλαγή που έκανα μόνος μου στα υγρά φρένων είδα ότι πέρα από τακάκια σε 5 Χ χλμ καλό θα είναι να αλλάξει κ δίσκους.. Έχει φαγωθεί αρκετά και φενετε απ το νυχάκι π έχει ο κάθε δίσκος στην περιφέρεια του. Έχω μείνει ικανοποιημένος και απ τα τεξταρ που φοράει πίσω. Ακούω γνώμες για μπροστά τακάκια και δίσκο. Δεν θέλω ατε γιατί τις θεωρώ υπερτιμημένη, ούτε, bosch γιατί την θεωρώ Φάσον.. Έχω βρει σε καλή τιμή τις jurid που είναι της tmd friction Groupon δλδ textar αλλά πουθενά τεξταρ δίσκο. Ακούω προτάσεις καθώς μέχρι 120 ευρώ πακέτο τακάκια - δίσκους για μπροστά το θεωρω πολλά λεφτά όταν η αντιπροσωπεία μαζί με τα εργατικά θέλει 180 με την εργασία.

up
0 users have voted.
W202 AMG
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 16 ώρες

iROC":3pt5qazc wrote:
Καλησπέρα στο φόρουμ μετα από καιρό... Θέλω την γνώμη σας καθος σε λίγο καιρό θα πρέπει να αλλάξουμε τακάκια στο πάσσατ μας 1,8 τούρμπο του 2001 έχει 180 Χ χλμ και τα παρόν ferodo πρεμιέρ που είχε βάλει αντιπροσωπεία έχουν κρατήσει 60 Χ χλμ... Σε πρόσφατη αλλαγή που έκανα μόνος μου στα υγρά φρένων είδα ότι πέρα από τακάκια σε 5 Χ χλμ καλό θα είναι να αλλάξει κ δίσκους.. Έχει φαγωθεί αρκετά και φενετε απ το νυχάκι π έχει ο κάθε δίσκος στην περιφέρεια του. Έχω μείνει ικανοποιημένος και απ τα τεξταρ που φοράει πίσω. Ακούω γνώμες για μπροστά τακάκια και δίσκο. Δεν θέλω ατε γιατί τις θεωρώ υπερτιμημένη, ούτε, bosch γιατί την θεωρώ Φάσον.. Έχω βρει σε καλή τιμή τις jurid που είναι της tmd friction Groupon δλδ textar αλλά πουθενά τεξταρ δίσκο. Ακούω προτάσεις καθώς μέχρι 120 ευρώ πακέτο τακάκια - δίσκους για μπροστά το θεωρω πολλά λεφτά όταν η αντιπροσωπεία μαζί με τα εργατικά θέλει 180 με την εργασία.

Τα premier τουλάχιστον για μερσεντές με υπερκαλυψαν μεχρι και σε καταβαση με μη αεριζόμενους δισκους.Πολυ οικονομικα και καλα.

up
0 users have voted.
1kost12
Last seen: Πριν από 8 μήνες 6 ημέρες

Γεια σας! Έχω το καινούργιο honda civik (ΜΥ 2015) πετρέλαιο. Ήταν προγραμματισμένο να γίνει σέρβις για τα 40,000 χιλ την προσεχή εβδομάδα με άκρως ταλαιπωρημένα μπροστινά τακάκια αλλά χρειάστηκε να το πάρει ο γιο μου κ να κάνει αρκετά χιλιόμετρα με αποτέλεσμα άκρως οδυνηρό για την δεξιά δισκοπλακα. Κατά το φρενάρισμα έβρισκε σίδερο τακάκι με την δισκοπλακα κ έκανε ΠΑΡΑ πολλές ραβδώσεις έντονες! Φυσικά όταν το πήγα για σέρβις άλλαξα δισκοπλακες με κάτι λίγο φτηνότερες (όχι τις τελείως φτηνές) κ φυσικά πήρα τις παλιές. Δεν ξέρω αν φαίνεται καθαρά στην Φώτο μπορώ να τις πάω στον τόρνο;;;; (η άλλη δεν έχει πρόβλημα) αλλά θα πάω κ την άλλη για να έχουν κ οι δυο ακριβώς το ίδιο πάχος κατά την επισκευή. (είναι οι γνήσιες κ φυσικά είναι ακριβές.) έχουν κάνει μόνο 40.000 χιλ κ μόνο ένα τακάκι έχουν φάει μέχρι κ λίγο σίδερο από τη βάση του τακάκι https://s9.postimg.o...tflcv/image.jpg
Αξίζει να πάει στον τόρνο;;; θα έχω επιπτώσεις στην ασφάλεια αργότερα του αμαξιού;;; απλά τις θέλω για εφεδρικές όταν χαλάσουν αυτές που έβαλα τώρα. Το αμάξι φοραει τις μεγάλες δισκοπλακες (χωρίς να είμαι σίγουρος το 293 mm
Η πεταμένα χρήματα κ κόπος θα είναι;;;;;

up
0 users have voted.
21 Quadra

Δεν φαίνεται η φωτό

up
0 users have voted.
W202 AMG

Ποσο κοστιζουν οι αφτερμαρκετ δισκοπλακες?

up
0 users have voted.
1kost12
Last seen: Πριν από 8 μήνες 6 ημέρες

1kost12":2vfkhj49 wrote:
Γεια σας! Έχω το καινούργιο honda civik (ΜΥ 2015) πετρέλαιο. Ήταν προγραμματισμένο να γίνει σέρβις για τα 40,000 χιλ την προσεχή εβδομάδα με άκρως ταλαιπωρημένα μπροστινά τακάκια αλλά χρειάστηκε να το πάρει ο γιο μου κ να κάνει αρκετά χιλιόμετρα με αποτέλεσμα άκρως οδυνηρό για την δεξιά δισκοπλακα. Κατά το φρενάρισμα έβρισκε σίδερο τακάκι με την δισκοπλακα κ έκανε ΠΑΡΑ πολλές ραβδώσεις έντονες! Φυσικά όταν το πήγα για σέρβις άλλαξα δισκοπλακες με κάτι λίγο φτηνότερες (όχι τις τελείως φτηνές) κ φυσικά πήρα τις παλιές. Δεν ξέρω αν φαίνεται καθαρά στην Φώτο μπορώ να τις πάω στον τόρνο;;;; (η άλλη δεν έχει πρόβλημα) αλλά θα πάω κ την άλλη για να έχουν κ οι δυο ακριβώς το ίδιο πάχος κατά την επισκευή. (είναι οι γνήσιες κ φυσικά είναι ακριβές.) έχουν κάνει μόνο 40.000 χιλ κ μόνο ένα τακάκι έχουν φάει μέχρι κ λίγο σίδερο από τη βάση του τακάκι https://s9.postimg.o...tflcv/image.jpg
Αξίζει να πάει στον τόρνο;;; θα έχω επιπτώσεις στην ασφάλεια αργότερα του αμαξιού;;; απλά τις θέλω για εφεδρικές όταν χαλάσουν αυτές που έβαλα τώρα. Το αμάξι φοραει τις μεγάλες δισκοπλακες (χωρίς να είμαι σίγουρος το 293 mm
Η πεταμένα χρήματα κ κόπος θα είναι;;;;;

https://imgur.com/a/K7sok
ελπίζω να φαινεται τωρα η φωτο....

up
3 users have voted.
GGAB
Last seen: Πριν από 12 ώρες 44 λεπτά

Αφού η ζημιά έγινε,αφού τις αντικατεστησες, γιατί να την τορνιρεις;;;για μελλοντική χρήση;;;; ΟΚ φρόντισε μόνο όσο συνολικό πάχος μείνει στην προβληματική, τόσο ακριβώς να μείνει και στην άλλη, κατεβάζοντας και τις δύο πλευρές. Από το αρχικό πάχος να μην κατέβεις παραπάνω από 2.5 χιλ στην κάθε πλευρά. Αν απαιτείται τις πετάς.....

up
0 users have voted.
W202 AMG

Διχως να εχω εμπειρία από δισκοπλακα που τριβοταν με την πλατη από το τακάκι(μα καλά ολόκληρο λαμπάκι για τα φρένα δεν το είδατε? ) εμένα η δισκόπλακα μου φαινεται 'οκ' και πως με νέα τακακια θα μπορουσε να στρωσει.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo