Περί Αναρτήσεων

2584 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
cson
Last seen: Πριν από 10 ώρες 33 λεπτά
Αυτά είναι τα πλεονεκτήματα

Αυτά είναι τα πλεονεκτήματα των suv. Τα εξαρτήματα ειδικά της ανάρτησης είναι πιο ποιοτικά από κανονικά οχήματα.

Και γω tucson του 2006 έχω με 265.000 χλμ. Προληπτικά τα αλλάξα 100.000 τα μαμά και στα 250.000 ξανά χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο σύμπτωμα. Καθαρά για δική μου σιγουριά. Γενικά όμως συνεμπλοκ μπαλακια ακρομπαρα είναι αφθαρτα. Και το έχω πάει παντού το αμάξι.

Και σενα το βιταρα της εποχής εκείνης ηταν από τα τελευταία καλά με έμφαση στο εκτός δρόμου με ότι συνεπάγεται αυτό για την αντοχή των υλικών

up
1 user has voted.
tesa54
Last seen: Πριν από 37 δευτερόλεπτα
cson Ποιά μάρκα έβαλες τις

cson Ποιά μάρκα έβαλες τις δύο φορές που άλλαξες αμορτισέρ και αν είδες διαφορά στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου στο δρόμο π.χ στροφές, απορρόφηση κραδασμών κλπ ; Έχεις άποψη αν αξίζει να πηγαίνει κανείς στα μοντέλα της Koni π.χ. Koni Heavy Track ή https://www.rellasamortiser.gr/el/suzuki-grand-vitara-2006-2014/62436--suzuki-grand-vitara-koni-special-active-2006-2014-8645-1174-8245-1175.html?cid=512 ή δεν αξίζουν τα διπλά λεφτά για την συνήθη χρήση του αυτοκινήτου που κάνουμε σε σχέση με τα KYB Excel-G ;

up
1 user has voted.
Lap
Last seen: Πριν από 7 λεπτά 44 δευτερόλεπτα
Υπαρχει αμορτισερ με

Υπαρχει αμορτισερ με υδραυλικο bumb stop στην αγορα, στα προτυπα της citroen;

up
1 user has voted.
21 Quadra
Last seen: Πριν από 11 λεπτά 21 δευτερόλεπτα
Lap wrote:

Lap wrote:

Υπαρχει αμορτισερ με υδραυλικο bumb stop στην αγορα, στα προτυπα της citroen;

Aftermarket δεν νομίζω, H Renault sport έβαλε στο Clio 3 RS ή στο 4 δεν θυμάμαι, επίσης κάποιο από αυτά τα 2 σε Cup φορούσε εμπρός ελατήρια από ειδικό πολυεστέρα με ίνες.

https://www.renaultsport.com/-butees-hydrauliques-de-compression-.html

up
1 user has voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
Last seen: Πριν από 10 δευτερόλεπτα
tesa54 wrote:

tesa54 wrote:

Σε Suzuki Νέο Grand Vitara 4πορτο (η 3η έκδοση δηλαδή) στην Αθήνα από κέντρο προς Πεντέλη με χρήση Αττικής Οδού για εργασία και μια φορά στους δύο μήνες ταξίδια 300χλμ εθνική οδό και επαρχιακό οδικό δίκτυο και λίγο χωματόδρομο για τα χωράφια και 4χ4 κίνηση μόνο εντός χωραφιών σε εύκολες καταστάσεις. Τους είπα να τα αλλάξω και μου είπαν φύλαξε τα λεφτά για αργότερα ! Πόσο αργότερα στα 200.000χλμ ή όταν κλείσουν 20ετία ; 

στον σακκα δεν επηγες? φορ γουιλερς?

up
1 user has voted.
tesa54
gatoz όχι ακόμη πήγε πιο

gatoz όχι ακόμη πήγε πιο μακριά αλλά και καλύτερα οργανωμένα όμως τον έχω σοβαρά υπόψη για την αλλαγή πακέτο μαζί με λάστιχα που θέλω από το φθινόπωρο. Ήδη τον επισκέφθηκαν δύο από τη γειτονιά με επιτυχία, στο facebook πρόσφατα το μαύρο Pajero και το ασημί Grand Vitara στις 28 Απριλίου, έχουμε κι άλλους τέσσερις παλιούς τρελαμένους στη γειτονιά δύο με vitara 1ης γενιάς που πάνε χρόνια στον Σακκά και το έχουν σε κατάσταση βιτρίνας με όλο το πακέτο off road και δύο με Feroza και Cherokee του 2000 που πάνε στο Evolution Off Road φοράνε Rouch Country, Procomp, Fοx κλπ. Εμένα μου αρέσει και η λύση ελατήρια + αμορτισέρ της Old Man Emu που βλέπω πολύ στο Californiaclub4x4 και στο Xtreme4x4 τσιμπάνε βέβαια σε τιμές + εργατικά.

Βασικά το δικό μου θέλω να το πουλήσω το 2021 και να βγάλω pick-up ως επαγγελματικό ή αγροτικό (Ford Ranger ή το νέο Isuzu D-Max που έρχεται τον Οκτώβριο). Αλλά με την αβεβαιότητα του κορωνοϊού για το χειμώνα τα τρενάρω προς το παρόν όλα.

up
1 user has voted.
cson
Last seen: Πριν από 10 ώρες 33 λεπτά
tesa54 wrote:

tesa54 wrote:

cson Ποιά μάρκα έβαλες τις δύο φορές που άλλαξες αμορτισέρ και αν είδες διαφορά στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου στο δρόμο π.χ στροφές, απορρόφηση κραδασμών κλπ ; Έχεις άποψη αν αξίζει να πηγαίνει κανείς στα μοντέλα της Koni π.χ. Koni Heavy Track ή https://www.rellasamortiser.gr/el/suzuki-grand-vitara-2006-2014/62436--suzuki-grand-vitara-koni-special-active-2006-2014-8645-1174-8245-1175.html?cid=512 ή δεν αξίζουν τα διπλά λεφτά για την συνήθη χρήση του αυτοκινήτου που κάνουμε σε σχέση με τα KYB Excel-G ;

Εβαλα και τις 2 φορες KYB excel g. Ειναι λιγο σφικτοτερα απο τα μαμα. Τα μαμα δεν τα προτιμησα γιατι ειναι πανακριβα +250 ευρω, και οταν κανουν 100.000 χλμ και το εχω φορτωμενο αρκετα εχω πλευση στην ασφαλτο. Παρολα αυτα στις ανωμαλιες του δρομου και του χωματος ειναι κυριολεκτικα τελεια. Με τα ΚΥΒ εχω αρκετα καλυτερη συμπεριφορα στην ασφαλτο, ιδιαιτερα φορτωμενο αντιδρα εξαιρετικα, απλα στο χωμα και στις λακουβες περνανε λιγο περισσοτεροι κραδασμοι μεσα. Επισης εχουν εξαιρετικη αντοχη στο χρονο. Επισης στη δευτερη αλλαγη τωρα πριν λιγο καιρο αλλαξα και ελατηρια αναρτησης με γνησια, συν top mount γνησια, και το αμαξι σηκωθηκε 1,3cm εμπρος και 0.8cm πισω.

Ηθελα να δοκιμαζα τα monroe ΟΕ spectrum αλλα δεν ξερω γιατι , αλλα ολοι οι εμποροι με αποτρεπουν στο θεμα αντοχης. Και δεν θελω να μπλεξω. Επισης ακριβοτερες σειρες(ΚΟΝΙ κτλ) δεν ειμαι οικονομικα σε θεση να τα επιλεξω. 

up
0 users have voted.
tesa54
cson Σ' ευχαριστώ για την

cson Σ' ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση. Για τα Monroe ακούω τα ίδια σχόλια και από δυσαρεστημένους ιδιοκτήτες του τύπου "σαν να μην άλλαξα αμορτισέρ ή να μου έβαλαν ελαφρώς μεταχειρισμένα ή μετά από 40.000χλμ ψόφησαν" οπότε λογικό πολλοί να τα αποφεύγουν.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo