Εσωτερικός/εξωτερικός καθαρισμός, γυάλισμα, πλυντήρια κλπ

Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 27 δευτερόλεπτα
@Driver M Έχω το Bilt Hamber

@Driver M Έχω το Bilt Hamber auto-wash που είναι πολύ συμπυκνωμένο και είχε καλή τιμούλα αν θυμάμαι καλά. Ουδέτερο ph και τα συναφή. Επίσης χρησιμοποιώ και τον αφρό της bilt στον αφροποιητή του πιεστικού όποτε κρίνω ότι χρειάζεται. 

Εν το μεταξύ πάντα ήθελα να δοκιμάσω το gold class της meguiars να δώ αν χάνω κάτι αλλά με αυτά που μόλις έγραψες με ιντρίγκαρες! Με κάποιο μαγικό τρόπο ποτέ δε πήρα κάτι της Meg's ή της Autoglym (Ούτε κάν SRP, κατέληξα σε AF tripplex) 

Ξέρεις θέλω να έχω και εναλλακτικές εύκολες στην λιανική και όχι να κάνω προγραμματισμό αγορών με μεταφορικά και προσφορές ώστε "να αξίζει" η βαβούρα σε πιο ψαγμένα προιόντα. Μόλις τελειώσει το σαμπουάν που έχω τώρα θα τσιμπήσω αυτό που λές για δοκιμή. Θένξ!

up
0 users have voted.
jobous
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 4 δευτερόλεπτα
@Mastoras78 : Μια και που

@Mastoras78 : Μια και που ανέφερες το BH Autofoam. Αυτό όταν το χρησιμοποιείς καθαρίζει (ας πουμε μειώνει) το υφιστάμενο κέρωμα που έχεις κάνει ??? Διάβασα ότι έχει ph 12 (και κάτι) και σκέφτηκα ότι ίσως "πειράζει" ότι έχει το αμάξι πάνω.

up
0 users have voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
jobous wrote:

jobous wrote:

@Mastoras78 : Μια και που ανέφερες το BH Autofoam. Αυτό όταν το χρησιμοποιείς καθαρίζει (ας πουμε μειώνει) το υφιστάμενο κέρωμα που έχεις κάνει ??? Διάβασα ότι έχει ph 12 (και κάτι) και σκέφτηκα ότι ίσως "πειράζει" ότι έχει το αμάξι πάνω.

@jobous ωραία πάσα και καλό τόπικ άνοιξες. Άμα λοιπόν ψάξεις στο ίντερνετ θα δείς που υποβάλουν τα διάφορα κεριά/sealants σε διάφορες δοκιμασίες αντοχής. Τα περνάνε απο αφρούς, apc, degreassers,paint cleaners και ότι μπορείς να φανταστείς αρκετά χέρια μέχρι να τα εξαφανίσουν εντελώς και να βγούνε συμπεράσματα...

Πρακτικά λοιπόν ναι θεωρώ ότι επηρεάζει το κέρωμα αλλά σε τόσο μικρό βαθμό και δεν είναι κάτι που μετριέται ώστε να το αντιληφθώ επι τόπου. Ίσα ίσα έχω "πρόβλημα" όταν θέλω να αφαιρέσω φρέσκο κερί απο το αμάξι.. Είναι πραγματικά τόσο δύσκολο που προτιμώ να περιμένω να φύγει μόνο του με τον καιρό.. Ποτέ δεν είχα θέμα με χρήσης αφρού/apc και κερώματος.Πάντα θα έφτανα στο σημείο που θα το ξανακέρωνα έτσι κι αλλιώς στο αμάξι αν με καταλαβαίνεις..

Ξέρεις τι τρώει τα κεριά ? Ο ήλιος ! Στο "καλό" αμάξι που είναι σε κλειστό γκαράζ και κινείται τα ΣΚ το κέρωμα κρατάει πάααρα πολύ. Στο εταιρικό και ότι παρκάρουμε έξω εξατμίζεται στο ένα τρίτο του χρόνου θα έλεγα...

up
1 user has voted.
Driver M
Last seen: Πριν από 4 ημέρες 5 ώρες
Mastoras78 wrote:

Mastoras78 wrote:

@Driver M Έχω το Bilt Hamber auto-wash που είναι πολύ συμπυκνωμένο και είχε καλή τιμούλα αν θυμάμαι καλά. Ουδέτερο ph και τα συναφή. Επίσης χρησιμοποιώ και τον αφρό της bilt στον αφροποιητή του πιεστικού όποτε κρίνω ότι χρειάζεται. 

Εν το μεταξύ πάντα ήθελα να δοκιμάσω το gold class της meguiars να δώ αν χάνω κάτι αλλά με αυτά που μόλις έγραψες με ιντρίγκαρες! Με κάποιο μαγικό τρόπο ποτέ δε πήρα κάτι της Meg's ή της Autoglym (Ούτε κάν SRP, κατέληξα σε AF tripplex) 

Ξέρεις θέλω να έχω και εναλλακτικές εύκολες στην λιανική και όχι να κάνω προγραμματισμό αγορών με μεταφορικά και προσφορές ώστε "να αξίζει" η βαβούρα σε πιο ψαγμένα προιόντα. Μόλις τελειώσει το σαμπουάν που έχω τώρα θα τσιμπήσω αυτό που λές για δοκιμή. Θένξ!

Tην εχω και την srp. Τιποτα το ιδιαιτερο απλα εχει λιγα abbrasives και καθαριζει καλυτερα την επιφανεια για να υποδεχτει το κερι και καλυπτει και λιγο αραχνη και φαινεται το χρωμα καπως πιο wet. Χωρις κερι απο πανω παντως ειναι σχεδον αχρηστη.

Bilt hamber μιας και την ανεφερες εχω ακομα εναν πηλο που παρεμπιπτοντως εχω να χρησιμοποιησω 4-5 χρονια. Εκανε πολυ καλη δουλεια σε επικαθισεις αλλα πλεον οπως ειπα δεν εχω χρονο και διαθεση για πολλα πολλα. Θεωρω οτι το σωστο πλυσιμο κι ενα καλο κερι προσφερουν το 80-90% του αποτελεσματος. Το υπολοιπο 10-20% για να επιτευχθει θελει αρκετα παραπανω κοπο και προιοντα και πλεον δε βρισκω το λογο να το κανω εκτος απο κανα καλοκαιρι στο εξοχικο που εχω απλετο χρονο. Μου εχει χαλασει κι ο αλοιφαδορος και περα απ'το κερι, ολα τα υπολοιπα (ελαφρια γυαλιστικη και sealant) τα περνουσα μ'αυτον οποτε τωρα με το χερι θα ηταν ακομα πιο δυσκολο.

up
0 users have voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
@Driver M με βρίσκεις απόλυτα

@Driver M με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο στο σωστό(σωστό όμως!) πλύσιμο/κερωμα θα έχεις το 80 με 90 τοις εκατό του αποτελέσματος.

Εδώ κάνουμε αρκετή συζήτηση για μεθοδολογία ανάλογα και τον χρόνο/χώρο/διάθεση/budget των ενδιαφερόμενων, αποφυγή λαθών και αντιμετώπιση δυσκολιών που τυχαινουν. Να περνάτε καμμια βόλτα να τα λέμε.. 

up
0 users have voted.
famas
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 33 δευτερόλεπτα
cson wrote:

cson wrote:

Με την παρακατω πετσετα το στεγνωμα εγινε απο βαρια αγγαρεια , παιχνιδι. https://www.skroutz.gr/s/22697839/Armor-All-%CE%A0%CE%B5%CF%84%CF%83%CE%AD%CF%84%CE%B1-%CE%A3%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%9C%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%8A%CE%BD%CF%8E%CE%BD-XL-40009100.html#reviews

Με ενα περασμα κανω ολο το τζιπ και δεν θελει ουτε ενα στιψιμο. 

Επισης οταν πλενω στο χωριο που το νερο εχει πολλα αλατα , μονο με αυτη τη πετσετα το προλαβαινω και δεν αφηνει waterspots

Με συνοπτικές διαδικασίες αγοράστηκε εχθές και δοκιμάσθηκε σήμερα το πρωί στις 05.45 σε χειροκίνητο πλυντήριο  ώστε να προλάβω και τη Happy hour (23.00-07.00). Πολύ καλά αποστελέσματα, τσάμπα παιδευόμασταν τόσα χρόνια με τα δέρματα σαμούα.

up
0 users have voted.
Yem
Εικόνα Yem
Last seen: Πριν από 9 ώρες 22 λεπτά
famas wrote:

famas wrote:

Με συνοπτικές διαδικασίες αγοράστηκε εχθές και δοκιμάσθηκε σήμερα το πρωί στις 05.45 σε χειροκίνητο πλυντήριο  ώστε να προλάβω και τη Happy hour (23.00-07.00). Πολύ καλά αποστελέσματα, τσάμπα παιδευόμασταν τόσα χρόνια με τα δέρματα σαμούα.

Happy Hour ? για πες λεπτομέρειες 

05.45 Το πρωί πήγες βρε αθεόφοβε να πλύνεις το αμάξι?surprise

up
0 users have voted.
alex mix
Last seen: Πριν από 2 ώρες 4 λεπτά
Λοιπόν πήρα meguiars το

Λοιπόν πήρα meguiars το ceramix wax, το σαμπουάν δεν θυμάμαι το κίτρινο με το κερί, πετσέτα γυαλίσματος, πετσέτα στεγνώματος, πήρα το τζελ για τα λάστιχα, υγρό κερί συχνης χρήσης (ειδικά για μαύρα), μέσα για το ταμπλό ένα που καθαρίζει και ενυδατώνει αλλά δεν γυαλίζει, όλα αυτά μια εταιρεία,και πήρα ένα σφουγγάρι μικροϊνων για πλυσιμο και άλλη μια πετσέτα. Σόρυ που δεν θυμάμαι πως ακριβώς λέγονται αλλά ειμα βαρδυα και δεν μπορώ να τα δω. 

up
1 user has voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
  Βάλε κανά link όποτε

Βάλε κανά link όποτε μπορέσεις alex να τα δούμε και εμείς. Καλορίζικα!

up
0 users have voted.
alex mix
Mastoras78 wrote:

Mastoras78 wrote:

Βάλε κανά link όποτε μπορέσεις alex να τα δούμε και εμείς. Καλορίζικα!

Θα βάλω μόλις έρθουν και τα δεύτερα γιατί τα πήρα σε 2 δόσεις, πολλά τα λεφτά Αρηηηηlaugh. Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω ιστοσελιδα

up
1 user has voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
  Βάλε εσύ, εγώ μέχρι στιγμής

Βάλε εσύ, εγώ μέχρι στιγμής ότι έχω βάλει δε μου έχουν κάνει παρατήρηση :p

up
0 users have voted.
alex mix
Mastoras78 wrote:

Mastoras78 wrote:

Βάλε εσύ, εγώ μέχρι στιγμής ότι έχω βάλει δε μου έχουν κάνει παρατήρηση :p

Autoplanet λέγεται έχει κάποιες εκπτωσεις, Αθήνα είναι το μαγαζί, σε κάθε προϊόν meguiars έχει βιντεακι και γενικά εγώ 2 φορές που μίλησα μαζί τους πολύ πρόθυμοι να σου εξηγησουν

Υ. Γ Πριν μπω είχα μπει στο σκρουτζ και είδα πολύ καλά σχόλια γιαυτους για αυτό και πήρα από κει. 

up
1 user has voted.
Αλέξανδρος Σ.
Last seen: Πριν από 5 ώρες 55 λεπτά
Μπράβο Άλεξ!

Μπράβο Άλεξ!

Σου εύχομαι να απολαύσεις τα πλυσίματα και τα ατελείωτα καμάκια που κάνουμε στο νέο μας αυτοκίνητο, ειδικά μετά το καθάρισμα. 

up
0 users have voted.
alex mix
Αλέξανδρος Σ. wrote:

Αλέξανδρος Σ. wrote:

Μπράβο Άλεξ!

Σου εύχομαι να απολαύσεις τα πλυσίματα και τα ατελείωτα καμάκια που κάνουμε στο νέο μας αυτοκίνητο, ειδικά μετά το καθάρισμα. 

Ευχαριστώ πολύ συνονόματε. Καμάκι δυστηχως θα πέσει παντοφλαlaugh

up
0 users have voted.
Αλέξανδρος Σ.
alex mix wrote:

alex mix wrote:

Αλέξανδρος Σ. wrote:

Μπράβο Άλεξ!

Αναφέρομαι στα καμάκια προς το αυτοκίνητο. Όχι στις όμορφες. Εξάλλου ποιος νοιάζεται για το το ποιος περνάει από δίπλα μας όταν έχουμε πλύνει το αυτοκίνητό μας! Και ο Μπάιντεν να περάσει, εμείς το αυτοκίνητό μας θα κοιτάμε.

up
0 users have voted.
alex mix
Αλέξανδρος Σ. wrote:

Αλέξανδρος Σ. wrote:

alex mix wrote:

Αλέξανδρος Σ. wrote:

Μπράβο Άλεξ!

Αναφέρομαι στα καμάκια προς το αυτοκίνητο. Όχι στις όμορφες. Εξάλλου ποιος νοιάζεται για το το ποιος περνάει από δίπλα μας όταν έχουμε πλύνει το αυτοκίνητό μας! Και ο Μπάιντεν να περάσει, εμείς το αυτοκίνητό μας θα κοιτάμε.

Χαχαχα σωστος

up
0 users have voted.
jobous
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 4 δευτερόλεπτα
Μπήκε και η Κaercher στο

Μπήκε και η Κaercher στο παιχνίδι : https://www.kaercher.com/gr/car-solutions-gr.html

up
1 user has voted.
Αλέξανδρος Σ.
Καθαρός αέρας στην καμπίνα

Πρόβλημα: Θέλεις να καθαρίσεις το φίλτρο της καμπίνας. Με τί θα το καθαρίσεις; Πολλές από τις λύσεις που προτείνουν στο youtube δεν με ικανοποίησαν. Ειδικά αυτές που ταλαιπωρούν πολύ το φλιτρο και μπορεί να σκιστεί.
Λύση που βρήκα: καθαριστικό για κλιματιστικά. Είναι της ελληνικής εταιρείας glean
Βγάζω το φίλτρο, το τινάζω και το σκουπίζω απαλά. Ύστερα του βάζω καθαριστικό και το αφήνω στον ήλιο να στεγνώσει καλά.
Το προϊόν το βρήκα σε super market και έκανε καλή δουλειά. Επίσης, είναι και φθηνό.
https://www.skroutz.gr/s/23170810/Glean-%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85-0-75lt.html

Πρόβλημα 2ο: Τι κάνεις όσην ώρα έχεις το φίλτρο απλωμένο στον ήλιο; Ειδικά αν χρειαστεί να οδηγήσεις;
Λύση που βρήκα: αγόρασα κι ένα δεύτερο φίλτρο καμπίνας. Έτσι τα πηγαίνω εναλλάξ.

Πρόβλημα 3ο: Το φίλτρο λέει ότι είναι καρκινογόνο! Υποθέτω ότι οι εταιρείες ρίχνουν τίποτα δικά τους χημικά.
Λύση που ίσως βρήκα: Ελπίζω ότι με τους καθαρισμούς που θα του κάνω, θα αφαιρεθούν τα χημικά και θα μείνει μόνο το χαρτί. Βέβαια, τον πρώτο καιρό θα έχω το φίλτρο να μου ρίχνει τα χημικά του... 

up
1 user has voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
jobous wrote:

jobous wrote:

Μπήκε και η Κaercher στο παιχνίδι : https://www.kaercher.com/gr/car-solutions-gr.html

Δε βλέπω κάπου τα προιόντα της αλλά γιατί να μη μπεί.. όλοι βούρ τα πάντα όλα, έχει ψωμί η φάση. Ας βάλουν για αρχή κανα αφροποητή που δεν είναι για πέταμα στις συσκευασίες τους με τα πιεστικά cheeky

@Αλεξανδρος Καλή ιδέα , δε το είχα σκεφτεί για το φίλτρο που λές, θα το ψάξω

up
1 user has voted.
Driver M
Δεν υπαρχει λογος καθαρισμου

Δεν υπαρχει λογος καθαρισμου του φιλτρου a/c, και δε χρειαζεται και κατα πασα πιθανοτητα θα του δημιουργησει προβλημα με αποτελεσμα να μην κανει τη δουλεια του.

Αν πας σε μερη με πολλες σκονες κλπ και κανεις αρκετα χιλιομετρα αλλαζε το ανα χρονο ειδαλλως αν κανεις λιγα χιλιομετρα ανα δυο χρονια μαξ και θα ειναι μια χαρα. Κατι αλλο δε χρειαζεται.

Κατι αμπουλες και καθαριστικα ειναι για τους αεραγωγους, οχι το φιλτρο.

up
1 user has voted.
Αλέξανδρος Σ.
Driver M wrote:

Driver M wrote:
Δεν υπαρχει λογος καθαρισμου του φιλτρου a/c, και δε χρειαζεται και κατα πασα πιθανοτητα θα του δημιουργησει προβλημα με αποτελεσμα να μην κανει τη δουλεια του.
Αν πας σε μερη με πολλες σκονες κλπ και κανεις αρκετα χιλιομετρα αλλαζε το ανα χρονο ειδαλλως αν κανεις λιγα χιλιομετρα ανα δυο χρονια μαξ και θα ειναι μια χαρα. Κατι αλλο δε χρειαζεται.
Κατι αμπουλες και καθαριστικα ειναι για τους αεραγωγους, οχι το φιλτρο.

Σε ένα φίλτρο κλιματιστικού μαζεύονται πολλά πράγματα, εκτός από τις σκόνες. Μαζεύονται φύλλα και ζουζούνια τα οποία αποσυντίθενται δημιουργώντας βακτηρίδια μέσα στο φίλτρο.
Το ξέρω ότι όλα τα εγχειρίδια χρήσης των αυτοκινήτων μιλάνε για ετήσια αλλαγή, αλλά εμένα μου φαίνεται μεγάλο αυτό το χρονικό διάστημα. Είμαστε για παράδειγμα σε μποτιλιάρισμα πίσω από ένα φορτηγό και βγάζει όλην την μαυρίλα. Μέχρι να το καταλάβουμε, και να το γυρίσουμε στην ανακύκλωση, το φίλτρο ήδη έχει μαζέψει πολλή κάπνια. Και όλη αυτή η κάπνια, στις επόμενες μέρες κι εβδομάδες θα περάσει τελικά στον εσωτερικό αέρα, θα την εισπνεύσουμε εμείς και οι συνεπιβάτες μας.
Ένα φίλτρο εσωτερικού αέρα δεν κοστίζει πολύ και στα περισσότερα αυτοκίνητα η αλλαγή είναι εύκολη.

Όσον αφορά αυτά τα σπρέι που καθαρίζουν τους αεραγωγούς, αυτό είναι μια τελείως διαφορετική διαδικασία. Νομίζω όμως ότι είναι δώρο-άδωρο αν δεν γίνει παράλληλα κι ένας καθαρισμός από τις σκόνες που έχουν συσσωρευτεί βαθιά μέσα στους αεραγωγούς.

up
0 users have voted.
Driver M
To point μου ειναι οτι τα

To point μου ειναι οτι τα φιλτρα a/c οπως και του αερα καλυτερα να μη καθαριζονται γιατι καταστρεφονται και μετα ειναι σαν να μην εχεις τιποτα να φιλτραρει οποτε μπορει εσυ να νομιζεις οτι καθαρισες την καπνα και την επομενη φορα να εισπνευσεις ολη την καπνα αφιλτραριστη απο το "καθαρισμενο" φιλτρο.

Οσα φιλτρα ειναι επαναχρησιμοποιουμενα εχουν ειδικες οδηγιες καθαρισμου (πχ φιλτρα αερα kn), τα υπολοιπα καλυτερο ειναι αλλαζονται. Και δεν εννοω να μην αφαιρεσεις καποιο φυλλο αν εχει κολλησει πανω, μιλαω για καθαρισμα με υγρα κλπ. 

Προσωπικα καθε χρονο που αλλαζω φιλτρο ενεργου ανθρακα και στα δυο αμαξια μου σαν καινουρια βγσινουν τα παλια και το ενα αμαξι μου κινειται μονιμα μεσα στην πολη, οποτε νομιζω οτι στο χρονο πανω αν αλλαζεται ενα φιλτρο ειναι μια χαρα στις περισσοτερες περιπτωσεις.

up
1 user has voted.
Αλέξανδρος Σ.
Συμφωνώ με το γεγονός ότι οι

Συμφωνώ με το γεγονός ότι οι απροσεκτες κινήσεις μπορεί να σκίσουν το φίλτρο όπως και με το ότι τυχαία καθαριστικά μπορεί να το χαλάσουν. Ωστόσο ενα ειδικά σχεδιασμένο για φίλτρα καθαριστικό σίγουρα βοηθάει στην συντήρηση.  Επίσης, το δικό σου δείχνει καινούργιο γιατί έχει πάνω πιτσιλιές -έτσι συνηθίζουν να κάνουν σε αυτά, του ενεργού άνθρακα. Αν ηταν άσπρο, όπως το δικό μου, θα έβλεπες πόσο γρήγορα γινονται γκρι. Σημειωτέον, μενω στην Δράμα. Ούτε νέφος έχουμε ούτε πολλή μόλυνση.

up
1 user has voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
Άλλο ένα πολύ ωραίο βίντεο

Άλλο ένα πολύ ωραίο βίντεο που αναλύει τι είναι ουσιαστικά το "δέρμα" του αυτοκινήτου και πώς το συντηρούμε.. 

https://is.gd/bCn5Z7

up
2 users have voted.
Αλέξανδρος Σ.
Mastoras78 wrote:

Mastoras78 wrote:
Άλλο ένα πολύ ωραίο βίντεο που αναλύει τι είναι ουσιαστικά το "δέρμα" του αυτοκινήτου και πώς το συντηρούμε.. https://is.gd/bCn5Z7

Το είδα. Αν και δεν έχω δέρμα στο αυτοκίνητό μου, το βίντεο αυτό είναι χρήσιμο και για κάθε είδους δέρμα, εκτός αυτοκινήτου.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo