Posts προς Θεσσαλονικείς

polo2002
Last seen: Πριν από 2 μήνες 3 ημέρες
Re: Posts προς Θεσσαλονικείς

Ξέρει κανείς (γιατί ήρθα στην πόλη εδώ και λίγα χρόνια) γιατί δεν έγινε ποτέ ο παράδρομος της περιφερειακής στην Πυλαία που θα ένωνε και τα Κωσταντινουπολίτικα με το κυρίως τμήμα της Πυλαίας ; Στο κομμάτι αμέσως πριν την είσοδο της Πυλαίας και εως τη 17ης Νοέμβρη εννοώ. Υπάρχει εκεί ένα τεχνικό (οχετός) στο ελαιόρεμα. Τους σταμάτησε ένας με κάτι αυθαίρετα στο δρόμο τους ; Έγινε κάποιο ατύχημα στην κατασκευή όπως μου είπε ένας κάτοικος; Γιατί είναι ανόητο η σύνδεση Τούμπας - Πυλαίας να είναι από το δρομάκι πίσω από τον Προφήτη Ηλία...
Επειδή δεν ανακοίνωσαν τι θα γίνει με τις διακοπές νερού, πήρα τις 2 εξάδες μου να υπάρχουν...δεν εμπιστεύομαι ότι θα ανακοινώσουν τις περιοχές εκ περιτροπής όπως θα έπρεπε. Ας ελπίσουμε την παρασκευή να το φτιάξουν.

up
0 users have voted.
Kger
Εικόνα Kger
Last seen: Πριν από 2 μήνες 3 εβδομάδες

Ζεις στην Θεσσαλονίκη μερικά χρόνια και πραγματικά ψάχνεις το γτ σε κάτι λογικό; Δεν υπάρχει λογική φίλε μου... έπρεπε να το είχες μάθει ήδη.

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 56 λεπτά 21 δευτερόλεπτα

Πολλά έργα στον Περιφερειακό ματαιώθηκαν μετά από διαμαρτυρίες και δικαστικές προσφυγές οικολογικών οργανώσεων, ώστε να μην κοπούν κι άλλα δέντρα του Σειχ-Σου.

up
0 users have voted.
famas
Last seen: Πριν από 7 ώρες 1 λεπτό

Εικόνες από τον αγωγό νερού που έσπασε.
http://www.rthess.gr/blog-det?artid=85403

Ο πρόεδρος της ΕΥΑΘ είπε ότι ακόμα κι αν επισκευαστεί η βλάβη δεν θα γίνει άμεσα η παροχή νερού, μια και πρέπει πρώτα να γεμίσουν οι ταμιευτήρες που υπάρχουν κατα τόπους στην πόλη και μέσω αυτών δίνεται νερό στις οικοδομές. Όπως επίσης, ότι υπήρχε σχέδιο για μέχρι το 2016 να γίνεται εξ ολοκλήρου η υδροδότηση της πόλης από τον Αλιάκμονα, το οποίο φυσικά δεν υλοποιήθηκε ποτέ. Το 30% πάντως που λένε ότι καλύπτεται από τον αγωγό που έσπασε μου μοιάζει πολύ μικρό, δεδομένων των προβλημάτων που προκλήθηκαν....

up
0 users have voted.
polo2002

Για τα έργα στο περιφερειακό, θα συμφωνούσα αν δεν αφορούσε τμήμα κάτω από τον περιφερειακό... και η οικολογία πρέπει να έχει λογικά όρια. Αλλα στη χώρα μας είτε τα γειώνουμε όλα και βαφτίζουμε τα δάση σχέδιο πόλης και άλλα όμορφα, είτε βρίσκουμε δάση εκεί που δεν υπάρχουν, για να φέρω δύο παραδείγματα.
Επί του θέματος, μου είπαν (γιατί εγώ δεν άκουσα τι λέχθηκε στη Θεσσαλονίκη από τον Τσίπρα) ότι κάτι θα γίνει με την οδό του Αγ. Βασιλείου-Χορτιάτη. Μακάρι...
Για την ΕΥΑΘ, αυτό που γίνεται είναι γελοίο. Ολόκληρη η πόλη αποδείχθηκε ότι στηριζόταν σε έναν αγωγό, χωρίς πρόβλεψη για βλάβες... και αντί να κάνουν το αυτονόητο, δηλαδή να ανακοινώσουν εκ περιτροπής διακοπές, κόβουν το νερό μόνιμα και σε όλους.

up
0 users have voted.
panos2171
Last seen: Πριν από 5 ώρες 8 λεπτά

polo2002":1l3ji27h wrote:
και η οικολογία πρέπει να έχει λογικά όρια.

Μόνο για γέλια είναι το φαινόμενο οικ(Ω)λογοι. Πραγματικά μόνο πρόβλημα είναι με τις παράλογες ενέργειές τους.

up
0 users have voted.
lemouz75
Εικόνα lemouz75
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 6 ώρες

Καλημερα.Ερωτηση εχει κανεις αποψη για το εμπορο αυτοκινήτων easy motors στην Πυλαια?

up
0 users have voted.
cosneo
Last seen: Πριν από 3 μήνες 4 εβδομάδες

Χθες πολύ νωρίς το πρωί στην Αγίας Σοφίας με Εγνατία.
Μετακίνηση αρχαίων από το μετρό.

up
0 users have voted.
famas

Μια ενδιαφέρουσα έρευνα για τη σημερινή κατάσταση στο τομέα της εξυπηρέτησης του κοινού από τον ΟΑΣΘ.
Βέβαια, όσοι χρησιμοποιούμε τον ΟΑΣΘ, δεν μας λέει κάτι που δεν ζούμε καθημερινά
https://mikropragmata.lifo.gr/zoi/oi-th ... olou-kalo/

up
0 users have voted.
polo2002

Και στην Αθήνα τα πράγματα είναι χειρότερα. Απλά στον ΟΑΣΘ πάντα ήταν άσχημα (και επειδή δεν υπάρχει μετρό), και αντί να βελτιωθούν...
Υπομονή, σε λίγα χρόνια θα έχουμε μετρό

up
0 users have voted.
famas

Για όσους από εμάς εξακολουθούμε να μένουμε στην πόλη....
https://www.life-events.gr/gegonota/ksa ... venizelou/

up
0 users have voted.
cosneo
Last seen: Πριν από 3 μήνες 4 εβδομάδες

Για να λέει ο ποιητής "και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα" μάλλον θα τα ξαναχαλασουν.
Γεφύρι της Άρτας και αυτό το σημείο...

up
0 users have voted.
iceman7
Last seen: Πριν από 10 ώρες 56 λεπτά

Μιας και βρίσκομαι θεσσαλονικη έχετε να προτείνετε κάποιο καλό all Day restaurant cafe με θέα και κυρίως πολύ άνετο παρκινγκ;

up
0 users have voted.
panos2171
Last seen: Πριν από 5 ώρες 8 λεπτά

Το Κτήμα στην Άνω Πόλη κυρίως για καφέ. Έχει δικό του παρκινγκ.

https://www.google.gr/maps/uv?hl=en&pb= ... F3oECAgQCQ

Λόφος πάνω από τον περιφεριακό (δεν έγγυώμαι ποιότητα καφέ, τιμών), έχει όμως θέα.

https://www.facebook.com/pg/lofos.thess ... 2460427060

Villa Luna στο Πανόραμα.

http://www.villa-luna.gr/

Στην Αριστοτέλους υπάρχουν το Δωμάτιο με Θέα στο Ολύμπιον, και απέναντι το roof garden του Electra Palace. Εκεί δεν ξέρω τι παίζει με πάρκινγκ, αν δεν έχουν δικό τους τότε παρκάρεις όπου βρεις στο κέντρο είτε σε ιδιωτικό πάρκινγ.

Φυσικά υπάρχει και ο πύργος του ΟΤΕ. Να ξέρεις πάντως πως στα κάστρα υπάρχουν αρκετά μέρη για καφέ/φαγητό με θέα.

Υπάρχει και η Βεράντα στην Τούμπα, κάθε Παρασκευή στις 7μμ.

https://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic ... 11&t=27041

up
0 users have voted.
MONMAN2
Last seen: Πριν από 11 ώρες 16 λεπτά

iceman7 σου προτείνω και εγω το Κτήμα ,κάναμε και συναντήσεις εκεί οι θεσσαλονικείς , εχει και κλιματισμό

https://www.facebook.com/tktima/

αν κάτσεις μέχρι την Παρασκευή κερνάμε καφέ στην Verada

up
0 users have voted.
iceman7

Ευχαριστώ παρά πολύ για τις συμβουλές !
Δυστυχως φεύγω Πέμπτη.

up
0 users have voted.
famas

Να υπενθυμίσω ότι στο SKYLINE ή πύργος του ΟΤΕ για τους ιθαγενείς, που πρότεινε ο Πάνος και που επισκέφτηκα για 3η φορά το τελευταίο 3μηνο, υπάρχει δυνατότητα για δωρεάν πάρκινγκ στο Βελίδειο για 3 ώρες. Απλά παίρνεις το εισιτήριο από το πάρκινγκ και σου το ακυρώνει ο σερβιτόρος στο καφέ.Νομίζω ότι για τον iceman θα ήταν το ιδανικό, αν και υστερεί σε θέμα φαγητού.

up
0 users have voted.
alej
Last seen: Πριν από Ποτέ

Allegro. Μέγαρο μουσικής στον 5ο Όροφο.
http://allegro-megaro.gr

up
0 users have voted.
iceman7
Posts προς Θεσσαλονικείς

Πολλά όμορφα μέρη! Πανέμορφη πόλη ! Κρατάω όλες τις προτάσεις για επόμενη φορα [emoji106]
Τελικά τη μια βραδια πηγαμε kitchen bar και τη δεύτερη μας πήγε ένας παλιός φιλος που πέτυχα εκεί (και όχι στη Χαλκιδική [emoji1]) στο navona. Σε αμφότερες τις περιπτώσεις πάρκαρα σε πάρκινγκ ( προχθές σε αυτό του μαγαζιού) χθες σε αυτό του Μακεδονία Παλλας (ωραία ανακαίνιση έχει γίνει).
Παντως δεν είχε πολύ κίνηση και σουλατσαραμε αρκετά σε βαθμό που έμαθα τα βασικά εύκολα και προσανατολιζομουν χωρίς gps.
Έφαγα βέβαια μια τρελή ήττα με μυρμηγκάκια που έπεσαν ή ανέβηκαν στο αμάξι και έτρεχα προχθές να βρω πληντυριο αργά το απόγευμα προς βράδυ και αεροζολ. Ακόμα και μετά από δυο μερες δεν έχω ησυχάσει καθως βρήκαμε σήμερα σμαρι και μέσα (μαρσπιέ πίσω εσωτερικό) και αναγκαστικα ψέκασα και μέσα (και αφού όλη τη διαδρομή προς Βόλο σκοτώναμε όσα ξεμυταγαν σε παράθυρα και πορτες [emoji1])

Αν μη τι άλλο θα μου μείνει αξέχαστη η Θεσσαλονίκη [emoji1]

up
0 users have voted.
famas

Πληρης ιστορια της περιοχής του Ξενία στο Παλιούρι. http://parallaximag.gr/taxidi/ellada-ta ... paliouriou

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

up
0 users have voted.
polo2002

Πολύ καλό το ιστορικό... Η σημερινή εικόνα του πρώτου ποδιού είναι τραγική, για όσους γνωρίζουν πως ήταν. Μια τεράστια ευκαιρία που χάθηκε, και που δεν νομίζω ότι μπορεί πια να αλλάξει, παρά τις όποιες επενδύσεις.

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 56 λεπτά 21 δευτερόλεπτα

Τι να μας πει και το 1ο; Μια τρίχα από το 2ο είναι...

up
0 users have voted.
famas

Πήγα στο γνωστό μαγαζί στο Αδενδρο που πολλάκις έχουμε πει καλά λόγια εδώ μέσα, αλλά απογοητεύτηκα από την ποιότητα. Βαριά φαγητά, ενώ και το τεράστιο μπιφτέκι πνιγόταν στη γεύση από το βούτυρο. Πολύς κόσμος, τραπέζι δεν είχε δηλαδή, αλλά οι τιμές τσιμπημενες. 10 ευρώ η τηγανιά, 10 το κοκορέτσι, 8 το μπιφτέκι.

up
0 users have voted.
elvet
Εικόνα elvet
Last seen: Πριν από 1 μήνας 1 εβδομάδα

famas":6qtu7sxa wrote:
Πήγα στο γνωστό μαγαζί στο Αδενδρο που πολλάκις έχουμε πει καλά λόγια εδώ μέσα, αλλά απογοητεύτηκα από την ποιότητα. Βαριά φαγητά, ενώ και το τεράστιο μπιφτέκι πνιγόταν στη γεύση από το βούτυρο. Πολύς κόσμος, τραπέζι δεν είχε δηλαδή, αλλά οι τιμές τσιμπημενες. 10 ευρώ η τηγανιά, 10 το κοκορέτσι, 8 το μπιφτέκι.

Καιρός να ανακαλύψεις κάτι νέο, σε πιο κτηνοτροφικό προορισμό.

up
0 users have voted.
famas

elvet":2od2yt2q wrote:
famas":2od2yt2q wrote:
Πήγα στο γνωστό μαγαζί στο Αδενδρο.....

Καιρός να ανακαλύψεις κάτι νέο, σε πιο κτηνοτροφικό προορισμό.

Εϊχα συστάσεις από κτηνίατρο που δραστηριοποιείται στην ευρύτερη περιοχή για το εν λόγω μαγαζί

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo