ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ

p__nat
Last seen: Πριν από 1 μήνας 20 ώρες
Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ

Nikos Golf":1z5x6ebz wrote:
Θα σου ελεγα να βρεις συνεργειο που εμπιστςυεσαι και δεχεται επισκευη κανοωντας του εξουσιοδοτηση να πληρωθει

Δεν έχω τρακάρει ποτέ στη ζωή μου, παρά μια φορά 7 μήνες μετά που πήρα το δίπλωμα.
Τον προηγούμενο αιώνα, δηλαδή...

Ο μόνος μηχανικός που εμπιστεύομαι είναι εκείνος που πήγαινα το scirocco, ο οποίος όμως είναι ανεξάρτητος. Η μεγάλη διάρκεια εγγύησης της ford δρα λίγο αρνητικά σε αυτές τις περιπτώσεις.

Απο την Qudos ήρθε πραγματογνώμονας με διακριτικά της Interamerican, οπότε προφανώς υπάρχει κάποια συνεργασία, αλλά δεν την έχω ακούσει ποτέ ως εταιρεία την ίδια. Γι' αυτό ρώτησα αν ξέρει κάποιος κάτι για την αξιοπιστία της...

up
4 users have voted.
lazarefa
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 17 ώρες

Πάντως με βάση αυτές τις ενδεικτικές κριτικές, δεν φαίνεται να είναι και η καλύτερη περίπτωση εταιρείας η Qudos:

https://www.google.gr/search?q=Qudos&oq ... ddb748,1,,,

up
3 users have voted.
p__nat

Ωχ, ωχ... φτιάξε μου το Σάββατο, τώρα...

up
2 users have voted.
dimsabas
Last seen: Πριν από 3 μήνες 1ημέρα

terry308":2l8082m0 wrote:
καλημέρα παίδες
25/5 αυτοκίνητο ibiza tgi με μεικτή ασφάλιση στην allianz (320€/6 μήνες), μιας και έρχεται η λήξη της ψάχνομαι...
Η allianz θέλει για άλλο ένα 6μηνο 315€
Ασφαλιστής μου έκανε πρόταση 570 ετήσια μεικτή με 500 € απαλλαγή
Μέσω insurance market βρίσκω
interlife 320
interamerican 500
και στη hellas direct 370 μεικτή ετήσια με 500€ απαλλαγή πάντα
τι γνώμη έχετε;

Στη φθηνότερη.

up
3 users have voted.
p__nat

Η Qudos ...λουκέτο, για όσους ενδιαφέρονται. Οι υπάρχουσες ασφαλιστικές συμβάσεις λύονται αυτόματα στις 28/3/2019!

up
2 users have voted.
iceman7
Last seen: Πριν από 45 δευτερόλεπτα

p__nat":neztlsgz wrote:
Η Qudos ...λουκέτο, για όσους ενδιαφέρονται. Οι υπάρχουσες ασφαλιστικές συμβάσεις λύονται αυτόματα στις 28/3/2019!

Και πλέον τα λουκέτα σημαίνει πτώχευση χώρος επικουρικό και άντε να βρεις άκρη να αποζημιωθείς από την πτωχευτική περιουσία είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό όπως η qudos τώρα.
Είμαστε σε φάση απορρύθμισης και εδώ και θα δαγκώσουν πολύ κόσμο.
Προσοχή

up
3 users have voted.
p__nat

iceman7":11rkrvkk wrote:
...άντε να βρεις άκρη να αποζημιωθείς ...και θα δαγκώσουν πολύ κόσμο.

Με πρώτη "δαγκωμένη" ...τη γράφουσα!

up
3 users have voted.
panos2171
Last seen: Πριν από 3 ώρες 59 λεπτά

Αν ένα αυτοκίνητο είναι γραμμένο σε 2 ονόματα, ο ένας ιδιοκτήτης μένει μόνιμα στην επαρχία και ο άλλος σε μεγάλη πόλη (Αθήνα/Θεσσαλονίκη) τι γίνεται με την ασφάλεια αν θεωρήσουμε ότι τις μισές μέρες κυκλοφορεί στη μια πόλη και τις μισές στην άλλη;

up
3 users have voted.
Storm
Last seen: Πριν από 4 ώρες 9 λεπτά
Χώρος πυλωτής πολυκατοικίας.

Χώρος πυλωτής πολυκατοικίας. Κάνει όπισθεν ο άλλος και πάει και πέφτει σε άλλον και του κατεβάζει τον πίσω προφυλακτήρα. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις με τις ασφάλειες;  Είναι ασφαλισμένα τα αυτοκίνητα για τέτοιες περιπτώσεις ή αφορά ειδική κατηγορία ασφάλισης;

up
5 users have voted.
alexandros.K
Last seen: Πριν από 5 ημέρες 18 ώρες
Storm wrote:Χώρος πυλωτής

Storm wrote:
Χώρος πυλωτής πολυκατοικίας. Κάνει όπισθεν ο άλλος και πάει και πέφτει σε άλλον και του κατεβάζει τον πίσω προφυλακτήρα. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις με τις ασφάλειες;  Είναι ασφαλισμένα τα αυτοκίνητα για τέτοιες περιπτώσεις ή αφορά ειδική κατηγορία ασφάλισης;

Χωρις να παιρνω ορκο, ισχυει η ασφαλεια και γι αυτες τις περιπτωσεις 

up
5 users have voted.
Storm
Από το ψάξιμο που έκανα

Από το ψάξιμο που έκανα κατάλαβα ότι ο ΚΟΚ ισχύει και στους χώρους στάθμευσης.

Με τις ασφάλειες είναι μπερδεμένη η κατάσταση. Έχω στείλει ένα email στην εξυπηρέτηση της ασφαλιστικής μου (Anytime) και είμαι περίεργος να δω τι θα απαντήσουν.

up
4 users have voted.
iceman7
Μια χαρά ισχύουν. 

Μια χαρά ισχύουν. 

up
5 users have voted.
panos2171
Last seen: Πριν από 3 ώρες 59 λεπτά
Κανονικά ισχύει και εκεί.

Κανονικά ισχύει και εκεί.

up
2 users have voted.
Storm
Είμαι περίεργος να δω τι θα

Περιμένω και την απάντηση της ANYTIME.

Διαβάζω το βιβλίο/οδηγό ασφάλισης της ANYTIME και κάνει αναφορά για εξαιρέσεις στα τροχαία γεγονότα που συμβαίνουν σε χώρους στάθμευσης.

up
3 users have voted.
iceman7
Οι ασφάλειες καλύπτουν την

Οι ασφάλειες καλύπτουν την αστική ευθύνη. 
Ανεξάρτητα αν εφαρμόζεται σε κάποιο σημείο ο ΚΟΚ ή όχι η ασφάλεια δεν έχει σχέση με αυτό, οφείλει να καλύψει καιε ζημιά που προκαλούμε. 
Αν βέβαια σας έχουν εξαιρέσεις στα ψιλά γράμματα των συμβολαίων για τετοιες περιπτώσεις, ας προσέχατε τι επιλέγετε. 
το φθηνό κρέας το τρώνε τα σκυλιά λένε στο χωριό μου. 
απο τη στιγμή που δήθεν υπάρχει ανταγωνισμός από ανύπαρκτες ή budget εταιρείες που τυφλώνουν τον κόσμο με μια χαμηλή τιμή και είναι τιγκα στις εξαιρέσεις ή αν χρειάζεται να αποζημιώσετε κάναν ταλαίπωρο του βγάζετε το λάδι, την πίστη και την Παναγία όπως κλείνουν χωρίς καμία κάλυψη από το επικουρικό και πρέπει πια να αναγγέλλεσαι στην πτωχευτική περιουσία της κάθε εταιρειας σύμφωνα με τους νόμους της κάθε χώρας, καλη τύχη. 
Εσείς είστε χαρούμενοι επειδή γλυτωσατε 20-30 ευρώ και οι άλλοι ας πάνε να τραβιούνται για να ξεμπερδέψουν. 
Εδώ μεγαλες εταιρείες leasing δεν έχουν καν κάλυψη νομικής προστασίας στα συμβόλαια τους και φυσικά την άρνηση του κάθε περίεργου να κάνει δήλωση (ειδικά για μικρες ζημιες) τη χρεώνουν στην απαλλαγή του πελάτη τους. 
Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή η ασφαλιστική αγορά. 

up
1 user has voted.
Storm
Έτσι όπως έχει γίνει ο

Έτσι όπως έχει γίνει ο ασφαλιστικός κλάδος δεν ξέρω ποιος έχει το χρόνο και την διάθεση να κάτσει να ασχοληθεί με τα θέματα αυτά.

Εγώ δεν ξέρω καν αν οι ασφαλιστικές εταιρείες δίνουν τους όρους ενός ασφαλιστηρίου πριν την ασφάλιση, ώστε να τις διαβάσει ο ενδιαφερόμενος για να καταλάβει τις ακριβώς ασφαλίζεται σε κάθε πρόγραμμα.

Και αν κρίνω από τα βιβλία ασφάλισης και τους όρους του συμβολαίου της Interamerican/Anytime όλα τα προγράμματα έχουν εξαιρέσεις. Σχεδόν σε όλο το βιβλίο ασφάλισης γίνεται αναφορά σε εξαιρέσεις.

Αλλά και σε διάφορες άλλες ασφαλιστικές που είχα κατά καιρούς τα ίδια ήταν. Εξαιρέσεις.

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 10 λεπτά 1 δευτερόλεπτο
iceman7 wrote:

iceman7 wrote:

Αν βέβαια σας έχουν εξαιρέσεις στα ψιλά γράμματα των συμβολαίων για τετοιες περιπτώσεις, ας προσέχατε τι επιλέγετε. 
το φθηνό κρέας το τρώνε τα σκυλιά λένε στο χωριό μου. 
απο τη στιγμή που δήθεν υπάρχει ανταγωνισμός από ανύπαρκτες ή budget εταιρείες που τυφλώνουν τον κόσμο με μια χαμηλή τιμή και είναι τιγκα στις εξαιρέσεις ή αν χρειάζεται να αποζημιώσετε κάναν ταλαίπωρο του βγάζετε το λάδι, την πίστη και την Παναγία όπως κλείνουν χωρίς καμία κάλυψη από το επικουρικό και πρέπει πια να αναγγέλλεσαι στην πτωχευτική περιουσία της κάθε εταιρειας σύμφωνα με τους νόμους της κάθε χώρας, καλη τύχη. 
Εσείς είστε χαρούμενοι επειδή γλυτωσατε 20-30 ευρώ και οι άλλοι ας πάνε να τραβιούνται για να ξεμπερδέψουν. 

Για αυτό υπάρχουν και εταιρείες όπως η Hellas Direct (με κάλυψε άμεσα για μερική κλοπή), που καλύπτουν σχεδόν τα πάντα (με καλύπτει σε περισσότερα από την Groupama!) και δεν γλυτώνω €20-30, αλλά €500 τον χρόνο!

up
0 users have voted.
Storm
Η Anytime απάντησε και

Η Anytime απάντησε και επιβεβαίωσε ότι καλύπτει ασφαλιστικά όλα τα ατυχήματα σε χώρους πυλωτής πολυκατοικιών, ανεξαρτήτως συμβολαίου.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo