PEUGEOT 2008 (Μοντέλο 2019)

dim xir
Last seen: Πριν από 1 μήνας 5 ημέρες
Το λεω επειδη σκεφτηκα να το

Το λεω επειδη σκεφτηκα να το νοικιασω απο καμια rent a car αλλα δε παιζει σαν επιλογη το συγκεκριμενο μοντελο

up
1 user has voted.
Lap
Last seen: Πριν από 2 ώρες 16 λεπτά
Παντως οντως ειναι εξαιρετικο

Παντως οντως ειναι εξαιρετικο αλλο αν την λεμε στο dublin.

Αν μπορεις αυτοματο ειναι σχεδον τελειο

up
1 user has voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 42 δευτερόλεπτα
dim xir wrote:

dim xir wrote:

Ξερετε αν γινεται απο καποια αντιπροσωπεια να παρω το αμαξι για καμια εβδομαδα με το αζημιωτο παντα για να δω αν μου κανει; 

Εβδομάδα αδύνατον, εκτός εαν μπορέσεις να το πάρεις ως δημοσιογράφος (που ακόμα και αυτοί για 1-2 ημέρες τα έχουν). Εγώ έχω πάρει αρκετά αυτοκίνητα για ΣΚ και εαν το ζητήσεις και επιμείνεις έχεις μεγάλες πιθανότητες να στο δώσουν, γιατί συνήθως κάθονται παρακρισμένα ή τα παίρνει κάποιος πωλητής. Αλλιώς, για εβδομάδα θα πρέπει να νοικιάσεις, κάποιες εμπορίες (π.χ. Citroen Omega, BMW Spanos) κάνουν και ενοικιάσεις. 

panormus772 wrote:

1-2 ώρες ή max. μια μέρα και ευχαριστημένος να είσαι.

Δίνουν και ΣΚ, αλλά θέλουν αρκετή πίεση και να είναι ή γνωστός ο πωλητής ή να τους πείσει ότι θα το αγοράσεις εαν σου κάνει. 

up
0 users have voted.
parikon
Last seen: Πριν από 6 λεπτά 38 δευτερόλεπτα
Εγώ μόνο το grandland πήρα ΣΚ

Εγώ μόνο το grandland πήρα ΣΚ και αυτό χωρίς να το ζητήσω.Μου λέει δεν το παίρνεις για ΣΚ από το να κάθετε εδώ;Να πω την αλήθεια μου ήταν ότι πρέπει κατέβασα καρεκλάκια μωρών, βαλίτσες και καρότσια να δω τι χωράει.Είμασταν και έτοιμοι να το κλείσουμε αλλά ήρθε το 2008 και έκλεψε την πώληση.Στα 20 λεπτά με τον πωλητή δίπλα δε βγάζεις άκρη.

Αλλά ναι αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πάρε αυτόματο.Δε θα χτυπάς και το καλαμάκι στις αλλαγές.wink

up
1 user has voted.
Xrist0s4
Εικόνα Xrist0s4
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 1ημέρα
Η έκδοση με τα 100 άλογα με

Η έκδοση με τα 100 άλογα με αναβάθμιση/προγραμματισμό μπορεί να ανέβει π.χ 20 άλογα ;

up
1 user has voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 10 ώρες 43 λεπτά
Xrist0s4 wrote:

Xrist0s4 wrote:

Η έκδοση με τα 100 άλογα με αναβάθμιση/προγραμματισμό μπορεί να ανέβει π.χ 20 άλογα ;

28-32 έχω διαβάσει, ανάλογα. 500-600€

up
1 user has voted.
makap
Last seen: Πριν από 1 μήνας 9 ώρες
Χθες το βράδυ χρησιμοποίησα

Χθες το βράδυ χρησιμοποίησα για 1η φορά τον πλοηγό του Allure και παρατήρησα ότι στο τελευταίο στάδιο που φτάνει στην οδό σου λέει φτάσατε στο σημείο που θέλετε, ενώ βρισκόμουν στην αρχή της οδού και έπρεπε να ψάχνω στους αριθμούς των κτιρίων για να φτάσω στο στόχο μου. Και ήταν νύχτα ...

Σήμερα το δοκίμασα μέρα σε άλλη αναζήτηση και με οδήγησε λέγοντας "σε 50μ φτάνετε στο σημείο που θέλετε", ενώ στο Sygic οι οδηγίες σε πάνε μέχρι το σημείο που αναζητάς.

Είναι θέμα του πλοηγού ή χρειάζεται κάποια ρύθμιση;

up
0 users have voted.
parikon
Last seen: Πριν από 6 λεπτά 38 δευτερόλεπτα
Πιστεύω θέλουν αναβάθμιση οι

Πιστεύω θέλουν αναβάθμιση οι χάρτες.Και σε μένα το κάνει. Το οδος 38 πχ το έχει στο οδός  28 

up
0 users have voted.
makap
Ευχαριστώ. Γνωρίζεις πως

Ευχαριστώ. Γνωρίζεις πως κάνουμε αναβάθμιση γιατί στην αντιπροσωπεία δεν έδειξαν να γνωρίζουν.

up
0 users have voted.
Dublin
Το έχουμε συζητήσει.κοιταξτε

Το έχουμε συζητήσει.κοιταξτε/ψάξτε τα προηγούμενα. Επίσης και στο 3008 κ 208 είναι ίδια διαδικασία.

Έχουν και οι χάρτες και η οθόνη νέα ενημέρωση.

Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει στην οθόνη, αλλά δεν έχω προλάβει ακόμη να τα κάνω. Ελπίζω να έχουν προσθέσει καμία λειτουργία.

up
1 user has voted.
Tkin73
Last seen: Πριν από 40 λεπτά 31 δευτερόλεπτα
Γιατί δεν τους είπες να πάω

Γιατί δεν τους είπες να πάω άλλη αντιπροσωπεία να ρωτήσω;

Ξεφτυλα....μέχρι να στο πουλήσουν και μετά σε ξαναθυμουνται σε ένα χρόνο για να χρεώσουν 2 εργατοώρες για να σου αλλάξουν λάδια που γίνεται σε ένα τέταρτο....

Γνωστά αυτά αν δεν βγάλουν λεφτά από κάθε κουβέντα που κάνουν απλά δεν έχει νόημα η κουβέντα.

up
0 users have voted.
makap
Τελικά, ρώτησα άλλη

Τελικά, ρώτησα άλλη αντιπροσωπεία (σε γνωστό μου) και υπέδειξε διαφορετικό τρόπο λειτουργίας του πλοηγού.

Μέχρι τώρα πατούσα "Αναζήτηση" και πληκτρογούσα διεύθηνση κλπ.

Αυτός υπέδειξε να πατήσω το Μενού στη μπάρα (όχι το κύριο), εμφανίζεται γραμμή για πληκτρολόγηση 1) πόλης (αμέσως προτείνει δήμους και επιλέγεις αυτόν που θέλεις), 2) οδού και 3) αριθμού. Δοκίμασα αυτόν τον τρόπο και έβγαλε αμέσως τη διαδρομή (χωρίς εναλλακτικές όπως στο κινητό), αλλά δεν το δοκίμασα στην πράξη ακόμη.

up
1 user has voted.
hountalas
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 4 ημέρες
Καλημέρα παιδιά,

Καλημέρα παιδιά,

ξέρουμε τι ψυκτικό παίρνει το 2008?

Έχω 3.000 χλμ και είδα λίγο έχει κατέβει.

Στο μανουαλ διαβάζω μπορεί να είναι φυσιολογικό αλλά θα ήθελα να έχω συμπλήρωμα για περίπτωση που πέσει κάτω από το Min.

Το υγρό είναι χρώμα κίτρινο σκούρο / καφέ.

up
1 user has voted.
Lap
Ναι φυσικο ειναι. Σε ολα τα

Ναι φυσικο ειναι. Σε ολα τα psa ετσι ειναι...μην αγχωνεσαι.

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 16 ώρες 12 λεπτά
Προσθέτεις απλά λίγο νερό, αν

Προσθέτεις απλά λίγο νερό, αν πέσεις κάτω από το ΜΙΝ. Αν δεν πέσει, μην ασχολείσαι καν.

up
0 users have voted.
Dublin
Review QQ vs 2008 βενζίνης.

https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Peugeot-2008-1,2-PureTech-130-PS-vs-Nissan-Qashqai-1,3-DIG-T-140-PS_207854.asp

Είχα βγάλει παρόμοια συμπεράσματα τότε που κοίταγα, στο περίπου.

up
0 users have voted.
Tkin73
Εντάξει μιλάμε για μεγάλη

Εντάξει μιλάμε για μεγάλη διαφορά σε φάρδος τα δύο αμάξια 6 πόντους μπροστά και 4 πίσω. Μόνο στον χώρο αποσκευών συγκρίνονται.

up
0 users have voted.
dofour
Last seen: Πριν από 1 ώρα 54 λεπτά
Κάτοχος 307

Καλησπέρα σε όλους

Γράφω 1η φορά στο forum και θα έλεγα ότι είμαι λίγο άσχετος με τα αυτοκίνητα. Παρότι κάτοχος και οδηγός Pegeuot 307 για 19 χρόνια δεν έχω εμπειρία με άλλα αυτοκίνητα (πλην ενός Opel Record caravan) και ούτε ποτέ ασχολήθηκα με οποιοδήποτε θέμα αφορά το αυτοκίνητο.

Με το 307 (2002) 1600άρι 270.000 χλμ ποτέ δεν αντιμετώπισα κανένα σοβαρό μηχανολογικό πρόβλημα και κανένα απολύτως ηλεκτρολογικό. Την οδήγησή μου θα την έλεγα συντηρητική. Ξεκίνησα να μπαίνω στην διαδικασία αντικατάστασης εδώ και 2 χρόνια αλλά μετά από κάποια td απογοητεύομαι σε σύγκριση πάντα με το δικό μου. Ίσως διότι θεωρώ ότι μετά από 20 χρόνια θα έβλεπα τεράστιες διαφορές. Κι όμως θα μου πείτε, όλη αυτή η ηλεκτρονική επανάσταση τι είναι? Καθότι πληροφορικός στο επάγγελμα θα έλεγα ότι δεν εμπιστεύομαι καθόλου όλα αυτά τα συτήματα παρά μόνο τα μάτια μου και τα αντανακλαστικά μου. Πραγματικά θα προτιμούσα το μόνο ηλεκτρικό προσόν να ήταν τα παράθυρα αλλά δεν γίνεται. Δεν θα σταθώ όμως σε αυτό.

Όταν είδα το 2008 το ερωτεύτηκα και αποφάσισα να κάνω ένα td. Κανόνισα την ίδια ημέρα να κάνω td το 2008 (100 άλογα βενζίνη διέθεταν και ο πωλητής επέμενε ότι είναι ικανοποιητικά), το CH-R και το Kona Hybrid.

Έκανα λοιπόν ακριβώς την ίδια διαδρομή με μια πολύ μεγάλη ανηφόρα για να μπορέσω να συγκρίνω την κατανάλωση και το τράβηγμα.

1ο td το CHR  Hybrid, φοβερή ορατότητα μπροστά, απελπιστικό πίσω. Κοιτούσες πίσω και απόλυτο σκοτάδι, σαν φορτηγάκι. Την ανηφόρα την ανέβηκα χαλαρά με 140. Μετά από 30χλμ και στυλ οδήγησης για td μέση κατανάλωση 4,9lt οπότε μέσα στην πόλη λογικά πολύ λιγότερο

2o td το 2008 allure. Μέσα πιο νεανικό και μοντέρνο από το CH-R. Παρμπρίζ χμμμ τι παραθυράκι είναι αυτό?  (συνήθισα με το 307 μάλλον). Τιμόνι κανένα πρόβλημα στον σωματότυπό μου. Την ανηφόρα την ανέβηκα 120 αγκωμαχώντας, προσπέραση νταλίκας πατούσα γκάζι και παρακαλούσα να ανέβει (χώρια το lag).  Μετά από 30χλμ και στυλ οδήγησης για td μέση κατανάλωση 6,6lt οπότε μέσα στην πόλη λογικά πολύ περισσότερο.

3ο td Kona Hybrid. Δεν θα μπω σε πολλές λεπτομέρειες διότι πολύ πλαστικουριά. παρόλα αυτά ην ανηφόρα την ανέβηκα με 130.  Μετά από 30χλμ και στυλ οδήγησης για td μέση κατανάλωση 5,2lt οπότε μέσα στην πόλη λογικά λιγότερο.

Αρχίζουν οι προβληματισμοί και εδώ και θα ήθελα τη βοήθειά σας. 

Ο πιο μεγάλος προβληματισμός μου είναι ο κινητήρας όλων των νέων αυτοκινήτων, τι διάρκεια ζωής θα έχει ένα πιστονάκι 1.0 ή 1.2.  Από φίλους με ανταλλακτικά ακούω ότι στα 40.000χλμ παίρνεις τον κινητήρα στο χέρι, από όλους του γνωστούς με tiguan έχει γίνει πραγματικότητα.

Δεύτερος προβληματισμός. Με το 307 πατώ το γκάζι και απογειώνεται με μηδενικό λαγκάρισμα. Σε όσα καινούργια έχω οδηγήσει υπάρχει μια χρονοκαθυστέρηση 1-2 δευτερόλεπτα, οφείλεται στο ηλεκτρικό γκάζι?

Τρίτος προβληματισμός η κατανάλωση. Περίμενα πολύ χαμηλότερη στο 2008, το δικό μου σε ανοιχτό δρόμο καίει 7.8lt  και ένα καινούργιο αμάξι 6.6;  δηλαδή τι γίνεται μέσα στην πόλη;

Είμαι λοιπόν στο 50-50 μεταξύ 2008 και CH-R

Το CH-R για τον εξωτερικό του σχεδιασμό, την πολύ καλή θέση οδήγησης και φυσικά για την οικονομία και τον 1800άρη ατμοσφαιρικό κινητήρα. Αρνητικό το σκοτάδι πίσω και ότι δεν έχει ηλιοροφή

Το 2008 διότι θέλω οπωσδήποτε ηλιοροφή και άπλετο φως στην καμπίνα, την εξωτερική σχεδίαση, την εμπειρία μου και την εμπιστοσύνη μου τόσα χρόνια από Pegeuot. Αρνητική η κατανάλωση που είδα.

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά αν κάποιος από εσάς έχει το χειροκίνητο κιβώτιο βενζίνης με τα 130 άλογα ας με διαφωτίσει με την πραγματική του κατανάλωση

up
0 users have voted.
dstou
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 35 δευτερόλεπτα
Άμα ήταν στα 40.000 χλμ. να

Άμα ήταν στα 40.000 χλμ. να παίρνεις τον κινητήρα υπό μάλης, οι ταρίφες και οι επαγγελματίες θα άλλαζαν αμάξι κάθε 3 μήνες! Σου προτείνω δε να κάνεις άλλο ένα τεστντράιβ. Αυτή τη φορά με το δικό σου, στην ίδια διαδρομή με τα άλλα, στην ίδια ανηφόρα, στο ίδιο στυλ. Λες να βγάλει μόνο 6,6 λίτρα? 

up
0 users have voted.
Tkin73
Έχεις το 307 19 χρόνια και

Έχεις το 307 19 χρόνια και δεν έβγαλε ηλεκτρολογικό προβλημα κανένα; Πρέπει να είσαι ο μοναδικός στον πλανήτη Γη!!

4 μισή χρόνια το κράτησα και έκανα 70000 χλμ περίπου αν θυμάμαι και κάθε 2 μήνες μου έκαιγε την πίσω δεξιά λάμπα του φαναριου σταθερά και αδιάκοπα για 4χρονια! Επίσης το τελευταίο καλοκαίρι πριν το δώσω την πέρασα με καμμένο αιρ κοντισιον.... κατά αλλά βέβαια σαλόνι και οδηγικά ήταν ωραίο αμάξι και σχεδιαστικά πολύ μπροστά ακόμα στέκεται 

up
0 users have voted.
Lap
Η καμενη λαμπα ηταν απο

Η καμενη λαμπα ηταν απο υγρασια οπου επιανε μουργα η επαφη και τρεμοπαιζε και την εκαιγε.

Τα 1,6 βγηκαν σκυλια, τα 1,4 ψηλομαπε.

Εκτος απο τους πρωτους εγκεφαλους της sagem πολλα περιφεριακα ειχαν θεματα με το πρωτοκολλο VAN/CAN.

Τα 1,4 ειχαν θεματα και στην φλατζα οπου σε ενα σημειο ειχε αποτομες διαστολες λογω θερμοκρασιας και λογω σχεδιασης καπακιου δεν γινοταν καλη και ομαλη επαγωγη θερμοτητας και ετσι εσταζε παντα απο το ιδιο σημειο καυτο λαδι.

Το οποιο καυτο λαδι εσταζε πανω στο ιμαντα του δυναμο..frown.....μιλαμε benny hill ηταν η κατασταση αν δεν το φροντιζες.

Το 1,6 ειχε μεταλικη φλατζα, αλλα δαχτυλιδια, αλλη σχεδιαση καπακιου και πολλες αλλες λεπτομερειες. Ηταν γενικα ενα πολυ καλο 1600αρι.

Αν ομως τα φροντιζες (τα 1,4) με συχνες αλλαγες λαδιων για να  μπορουν τα φρεσκοτερα λαδια να διαχειρηστουν καλυτερα τις θερμοκρασιες του μοτερ, αυτα τα εν γενη προβληματα εμφανιζονταν πιο αργα. Το εργοαστασιο ελεγε αλλαγη λαδιων ανα 30.000 χλμ. Στα 7 με 9.000 ηταν η χρυση τομη που βρηκαν στα συνεργεια πως το μοτερ πηγαινε καλα χωρις πολλα θεματα.

Καρα τα αλλα......ηταν πολυ καλο αυτοκινητο. Παρα πολυ καλο μαλιστα, με τα σημερινα δεδομενα. Απλα ειχε χασει τοτε το σπορτιφ στοιχειο του εξαιαρετικου 306. Το οποιο 1,6 με τα 90 αλογα ηταν απλα αξεπεραστο. Παρα πολυ αξιοπιδτο με εξαιρετικο τιμονι και ρυθμιση αναρτησεων με υστερουντες βραχίονες και εντονη ρυθμιση στην παθητικη του τετραδιευθυνση. 

Αυτο σημαινε καποτε γαλλικο λιονταρι. Εξαιρετικα αυτοκινητα απο καθε αποψη. Εγιναν και θρυλοι. 

Γιοχαν....εδω εισαι ....διλιτρο..... απλα τελειο...τιποτα αλλο. 

up
1 user has voted.
Tkin73
Ναι εγώ το ψηφίο το 1.4 με τα

Ναι εγώ το ψηφίο το 1.4 με τα 75 είχα το είχα πάρει 13000 ευρώ το 2003 το 1.6 έπιανε 18-19000 τότε.

up
0 users have voted.
Lap
Το 75 αρι ειχες;;;;

Το 8βάλβιδο 75 αρι ειχες;;;;

Αυτο ειχε αρκετα αξιοπιστο μοτερ. Δν πιδτευω να σου εβγαλε το μοτερ προβλημα, τα ηλεκτρικα οντως ηταν μαπε.

Το 16v 1,4 με τα 90 ηταν ενα υβριδιο μοτερ μεταξυ του 1,6 με υλικα απο το 8v 1,4 . Π.χ η σχεδιαση του απαιτουσε μεταλικη φλατζα αλλα δεν ειχε.

up
0 users have voted.
Tkin73
Εντάξει 4 χρόνια το είχα και

Εντάξει 4 χρόνια το είχα και με 70-75 χιλιάδες χλμ δεν έβγαλε κάτι το μοτέρ. Ήταν βέβαια τάφος πήγαινες για προσπέραση και για να πάει από τα 80 στα 110 σε έπιανε κρύος ιδρώτας....όταν πήγα στο cx7 νόμιζα ότι ανέβηκα σε αγωνιστικό αμάξι! Εντάξει από τα 75 στα 250 άλογα τουρμπισια!

up
0 users have voted.
Lap
Χαχαχα θα ζαλιστηκες..

Χαχαχα θα ζαλιστηκες...φανταζομαια.

Τωρα το θυμήθηκα,  Είχαμε ξαναμιλησει για το μαζντα ...το θυμαμαι. Στο περιβαλλον μου ειχαν το ιδιο μαζντα. ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑΡΑ. Εκανα καποια ταξιδια με αυτο. 

Ετσι ηταν

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo