PEUGEOT 2008 (Μοντέλο 2019)

1873 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Sabas_Thess
Last seen: Πριν από 2 ώρες 2 λεπτά
Δεν υπάρχει άλλο Facelift του

Δεν υπάρχει άλλο Facelift του 3008. Αρχές 2021 νέο 308 hatchback, sw & crossover και με βάση εκείνο νέο 3008. Λογικά άνοιξη του 2021 λοιπόν νέο.

up
0 users have voted.
costasar
Last seen: Πριν από 2 ημέρες 12 ώρες
stefan147 wrote:

stefan147 wrote:

Τι σκαμνάκι ρε παιδιά? :lol: Τι είναι Range Rover ή Cullinan να έχει τις πτυσσόμενες πολυθρόνες για όταν πας στις ιπποδρομίες και στο κυνήγι πάπιας? :lol:

Προφανώς είναι κάτι σχεδιαστικό και ΠΙΘΑΝΟ να παίζει και κάποιο ρόλο στην ασφάλεια. Γενικώς τίποτα δε γίνεται τυχαία σ' ένα σύγχρονο αυτοκίνητο. Πιστεύετε ότι και η Peugeot δε θα ήθελε να βγάλει άλλα 20-30λτ αποθηκευτικού χώρου ώστε να τα εκμεταλλευτεί ως selling point έναντι του ανταγωνισμού?

από ότι φαίνεται αν το δεις από πάνω μάλλον σχεδιαστικό είναι για να έρχεται προφίλ με την κλίση της πίσω πόρτας (ίσως να έχει να κάνει και με την αεροδυναμική)

https://ibb.co/3mgjcc9

up
0 users have voted.
bolt
Last seen: Πριν από 4 ώρες 48 λεπτά
Dublin wrote:

Dublin wrote:

bolt wrote:

γενικά το χουν στην πεζώ αυτο με τα μεγάλα μη απαραίτητα; κομμάτια. δηλαδή κρίμα να χάνεται τόσο μεγάλος χώρος απο ταμπλο στο 3008. οδηγός συνοδηγός βλέπουν ένα τεράστιο εξόγκωμα μπροστά τους

Αυτο ακριβως που λεςτο βλεπω σαν πολυ μειον στο 3008. Πολυ πλαστικο, πολυ.

Στο facelift πιστευω θα κανουν θαυματα.

δν ξέρω, το χα παρατηρήσει και σε ένα παλιό 405 θείου, και σε 407 που μπήκα πρόσφατα. είναι η φιλοσοφία τους; δεν γνωρίζω. νομίζω ισχύει και στις πίσω πόρτες με αποτελεσμα ο πραγματικός χώρος των πίσω να είναι μικρότερος η να φαίνεται μικροτερος

up
0 users have voted.
bolt
σε άλλα νέα, περιμένω πως και

σε άλλα νέα, περιμένω πως και πως τι κινητήρες θα βγάλουν το formentor, αν και αυτό που θέλω δηλ. έως 1600 μη υβριδικό μάλλον δεν θα υπάρξει. και το ds4 περιμένω. και 308 επηρεαζόμενος  από χρηστο.

up
1 user has voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 3 ώρες 10 λεπτά
Tom Tom μπηκε ευκολα.

Tom Tom μπηκε ευκολα.

Οσα εχουν το SOS assist μαλλον δεν χρειαζονται καν κινητο. Το διαχωριζει σε οσα εχουν κ οσα δεν εχουν στο install.

O προφυλακτήρας πισω δεν ειναι για τιποτα!ψεύτικο πλαστικό.μαλιστα το πιεσα λιγο κ ανησύχησα οτι θα ξεκόλλαγε η ασημι λεπτομέρεια!

up
0 users have voted.
Sabas_Thess
Last seen: Πριν από 2 ώρες 2 λεπτά
bolt wrote:

bolt wrote:

σε άλλα νέα, περιμένω πως και πως τι κινητήρες θα βγάλουν το formentor, αν και αυτό που θέλω δηλ. έως 1600 μη υβριδικό μάλλον δεν θα υπάρξει. και το ds4 περιμένω. και 308 επηρεαζόμενος  από χρηστο.

https://www.drive.gr/news/nea-montela/kainoyrgio-ds-4-crossback-gia-2020

Και πως να μην περιμένουμε. Δείτε ομορφιά το crossback....

Αν αποφύγουν το κιτσαριό των υπολοίπων DS θα σαρώσει...

up
0 users have voted.
bolt
βρίσκομαι στο mall Αθήνα

βρίσκομαι στο mall Αθήνα εκτακτως. το puma ωραίο από κοντά, φοβήθηκα μήπως η μικρή το διαλύσει λολ.

δεν είναι για 4μελης, αλλά οι χώροι φαίνονται ικανοποιητικός. το έχουν σε έκδοση στ line max, με δερμάτινες και τέτοια. 

up
0 users have voted.
nico
Last seen: Πριν από 38 λεπτά 21 δευτερόλεπτα
Άλλο ένα διήμερο με td, ξανά

Άλλο ένα διήμερο με td, ξανά 2008  αυτή τη φορά βενζίνη 130hp. Ζωηρός ο κινητήρας με ένα φυσιολογικο λαγκαρισμα χαμηλα ενώ δειχνει ένα κλικ πιο γρήγορος από το diesel σε εκκινήσεις κυρίως αλλά και ψηλά. Αναμενόμενο. Μη αναμενόμενο ότι ο renault 1.3 tce 140hp μου φάνηκε πιο δυνατός και σπιρτοζος.

Περιεργάστηκα για πολλή ώρα το αυτοκίνητο και ενώ την πρώτη φορά μου είχε φανεί αρκετά ευρύχωρο τώρα μπορώ να πω ότι είναι απλά καλό σε χώρο για τα γόνατα και θεωρώ ότι είναι πολύ κοντά με το qq σε αυτόν τον τομέα που είναι c suv. Σε φάρδος καμπίνας είναι λίγο πιο στενό από ένα c suv. Σε σχέση με το puma  που το είδα μετά από λίγο είναι αισθητά καλυτερο σε χώρους επιβατων. Ωραίο το puma πάντως με πιο γλυκές γραμμές από το γωνιώδες 2008 και με πιο σπορ εσωτερικο (st line) αλλά δύσκολα να παίξει τον ρόλο 1ου αυτοκινήτου ενώ το 2008 μπορεί να το κανει αυτό. Στις διακοπές δεν γλιτώνεις την μπαγκαζιερα όπως και να εχει, μόνο με κάνα xtrail...

Οδηγικά είναι από τα πιο σπορ της κατηγορίας, έχει ποιοτικό πάτημα αλλά σε άσχημο δρόμο πιστεύω θα κουράσει σε σχεση  με ένα c5 aircross. Είναι πιο νεανικό σίγουρα.

Τέλος τα σκληρά πλαστικά στο πάνω μέρος των εμπρός θυρών χαλάνε αρκετά την συνολική εικόνα, αυτοκίνητα των  13000 € έχουν τα ίδια σκληρά πλαστικά. 

up
2 users have voted.
Dublin
Βλεπω σε Allure του

Βλεπω σε Allure του εξωτερικου δινουν επαγωγικη φορτιση κ θερμαινομενα.

up
0 users have voted.
nico
Dublin wrote:

Dublin wrote:

Ίσως μελλοντικά να το έχουν και εδώ. Πάντως οι πρώτες allure, δηλαδή αυτές που είναι τώρα σε test drive και εκθεσεις, περιλαμβάνουν προβολακια ομίχλης και πίσω φιμε, ενώ στα allure που θα έρθουν κατόπιν παραγγελίας αυτά τα 2 στοιχεία δεν θα υπάρχουν. Επίσης έχοντας δει και τις 3 εκδόσεις θα έλεγα ότι και η active είναι καλή, το μόνο που χρειάζεται είναι μια καλή 17αρα ζάντα για να τονιστεί το προφίλ.

up
0 users have voted.
Dublin
nico wrote:

nico wrote:

Dublin wrote:

Ίσως μελλοντικά να το έχουν και εδώ. Πάντως οι πρώτες allure, δηλαδή αυτές που είναι τώρα σε test drive και εκθεσεις, περιλαμβάνουν προβολακια ομίχλης και πίσω φιμε, ενώ στα allure που θα έρθουν κατόπιν παραγγελίας αυτά τα 2 στοιχεία δεν θα υπάρχουν. Επίσης έχοντας δει και τις 3 εκδόσεις θα έλεγα ότι και η active είναι καλή, το μόνο που χρειάζεται είναι μια καλή 17αρα ζάντα για να τονιστεί το προφίλ.

Κ εγω το λεω απο παλια, η Active ειναι καταπληκτικη έκδοση. Κ μπαινει κ τεμπελης με 150€. Νομιζω η ζαντα ειναι μια χαρα, εχει λιγο χειροτερο κρατημα αλλα περισσοτερη ανεση κ "λιιιγο" καλυτερο off road-ing. Αν συνδιαστει με Active Grip ειναι οτι πρεπει κ αποκτα ενα δικο του χαρακτηρα μεσα στη γκαμα. Σα να εχεις 3 αυτοκινητα.

Τα high light του αυτοκινητου ειναι το στησιμο, το τιμονι, η γενικη εικονα του μεσα και εξω αλλα και στο δρομο, καθως και τα κινητήρια σύνολα. Ολα αυτα τα παίρνεις με την Active.

Τα Allure με τα φιμε εχουν τελειωσει εδω κ καιρο, ειχα την εντυπωση..

Εμενα μου ειπαν οτι εγω πηρα το τελευταιο, και μαλιστα απο ακυρωση.

Σαν μεσο ορο πιστευω η 17" της Allure ειναι οτι καλυτερο για γενικη χρηση - ταξίδι κ ομορφια. Αυτο με τραβηξε στην εκδοση. 18" νομιζω υπερβολή.

Μετα η αλλη διαφορα - που ουσιαστικα πληρωνουμε για την Allure, ειναι ισως ο καλυτερος ψηφιακος πινακας που υπαρχει σε λογικου κοστους μοντελα. Σε σχεση με του Puma που απλα αλλαζει χρωματα κ τους βασικους των VAG κ Captur ειναι σαν επιστημονική φαντασια.

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 1ημέρα 31 λεπτά
H Active για εμένα έχει

H Active για εμένα έχει αστείο εξοπλισμό με πάρα πολλές ελλείψεις. Αλλά γούστα είναι αυτά!

up
3 users have voted.
johnkarak
Εικόνα johnkarak
Last seen: Πριν από 1ημέρα 12 ώρες
Πήγα είδα κι εγώ πρόσφατα

Πήγα είδα κι εγώ πρόσφατα Peugeot 2008 Active και Allure... Η Active μου έκανε τρομερά κακή εντύπωση το εσωτερικό της... Πολύ φτωχό. Ειδικά αυτό το πλαστικό χειρόφρενο... Απουσία τεμπέλη (ναι οκ μπαίνει με 150€), τα καθίσματα, η έλλειψη του ψηφιακού πίνακα, μη αναδιπλούμενοι καθρέφτες κλπ.

up
3 users have voted.
Dublin
Εδω τα αλλα δεν βαζουν

Εδω τα αλλα δεν βαζουν δισκοφρενα για να κοψουν το κοστος, ο τεμπελης μας πειραξε; εν το μεταξυ η τιμη ειναι για τεμπελη Peugeot. Σιγουρσ θα μπαινει κ φθηνοτερος απο το εμποριο.

Ψηφιακος πινακας δεν υπαρχει πουθενα σε πρωτη εκδοση, γιατι να υπαρχει εδω; καποια δεν εχουν καν ηλεκτρονικο χειρόφρενο.

up
1 user has voted.
stefan147
Last seen: Πριν από 1 μήνας 3 εβδομάδες
H active απευθύνεται κυρίως

H active απευθύνεται κυρίως σε εταιρικούς στόλους και είναι εντελώς βασική. Έχει τραγικές ελλείψεις για 2020.

up
4 users have voted.
nico
stefan147 wrote:

stefan147 wrote:

H active απευθύνεται κυρίως σε εταιρικούς στόλους και είναι εντελώς βασική. Έχει τραγικές ελλείψεις για 2020.

Αν κάποιος θέλει το 2008 και του λείπουν 4000€ για την allure μια χαρά θα βολευτει και με την active ειδικά αν τώρα έχει ξεμείνει με κανα χρεπι 15ετιας και βαλε. 

up
1 user has voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 40 λεπτά 35 δευτερόλεπτα
Το grip control στην Ιταλία

Το grip control στην Ιταλία το χρεώνουν 300 ευρώ.

up
0 users have voted.
Dublin
panormus772 wrote:

panormus772 wrote:

Το grip control στην Ιταλία το χρεώνουν 300 ευρώ.

Αγγλια νομιζω ειχα δει 700£!!

Κανονικα επρεπε να δίνεται δωρεαν. Το κοστος εξέλιξης πρεπει να εχει αποσβεθει απο τα Citroen ήδη..

Γενικo σχολιο: αν μου αρεσει πολυ το 2008, με σκαρτα 20.000 μπορω να παρω Active, το αυτό ειναι. Γιατι να παρω αλλο αυτοκίνητο; Καποιοι αγοραζουν το αυτοκινητο, αλλοι αγοράζουν τα τεχνικα χαρακτηριστικα/αξεσουαρ ενός αυτοκινητου.

Αν θελει καποιος σωνει κ καλα Allure γιατι εχει το ψηφιακο κοντερ, τις 17αρες και τα περισσοτερα καλουδια, αλλα δεν θελει να δωσει πολλα λεφτα, με 21.400 το παίρνει. Ποσο λιγοτερο να έκανε; παιρνεις κατι κοντα στην κορυφη τηε κατηγοριας σε ολα, εκτος των ιππων.

Το πραγμα ξεφευγει στα αυτοματα και 130 άλογα, αλλα το αυτοκινητο αγοράζεται. Ολοι μιλανε για τα 32.000 του 130diesel auto, αλλα ξεχνανε οτι ξεκιναει απο 20.000 και 21.400 για diesel.

Τωρα αν καποιος θελει να δωσει 20.000 για να παρει 130 αλογα diesel και auto, δεν παιρνει ουτε 208! Οι τιμες δεν καθοριζονται απο τις επιθυμιες μας αλλα απο την αγορά. 

Κ εμενα μου την εχει σπασει γιατι δεν εχει κατι φωτακια και πραγματακια που θα ηθελα - και λογω της τιμης που τελικα πληρωσα, αλλα δηλαδη να επαιρνα κατι αλλο επειδη θα ειχε φωτάκια στα ποδια του οδηγου ή κανα εξτρα λεντ στην κονσόλα θα ηταν σαν να τιμωρουσα τον εαυτο μου. 

Τα αυτοκινητα βασικα ειναι η πλατφορμα/σασι, το συστημα διευθυνσης, το κινητήριο συστημα και το γενικο στησιμο στο δρομο/αμορτισέρ.

Τωρα, ακομα και το C3 που εχω παιρνει touch οθονη Android κ μαλιστα μοιαζει με το ταμπλο του νεου Corsa 10 χρονια μετα (ακομη και την ασημί επιφανεια στη μεση εχει, και η οθονη κατω απο τους αεραγωγούς), εχω ηδη βαλει bluetooth, θερμαινομενη πλατη που κανει μασαζ, κλπ αλλα 2008 δεν μπορω να το κανω! Ειδικα στο κιβωτιο, την ηχομόνωση, ποιότητα κύλισης στην εθνική, τα συστηματα ασφαλειας, και στο νεο κινητήρα. Τα υπολοιπα πανω κατω ειναι ιδια. Κοντερ βλεπεις καταναλωσεις, χιλιομετρα, στροφομετρα, mp3 και radio ακούς και τα λοιπα..

up
2 users have voted.
stefan147
Το βασικό είναι αυτό που

Το βασικό είναι αυτό που γράφει ο φίλος παραπάνω. Εάν κάποιος προέρχεται από κάνα χρέπι 15ετίας τότε εννοείται θα ενθουσιαστεί και με το active. Κάποιος που είναι πιο τυχερός και έχει στην κατοχή του κάτι πιο σύγχρονο και καλοεξοπλισμένο, θα προσπεράσει την active και ή θα πάει για άλλο αυτοκίνητο εάν δεν του φτάνουν ή θα κάνει την υπερβαση για Allure.

up
2 users have voted.
Dublin
stefan147 wrote:

stefan147 wrote:

Το βασικό είναι αυτό που γράφει ο φίλος παραπάνω. Εάν κάποιος προέρχεται από κάνα χρέπι 15ετίας τότε εννοείται θα ενθουσιαστεί και με το active. Κάποιος που είναι πιο τυχερός και έχει στην κατοχή του κάτι πιο σύγχρονο και καλοεξοπλισμένο, θα προσπεράσει την active και ή θα πάει για άλλο αυτοκίνητο εάν δεν του φτάνουν ή θα κάνει την υπερβαση για Allure.

Ή πάει για XC40/60 ή Evoque ή...ή....Δοξα το Θεο επιλογες υπάρχουν!

up
0 users have voted.
nico
@dublin και προς οποιονδήποτε

@dublin και προς οποιονδήποτε κάτοχο του 2008 επειδή είμαι στο παρά 1 να το κλεισω, αν μπορείτε να αναφέρετε οτιδήποτε σας έχει ξενερώσει ή κάτι που να σας σπάει τα νευρα, τριγμούς κτλ και γενικά οποιαδηποτε   παιδική ασθενεια, αν υπάρχει κάτι.

Λέω για GT line τελικά, είναι αρκετά τα έξτρα σε σχέση με allure για την διαφορά τιμής. Περισσοτερο με ξενερώνουν τα φώτα στην allure είναι η αληθεια. 

up
0 users have voted.
Dublin
nico wrote:

nico wrote:

@dublin και προς οποιονδήποτε κάτοχο του 2008 επειδή είμαι στο παρά 1 να το κλεισω, αν μπορείτε να αναφέρετε οτιδήποτε σας έχει ξενερώσει ή κάτι που να σας σπάει τα νευρα, τριγμούς κτλ και γενικά οποιαδηποτε   παιδική ασθενεια, αν υπάρχει κάτι.

Λέω για GT line τελικά, είναι αρκετά τα έξτρα σε σχέση με allure για την διαφορά τιμής. Περισσοτερο με ξενερώνουν τα φώτα στην allure είναι η αληθεια. 

Εχω κανει πριν μερικες σελιδες ολοκληρο ποστ (μεγαλο!) για τα πρωτα 2000 χιλιομετρα.

Σε γενικες γραμμες ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Χαίρεσαι να βρισκεσαι μεσα και να οδηγεις, και απ'εξω να το χαζευεις!

Για μενα ηταν μονο αν πηγαινα σε C suv, απο τη στιγμή που επαιξα Β suv ηταν μονόδρομος η επιλογή.

Το μονο που ζηλευω απο την GT ειναι οι 3 νυχιες μπροστα!

Ποιον κινητήρα σκεφτεσαι; τι χρωμα;

up
1 user has voted.
hountalas
Last seen: Πριν από 5 ημέρες 2 ώρες
Dublin wrote:

Dublin wrote:

nico wrote:

Εχω κανει πριν μερικες σελιδες ολοκληρο ποστ (μεγαλο!) για τα πρωτα 2000 χιλιομετρα.

Σε γενικες γραμμες ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Χαίρεσαι να βρισκεσαι μεσα και να οδηγεις, και απ'εξω να το χαζευεις!

Για μενα ηταν μονο αν πηγαινα σε C suv, απο τη στιγμή που επαιξα Β suv ηταν μονόδρομος η επιλογή.

Το μονο που ζηλευω απο την GT ειναι οι 3 νυχιες μπροστα!

Ποιον κινητήρα σκεφτεσαι; τι χρωμα;

Με το τιμόνι πως το καταφέρνετε? Είναι μέσα στο καντράν εκτός και αν το πας τέρμα κάτω η εάν σηκωθείς εσύ λίγο ψηλότερα.

Αρκετά όμορφο πάντως μέσα/έξω αν και προσωπικά μου πήρε δυο τρεις ματιές μέχρι να πω ότι μου αρέσει. Δεν ήταν κεραυνοβόλος ο έρωτας δλδ!

up
0 users have voted.
Dublin
Με το τιμόνι πως το

Με το τιμόνι πως το καταφέρνετε? Είναι μέσα στο καντράν εκτός και αν το πας τέρμα κάτω η εάν σηκωθείς εσύ λίγο ψηλότερα.

Αρκετά όμορφο πάντως μέσα/έξω αν και προσωπικά μου πήρε δυο τρεις ματιές μέχρι να πω ότι μου αρέσει. Δεν ήταν κεραυνοβόλος ο έρωτας δλδ!

Δεν ξερω να σου πω, εχω 2 θεσεις. Μεσα στην πολη λιγο ποιο ορθια, ποιο ξαπλωτη για ταξίδι. Στην ξαπλωτή μπαινει λιγο στο κατω μερος αν εχω παει πολυ κατω.

Το τιμονακι ειναι απίστευτο, το εχω λατρεψει.

Θα ελεγα να το δοκιμασεις πρωτα καθως ειναι ακρως προσωπική επιλογή.

up
0 users have voted.
stefan147
Έχοντας το πρώτο 208 (σε

Έχοντας το πρώτο 208 (σε facelift) και έχοντας επίσης κάνει πολλά χλμ με 3008, 308 και με το καινούριο 208, μπορώ να πω ότι το μικρό τιμονάκι είναι εξαιρετικό. Οτιδήποτε άλλο σου φαίνεται νταλίκα μετά.

up
2 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo