Ford Puma 2019

2711 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
cirus
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 27 δευτερόλεπτα
Λοιπόν ας γράψω τις πρώτες

Λοιπόν ας γράψω τις πρώτες μου εντυπώσεις από το αυτοκίνητο:

Διάθεση μέχρι να παραλάβω: μικρό παιδί που του έχουν υποσχεθεί παγωτό και περιμένει να του το φέρουν.

Διάθεση μόλις μου το έφεραν: Άντε να τελειώνουμε με τις χαρτούρες, υπογραφές κτλ να το πάρω να φύγω. Εξήγησε ότι είναι στα γρήγορα (προς πωλητή) και όχι δεν με ενδιαφέρει να μου πεις για τα αυτόματα φώτα πως λειτουργούν.

Εμφάνιση: σκέτη κ@υλα έξω. Πολύ καλό μέσα. Ιδιαίτερη μνεία στις ζάντες, απλά στις ποιο όμορφες από εργοστάσιο που έχω δει σε αυτοκίνητο ακόμα και από αυτοκίνητα μεγαλύτερων κατηγοριών. Σε aftermarket εντάξει υπάρχουν και ποιο όμορφες

Έλεγχος για γνωστές αδυναμίες σε φινίρισμα: Δεν βρήκα κάτι, ούτε διαφορετικά σε ύψος φώτα, ούτε θέματα με σταγόνες σε μπογιά, ούτε μεγαλύτερα διάκενα σε πόρτες όλα καλά στο δικό μου εκτός αν είναι κάτι που δεν είδα ακόμη (0 άγχος λόγω εγγύησης). Αν έχει κάτι δεν θα είναι κάτι σοβαρό γιατί δεν βρήκα τίποτα όσο έψαξα

Διάθεση μόλις μπήκα μέσα: ΦΥΓΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!! ΓΙΟΥΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΑΑΑΑΑΑΑ, φύγε από μπροστά κυρά μου

Οδηγικές πρώτες σκέψεις σε βόλτες: Τιμόνι υπέροχο, αναρτήσεις σκληρές αλλά ανεκτές αν είσαι λίγο σιδερόκωλος από μηχανή όπως ο υποφαινόμενος. Το αυτοκίνητο αποκρίνεται άμεσα σε οποιαδήποτε αλλαγή και με ακρίβεια, αυτό συμβαίνει είτε αλλάζεις ταχύτητα, είτε πατάς γκάζι, είτε πατάς φρένο. Πιο γρήγορα από αυτό, μπορώ να φανταστώ ότι είναι, η ταχύτητα του φωτός, η ταχύτητα της σκέψης και η ταχύτητα από το κόψιμο (μέχρι να σκεφτείς χέστηκες). Πολύ ωραίο κιβώτιο κοντές σχέσεις και κάνεις γρήγορα και εύκολα αλλαγές. Πολύ ευχαριστημένος γενικά σε αυτό το κομμάτι έως τώρα. Είναι ένα καθαρό οδηγοκεντρικό FORD που γενικά διαπρέπει σε αυτό τον τομέα χρόνια τώρα (FOCUS, FIESTA σημεία αναφοράς πόσο μάλλον που έχει ασχοληθεί το PERFORMANCE τμήμα της). Θα έκανα λιγότερο ακριβές το τιμόνι με λιγότερη ευαισθησία γιατί μέσα στην πολή θα ήθελα περισσότερη άνεση και λιγότερη ευαισθησία αλλά πραγματικά δεν είναι κάτι σημαντικό που δεν συνηθίζεται

Ηχος: : Ότι ποιο ωραίο μπορείς να ακούσεις σε τρικύλινδρο 1,5 κινητήρα συνοπτικά. Δεν ακούγεται άσχημα όπως οι περισσότεροι τρικυλινδροι (σκουπά που έχει χαλάσει? Δεν ξέρω πως να το περιγράψω τα Ducati τα δικύλινδρα τα περιγράφαμε σαν κουδουνίστρες ή ντέφια αυτό δεν ξέρω) αλλά όχι και τόσο ωραία όπως πολλοί καλοί τετρακύλινδροι. Η εξάτμιση είναι λίγο εξευγενισμένη σε σχέση με το Fiesta ST αλλά καταλαβαίνεις ότι είσαι σε κάποιο ποιο ειδικό αυτοκίνητο (εσύ χαμογελάς και η σύντροφος δίπλα σε ρωτάει: συγνώμη έτσι θα ακούγεται αυτό? Και μιλάω για το normal). στο Sport πατάς καμιά γκαζιά παραπάνω, πλερώνεις κάνα 5ευρώ παραπάνω μενιδι-Κερατσινι γιατί είσαι large, το χαμόγελο γίνεται τζοκερ στα σκασίματα και η σύντροφος απλά δεν σου μιλάει πια. Ενδέχεται να σκεπαστεί στο πρόσωπο με κάτι ώστε να μην την βλέπουν από έξω από ντροπή (σύνδρομο στρουθοκάμηλου νομίζω λέγεται). Της υποσχέθηκα ότι θα το λύσω σύντομα αυτό το πρόβλημα και δεν θα ξανασυμβεί (μεμβράνες μαύρες για το ήλιο πήρα σκούρες, πάει και αυτό δεν θα την βλέπουν, τα πάντα κάνω για την αγάπη). Ηχομόνωση μέτρια προς καλή αλλά το αφήνω καθώς σε υψηλές ταχύτητες δεν έχω πάει για να διαπιστώσω. Σε ταξίδι θα το δω αυτό.

Ηλεκτρονικά αυτοκινήτου: Λειτουργούν όσα δοκίμασα. Ωραίος και ευκρινής πίνακας οργάνων 12 ιντσών με καλή φωτεινότητα με όλες τις πληροφορίες που θες που αλλάζει χρώματα με βάση τα mode. Όχι σπουδαία παραμετροποιήσιμος αλλά καλός.  Διαβάζει πινακίδες, λειτουργεί το cruise control, η πίσω ηλεκτρική πόρτα, αυτόματα φώτα μεγάλης σκάλας, ο αναπτήρας, ασύρματη φόρτιση κτλ κτλ κτλ. Διαβάστε αλλού καλύτερα για τέτοια. Τα ίδια έχουν και τα απλά puma και τα περισσότερα σύγχρονα αυτοκίνητα, καμιά έκπληξη εδώ.

Κλιματισμός-θερμαινόμαινα καθίσματα: όλα με διακόπτες και κουμπάκια. ΟΤΙ καλύτερο υπάρχει. Ολα τα σύχρονα σχεδόν έχουν πλεον κλιματισμούς, θερμοκρασίες κτλ μεσα στο infortainment και touch κουμπια συρόμενες ΜΑΛΑΚΙΕΣ. Τα κατουράει όλα το απλό σύστημα στη FORD , τελος. Αρνητικο το κλίμα που δεν είναι τουλάχιστον διζωνικό αλλά κλάι μάι για μενα

Infotainment: Μεγάλη έλλειψη τα Ελληνικά για το γαμώτο ποιο πολύ όχι για κάτι άλλο. Μενού σε γραφικά μέτριο αλλά ευκρινή τα πάντα και το βασικότερο από όλα εύκολα μενού. Κρίμα που το android auto παίζει μόνο με το καλώδιο και όχι wireless. Το μέγεθος είναι γενικά μια χαρά αν και την στιγμή που οι ανταγωνιστές σου παίζουν στις 10ιντσες είναι λάθος να μην έχεις ούτε σαν extra option τις 10. Το αυτοκίνητο είναι μικρό σε μέγεθος οπότε η παράλειψη είναι μηδαμινή αλλά δεν ισχύει το ίδιο για KUGA πχ που έχει το ίδιο και είναι τεράστιο αυτοκίνητο με 8ιντσες μόνο, ουπς ξέφυγα αλλά ήθελα να το πω. Κρίμα τέλος που  η οθόνη δεν έχει μια κλίση προς τον οδηγό όπως σε αλλά θα του έδινε πόντους. Θετική εντύπωση γενικά, είναι παραπάνω από καλό. Το VAG group σε μη premium αυτοκίνητα έχει νομίζω το κορυφαίο.

Εσωτερικό: σκληρά πλαστικά υπάρχουν. μισή πόρτα καλή, μισή σκατά (two face από batman φάση). Όπου ακουμπάς είναι γενικά μαλακά και ωραία σε υφή. Κεντρική κονσόλα και υποβραχιόνιο αν τα κουνήσεις, κουνιούνται για τους ψείρες (μέχρι και παναγιά η κουνίστρα υπάρχει μην κάνετε σαν να είναι κάτι το τρομερο). Το υποβραχιόνιο μικρό και άβολο από τα χειρότερα σε αυτοκίνητα που έχω μπει (αυτό θέλει προσπάθεια να το κάνεις τόσο κακό). Γενικά μέτρια συναρμογή και εσωτερικό clopy paste από fiesta ST, ένα γενικά καλό εσωτερικό, όχι στα κορυφαία, όχι στα χειρότερα (lap υπονοούμενο για Σουτζούκι) . Καθίσματα RECARO για 1,79 με 93 κιλά όπως εγώ ΥΠΕΡΟΧΑ κουμπώνω και ρυθμίζομαι άψογα, ωραία φτιαγμένα καθίσματα που σε αγκαλιάζουν και έχουν υπέροχη υφή. Ορατότητα πολύ καλή γενικά, μέτρια προς τα πίσω. Αίσθηση οδήγησης ψηλή άρα καλή για SUV χωρίς να αισθάνεσαι όμως ότι κάθεσαι από πάνω και άρα σε προδιαθέτει να κινηθείς γρήγορα. Πίσω κάθομαι άνετα χωρίς έλλειψη χώρου αλλά ομολογούμενος λίγο ποιο ψηλός από μένα από 1,85 και πάνω σιγουρά θα αισθάνεται στενάχωρα. Είναι μικρότερος από τα περισσότερα της κατηγορίας αλλά για τον μέσο Έλληνα είναι παραπάνω από μια χαρά. Όσοι είστε 1,85 και πάνω ΔΕΝ είστε ο μέσος όρος να ξέρετε και ναι για σας καταλαβαίνω πως φαίνεται μικρός ο χώρος. Δεν έχει usb πίσω δεν έχει υποβραχιόνιο, γενικά ποιος τους χέζει τους πίσω? Κρίμα που δεν έχει συρόμενα καθίσματα να βάλω πίσω πεθερά με τον ελάχιστο δυνατό χώρο και να της πω «συγνώμη δεν χώραγαν τα πράγματα αλλιώς στο πορτμπαγκάζ, θα υποφέρετε για λίγο μέχρι να φτάσουμε χωριό 4 ωρίτσες».   Πορτ μπαγκάζ πολύ καλός χώρος με 2 θέσεις και megabox. Εδώ να πω ότι ήθελα τάπα αποστράγγισης και για αυτό δεν παρήγγειλα με ρεζέρβα. Είχα ζητήσει όμως να μου κάνουν δώρο ρεζέρβα και μου είπαν οκ αλλά θα είναι μόνο μια ρεζέρβα που την βάζεις εκεί πρόχειρα χωρίς γρύλο κτλ. Τελικά μου είπαν αλλάξαμε γνώμη και δεν θα σας δώσουμε σκέτη ρεζέρβα δώρο, θα σας δώσουμε ένα ολόκληρο κιτ που μπαίνει στο megabox με ρεζέρβα γρύλο τα πάντα όλα που έχει κόστος κανονικά 400 ευρώ και το έβγαλε τώρα η FORD για όσους θέλουν να κάνουν το ίδιο με εσάς. Γενικά τους εκτίμησα πολύ με αυτή την κίνηση. Έτσι σε μεγάλα ταξίδια ή εξορμήσεις θα παίρνω ρεζέρβα και όταν θέλω μέγιστους χώρους και megabox θα βγάζω το kit. Μου είπαν σε κάνα 2 βδομάδες θα πάω να το παραλάβω αυτό.

Αυτά ελπίζω να μην κούρασα με το μεγάλο κείμενο. Όταν έχω περισσότερα χιλιόμετρα και το δω και οδηγικά θα γράψω. Μπορώ να βάλω και μπόνους αν θέλετε πρώτες εντυπώσεις γυναίκας αν θέλετε που το οδήγησε και εκείνη. Spoiler alert δεν ενθουσιάστηκε και πολύ με «κάποια πράγματα», γενικά της άρεσε να το οδηγάει πάντως.

up
14 users have voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 3 ώρες 2 λεπτά
Γνώμη της συντρόφου, τώρα! 

Γνώμη της συντρόφου, τώρα! 

Ευχαριστούμε για τη γνώμη σου, νομίζω το αυτοκίνητο έχει φτιαχτεί για σένα πάντως (όσο σε έχουμε γνωρίσει από το φόρουμ), αποπνέει κάτι το παλιακα κλασσικό, old school σχεδόν (για καλό το λέω), και θα σου δώσει μεγάλη χαρά. 

Να προσέχεις βέβαια, και άπειρα, καλά χιλιόμετρα.

Καλή μαγκιά αυτό με την ρεζέρβα, ευτυχώς που σου έδωσαν το Κιτ, βολεύει όπως θα το χρησιμοποιείς, και γενικά. Όταν το βάζεις, κλείνει τελείως το κουτί, ή μένει και χώρος για κάτι άλλο;

up
3 users have voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
Last seen: Πριν από 11 λεπτά 55 δευτερόλεπτα
  Χαχαχα γέλασα πολύ cirus

Χαχαχα γέλασα πολύ cirus ωραίος ! Από τα γραφώμενα σου και την κουλτούρα σου περί αυτοκίνησης είμαι σίγουρος ότι έχεις κάνει καλή επιλογή. Βγάλε το ένα βράδυ προς Σούνιο καθημερινή να μην έχει πολύ κίνηση και απλά οδήγησε το. Στείλε mail αν το κάνεις..

up
3 users have voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 44 δευτερόλεπτα
..........

σιρε αστα τα ψωφια και

1. δωσε λεπτομερειαι αν πραγματι γυρναει με χειροφρενια

2. ποσα βγαζει σκασμενη η 2α, περναει 100?

3. ηχητικο απο τα σκασιματα

4. σταματα να μιλας για μπαγκαζ και αηδιες

5. δημοσιευσε το μπονους της γυναικας σου

ΑρΕς

...να προσεχετε με το μαστορι στις ευθειες για σουνιο... κυκλοφορουνε σουβια....

up
4 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 1 ώρα 13 λεπτά
Μια και αναφέρονται οθόνες,

Μια και αναφέρονται οθόνες, το πόσες ίντσες είχε σημασία όταν ήταν στάνταρ η αναλογία πλευρών. Δε νομίζω να ισχύει το ίδιο στα αυτοκίνητα, ούτε 16:9 ούτε 4:3 είναι όλα, καθένας βάζει ό,τι νομίζει, οπότε σημασία έχει το συνολικό εμβαδό, σχεδιασμός και η σωστή εκμετάλλευση της οθόνης.

up
1 user has voted.
cirus
piliourits wrote:

piliourits wrote:

Μια και αναφέρονται οθόνες, το πόσες ίντσες είχε σημασία όταν ήταν στάνταρ η αναλογία πλευρών. Δε νομίζω να ισχύει το ίδιο στα αυτοκίνητα, ούτε 16:9 ούτε 4:3 είναι όλα, καθένας βάζει ό,τι νομίζει, οπότε σημασία έχει το συνολικό εμβαδό, σχεδιασμός και η σωστή εκμετάλλευση της οθόνης.

ok δεκτό. μετέφρασε το κείμενο μου σε:

οι ανταγωνιστές την έχουν ποιο μεγάλη (την οθόνη) είτε οριζοντίως ή καθέτως ή διαγωνίως

βάλε και συ σαν ford έστω και σε έξτρα εξοπλισμό ειδικά στα ποιο μεγάλα μοντέλα σου (οριζοντίως και καθέτως) για κάθε έτος (απο εδω και πέρα)

up
3 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 46 δευτερόλεπτα
Ωραίο αυτοκίνητο. Ζηλευω. 

Ωραίο αυτοκίνητο. Ζηλευω. 

Εκεί με την πεθερα και το κάθισμα γελασα με την ψυχή μου.... Οχι μονο τέρμα μπροστά το κάθισμα αλλά και sport ρυθμίσεις στην εξάτμιση.... 

Χαχαχαχα. 

Να το χαρείς. 

up
1 user has voted.
cirus
Συντροφος εντυπώσεις, εγω

Συντροφος εντυπώσεις, εγω συνοδηγός:

ξεκινήσαμε, το αυτοκίνητο πήγαινε για λίγο (μερικά χιλιόμετρα) με λόξιγκα και ρυθμούς χελώνας. Εγώ ερώτηση πως το βρίσκεις?

Α ωραίο είναι εύκολος συμπλέκτης και εύκολα μπαίνουν οι ταχύτητες

"ήθελα να πω αν είναι εύκολο γιατί πάμε έτσι με λόξυγκα και ταχύτητες εννοείς πρώτη και δευτέρα γιατί άλλη δεν έχουμε βάλει."

Όμως είπα είδες που σου είπα αγάπη μου είναι εύκολο. Μετά βγήκαμε εθνική εκεί βελτιώθηκαν τα πράγματα φτάσαμε και πέμπτη ώσπου τις είπα κοίτα αγάπη μου το ταμπλό σου λέει να βάλεις έκτη, έχει 6 ταχύτητες αυτό. Α ναι μου λέει οδηγώ τόση ώρα και δεν έχω κοιτάξει καθόλου το όργανο δεν μπορώ.

Η αλήθεια είναι ότι είχε αγχωθεί πολύ γιατί γενικά είναι καλή οδηγός. Αργότερα πήρε τον αέρα και οδηγούσε καλύτερα που ξεαγχωθηκε.

Την ρώτησα εντυπώσεις και μου είπε ότι της άρεσε μέσα το κάθισμα πάρα πολύ, η θέση οδήγησης ψηλά, το τιμόνι , το πόσο εύκολα μπαίνουν οι ταχύτητες και ότι τραβάει πολύ. Της άρεσε που άνοιγε και έβγαινε ένα puma στην οθόνη.

Διακόπτω σε αυτό το σημείο για να πώ ότι εσείς ζητήσατε να πω την γνώμη της τι περιμένατε ότι θα διαβάσετε????

κάποια στιγμή νύχτωσε μετά που είχαμε πάει και φάγαμε και γυρνώντας σπίτι εντυπωσιάστηκε από τα φώτα με ρώταγε αν είναι τα μεγάλα και της λέω όχι δεν είναι κοίτα στον πίνακα είναι τα κανονικά. Ξανά μου λέει δεν μπορώ να κοιτάω το πίνακα έχει 100 πράγματα (μετά σου λέει οι άνδρες είναι που δεν μπορούν την πολύ πληροφορία αλλά τεσπα). Της λέω αυτά είναι τα κανονικά απλά είναι Led γιαυτό σου φαίνονται μεγάλα και διαφορετικά.

Μέτα από λίγο περάσαμε από Ολυμπιακό χωριό σε ένα σημείο που ήταν πολύ σκοτεινά και άναψε αυτόματα η μεγάλη σκάλα και της λέω να τώρα είναι τα μεγάλα (εκεί εντυπωσιάστηκα και γω έχει πολύ καλά φώτα) και πριν προλάβω να το πω ερχόταν αυτοκίνητο από την άλλη μεριά και γύρισαν αυτόματα στην μεσαία σκάλα για να μην τυφλώσουν τον απέναντι. Ε εκεί έπαθε Νταρακουλο εντυπωσιάστηκε πολύ τρλαθηκε που γίνονταν όλα αυτόματα.

Φτάσαμε σπίτι λοιπόν και ανοίξαμε τις πόρτες ε εκεί ήρθε το καλύτερο.

όπως ανοίξαμε τις πόρτες ανοίγουν κάτω τα προβολάκια στους καθρέπτες και φαίνονται στα πλάγια φωτισμένο το σήμα ST.

Γουρλώνει τα μάτια και μου λέει τι είναι αυτό???????

Τις λέω φωτίζει για να βλέπεις έξω. 

Και γιατί γράφει ST???

έχει το λογότυπο ST που είναι το αμάξι.

Πως απενεργοποιείται αυτό????

Δεν απενεργοποιείται.

............σιγή ιχθύος και βλέμμα καρφωμένο πάνω μου του στυλ "την γάμησες τώρα"

Μα καλά ρε Βασίλη είσαι σοβαρός................. θα κυκλοφορούμε λες και είμαστε στο μπουρνάζι με το καγκουρικο αμάξι που πήγες και πήρες , ε μα για όνομα του θεού. και φεύγει τσαντισμένη στο σπίτι.

Εγώ απλά κλαίω από τα γέλια ξέροντας ότι αυτό θα το πληρώσω ακριβά.......... πάλι..........

περίμενε...... μύγδαλα, δεν σου έδειξα ακόμα πόσο δυνατά είναι τα ηχεία bang & olufsen....................

up
11 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 1 ώρα 47 λεπτά
Εντάξει κλαίω με την

Εντάξει κλαίω με την περιγραφή και τα σχόλια της συζύγου!!! Αχαχαχα....καλή δυναμη!

up
4 users have voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 3 ώρες 2 λεπτά
Χαχα! Είστε φοβερό ζευγάρι!

Χαχα! Είστε φοβερό ζευγάρι! Μπράβο σας παιδιά, να τα χαρείτε όλα, και τα αυτοκίνητά σας και όλα σας!

Τα led δεν συγκρίνονται με τίποτα, must have.

Έλιωσα με το πούμα στην οθόνη! Χαχα!

Σκέψου να είχε και αυτόματο χειρόφρενο, θα στα συγχωρούσε όλα!

Τη φανταζομαι να σου λέει "δεν μου φαίνεται να είναι όλο το σύστημα B&O, κάτι παίζει εδώ.."!!

Σημείωση: από τα σχόλια καταλαβαίνω ότι θα της αρέσει κάτι σαν το 208. Μήπως να πάτε να το δείτε. Ειδικά Allure με όλα τα upper mainstream χαρακτηριστικά που έχει, αλλά θα είναι ακριβουτσικο.

up
3 users have voted.
cirus
Dublin wrote:

Dublin wrote:

Σημείωση: από τα σχόλια καταλαβαίνω ότι θα της αρέσει κάτι σαν το 208. Μήπως να πάτε να το δείτε. Ειδικά Allure με όλα τα upper mainstream χαρακτηριστικά που έχει, αλλά θα είναι ακριβουτσικο.

Της είπα μια μέρα : Ρε συ το ποιο όμορφο μικρό θέλω αν σου δείξω το 208, έχει γίνει χαμός με αυτό δεν υπάρχει ποιο ωραίο

Α ναι τι είναι αυτό?

peugeot

Α δεν μαρεσουν τα peugeot

Μα δεν σου το έδειξα πως ξέρεις ότι δεν σαρεσει, ξέρεις ποιο μοντέλο είναι, πως το λες αυτό?

δεν μαρεσουν τα peugeot τι δεν καταλαβαίνεις?

ευτυχώς δεν έχουμε όπλα σπίτι, οπότε εκανα την επανάσταση μου αλλάζοντας κανάλι.

up
4 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Χαχα μου θύμισες κάποια δικά

Χαχα μου θύμισες κάποια δικά μου περιστατικά σήμερα που γύριζα από ταξίδι. 

Και εγω που της έδειξα το 508 και της λέω να αυτοκινητο. Ένα καταλαυκο 508 έκδοση gt line. Αυτό θέλω να πάρω (αν μπορούσα).

-Αυτό είναι καγκουρικο... Ειναι υπερβολικά εντυπωσιακό.

-Ε ναι, για αυτό μ αρεσει. Αντρικό και κομψό. Αυτοκινηταρα 

-Εγω δεν μπαινω σε τέτοιο μέσα.

(πω ρε π@@@η....Σπασιμο)

Καλα τότε μια BMW 4 αρα;;;

-BMW ;;; Να μας λένε νέο πλούτου και βλάχους;

Ε μα!!!! Το τραβάει το dacia η ψυχή σου. Τεσπα ειναι κούκλα και ψυχαρα και της συγχωρώ την ασχετοσύνη της. 

Αντε βγάλε άκρη....

Α! Σήμερα μουρμούρισα την λέξη "συμπίεση" όταν μου έδειξε τις τιμές της 100αρας βενζινη πάνω στα πρατήρια της εθνικής (θεοπανακριβα) Με ρώτησε γεμάτη αισιοδοξία να ξεκινήσει μια συζήτηση που να απασχολεί θέματα που μ αρεσουν. 

-Και τι σημαίνει αυτό, ρώτησε με ναζιαρικη φωνη.... (Αχ καημένουλα μου, ρώτησες τον Lap αν αναλύσει τεχνικά θεματα)

-well, ξεκινάω τις αναλύσεις όπως σας γράφω και εδω.

-Ωχ τι το θελα και ρώτησα, μουρμούριζε.... 

up
3 users have voted.
alex mix
Last seen: Πριν από 29 λεπτά 37 δευτερόλεπτα
Α Χαχα cirus να σαι καλά ρε

Α Χαχα cirus να σαι καλά ρε φίλε έχω πόση ώρα γελάω και με τα δύο ποστ.

Υ. Γ Το διάβασα στην γυναίκα... δεν γέλασε καθόλου... έχει δίκιο η κοπέλα μου λέει. Γυναικεία αλληλεγγύη.

up
2 users have voted.
alex mix
Last seen: Πριν από 29 λεπτά 37 δευτερόλεπτα
Lap wrote:

Lap wrote:

Χαχα μου θύμισες κάποια δικά μου περιστατικά σήμερα που γύριζα από ταξίδι. 

Και εγω που της έδειξα το 508 και της λέω να αυτοκινητο. Ένα καταλαυκο 508 έκδοση gt line. Αυτό θέλω να πάρω (αν μπορούσα).

-Αυτό είναι καγκουρικο... Ειναι υπερβολικά εντυπωσιακό.

-Ε ναι, για αυτό μ αρεσει. Αντρικό και κομψό. Αυτοκινηταρα 

-Εγω δεν μπαινω σε τέτοιο μέσα.

(πω ρε π@@@η....Σπασιμο)

Καλα τότε μια BMW 4 αρα;;;

-BMW ;;; Να μας λένε νέο πλούτου και βλάχους;

Ε μα!!!! Το τραβάει το dacia η ψυχή σου. Τεσπα ειναι κούκλα και ψυχαρα και της συγχωρώ την ασχετοσύνη της. 

Αντε βγάλε άκρη....

Α! Σήμερα μουρμούρισα την λέξη "συμπίεση" όταν μου έδειξε τις τιμές της 100αρας βενζινη πάνω στα πρατήρια της εθνικής (θεοπανακριβα) Με ρώτησε γεμάτη αισιοδοξία να ξεκινήσει μια συζήτηση που να απασχολεί θέματα που μ αρεσουν. 

-Και τι σημαίνει αυτό, ρώτησε με ναζί στην φωνη.... (Αχ καημένη μου)

-well, ξεκινάω τις αναλύσεις όπως σας γράφω και εδω.

-Ωχ τι το θελα και ρώτησα, μουρμούριζε.... 

Χαχα Lap και γω αν ήμουν μαζί σου μες το αυτοκίνητο και ξεκινούσες συζήτηση σαν αυτά που γράφεις.... Θα έψαχνα που είναι το κουμπί eject

up
5 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Τελικά ο πλανήτης είναι ένα

Τελικά ο πλανήτης είναι ένα μοναχικό μέρος για εμάς τους τέλειους cheeky

Συμπαραστεκομαι στον cirus 

up
1 user has voted.
cirus
Lap wrote:

Lap wrote:

Τελικά ο πλανήτης είναι ένα μοναχικό μέρος για εμάς τους τέλειους cheeky

Συμπαραστεκομαι στον cirus 

εγώ δεν ειμαι τέλειος, ποιο πολύ σε τελείως κλόουν είμαι

up
0 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Εγω ομως ως τέλειος (και

Εγω ομως ως τέλειος (και γκουρού της ορθογραφίας) θα αναφέρω το κλασικό πλεον:

"Πιο" και οχι "ποιό".

Αν cirus είναι να είσαι τόσο "κλόουν" όσο η γαλλική σχολή των κλόουν. Δηλαδη μια πολύ υψηλή και δύσκολη τέχνη, τότε είσαι και γ@@ω τους τύπους...

Υ. Γ Πςςςς είδες τρίπλα..cheeky

up
1 user has voted.
wantone
Last seen: Πριν από 1 ώρα 44 λεπτά
Προχτες ξεκινησα και (καθε 2

Προχτες ξεκινησα και (καθε 2-3 χρονια το παθαινω) ξεχασα να κατεβασω το χειροφρενο. Ευτυχως το αμαξι εκανε εναν ηχο και προλαβα να κανω 3 μετρα μονο. Στο παλιο μου αμαξι ειχα παει με χειροφρενα μερικες εκαντονταδες μετρα μεχρι να το καταλαβω.

Μπραβο στον cirus για το θαρρος που εχει να αγορασει θερμικο με χειροκινητο κιβωτιο και κλασσικο χειροφρενο εν ετη 2021. Εγω δεν θα μπορουσα να το κανω τωρα που υπαρχει το M3P σε κοντινα χρηματα.

up
0 users have voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Εγώ πάλι απορώ ποιος λογικός

Εγώ πάλι απορώ ποιος λογικός άνθρωπος θα έπαιρνε ηλεκτρικό για κύριο όχημά του σήμερα. 

up
5 users have voted.
parikon
Last seen: Πριν από 5 ώρες 38 λεπτά
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Εγώ πάλι απορώ ποιος λογικός άνθρωπος θα έπαιρνε ηλεκτρικό για κύριο όχημά του σήμερα. 

Ο δικός μας Dimsabas..

up
0 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 1 ώρα 13 λεπτά
parikon wrote:

parikon wrote:

REALZEUS wrote:

Ο δικός μας Dimsabas..

Στη θεωρία, γιατί στη πράξη κοιτάζει μέχρι και ντηζελάκια...

up
3 users have voted.
wantone
Last seen: Πριν από 1 ώρα 44 λεπτά
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Αν κινεισαι 90% Αθηνα τοτε το ρισκαρεις για τυχον 10% προβληματικα ταξιδια. Παντως μονο κανενα Τεσλα Μ3Ρ θα επερνα για μοναδικο αμαξι.

up
0 users have voted.
cirus
Πάρτε αυτοκίνητο με βάση αυτά

Πάρτε αυτοκίνητο με βάση αυτά που σας αρέσουν και βολεύουν το σήμερα αυτό έχω να πω εγώ

Το να πάρεις αυτοκίνητο με βαση τι θα έχει μεταπωλητική αξία είναι μέγιστη βλακεία καθώς 1) ουτως ή αλλως ενα οποιωδήπωτε αμάξι χάνει σε αξία 2) δεν αγοράζεις κατι που θες εσύ αλλά κάτι που νομίζεις ότι θα χάσεις τα λιγότερα και κατά πάσα πιθανότητα θα κάνεις λάθος στην μαντεψια

Για τις ηλεκτρονικές βλακείες που δεν προσφέρουν τίποτα οπως το ηλεκτρονικό χειρόφρενο δεν θα σχολιάσω καν. Για το αυτόματο κιβώτιο αποτελώ μειοψηφία που δεν μου αρέσει και καταλαβαίνω ότι το αυτόματο παρέχει κάποια σημαντικά πλεονεκτήματα. Αλλά όπως είπα και πριν πάρτε αυτό που σας αρέσει

Θα γράψω εδώ όμως κάποια πράγματα που έχει η κούτρα μου για τους κινητήρες

1) θερμικοί κινητήρες αποκλειστικά: Τους ξέρουμε τους γνωρίζουμε είναι το σήμερα και αναλόγως επιλέγουμε ντιζελ ή βενζίνη με τα οφέλη τους και τα μειονεκτήματα τους. Με 1 αυτοκίνητο μπορείς να κάνεις τα πάντα. Αν θες οικονομία βάζεις LNG σαν δευτερο καύσιμο. υπάρχει βεβαια και το φυσικό αέριο αλλά ποιο ευκολά βρίσκεις θυληκό με 3 στηθη παρα βενζιναδικο που να έχει οπότε δεν. Σε σπορ πας γενικά μονο σε βενζινη με ελάχιστες εξαιρέσεις. Μικρό κόστος και αν θες οικονομια μπορεις να έχεις με diesel και LNG και λιγότερο με βενζινη.

2) Υβριδικά - Ψευτουβριδικά με μικρες μπαταρίες 48V και Plug-in υβριδικα: Ενδιάμεση τεχνολογία του σήμερα με κανένα μέλλον καθώς στο μέλλον δεν θα υπάρχουν. Προσφέρουν οικονομία για λίγα χιλιόμετρα αναλόγως και των μπαταριών που έχουν. Προσφέρουν πολλά από τα πλεονεκτήματα από 2 κόσμους. Προσφέρουν και τα μειονεκτήματα των 2 κόσμων αντίστοιχα. Έχουν και αυτά μεγάλο νόημα αν κυνηγάς την οικονομία. Τα Plug in ξεφεύγουν πολύ σε τιμή και δεν γίνονται ποτέ απόσβεση απλά είναι μόδα να το βαζεις στην πριζα. Τα αλλα 2 όμως μπορούν να κάνουν εξοικονόμιση και αποσβεση. Προσωπικά δεν θέλω να κάνω ενδιάμεσο στάδιο, οταν έρθει η ώρα των ηλεκτρικών θα πάω κατευθείαν σε αυτά. Δεν θέλω περίπλοκα συστήματα που να έχουν και τα κακα των μπαταριών και συντήρηση των θερμικών κινητήρων και ας έχουν πολύ ισχυρά πλεονεκτήματα βέβαια. Μπορεί και να έπαιρνα κάτι σε 48V ήπιο υβριδικό χωρίς πολλές και βαριές μπαταρίες που αυξάνουν το βάρος ενός αυτοκινήτου. Θα το έπαιρνα για υποβοήθηση στις χαμηλές στροφές του κινητήρα και όχι για οικονομία.

3) Ηλεκτρικά - Αν δεν έχεις 2ο αυτοκίνητο και θες ένα για μόνο μέσα στην πόλη και να έχεις και δικό σου παρκινγκ και να κάνεις και πολλά χιλιόμετρα εντός πολης για να κάνεις απόσβεση πραγματικά δεν έχουν κανενα νοημα σήμερα στην Ελλάδα. Είναι τα αυτοκίνητα του Αυριο ναι. Οι τεχνολογίες των μπαταριών εξελίσσονται με καλούς ρυθμούς και θα γίνουν σε 10 χρόνια mainstream όμως αυτή την στιγμή είναι σχεδόν τρέλα για early adopters. Πληρώνεις πολλά χρήματα για κάτι που δεν θα κάνει απόσβεση, νομίζεις ότι κάνεις καλό στο περιβάλλον και το δείχνεις ενω πραγματικά καις λιγνίτη και diesel. Φορτιστές αυξάνονται αλλά είναι ελάχιστοι ακόμα σε σχέση με άλλες ανεπτυγμένες χώρες, δεν υπάρχουν παντου και πρέπει να κάνεις ολόκληρο προγραμματισμό για να πας κάπου μακριά ή διακοπές. Οι τιμές σε λίγα χρόνια θα πέσουν κατακόρυφα ενώ τώρα είναι εξωπραγματικές. Πρέπει να έχεις δικό σου parking με ρεύμα, αν δεν έχεις τον πούλο. Γενικά ΘΑ ΕΙΝΑΙ υπέροχα αργότερα για σήμερα έκτος μιας περίπτωσης που προανέφερα είναι τρέλα.

up
7 users have voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 44 δευτερόλεπτα
..........

σιρε εντυπωσιακον. αναλωνεσαι σε θεματα επιτευξης οικονομιας και αποδοσης της επενδυσης τελικως. εσυ το εγραψες, εισαι σιγουρος? εκαμες μια επιλογη μαγκικη-πειραιωτικη. επειδη πηρες στις μεταγραφες τζιοβανι, οχι βιντρα.

ασε τα αυτα και απαντα στα βασικα ερωτηματα, πως χωνεται στο σουνιο, πως ανεβαινεις παρνηθα....

ΑρΕς

το φεβ θα σας περιμενει με το μαστορι....χαχαχ

up
5 users have voted.
cirus
gatoz wrote:

gatoz wrote:

σιρε εντυπωσιακον. αναλωνεσαι σε θεματα επιτευξης οικονομιας και αποδοσης της επενδυσης τελικως. εσυ το εγραψες, εισαι σιγουρος? εκαμες μια επιλογη μαγκικη-πειραιωτικη. επειδη πηρες στις μεταγραφες τζιοβανι, οχι βιντρα.

ασε τα αυτα και απαντα στα βασικα ερωτηματα, πως χωνεται στο σουνιο, πως ανεβαινεις παρνηθα....

ΑρΕς

το φεβ θα σας περιμενει με το μαστορι....χαχαχ

Κατσε βρε Γατόνι περίμενε, το μοτόρι δεν το έχω καν στην κατοχή μου τώρα (το εχω παει γαι μεμβρανες και κεραμική) το παίρνω τέλος της εβδομάδας. Μετα θα κάνει ο τζιοβανι τακουνάκια στην πάρνηθα

Νταξει και γω octavia diesel είχα μεχρι τώρα ( ποιο βυντρας δεν γινεται) και το θέμα της οικονομίας είναι σημαντικό θα πάρουμε και δεύτερο αυτοκίνητο κάποια στιγμή (φεύγει το octavia σύντομα και η μηχανή πήγε ολική καταστροφή) δεν θα μείνουμε με το pumaκι μονο, γραφουμε και γιαυτά μας ενδιαφέρουν χαχχαχαχαχαχ

Αρες τουτέστιν???? σπαστα και κάντα λιανα λίγο γιατι δεν σε πιάνω έχεις RS???

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo