Ford Puma 2019

2282 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 3 ώρες 25 λεπτά
Tkin73 wrote:

Tkin73 wrote:

Εντάξει βρε Φάνη σούπερ άνετο το πούμα δεν το λες! Όσο και αν δεν σε ενδιαφέρουν οι πίσω χώροι ! Αν ο οδηγός είναι 1.70 70 κιλά και άλλα τόσα και οι πίσω ναι είναι σούπερ άνετο!

Πόσοι έχουν αυτη την σωματοδομη;

Μιλάω καθαρά για οικογένεια, άρα ο πατέρας (π.χ. εγώ) στο 1.80 +/- 5εκ και το παιδί έως 12 ετών ή έως 1.70 ύψος. Άνετα χωράει πίσω, ακόμα και 2 παιδιά χωράνε πίσω άνετα. Αυτό εννοώ, δεν μιλάω για 4 ενήλικες προφανώς που είναι και οι 4 ύψος 1.80. Τώρα ειδικές περιπτώσεις ή 5μελής οικογένεια, ναι προφανώς δεν χωράνε, λογικό είναι. 

up
2 users have voted.
Argosxolos
Last seen: Πριν από 22 ώρες 9 λεπτά
Να πω ότι όταν ζήτησα  td το

Να πω ότι όταν ζήτησα  td το φοκους εδώ Θεσσαλονίκη μου είπε δεν υπάρχει ελάτε τον άλλον μήνα

Το ίδιο σχεδόν κάνει και η βελμαρ με το i30. Δίνει για δοκιμή το ατμοσφαιρικό και όχι το καινούριο τουρμπο. Με σπρώχναν οι πωλητες μακριά από την c κατηγορία των χατσμπακ η ήταν ιδέα μου;

up
1 user has voted.
Tkin73
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 17 δευτερόλεπτα
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

Tkin73 wrote:

Εντάξει βρε Φάνη σούπερ άνετο το πούμα δεν το λες! Όσο και αν δεν σε ενδιαφέρουν οι πίσω χώροι ! Αν ο οδηγός είναι 1.70 70 κιλά και άλλα τόσα και οι πίσω ναι είναι σούπερ άνετο!

Πόσοι έχουν αυτη την σωματοδομη;

Μιλάω καθαρά για οικογένεια, άρα ο πατέρας (π.χ. εγώ) στο 1.80 +/- 5εκ και το παιδί έως 12 ετών ή έως 1.70 ύψος. Άνετα χωράει πίσω, ακόμα και 2 παιδιά χωράνε πίσω άνετα. Αυτό εννοώ, δεν μιλάω για 4 ενήλικες προφανώς που είναι και οι 4 ύψος 1.80. Τώρα ειδικές περιπτώσεις ή 5μελής οικογένεια, ναι προφανώς δεν χωράνε, λογικό είναι. 

Παιδία μην στρογγυλοποιούμε τις καταστάσεις για να εμφανίσουμε ευρυχωρία στο αμάξι. Οι περισσότεροι το έχουμε δει από κοντά.

Ούτε 3 άτομα 1.80 σημαίνει ότι είμαστε ομάδα μπασκετ που δεν θα μας προκύψει ποτέ να μετακινηθούμε , ούτε τα παιδία μας τα κουβαλάμε μαζί μέχρι τα 12 τους ή ως το 1.70μ !!! δλδ αν εχεις πχ 2 έφηβους 1.75 , 1.80 και εσύ 1.82 και γυναίκα μινιον 1.60 πας ταξίδι με το πούμα των 24.000 ? ή είναι τοσο ακραίο το σενάριο αυτό? δεν μιλάω για ύψη 1.92 που είμαι εγώ και όταν μπήκα πίσω από μενα στο πουμα μια που έβαλα μισο γόνατο και μια που βγήκα  δεν προσπάθησα καν να κάτσω....

καλο χρυσό και μπανικο το πουμα αλλα χώρους εχεί για εμενα την γκομενα μου τον σκύλο μου και τα χόμπι μου!!! και στενο είναι και κοντό. 

up
5 users have voted.
Tkin73
Argosxolos wrote:

Argosxolos wrote:

Να πω ότι όταν ζήτησα  td το φοκους εδώ Θεσσαλονίκη μου είπε δεν υπάρχει ελάτε τον άλλον μήνα

Το ίδιο σχεδόν κάνει και η βελμαρ με το i30. Δίνει για δοκιμή το ατμοσφαιρικό και όχι το καινούριο τουρμπο. Με σπρώχναν οι πωλητες μακριά από την c κατηγορία των χατσμπακ η ήταν ιδέα μου;

φοκους για τεστ είναι δυσκολο στον βροχίδη , είχαν πριν 1.5 χρόνο , το πουλησαν μετά για πολλους μηνες δεν είχαν, ξανα είχαν πριν μερικούς μήνες , αν λες ότι πάλι δεν έχουν θα το έδωσαν....πουμα όμως νομίζω έχουν διαρκώς από όταν ξεκίνησε το μοντελο. Είπαμε δεν τους ενδιαφέρει το φοκους. Προφανώς το πουμα ως υπερυψωμένο φιέστα με υπερυψωμενη και τιμή έχει καλύτερα περιθώρια κέρδους.

up
0 users have voted.
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 3 ώρες 25 λεπτά
@Τκιν: μα δεν διαφωνω, εγραψα

@Τκιν: μα δεν διαφωνω, εγραψα για ποιες συνθήκες μιλάω. Μια οικογενεια 3-4 ατόμων με παιδια μικα ειναι μια χαρα με το Πούμα (και τα αντίστοιχα) για 5-8 χρόνια. Αυτό λέω. Δεν ειπα κατι περισσότερο. 

up
5 users have voted.
Tkin73
Οκ Φάνη έγινε πιο καθαρό τώρα

Οκ Φάνη έγινε πιο καθαρό τώρα. Συμφωνούμε για οικογενειακό με πιτσιρίκια ως 12 και εφόσον ο οδηγός δεν είναι πάνω από 1.85 όλα καλά. Φυσικά αν η οικογένεια είναι μετρίου αναστήματος συνολικά κάνει για οικογενειακό για μια ζωή

up
1 user has voted.
cirus
Last seen: Πριν από 45 δευτερόλεπτα
Εγω είμαι1,79 92 κιλα και

Εγω είμαι1,79 92 κιλα και καθομαι ανετα πισω από την θεση οδηγησης μου στο puma.

οποτε διαφωνω στο πιτσιρικια ως 12 εκτος αν τα πιτσιρικια είναι μινι Μουρεσαν. και 12 χρονων δεν είναι εφηβοι.

Προφανως και δεν είναι τεραστιος ο χωρος πίσω, αλλά οχι και μονο για πιτσιρικια 12 χρονων διαφωνω καθετα και εγω καθισα πίσω οποτε και γω εχω άποψη.

Καταλαβαινω ότι για ανω των 1,80 με 1,85 δυσκολεύουν τα πραγματα και γω αν ήμουν 1,95 θα είχα διαφορετική αποψη και θα το θεωρούσα στεναχωρο αλλα δεν θα νομιζα και ότι 1,95 ήμουν στο μεσο όρο. (μακαρι να ήμουν τοσο ψηλός δεν το λέω για κακό ετσι, αλιμονο)

up
6 users have voted.
MONMAN2
Last seen: Πριν από 1ημέρα 11 ώρες
Πήρε κάποιος στην γειτονιά

Πήρε κάποιος στην γειτονιά ένα st-line πολύ ωραίο στο γκρί που έχουν τα πορσικά ,όπως το λέτε σαν μικρό καγιέν . Εκεί που κοίταζα τις 18άρες εντυπωσιάστηκα από το πως έχουν καμουφλάρει τα πίσω ταμπούρα, βαμμένα με ένα  μαύρο ακριβώς ίδιο με το χρώμα της ζάντας ,νόμιζες πως ήταν κομμάτι της ζάντας , μπράβο Ford μετά τις σίτες ΒΟ τα καλοβαμμενα ΤΑΜΠΟΥΡΑ  σε ανεβάζουν σε νέα επίπεδα ...

up
4 users have voted.
hountalas
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 11 ώρες
Τον Φεβρουάριο / Μάρτιο του

Τον Φεβρουάριο / Μάρτιο του 2020 που είχα ρωτήσει στον Βροχίδη και εγώ για td focus, μου είχαν πει ότι τους το κάψανε! Αλλά από ότι καταλαβαίνω ακόμα δεν έχουν φέρει οπότε βρώμα η δουλειά.

Τώρα για το πούμα που λέτε εάν έχεις οικογένεια το σκέφτεσαι λίγο για τους χώρους, εγώ προσωπικά γιαυτό πήγαινα αλλά δεν μπορούσα να ησυχάσω τα βράδια για το ότι είναι στενάχωρο πίσω σε σχέση με άλλα b suv.

Στην ομάδα στο fb ρωτάνε συνέχεια εάν χωράει οικογένεια με δύο παιδιά... και αυτό το megabox το έχουν αναγάγει σε σπηλια!

ΥΓ. το πολο 2008 της γυναίκας μου πρέπει να είναι μισο κλικ μικρότερο από το Puma πίσω. Η γυναίκα μου που κάθισε πίσω διότι το παιδί μας είναι μικρό ακόμα δεν την πάλεψε και πολύ.

Σήμερα που βλέπω τι θεματάκια έχει βγάλει (χαζά και διορθώσιμα βέβαια), βλέποντας τις τσιπιές που κάνει η ford νομίζω πως καλά έκανα και δεν το αγόρασα. Λίγο μεγαλύτερο να το είχαν κάνει θα πήγαινε ακόμα καλύτερα πιστευω!

up
1 user has voted.
OSFP
Last seen: Πριν από 10 ώρες 22 λεπτά
Το megabox ειναι 80%

Το megabox ειναι 80% marketing για να λενε οτι εχει τα πιο πολλα λιτρα χωρου αποσκευων, αφου στην καθημερινοτητα δε θα σε βολευει να βγαζεις συνεχεια τον πατο-καπακι του.

Και για μια φορα στο τοσο, πιο χρησιμη βρισκω την τρυπα στο μεσαιο πθσω καθισμα οου εχει το focus η το leon, η το 40-20-40 του yaris cross που επιτρεπουν μακρια αντικειμενα να μπουν απο το port baggage χωρις να ριχνεις τα καθισματα. Πιο πολυ θα το χρησιμοποιησεις αυτο παρα το megabox

up
4 users have voted.
Tkin73
To megabox για κάποιους

To megabox για κάποιους κατόχους είναι πολύ χρήσιμο που μεταφέρουν συχνά συγκεκριμένα αντικείμενα. 

Για τους υπόλοιπους είναι ένας άβολος έξτρα χώρος που σε ταξίδι πρέπει να βάλεις συγκεκριμένων διαστάσεων αποσκεη για να δουλέψει. 

Το πούμα πουλάει αρκετά και προφανώς αρέσει. Αν ήταν και 10εκ μακρύτερο και λίγο φαρδύτερο να ήταν δλδ στο άνω άκρο της κατηγορίας θα βόλευε πολύ κόσμο. 

Όπως έχουμε πει η Φορντ έχει μεγάλο χάσμα στην γκάμα των σουβ από το 4.18 πάει στο 4.61! Της λείπει ένα ενδιάμεσο μοντέλο και δυστυχώς δεν καλύπτεται με το φοκους ακτιβ με τα 350 λτ απόσκευες και με το σκάρτο 1.50 ύψος.

up
1 user has voted.
GeNik
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 εβδομάδες
Ford Puma Diesel Κατανάλωση

Kαλησπέρα σε όλους,

Έχει κάποιος άποψη / γνώμη για τι κατανάλωση έχει το Ford Puma 1.5Diesel?

Και σε πόσα χιλιόμετρα την έχει μετρήσει την κατανάλωση? (έχω ρωτήσει ήδη καποιον που εχει το αμαξι και μου ειπε πως για περ.13000χλμ.ειχε 5.8λτ/100χλμ

Φυσικά πολλά παίζουν ρολό γιαυτό θα ήθελα και μια άλλη άποψη από κάποιον άλλο.

Ευχαριστώ!

up
1 user has voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 1 ώρα 37 λεπτά
Πριν λίγο μου έδειξε φίλος το

Πριν λίγο μου έδειξε φίλος το ελαχίστων μηνών ST (Line?) με τα 150. Λόγω Κορωνοϊού δεν ήθελα να μπω μέσα και να το πιάσω. Με το μάτι δε μπορώ να πω πως βλέπω να υστερεί σε χώρους συγκριτικά με το Aircross μου. Πιθανόν να έχει μικροδιαφορές, αλλά δε φαίνεται "προβληματικό" όπως παρουσιάζεται κάποιες φορές. Φαίνεται να χει χώρους αντίστοιχους των εξωτερικών διαστάσεων του. Ενώ στις αποσκευές είναι εμφανώς πιο ευρύχωρο απο το π.χ. Kamiq, που όντως έχει σαλόνι "να παίζεις μπάλα". Είναι λίγο "απάτη" να λείπει η ρεζέρβα, έχει όμως αρκετά λίτρα το κουτί, δεν είναι αμελητέο. Είναι ένα απ αυτά τα τρικ που μπορεί να "σε σώσουν" κάποια στιγμή, όπως τα συρόμενα καθίσματα των Γάλλων. Κι απ τη στιγμή που αποδεχόμαστε ως "οικογενειακό" π.χ. το Vitara και να λείπει η ρεζέρβα και να χει όντως έναν πιο ρηχό και μικρό χώρο αποσκευών, και χωρίς ευρύχωρο σαλόνι, το Puma "είναι μία χαρά". Και ποιοτικό, εργονομικό και πολύ όμορφο φαίνεται, αλλά συμφωνώ ως προς τις αθιγγανιές και τιμές της Φορντ, που πουλάει όμως με το καλύτερο επιτόκιο της αγοράς...

up
2 users have voted.
OSFP
Last seen: Πριν από 10 ώρες 22 λεπτά
Το θεμα ειναι ομως οτι δεν

Το θεμα ειναι ομως οτι δεν ειμαστε ολοι αγοραστες των 200 δοσεων....εκει δε βλεπω να κοβουν κατι σοβαρο για μετρητοις.

up
3 users have voted.
regresso
Last seen: Πριν από 1 ώρα 23 λεπτά
Δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει

Δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει η πληρωμή επί μετρητοίς. Θα έλεγα μάλιστα ότι οι πωλητές "σπρώχνουν" τους αγοραστές προς την έκδοση δανείου. Τώρα όσον αφορά το αυτοκίνητο είναι όντως πολύ στενάχωρο πίσω, σε χώρους μου θυμίζει το seat ibiza 08 που οδηγάω. Βέβαια οικογένεια με μικρά παιδιά μπορεί να εξυπηρετήσει, με σχετικές παραχωρήσεις πάντα. Αλλά παίζει ρόλο πάντα και τι αυτοκίνητο οδηγούσες προηγουμένως.

up
1 user has voted.
parikon
Last seen: Πριν από 4 ώρες 39 λεπτά
Σήμερα πήγα βολτα με το πούμα

Σήμερα πήγα βολτα με το πούμα του κουμπάρου που του ειχα προτείνει να αγοράσει. Πρώτη φορά το είδα από κοντά με τη δυνατότητα να το επεξεργαστώ βέβαια ήταν μέσα στη βρωμιά από το ταξίδι Αθήνα-Καβάλα και τον πήγα για ένα περιποιημένο πλυσιματακι.Οταν τελειώσαμε και το σκούπιζα μαζεύτηκαν 4 με 5 άτομα με ερωτήσεις για το αμάξι. Λογικό όταν επίσημη αντιπροσωπεία είναι στα 170 χιλιόμετρα. Η μούρη μπροστά πολύ ωραία. Στο εσωτερικό ο πίνακας οργάνων τέλειος με φοβερή ανάλυση. Το κάθισμα δε μου άρεσε γιατί με πίεζε την πλάτη πολύ στενό. Όπως στο δικό μου που με ενοχλεί στα πόδια. Το πορτ μπαγκαζ τεράστιο νομίζω είναι μεγαλύτερο από του πεζό και με Ρεζέρβα έμενε χώρος από το megabox.μου έκανε τρελή εντύπωση η ησυχία στηννκαμπινα δεν καταλάβαινες ποτέ έπαιρνε μπρος η μηχανή. 

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 2 ώρες 37 λεπτά
regresso wrote:

regresso wrote:

Δεν νομίζω να τους ενδιαφέρει η πληρωμή επί μετρητοίς. Θα έλεγα μάλιστα ότι οι πωλητές "σπρώχνουν" τους αγοραστές προς την έκδοση δανείου. Τώρα όσον αφορά το αυτοκίνητο είναι όντως πολύ στενάχωρο πίσω, σε χώρους μου θυμίζει το seat ibiza 08 που οδηγάω. Βέβαια οικογένεια με μικρά παιδιά μπορεί να εξυπηρετήσει, με σχετικές παραχωρήσεις πάντα. Αλλά παίζει ρόλο πάντα και τι αυτοκίνητο οδηγούσες προηγουμένως.

Αυτό που δεν ξέρει ο κόσμος που δεν ασχολείται με επιχειρήσεις, ή τα τραπεζικά, είναι ότι ο έμπορος πληρώνεται άμεσα από την τράπεζα, σαν να πλήρωσε μετρητά ο πελάτης. Επιπλέον αυτού, έχει και το μπόνους από την τράπεζα στο τέλος του χρόνου, για όσα δάνεια "έσπρωξε" προς αυτούς. Τα μετρητά μετράνε μόνο σε μικρούς εμπόρους, κυρίως στα μεταχειρισμένα, όχι σε μεγάλους αντιπροσώπους. 

up
4 users have voted.
regresso
Last seen: Πριν από 1 ώρα 23 λεπτά
Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο

Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Δίας. Και ηλεκτρική συσκευή να πάρεις με δόσεις οι επιχειρήσεις έχουν deals με τις τράπεζες και πληρώνονται άμεσα όλο το πόσο ανεξάρτητα από το πότε θα πληρωθούν οι δόσεις.

up
1 user has voted.
Azmo
Last seen: Πριν από 6 ώρες 37 λεπτά
Λοιπόν οδήγησα το Puma με τα

Λοιπόν οδήγησα το Puma με τα 155 άλογα και ειλικρινά εντυπωσιάστηκα  Ειναι απο τα καλύτερα αυτοκινητα που εχω οδηγήσει και σας μιλάω ως πρώην κάτοχος VW Tiguan και ΒΜW X3  (τότε που ακόμα είχα λεφτά ...) για να καταλάβετε τι μέτρο σύγκρισης έχω. Τρομερή αίσθηση και ακρίβεια τιμονιού, ο κινητήρας είναι δυνατός και ροπάτος απο χαμηλά με αισθητή την ηλεκτρική υποβοήθηση (οχι σαν κάτι άλλα ψευτουβριδικά), ήσυχο, άνετο, ικανοποιητικοί χώροι (περίμενα κάτι περισσότερο αλλα δεν εχει σημασία), καλή ποιότητα υλικών και φινιρίσματος στο εσωτερικό. Βάλτε και την χαμηλή κατανάλωση που δίνει η Ford (δεν την έχω επαληθεύσει) και την 8ετή εγγύηση και μιλάμε για το αυτοκίνητο όνειρο. Μοναδικό μειονέκτημα τα 26 χιλιαρικα, αλλά πιστέψτε με τα αξίζει. Το Captur, και το Stonic είναι ανέκδοτα μπροστά του. Με βλέπω να ξηλώνομαι....

up
5 users have voted.
cirus
Azmo wrote:

Azmo wrote:

Λοιπόν οδήγησα το Puma με τα 155 άλογα και ειλικρινά εντυπωσιάστηκα  Ειναι απο τα καλύτερα αυτοκινητα που εχω οδηγήσει και σας μιλάω ως πρώην κάτοχος VW Tiguan και ΒΜW X3  (τότε που ακόμα είχα λεφτά ...) για να καταλάβετε τι μέτρο σύγκρισης έχω. Τρομερή αίσθηση και ακρίβεια τιμονιού, ο κινητήρας είναι δυνατός και ροπάτος απο χαμηλά με αισθητή την ηλεκτρική υποβοήθηση (οχι σαν κάτι άλλα ψευτουβριδικά), ήσυχο, άνετο, ικανοποιητικοί χώροι (περίμενα κάτι περισσότερο αλλα δεν εχει σημασία), καλή ποιότητα υλικών και φινιρίσματος στο εσωτερικό. Βάλτε και την χαμηλή κατανάλωση που δίνει η Ford (δεν την έχω επαληθεύσει) και την 8ετή εγγύηση και μιλάμε για το αυτοκίνητο όνειρο. Μοναδικό μειονέκτημα τα 26 χιλιαρικα, αλλά πιστέψτε με τα αξίζει. Το Captur, και το Stonic είναι ανέκδοτα μπροστά του. Με βλέπω να ξηλώνομαι....

Συμφωνουμε γενικα. Και γω το εχω παραγγείλει αλλα κάποιος πρέπει να σου πει και τα ασχημα γιατι δεν είναι ακριβως ονειρο ολα δυστηχως

η Συναρμογή είναι κάτω του μετριού και πολλα απο τα πλαστικα επισης.

Τα PUMA όλα ανεξαιρέτως Κατασκευάζονται Ρουμανία και δυστυχώς δεν είναι ότι καλύτερο αυτό. Έχουν παρατηρηθεί πολλές αστοχίες σε βάψιμο, τοποθέτηση φώτων, πλαστικά, τριξίματα σε πλαστικά και πολλά άλλα. Δες και μόνος σου φωτογραφίες από κατόχους στο Puma club στο facebook.

Το καλό είναι ότι όλα αυτά οποια και αστοχία να εχεις καλύπτεται από την 8ετη εγγυηση σου απλά ειναι σπαστικο σε καινούργιο αμαξι να σου τύχει κάτι τέτοιο στο λέω για να γνωρίζεις (και ο γραφων το έχει παραγγείλει και πήρε το ίδιο ρισκο εν γνωση του)

Κατα τα άλλα και γω το βρίσκω πανεμορφο και με πολλα προτερήματα. πιστευω και γω ότι ειναι μακραν το καλύτερο στην κατηγορία του αλλα τα αρνητικά είναι αρνητικά γιαυτο και στα εγραψα ποιο πάνω μην πεταμε και στα συννεφα οτι είναι τελειο. μακάρι να ήταν αλλα τα έχει τα θεματακια του.

Τέλος αν και παίρνει άνετα 2 ενηλικους στις πίσω θέσεις, στην κατηγορία του έχει τους μικρότερους χώρους πίσω, χωρις να έχει ουτε usb ούτε υποβραχιόνιο ουτε αεραγωγους στο κεντρο. Κάποιοι ανταγωνιστες του εχουν.

Σε κινητήρα , τιμονι, αισθηση , οδηγική συμπεριφορα δεν τιθεται καν θέμα, ειναι στην κατηγορία του (B-SUV) μακραν το καλύτερο. Στην κατηγορια του όμως ετσι. Δεν το συγκρινω με ασχετες κατηγορίες (μηλα με μηλα)

up
4 users have voted.
kkostask
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 51 δευτερόλεπτα
Το μακρινό 2008 όταν πήρα το

Το μακρινό 2008 όταν πήρα το Φόκους, τα ίδια έγραφαν τα τεστ και για αυτό. Μέχρι που το έδωσα το 15 δεν έκανε τσικ παρόλο το ξύλο που έφαγε. Ποσό χειρότερο να είναι το Πούμα? Με φίλο πωλητή που μίλησα πάντως παραδέχτηκε ότι υπήρχαν θέματα στην αρχή της παραγωγής, όμως η κατάσταση τώρα θεωρείται ομαλοποιημένη. Πόσο ισχύει φυσικά δεν μπορώ να ξέρω.

up
1 user has voted.
Tkin73
Azmo wrote:

Azmo wrote:

Τοσο καλό που λες ότι είναι που πατάει και την Χ3 μάλλον τζάμπα σου βγαίνει στα 26Κ υπολογίζοντας τα +40 της μπέμπας....

up
1 user has voted.
Lap
Εικόνα Lap
Last seen: Πριν από 1 ώρα 8 λεπτά
Μια παρατήρηση, το puma ψευτο

Μια παρατήρηση, το puma ψευτο hybrid είναι με 5.5 κιλα ροπης όπως και τα υπολοιπα του είδους. 

up
2 users have voted.
cirus
Lap wrote:

Lap wrote:

Μια παρατήρηση, το puma ψευτο hybrid είναι με 5.5 κιλα ροπης όπως και τα υπολοιπα του είδους. 

Υπια υβριδικα λένε τα αυτοκίνητα που έχουν μια μικρή μπαταρία 48V οπως το Puma

Ουσαστικά βοηθάει πάρα πολύ να είναι πολύ ομαλο το start stop, βοηθάει πάρα πολύ να μην υπάρχει μεγαλο lag με το turbo και βοηθάει λίγο στην κατανάλωση (όχι πολύ όπως τα κανονικα υβριδικα ούτε καν συγκρινονται αλλα κατι ψιλοκανει αν οδηγας οικονομικα)

δινει ουσιαστικα περισσότερη ροπή απο τον ηλεκτροκινητήρα και βοηθάει τον κινητήρα στις επιδοσεις του και όχι τοσο σε καταναλωση εκει τα full hybrid ειναι βασιλιάδες με διαφορα

up
2 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Last seen: Πριν από 1 ώρα 8 λεπτά
Χεχε έλα παππού να σου δείξω,

Χεχε "έλα παππού να σου δείξω τα χωράφια σου και τα αμπέλια σου"

Ειμαι από τους πρώτους που το έχουν  ως betta tester στην ουσια. Το ξερω πως ονομάζονται . Απλά το λεω ψευτο υβριδικο για να καταλαβαίνουν οι αρνητες. Οριστε με κολλησαν και εμενα

Υ. Γ μη θυμώσεις δεν σε προσβάλλω smiley

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo