Ford Puma 2019

2257 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
Fanis75
Global Moderator, Moderator
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 7 ώρες 15 λεπτά
Aς ξαναπάμε on-topic γιατί

Aς ξαναπάμε on-topic γιατί πολύ ξεσαλώσατε!!

https://www.drive.gr/test-drives/dokimi/test-drive-ford-puma-st-video

Ότι περιμέναμε: Εξαιρετικό, απίστευτο στον δρόμο (δείτε το βίντεο, σηκώνει πίσω εσωτερικό τροχό και σε 1-2 σημεία φάνηκε και υπεστροφή με ανάποδο!) και πολύ ακριβό. Άρα το πείραμα, οδηγικά και μηχανικά, πέτυχε...εμπορικά μάλλον θα αποτύχει. 

up
1 user has voted.
kostis20
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 6 ημέρες
Στην ίδια τιμή θα προτιμήσω

Στην ίδια τιμή θα προτιμήσω τη δίλιτρη Guilia ή το Focus ST.

up
3 users have voted.
BabisStinson
Last seen: Πριν από 5 λεπτά 48 δευτερόλεπτα
kostis20 wrote:

kostis20 wrote:

Στην ίδια τιμή θα προτιμήσω τη δίλιτρη Guilia ή το Focus ST.

Νομίζω όλοι θα τα προτιμούσαμε, οδηγικά τουλάχιστον, απλά το θέμα είναι αν μπορείς να "σηκώσεις" όμως 2.0λτ+ κινητήρα φορολογικά στην Ελλάδα. Το Puma είναι 1.5lt. \

Θα είχε ενδιαφέρον ίσως να ανοίξουμε ένα Θέμα με ποια αυτοκίνητα είναι διαθέσιμα με ~200 άλογα, χώρους για οικογένεια, έστω και μικρή, κάτω από 2000 κυβικά για να μην έχεις Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης που να προσφέρουν οδηγικές συγκινήσεις όταν θέλεις. Κάτι για petrolhead οικογενειάρχες δηλαδή στην Ελλάδα του 2021..!

up
2 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
BabisStinson wrote:

BabisStinson wrote:

Θα είχε ενδιαφέρον ίσως να ανοίξουμε ένα Θέμα με ποια αυτοκίνητα είναι διαθέσιμα με ~200 άλογα, χώρους για οικογένεια, έστω και μικρή, κάτω από 2000 κυβικά για να μην έχεις Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης που να προσφέρουν οδηγικές συγκινήσεις όταν θέλεις. Κάτι για petrolhead οικογενειάρχες δηλαδή στην Ελλάδα του 2021..!

Ωραίο θέμα!! Νομίζω είναι ελάχιστα: Ford Focus 182ps, For Puma ST, Honda Civic 1.5, Hyundai Kona 198ps, Seat Leon PHEV 204ps. 

up
4 users have voted.
parikon
Last seen: Πριν από 5 ώρες 23 λεπτά
kia ceed ,proceed ,xceed 1.6

kia ceed ,proceed ,xceed 1.6 204ps, megane RS 1.8 280ps. 

up
2 users have voted.
Dimitris thess
Last seen: Πριν από 3 μήνες 1ημέρα
BabisStinson wrote:

BabisStinson wrote:

Ωραίο θέμα!! Νομίζω είναι ελάχιστα: Ford Focus 182ps, For Puma ST, Honda Civic 1.5, Hyundai Kona 198ps, Seat Leon PHEV 204ps.

Πολύ ωραίο θεματακι--Συγχαρητήρια!!!

1.Honda Civic 1.5 ΜΤ (Το πας τάπα και σε κοιτάει το Ford Focus 182ps να καταλάβει τι έγινε..)

2.Seat Leon 1.5 remap Abt

3.Puma ST( Πολύ καλό αλλά ακριβό--Το ίδιο ισχύει και για το Seat Leon PHEV 204ps)

4.Kia xceed 1.6 turbo (H merc του μεσαίου οικογενειάρχη)

Καλή Σαρακοστή σε όλους.

up
1 user has voted.
Georgemit
Last seen: Πριν από 2 ώρες 37 λεπτά
Το focus πιο αργό από το

Το focus πιο αργό από το civic;;;;

Αν δεν ανάψει η λυχνία για τα λάδια ίσως. 

up
4 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 50 λεπτά 47 δευτερόλεπτα
Όντως αυτά είναι οι πιο

Όντως αυτά είναι η πιο ενδιαφέρουσα αγορά.Μικρομεσαία κατηγορία με σχετικά ανεκτούς χώρους,χωρίς επιπλέον φόρο πολυτελείας,που έχουν διττό ρόλο:και αξιοπρεπή ταξίδια οικογενειακά κι όταν έχεις ευκαιρία να παίρνεις μια γεύση ευχάριστης οδηγικής συμπεριφοράς.

Θα προσέθετα και την Giulietta QV 1750cc με 235hp,αλλά οι Ιταλοί έτσι όπως τα κατάφεραν,σταμάτησαν από την κυκλοφορία ένα υπέροχο hatch.

up
1 user has voted.
N.T
Last seen: Πριν από 21 ώρες 18 λεπτά
Ford Puma 2019

Το γεγονός ότι ανοίγουμε θεμα μέσα στο θέμα είναι απίστευτο. Μπαίνει κάποιος να δει και να ενημερωθεί καλύτερα από κάποιους κατόχους του puma, ή έστω που το έχουν ψάξει λίγο καλύτερα και το μεγαλύτερο ποσοστό των σχολίων είναι για άσχετα με το αντικείμενο θέματα. Το λέω με καλή προαίρεση και δε θίγω κανέναν επί προσωπικού. 

up
5 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 50 λεπτά 47 δευτερόλεπτα
Καλό review του Puma ST, που

Καλό review του Puma ST, που συμπεραίνει στο τέλος και το λόγο που κάποιος θα το προτιμήσει από Fiesta ST: αυτό που λέμε,νέος πατέρας με παιδιά,που σε μικρά διαλείμματα χωρίς την οικογένεια,μπορεί να χαρεί μια πιο ενδιαφέρουσα οδηγ. συμπεριφορά.

https://www.youtube.com/watch?v=zTQrIJaAayw&t=407s

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Έμαθα εχτές επίσημα (από την

Έμαθα εχτές επίσημα (από την FMH) ότι τέλος Μαρτίου ανακοινώνονται οι τιμές του Puma mHEV με το αυτόματο. Στην Γερμανία έχουν ανακοινωθεί ήδη και είναι ίδιες ακριβώς με του αυτόματο χωρίς το mHEV, οπότε η λογική λέει ότι εδώ θα πρέπει να είναι μειωμένες λόγω 50% μείωσης του ΕΤΤ. Αλλά πάλι μπορεί και όχι.

Άλλη εντύπωση, το αυτόματο στο Puma - στην Γερμανία - το χρεώνουν €1.800 ενώ στο Φιέστα (ίδιο κινητήριο σύνολο) €1.100. Το λέω γιατί είναι ξεκάθαρο πόσο μεγαλύτερο είναι το περιθώριο κέρδους στα SUV επειδή το συζητάγαμε και λέγαμε τους λόγους που τα προτιμούν οι εταιρείες. Ίδιο αυτοκίνητο (σε κόστος) 30-40% υψηλότερη τιμή! 

up
3 users have voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 56 δευτερόλεπτα
panormus772 wrote:

panormus772 wrote:

Καλό review του Puma ST, που συμπεραίνει στο τέλος και το λόγο που κάποιος θα το προτιμήσει από Fiesta ST: αυτό που λέμε,νέος πατέρας με παιδιά,που σε μικρά διαλείμματα χωρίς την οικογένεια,μπορεί να χαρεί μια πιο ενδιαφέρουσα οδηγ. συμπεριφορά.

https://www.youtube.com/watch?v=zTQrIJaAayw&t=407s

Προφανώς όμως για άλλη χώρα το παραπάνω προφίλ αγοραστή. Στην Ελλάδα το ποσό που ζητά είναι πολύ υψηλό για να το διαθέσει οικογενειάρχης με lifestyle και οδηγικές ανησυχίες. Πιο φτηνό από ένα Countryman JWC αλλά πολύ ακριβό σε σχέση με τόσα άλλα. Τουλάχιστον οι λίγοι που θα το πάρουν θα μπορούν να απολάυσουν κάτι σπάνιο και μοναδικό. 

up
1 user has voted.
cirus
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 23 δευτερόλεπτα
Καλησπέρα, παρήγγειλα το Puma

Καλησπέρα, παρήγγειλα το Puma ST σε μπλε (edit: αλλαξα σε μαυρο)

Ειχα καταλήξει σε αυτό και το ι30n fastback (ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΜΑΞΙ)

Ήθελα κάτι γρήγορο, όμορφο (για μενα), με χώρους που να παρκαρει και ευκολα αρα μικρο σχετικα μεγεθος. (Το fiesta δυστηχώς δεν μου κάνει ούτε σε εμφάνιση ούσε σε πρακτικότητα ουτε σε πολλα αλλα, κριμα γιατι ειναι vfm.  το focus δεν μου αρεσει καθόλου σε εμφανιση).

Το I30n fastback είχα βαλει 1η επίλογη καθώς είναι καλύτερο σε όλα

Απλά τα 2000 κυβικά θα πονούσαν για πολλα χρόνια και καθότι εμενα με ενδιέφερε κυρίως να είναι κάτι γρήγορο και ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΟ και όχι το καλύτερο στην κατηγορία ή το ποιο γρήγορο κατέληξα στο PUMA

Το γνωρίζω ότι ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ 39000 που θα το πάρω αλλά μαρέσει πάρα πολύ έχει όσα θέλω και θα είμαι από τους ελάχιστους κατόχους καθότι με αυτή την τιμή απειροελάχιστοι θα το πάρουμε. Πριν με κράξετε το ξέρω ότι το αυτοκίνητο θα επρεπε να είναι κάτω σε τιμή τουλάχιστον 4000 και κατεληξα σε αυτό με πολλή δυσκολία γνωριζοντας το.

Τελος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ αλλα B SUV σπορ εκτος από το T ROC που παλί είναι 2000 και δεν μου αρεσει.

Εντυπώσεις όταν το παραλάβω. 2.5 με 3 μήνες αναμονη. Ιούνιο μάλλον θα το έχω.

up
9 users have voted.
Mastoras78
Εικόνα Mastoras78
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 56 δευτερόλεπτα
Είσαι τρελός αλλά χαλάλι σου!

Είσαι τρελός αλλά χαλάλι σου! cheeky

Σίγουρα θα είναι μοναδικό, να το χαρείς! Τι έξτρα του κούμπωσες και πήγε τόσο? 

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Εντάξει, εαν ξεπεράσουμε το

Εντάξει, εαν ξεπεράσουμε το μόνο αρνητικό (την τιμή) πήρες ένα εξαιρετικό αυτοκίνητο (το εκθειάζει όλος ο ειδικός τύπος) και επίσης σε φοβερό χρώμα (μια από τις επιλογές μου μαζί με το fantastic red και το πράσινο!!). Με το καλό να παραλάβεις και να το χαρείς με Υγεία.

Για να σου έφτασε τόσο, έβαλες όλο τον έξτρα εξοπλισμό? Γιατί με το Perf. Pack μόνο πάει κοντά στα €37Κ. Οπότε θα έβαλες και το Drivers Assistance. Έβαλες και την ηλεκτρική 5η πόρτα?

Φαντάζομαι ότι το χρώμα και ο εξοπλισμός ήταν σημαντικά (και καλά κάνεις) για αυτό και δε επέλεξες κάποιο από τα ετοιμοπαράδοτα, σωστά?

Ετσι για να μην ξεχνιόμαστε:

Mastoras78 wrote:

Τι έξτρα του κούμπωσες και πήγε τόσο? 

Δεν έχει και πολλά, 3 έξτρα έχει όλα και όλα: Performance Pack, Drivers Assistance Pack & ηλεκτρική πόρτα χώρου αποσκευών. Και εννοείται εαν πάς σε αυτό τα βάζεις και τα 3, δεν έχει νόημα να μην βάλεις κάποιο. Το Performance είναι no brainer εεε και τα άλλα 2 τι ψυχή έχουν...τι €37Κ τι €39Κ. Και το χρώμα φυσικά. 

up
1 user has voted.
anergos13
Last seen: Πριν από 36 λεπτά 11 δευτερόλεπτα
Με το καλό να παραλαβεις..

Με το καλό να παραλαβεις...προφανώς έβαλες τα πάντα πάνω...

αλλά μου κάνει εντύπωση μιας και είσαι από τους πρώτους....κάποια έκπτωση εγινε?

Το ψάξες? 

up
0 users have voted.
Lap
Εικόνα Lap
Last seen: Πριν από 3 ώρες 54 λεπτά
Ωραίος!  Καλή επιλογή.

Ωραίος!  Καλή επιλογή. Καλοτάξιδο 

up
0 users have voted.
cirus
Ευχαριστω. Δεν εβαλα την πισω

Ευχαριστω. Δεν εβαλα την πισω αυτοματη πόρτα ούτε ηλεκτρικη οροφη.

Ολα τα άλλα είναι μεσα

Δεν υπαρχουν ετοιμοπαραδοτα ST.

Test drive μόνο ενα υπαρχει στην αθηνα ολη που το οδηγησα φυσικα.

Δωρα πήρα Συναγερμο, και ρεζερβα που ζητησα αναγκης. Καλό το megabox αλλα χωρις ρεζερβα suv μαλακια μου φαινεται. Εξαλου και να βαλεις την αναγκης μειωνονται μεν τα λίτρα αλλα περισευουν μερικα λιτρα

up
0 users have voted.
anergos13
cirus wrote:

cirus wrote:

Ολα τα άλλα είναι μεσα

Δωρα πήρα Συναγερμο, και ρεζερβα που ζητησα αναγκης. Καλό το megabox αλλα χωρις ρεζερβα suv μαλακια μου φαινεται. Εξαλου και να βαλεις την αναγκης μειωνονται μεν τα λίτρα αλλα περισευουν μερικα λιτρα

Πέραν των δώρων....

Διαπραγματευτηκες την τιμη σε 2,3 αντιπροσωπειες?

Δεν σου εκανε κάποια καλή εκπτωση? Ίδια τιμή?

up
0 users have voted.
cirus
Καλά τρελος είμαι σιγουρα. Αν

Καλά τρελος είμαι σιγουρα. Αν πήγαινα καλά δεν θα έπαιρνα αυτο το αμαξι

Υπαρχουν πάρα πολλές πολύ ποιο λογικες επιλογες

Ειπά απλά στα @@ θα πάρω αυτο που γουσταρω και μου αρεσει ας δωσω παραπανω από ότι αξιζει.

Εννοείται ότι καθενας πράτει αναλόγως των διαθέσιμων χρηματων του και του εισοδήματος του. Αν δεν με επαιρνε δεν θα εκανα κατι τέτοιο. Ουτε δανειο ούτε τιποτα. Απλά το λέω για να μην προτρέψω αλλούς να πράξουν αναλογα.

Αν θες Value for money πας για FIESTA ST. Με τα χρήματα που εδωσα εγω πας για Focus ST. Το PUMA πρέπει λίγο να μην σε νοιαζει να δώσεις παραπανω χρηματα από ότι αξιζει για να το πάρεις. Sport SUV είναι ποιος μαλακας παίρνει κατι τέτοιο? χαχχαχαχαχ τα SUV δεν φτιαχνονται γιαυτο.

up
3 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
cirus wrote:

cirus wrote:

Ολα τα άλλα είναι μεσα

1. Εαν θυμάμαι σωστά δεν παίρνει ηλεκτρική οροφή το ST. Μόνο αυτά τα 3 έξτρα έχει, τίποτε άλλο. 

2. Στο online shop της Ford δείχνει 2 ετοιμοπαράδοτα, ένα Fantastic Red & ένα Grey matter, αμφότερα με το Performance Pack. 

3. Σε ποια αντιπροσωπεία έχουν το Test Drive? Car Center το μαύρο? ή σου έδωσαν το δημοσιογραφικό της FMH?

Και πάλι καλοτάξιδο να είναι και με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα!!

up
1 user has voted.
cirus
πήγα σε 2 αντιπροσωπίες ,

πήγα σε 2 αντιπροσωπίες , μαλακίες σε αυτό το μοντέλο οι εκπτώσεις είναι μικρες. Μου έκαναν και οι δύο εκτωσεις αλλά είναι γελοιες σε σχεση με την τιμη. 500 ευρώ εκτωση που πήρα ειναι τίποτα σε τοσα χρηματα

up
1 user has voted.
cirus
CAR center το μαύρο. Η οροφή

CAR center το μαύρο. Η οροφή γίνεται αν θες ειδική παραγγελια. Δεν την έχει απλά στο site

up
0 users have voted.
anergos13
cirus wrote:

cirus wrote:

πήγα σε 2 αντιπροσωπίες , μαλακίες σε αυτό το μοντέλο οι εκπτώσεις είναι μικρες. Μου έκαναν και οι δύο εκτωσεις αλλά είναι γελοιες σε σχεση με την τιμη. 500 ευρώ εκτωση που πήρα ειναι τίποτα σε τοσα χρηματα

Όταν στην διάρκεια του έτους έχουν παίξει εκπτώσεις  από 500-800 για τα st line και Χ...

(-600 πήρα στο st line)

οντως τα 500 είναι τρίχες...

Από που πέρασες αν επιτρέπετε...

up
1 user has voted.
cirus
VELMAR και CAR CENTER πήγα

VELMAR και CAR CENTER πήγα φίλε μου

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo