Ford Puma 2019

827 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
thinwhiterope
Last seen: Πριν από 36 δευτερόλεπτα
Επιεικως απαραδεκτο το

Επιεικως απαραδεκτο το βιντεακι του Ματ.

Απο θεμα αξιοπιστιας εχει χασει εδω και καιρο-εμφανεστατη η διαθεση του να προωθει την audi.Δε σταθηκε στο μεγαλο πλεονεκτημα του αυτοκινητου,την οδηγικη του συμπεριφορα,ενω ψαχνοταν να βρει αρνητικα:

-ο ηχος στο κλεισιμο της πισω πορτας(!)

-δεν απενεργοποιειται το lane warning (λαθος πληροφορια,υπαρχει κουμπι που απενεργοποιειται).

Αλλα ακομα κι αν το δεις σαν χιουμοριστικο βιντεακι-αφορμη για ψαξιμο, το συγκεεκριμενο ηταν μετριοτατο.Και γω εχω ζησει χρόνια στην Αγγλια και αγαπαω το φλεγματικο χιουμορ των Αγγλων,αλλά το αποτελεσμα του review ηταν ανευρο,χωρις συνοχη ,σχεδον βαρετο.Και ο ιδιος φαινόταν κατσουφης.

Καλυτερα να μην εκανε καθολου το βιντεο για το puma,στα ματια μου εχασε ακομα περισσοτερο σε αντικειμενικοτητα.

up
5 users have voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 5 ώρες 14 λεπτά
εκτός από τα auto express και

εκτός από τα auto express και κάτι τέτοια που νομίζουν ότι η Ford και η Vauxhaul είναι ακόμη Αγγλική παράδοση, συν ότι προωθούν κάποιες εταιρίες που έχουν ακόμη εργοστάσια Αγγλία (Toyota, Nissan), όλες οι άλλες κριτικές για το Puma είναι απλά, οκ. Εγώ το βάζω πρώτο από τα μικρότερα και σπορτίφ Β suv, αλλά η κατηγορία έχει άπειρες επιλογές.

Όλοι αναφέρουν ότι είναι οδηγικά καλό αλλά όχι τίποτα το καταπληκτικό, κάπου διάβασα ότι το παλιότερο Fiesta (ούτε καν το τελευταίο) που νοίκιασαν για να πάνε στην παρουσίαση και οδήγηση του αυτοκινήτου τους φάνηκε καλύτερο οδηγικά. Υπάρχουν πολλοί παίχτες πλέον.

Για την πίσω πόρτα, απλά του φάνηκε περίεργο ότι η μπροστά κλείνει ποιο στιβαρά από την πίσω. Αυτό με τις πόρτες το κάνουν όλοι, γιατί δείχνει την κατασκευή και συναρμολόγηση. 

EDIT: λέει You should consider it (είναι η δεύτερη κατηγορία 1. Avoid 2. consider .3. short list 4. Buy). Του αρέσει και οδηγικά και εμφανισιακά αλλά δεν του φαίνεται και πολύ SUV, και μάλλον έτσι είναι, αφού πρέπει να είναι από τα χαμηλότερα (ground clearance) της κατηγορίας, και έχει τα λιγότερο σχεδιαστικά SUV σημεία. Αν στη Nissan δεν είχαν τη φαεινή ιδέα να εφοδιάσουν το αυτοκίνητο με έναν, και μάλιστα αμφιλεγόμενο κινητήρα, θα έκοβε πολλές από τις πωλήσεις του Puma.

290.000 views το CarWoW. Autogenful  στο ίδιο αυτοκίνητο 16.300 και Μάρεκ συνήθως κάνει περίπου εκεί.

up
2 users have voted.
costasar
Last seen: Πριν από 36 λεπτά 41 δευτερόλεπτα
Dublin wrote:

Dublin wrote:

εκτός από τα auto express και κάτι τέτοια που νομίζουν ότι η Ford και η Vauxhaul είναι ακόμη Αγγλική παράδοση, συν ότι προωθούν κάποιες εταιρίες που έχουν ακόμη εργοστάσια Αγγλία (Toyota, Nissan), όλες οι άλλες κριτικές για το Puma είναι απλά, οκ. Εγώ το βάζω πρώτο από τα μικρότερα και σπορτίφ Β suv, αλλά η κατηγορία έχει άπειρες επιλογές.

Όλοι αναφέρουν ότι είναι οδηγικά καλό αλλά όχι τίποτα το καταπληκτικό, κάπου διάβασα ότι το παλιότερο Fiesta (ούτε καν το τελευταίο) που νοίκιασαν για να πάνε στην παρουσίαση και οδήγηση του αυτοκινήτου τους φάνηκε καλύτερο οδηγικά. Υπάρχουν πολλοί παίχτες πλέον.

Για την πίσω πόρτα, απλά του φάνηκε περίεργο ότι η μπροστά κλείνει ποιο στιβαρά από την πίσω. Αυτό με τις πόρτες το κάνουν όλοι, γιατί δείχνει την κατασκευή και συναρμολόγηση. 

EDIT: λέει You should consider it (είναι η δεύτερη κατηγορία 1. Avoid 2. consider .3. short list 4. Buy). Του αρέσει και οδηγικά και εμφανισιακά αλλά δεν του φαίνεται και πολύ SUV, και μάλλον έτσι είναι, αφού πρέπει να είναι από τα χαμηλότερα (ground clearance) της κατηγορίας, και έχει τα λιγότερο σχεδιαστικά SUV σημεία. Αν στη Nissan δεν είχαν τη φαεινή ιδέα να εφοδιάσουν το αυτοκίνητο με έναν, και μάλιστα αμφιλεγόμενο κινητήρα, θα έκοβε πολλές από τις πωλήσεις του Puma.

290.000 views το CarWoW. Autogenful  στο ίδιο αυτοκίνητο 16.300 και Μάρεκ συνήθως κάνει περίπου εκεί.

Δεν υπάρχει λόγος να υπεραναλύουμε, το βίντεο σαν βίντεο review ήταν κακό. Δεν αναφέρει λεπτομέρειες που ενδιαφέρουν και δεν μιλά για την οδηγική του συμπεριφορά και εγώ συγκρίνω με βίντεο του ίδιου όχι άλλων.

Τα χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου τα έχουμε αναλύσει λεπτομερέστατα και τελικά όποιος θέλει πάει να το οδηγήσει. Εγώ το έχω κάνει 2 φορές και άλλες 3 το 2008 και η συμπεριφορά του στο δρόμο είναι εμφανέστατα καλύτερη και ο εξοπλισμός του σημαντικά πιο πλούσιος στα ίδια λεφτά (συγκρίνω allure με st line x). Τώρα από κει και πέρα ο καθένας πάει με τις συγκεκριμένες ανάγκες του, άλλος θέλει χώρους, άλλος θέλει σπορ εμφάνιση, άλλος θέλει μεγάλο πορτπαγκαζ, άλλος εξοπλισμό κλπ κλπ. 

επίσης το να λέμε ότι το συγκεκριμένο δεν είναι "SUV" είναι λίγο άκυρο γιατι κανένα σε αυτή τη κατηγορία δεν είναι πραγματικό SUV (το κάνω λίγο πιο τετραγωνισμένο δε λέει κάτι).

(To juke εγώ νομίζω ότι είναι εκτός ανταγωνισμού και δεν πρέπει να το βάζουμε στις συγκρίσεις. Το αμάξι απλά είναι άσχημο)

up
5 users have voted.
Aikibill
Last seen: Πριν από 10 ώρες 24 λεπτά
Να συμφωνήσω για τον κινητήρα

Να συμφωνήσω για τον κινητήρα του juke αρχικά και κατόπιν να ρωτήσω αν ξέρει κανείς γιατί captur και juke δεν έχουν τους ίδιους κινητήρες, δεν πάνε πακέτο Renault Nissan?

up
3 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 1 ώρα 7 λεπτά
costasar wrote:επίσης το να

costasar wrote:
επίσης το να λέμε ότι το συγκεκριμένο δεν είναι "SUV" είναι λίγο άκυρο γιατι κανένα σε αυτή τη κατηγορία δεν είναι πραγματικό SUV (το κάνω λίγο πιο τετραγωνισμένο δε λέει κάτι).

Έτσι είναι.

Σ'αυτή την κατηγορία κανένα δεν είναι SUV με τη στενή έννοια, εκτός ίσως από το Vitara που είναι και 4wd και με 18,5εκ. απόσταση από το έδαφος.To PSA και η Ford έχουν drive modes για την πρόσφυση,αλλά γενικώς όλα είναι κατά βάση υπερυψωμένα σουπερμίνι με απόσταση εδάφους 16-17+ εκ. Μάλλον ο καλύτερος ορισμός τους θα ήταν ως crossover.

up
3 users have voted.
Dublin
Συμφωνώ, μην το υπεραναλύουμε

Συμφωνώ, μην το υπεραναλύουμε, το αυτοκίνητο πήρε ότι του άξιζε.

To Juke είναι μία viable option, καμία σχέση με το παλιό, μόνο ο ένας και μοναδικός κινητήρας το χαντακώνει.

Αν είναι δηλαδή το Juke τέρας εξωτερικού σχεδιασμού, το Kamiq - που παίρνει πολύ υψηλές βαθμολογίες γενικά, και περισσότερο από το Puma, τί είναι; Το εσωτερικό του Juke από μία έκδοση και επάνω είναι upmarket τουλάχιστον, όπως θέλει η αυξημένη τιμή της κατηγορίας.

Άσχετο.

Πάντως φαίνεται σε δημοφιλία το 2008 τα πάει καλύτερα, θα δείξει σε λίγες μέρες βέβαια.

CarWow

Puma 27 Mαρτίου 18.500views https://www.youtube.com/watch?v=XKS_evhft6A&t=735s

2008   20 Mαρτίου 477.500 https://www.youtube.com/watch?v=iKN6lpFsB6g

Autogefuel

Puma  19 Ιανουαρίου  16.300 https://www.youtube.com/watch?v=Bb6-vkOIRRU

2008    10 Δεκεμβρίου 33.000 https://www.youtube.com/watch?v=YaikmKaScDU

4Τ forum  2008: 1106 posts  Puma: 681 posts

up
2 users have voted.
Storm
Last seen: Πριν από 1 λεπτό 47 δευτερόλεπτα
Έχετε βρει πουθενά κανένα

Έχετε βρει πουθενά κανένα βίντεο με τις offroad δυνατότητες του Puma; Ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα.

Στο παρακάτω τόλμησε για λίγο και το έβγαλε από την άσφαλτο για μερικά δευτερόλεπτα. Αλλά μάλλον το μετάνιωσε... Εγώ πάντως ούτε σε βατό χωματόδρομο δεν θα το έβγαζα. Μπρρρρ τρέμω και στην ιδέα μόνο....

Αυτό που δεν μου αρέσει στο PUMA είναι το συνολικό του ύψος. Πολύ χαμηλό και με μικρά παράθυρα. Για αυτό δεν το θεωρώ SUV, ούτε καν crossover. Ποιο πολύ μου φέρνει σε hot hatch με κουπέ σχεδίαση, που στις "φτηνές" εκδόσεις έχουν άβαφα τα σπορ πλαστικά (μασπιέδες, φτερά κλπ...). 

up
9 users have voted.
hountalas
Last seen: Πριν από 6 λεπτά 43 δευτερόλεπτα
Πάντως να πω και εγώ τι βλέπω

Πάντως να πω και εγώ τι βλέπω τόσο καιρό που ψάχνω για αυτοκίνητο. Συγκεκριμένα το puma ενώ στην αρχή το ήθελα πάρα πολύ (και τώρα το θέλω αλλά όχι τόσο), πιστευω θα χάσει πελάτες λόγω πίσω χώρων. Αν ήταν λίγο πιο μεγάλο σε μήκος με μεγαλύτερο μεταξόνιο που συνεπάγεται μεγαλύτερους χώρους θα ήταν η Νο1 επιλογή. Αλλά αυτοί οι χώροι πίσω ρε παιδιά περιορίζουν το κοινό. Η θα πρέπει να είσαι κάτω από 1,80 μην πω 1,75, ή κάνας λεφτάς 20-25 ετών ή 'άνω των 50 που έχεις καθαρίσει με παιδιά και το θες να γουστάρεις. Πιστευω πως σήμερα οι περισσότεροι θα επιλέξουν κάτι μεγαλύτερο και ας χάσουν σε "ομορφιά" και εξοπλισμό.

Βλέπω πως αρκετοί σε διάφορα νήματα κάνουν λόγω για χώρους. Βέβαια έτσι όπως τα παρουσιάζουν μερικοί νομίζω ότι βάζουν μέσα όλο το σπίτι τους. Οπότε όλοι αυτοί αν είχαν το puma υποψήφιο για αγορά πιστεύω σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό το κάνουν πέρα.

up
3 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 1 ώρα 5 λεπτά
Όποιος έχει αμφιβολίες για το

Όποιος έχει αμφιβολίες για το Puma αρκεί να το οδηγήσει. Τα υπόλοιπα reviews είναι για να γεμίζουν το ιντερνετ και τις τσέπες τους! Από χώρους είναι ΟΚ (όχι κάτι το φοβερό), εγώ με 1.82 κάθομαι πίσω μου μια χαρά. Δεν είναι C3 Aircross, αλλά είναι επαρκές. Στον δρόμο δεν είναι φυσικά Focus (το οποίο είναι σε άλλο επίπεδο) αλλά παραμένει ό,τι καλύτερο στην κατηγορία. Υστερεί σε πληθώρα κινητήρων και κυρίως σε μετάδοση λόγω περιορισμού με το αυτόματο κιβώτιο. Κατά τα άλλα, είναι ένα εξαιρετικό αυτοκίνητο στην κατηγορία του, μέσα στα 2-3 κορυφαία ως σύνολο.

up
5 users have voted.
Aikibill
hountalas wrote:

hountalas wrote:

Αλλά αυτοί οι χώροι πίσω ρε παιδιά περιορίζουν το κοινό. Η θα πρέπει να είσαι κάτω από 1,80 μην πω 1,75, ή 

Σιγά να μην χρειάζεται να είσαι και χομπιτ, εκτός και αν έχεις σοφέρ να σε πηγαίνει ( και είναι και πάνω από 180)cheeky

up
2 users have voted.
hountalas
Aikibill wrote:

Aikibill wrote:

hountalas wrote:

Αλλά αυτοί οι χώροι πίσω ρε παιδιά περιορίζουν το κοινό. Η θα πρέπει να είσαι κάτω από 1,80 μην πω 1,75, ή 

Σιγά να μην χρειάζεται να είσαι και χόμπι, εκτός και αν έχεις σοφέρ να σε πηγαίνει ( και είναι και πάνω από 180)cheeky

Χαχαχα ωραίο! Εγώ έχω ενδοιασμούς για μελλοντική χρήση με δύο παιδιά αν θα με ικανοποιεί. Δεν το έχω βγάλει από την λίστα πάντως! Θα κάνω το τεστ "βάζω την γυναίκα να κάτσει πίσω" να δω τι θα μου πει.

Περιμένω να δω και golf mh και αν προλάβουμε μέχρι να στρώσουν τα πράγματα το focus mh. Να δούμε και τι κατάσταση θα επικρατεί στις αντιπροσωπείες , αν θα έχουμε καλύτερες προσφορές και τέτοια.

ΥΓ το puma το έχω οδηγήσει αρκετές φορές , αφού με βαρέθηκαν να με βλέπουν και μου το δίνουν και μόνο μου. Ε μόνος το έσκισα λίγο και είναι ζωηρό. Πολύ ωραίο για κίνηση στην πόλη με καλές καταναλώσεις από ότι έχω δει.

up
2 users have voted.
Aikibill
Οκ, είναι κάτω του μ.ο. στους

Οκ, είναι κάτω του μ.ο. στους χώρους αλλά εκτός και αν είναι και τα δυο τα παιδιά σου αγόρια δεν νομίζω ότι τίθεται ζήτημα να μην χωρατε.

up
3 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 1 ώρα 7 λεπτά
Εγώ αν κοίταζα στην κατηγορία

Εγώ αν κοίταζα στην κατηγορία αυτή (B-Suv) με αυστηρό κριτήριο έως 4.20μ. μήκος, θα ήμουν μεταξύ Vitara,Puma,Juke και του νέου Τοyota που αναμένεται.

Outsider, C3aircross (σε πολύ καλή τιμή και χώρους,αλλά παλιά πλατφόρμα) και Kona (το hybrid,γιατί είναι προς το παρόν το μόνο full υβριδικό στα b-suv και μάλλον θα είναι φθηνότερο από το αντίστοιχο της Τoyota).

Υ.Γ. Δεν θα ήταν λάθος κάποιος να βάλει και τα VAG (κυρίως το T-cross) στη λίστα,απλά για καθαρά δικούς μου προσωπικούς λόγους, εξαιρούνται.

up
2 users have voted.
nico
Last seen: Πριν από 1 ώρα 47 λεπτά
Παιδιά τι συζητάμε τώρα ότι

Παιδιά τι συζητάμε τώρα ότι δεν θα χωρέσει 2 ενήλικες και 2 παιδιά; μέχρι να φτάσουν στο σημείο να μη χωράνε τα παιδιά το πιθανότερο θα είναι να έχεις αλλάξει αυτοκίνητο μετά από 10-12 χρόνια. Το καλύτερο τεστ ειναι να βάλεις 4 ενηλικες μέσα (εσυ, ο πωλητής, η σύζυγος και όποιος πρόθυμος) και να δεις αν θα σου φαινόταν ασφυκτικά πχ μετά από κάποιες ώρες ταξίδι. Μεταξύ πούμα και φοκους ακτιβ πάντως θα διάλεγα το ακτιβ. Έτσι όπως τα είδα δίπλα δίπλα στην αντιπροσωπεία σίγουρα ακτιβ. Και αφού οι γνώστες εδώ μέσα θεωρούν ότι οδηγικά είναι καλύτερο τότε τι μένει στο πούμα ως πλεονέκτημα; μόνο το μεγαλύτερο πορτμπαγκαζ και αυτό με τρικ στην ουσία.

up
5 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 1 ώρα 5 λεπτά
nico wrote:

nico wrote:

Μεταξύ πούμα και φοκους ακτιβ πάντως θα διάλεγα το ακτιβ. Έτσι όπως τα είδα δίπλα δίπλα στην αντιπροσωπεία σίγουρα ακτιβ. Και αφού οι γνώστες εδώ μέσα θεωρούν ότι οδηγικά είναι καλύτερο τότε τι μένει στο πούμα ως πλεονέκτημα; μόνο το μεγαλύτερο πορτμπαγκαζ και αυτό με τρικ στην ουσία.

To Focus Active είναι σίγουρα καλύτερο αυτοκίνητο, αλλά το Puma έχει και αυτό τα πλςονκτήματά του:

1. Μικρότερο μέγεθος, άρα καλύτερο για μέσα στην πόλη
2. Υποκειμενικά πιο ωραία εμφάνιση, αντικειμενικά έχει το SUV στυλ το οποίο πουλάει και είναι της μόδας
3. Χαμηλότερη τιμή (μην συγκρίνεις τώρα τιμές, περίμενε το mild hybrid Active) ή ίδια τιμή με καλύτερο εξοπλισμό
4. Πιο φρέσκια σχεδίαση και μόλθς βγήκε, στο Focus πλησιάζει η ώρα του facelift.

up
3 users have voted.
alex mix
Last seen: Πριν από 10 λεπτά 45 δευτερόλεπτα
Ήρθε ο κορωνοϊος θα φύγει ο

Ήρθε ο κορωνοϊος θα φύγει ο κορωνοϊος και το puma θα είναι ακόμα στα μελλοντικά μοντέλα. 

up
7 users have voted.
axel12p
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 5 ώρες
Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει μια παρανόηση σχετικά με τους χώρους και το αν χωρούν παιδιά στο πίσω κάθισμα ενός αυτοκινήτου.

Το θέμα δεν είναι πότε τα παιδιά θα γίνουν πάνω από 1.70 ώστε να αρχίσουν να μην χωράνε πίσω.

Στο QQ έχουμε ένα παιδικό κάθισμα που περιστρέφεται, ώστε να βάζεις και να βγάζεις το παιδί. Αν το κάθισμα του συνοδηγού δεν είναι τραβηγμένο προς τα εμπρός, το καθισματάκι δεν μπορεί να στρίψει για να βγάλεις το παιδί. Επίσης, όσο το καθισματάκι κοιτάει προς τα πίσω, αν δεν έχεις χώρο, είναι πολύ πιθανό να βρίσκει στην πλάτη του εμπρός καθίσματος.

Και σε ένα 208 ή ένα Corsa χωράει ένα παιδί, αλλά δοκιμάστε να βάλετε καθισματάκι, ή να βάζετε και να βγάζετε το παιδί σε αυτό το κάθισμα!

Όταν έχεις παιδιά, θέλεις να έχεις όσο το δυνατό περισσότερο χώρο για αυτά στο πίσω κάθισμα. Και προσωπικά θα ήθελα να έχουν και να μεγάλα παράθυρα ώστε να είναι φωτεινός ο χώρος πίσω και να μπορούν να χαζεύον έξω (το QQ δε τα πάει τόσο καλά δυστυχώς).

Κατά τα άλλα, αν απλά τα πετάξεις πίσω, τότε ναι, χωράνε σε όλα! :-)

up
4 users have voted.
Lap
Last seen: Πριν από 2 ώρες 30 λεπτά
Αχ! Κούλα

Αχ! Κούλα

up
3 users have voted.
Dublin
axel12p wrote:

axel12p wrote:

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει μια παρανόηση σχετικά με τους χώρους και το αν χωρούν παιδιά στο πίσω κάθισμα ενός αυτοκινήτου.

Το θέμα δεν είναι πότε τα παιδιά θα γίνουν πάνω από 1.70 ώστε να αρχίσουν να μην χωράνε πίσω.

Στο QQ έχουμε ένα παιδικό κάθισμα που περιστρέφεται, ώστε να βάζεις και να βγάζεις το παιδί. Αν το κάθισμα του συνοδηγού δεν είναι τραβηγμένο προς τα εμπρός, το καθισματάκι δεν μπορεί να στρίψει για να βγάλεις το παιδί. Επίσης, όσο το καθισματάκι κοιτάει προς τα πίσω, αν δεν έχεις χώρο, είναι πολύ πιθανό να βρίσκει στην πλάτη του εμπρός καθίσματος.

Και σε ένα 208 ή ένα Corsa χωράει ένα παιδί, αλλά δοκιμάστε να βάλετε καθισματάκι, ή να βάζετε και να βγάζετε το παιδί σε αυτό το κάθισμα!

Όταν έχεις παιδιά, θέλεις να έχεις όσο το δυνατό περισσότερο χώρο για αυτά στο πίσω κάθισμα. Και προσωπικά θα ήθελα να έχουν και να μεγάλα παράθυρα ώστε να είναι φωτεινός ο χώρος πίσω και να μπορούν να χαζεύον έξω (το QQ δε τα πάει τόσο καλά δυστυχώς).

Κατά τα άλλα, αν απλά τα πετάξεις πίσω, τότε ναι, χωράνε σε όλα! :-)

Παρα πολυ σωστα. Εμεις εχουμε 2 iSize καθίσματα, σε καποιες χωρες ειναι υποχρεωτικό ή προτείνεται τα παιδιά να κοιτούν υποχρεωτικα προς τα πίσω, Σκανδιναβικές ειναι νομιζω μεχρι 4.

Εμας ηδη ο μεγαλος ειναι 3+ κ ακομα κοιτάει προς τα πισω και θα το κρατήσουμε οσο μπορούμε περισσότερο καθως τα στοιχεία ειναι συντριπτικά υπερ αυτού.

Όσοι εχετε μικρα παιδιά θα πρότεινα να διαβάσετε για το iSize και τις μελετες που εχουν γίνει, και για το που πρεπει να κοιταν τα παιδιά. Δυστυχως δεν εχει γινει πολυ γνωστο στην Ελλαδα.

up
3 users have voted.
hountalas
Χώροι

Και το δικό μας καθισματάκι κοιτάει πίσω και μόνο σε αυτή την θέση γιατί νομίζω είναι μέχρι 6 μηνών. Στο polo της γυναίκας μου το έχουμε πίσω από τον συνοδηγό και όντως βρίσκει στην θέση και πρέπει να είναι λίγο τραβηγμένη μπροστά. Εγώ δεν ξέρω πως θα νιώθει η μαμά πίσω από εμένα και αν είναι στενό το περιβάλλον σε ταξίδι 2 ωρών στας Χαλκιδικάς! Ήθελα να το δοκιμάσω στην αντιπροσωπεία αλλά μας πρόλαβε η πανδημία.

Παίζει και το άνοιγμα της πόρτας επίσης ρόλο στο βάλε / βγάλε όπως και το καλούπι της πόρτας.

Dublin είσαι άνετα να φανταστώ με τα δύο καθισματάκια πίσω ε?

up
2 users have voted.
Dublin
hountalas wrote:

hountalas wrote:

Και το δικό μας καθισματάκι κοιτάει πίσω και μόνο σε αυτή την θέση γιατί νομίζω είναι μέχρι 6 μηνών. Στο polo της γυναίκας μου το έχουμε πίσω από τον συνοδηγό και όντως βρίσκει στην θέση και πρέπει να είναι λίγο τραβηγμένη μπροστά. Εγώ δεν ξέρω πως θα νιώθει η μαμά πίσω από εμένα και αν είναι στενό το περιβάλλον σε ταξίδι 2 ωρών στας Χαλκιδικάς! Ήθελα να το δοκιμάσω στην αντιπροσωπεία αλλά μας πρόλαβε η πανδημία.

Παίζει και το άνοιγμα της πόρτας επίσης ρόλο στο βάλε / βγάλε όπως και το καλούπι της πόρτας.

Dublin είσαι άνετα να φανταστώ με τα δύο καθισματάκια πίσω ε?

Αυτο που λες, ειναι πολυ μικρό, στο C3 και Auris χώραγε άνετα.

Εγω εχω http://gb-online.com/en-en/carseats/vaya-2-i-size/

Στην αρχη ειχα παρει ενα Cybex που ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα (εχουν ιδιο design κ πατεντες με την GB) αλλα ηταν ελαφρως μεγαλυτερο (κ βαρυτερο, ηταν ελαχιστα παλιοτερο σαν design) που δεν χωρουσε στο αυτοκίνητο, δηλαδη κ ο συνοδηγος επρεπε να παει τερμα μπροστα.

Μολις καναμε κ το δευτερο παιδι, ουτε η γυναίκα μου δεν χωραει καλα καλα να οδηγήσει με το καθισμα πολυ μπροστα (βεβαια ειναι ελαχιστα ποιο κοντή απο εμένα, ειναι πανω απο 1.70) αλλα οδηγεί ουτως ή αλλως λιγο μπροστά.

Αφου το σχεδιο ηταν να το αφήσω σε αυτη μονιμα το 2008 για να ειναι ποιο άνετα με τα παιδιά κ να ανεβασω το C3 Αθήνα.

Στο 206 το ενα καθισμα το εβαζε στο καθισμα του συνοδηγου, πισω απο τον οδηγό δεν ειχε καν isofix. Στο B max πολυ οριακά, δεν εχω τελεια θεση οδήγησης για εκατοστά. Arona στο όριο, εχει καλη καμπίνα κ χωρο αποσκευών, ενω Kamiq ειχε πολυ καλο χωρο πισω, αλλα οριακα βολευει λιγότερο για αποσκευές απο το Arona. C3 Aircross ειναι ανετο, γιατι η θεση οδηγησης του ειναι ποιο ψηλά κ σε βαζει σε ορθια, καπως θέση. Ειναι πολυ ανετο το C3 Aircross(και Crossland, απλα ποτε δεν μου αρεσαν τα Opel, τη θεωρουσα συντηρητική μαρκα, οποτε δεν το έψαξα πολυ).

2008 ειναι οκ.μην φανταστείς οτι ειναι κ κανα Berlingo, απλα εχω τη θεση μου οπως θέλω κ χωράμε "ανετα".

Στο Sportage/Tuscon ειχα πολυ καλύτερο χωρο, καλυτερο κ απο Kuga (ενώ ηταν μεγαλυτερο σε μέγεθος). C5 επισης, αλλα ειναι λιγο η καμπινα περιεργη πισω, φαγανε λιγο για να κανουν πορτ μπαγκαζ μαλλον. Κορυφαια αυτα τα 3 σε χωρους C suv.

up
2 users have voted.
napgin
Last seen: Πριν από 1 μήνας 3 εβδομάδες
Προσωπικά θα προτιμούσα να

Προσωπικά θα προτιμούσα να είμαι οριακά (Όχι στριμωχτα) άνετα από χώρους μέσα στην καμπίνα, παρά να έχω φουλ χώρους μέσα αλλά να μην με φτάνει το πορτ μπαγκαζ και να χρειάζομαι μπαγκαζιερα ή να μη βολεύει στην οδήγηση μέσα στην Αθήνα λόγω όγκου,  ειδικά αν χρειαστεί να το πάρει η γυναίκα!! Στην δική μου περίπτωση βέβαια είμαστε πολύ άνετα μέσα στην καμπίνα (Εγώ 1.70, η γυναίκα 1,60 και 2 παιδικά καθισματάκια πίσω). 

Όπως και να έχει όμως, επειδή γίνεται πολύ κουβέντα για τους χώρους του,  κοιτώντας τους αριθμούς θεωρώ ότι είναι στο μ.ο για την κατηγορία του...αν και νομίζω οι χώροι τις καμπίνας σαν δεδομένο είναι πολύ εύκολο να ελεγχθεί, απλά πας σε μια αντιπροσωπεία και το τσεκάρεις, άλλα πράγματα είναι αυτά που δεν μπορείς να δεις μόνο οπτικά ή με ένα test drive. 

Σε κάθε αυτοκίνητο πρέπει να κάνεις κάποιες παραχωρήσεις αλλά συνολικά το puma έχει πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με τον ανταγωνισμό για την κατηγορία του - και όχι μόνο. 

up
0 users have voted.
Dublin
Δεν νομίζω οτι ειναι στον

Δεν νομίζω οτι ειναι στον μεσο ορο, από όσα δοκίμασα και προανέφερα μάλλον έχει την ποιο μικρή καμπίνα και το Captur που δεν εχω δει ακομη, το θεωρώ δεδομένο οτι θα εχει μεγαλύτερη καμπίνα. Προσωπικές εμπειριες βέβαια, τίποτα δεν αντικαθιστά την προσωπική έρευνα στις αντιπροσωπείες.

Μαλλον θα το εβαζα στην ιδια κατηγορια με Stonic/Τ Cross/Arona/Juke σαν sportif μικρά B suv και μαλλον με το Stonic παρόμοιους χώρους, Stonic ξεκιναει απο ακριβως 6.000€ κάτω, αλλα αυτά ειναι τα 2 λιγότερο SUV από όλη την κατηγορία νομίζω, ειναι πολυ κοντά σε χατσμπακ. 

Ανάλογα την οικογένεια και τις συνήθειες της βέβαια, οι χώροι είναι μια μονο συνιστώσα της επιλογής αυτοκινήτου, σιγουρα το Puma θα ικανοποιήσει οσους αναζητουν ενα σπιρτοζικο μικρο crossover με κυρίως αναφορα την πολη, ή τους φιλους της μαρκας - και ειναι πολλοί, και ειμαι και εγώ ανάμεσά τους! - που θελουν κατι διαφορετικο απο το Φιεστα που αρχιζει κ ωριμάζει λιγο στους δρομους σαν αισθητική.

up
0 users have voted.
napgin
hountalas wrote:

hountalas wrote:

Τελικά το mild hybrid αξίζει αν κάνεις περισσότερα χλμ στην πόλη? Σε διαδρομές εκτός πόλης βοηθαει στην κατανάλωση?

Όπως είπα με συντηρητική οδήγηση έχω περίπου 30% μειωμένη κατανάλωση σε σχέση με πριν. Εκτός από το mild hybrid όμως νομίζω βοηθάει και ότι ο κινητήρας σε συνδυασμό με το κιβώτιο κινεί το όχημα με πολύ ευκολία σε όλες τις περιστάσεις,  οπότε δεν χρειάζεται να ανεβάζεις στροφές συνέχεια.

Για το mild hybrid τώρα συγκεκριμένα, αυτό που φαίνεται στη πράξη είναι ότι ο κινητήρας σβήνει όταν ρολαρει το αυτοκίνητο πριν ακινητοποιηθεί, από τα 15χλμ και κάτω είναι η default ρύθμιση, και στη συνέχεια ενεργοποιείται όταν βάλεις ταχύτητα σε κλάσμα δευτερολέπτου. Η όλη διαδικασία είναι τόσο ομαλή - smooth, που πολλές φορές δεν το αντιλαμβάνεσαι καν και φυσικά γίνεται χωρίς να επιβαρύνεται η απλή μπαταρία. Το λέω αυτό, γιατί ξέρω πολύ κόσμο με αυτοκίνητα με απλό σύστημα start- stop, που το έχουν απενεργοποιημένο είτε γιατί σκέφτονται την μπαταρία είτε γιατί το βρίσκουν δύσχρηστο.

Επίσης κάθε φορά που επιταχύνεις από χαμηλές στροφές ανάβει η ένδειξη του hybrid boost,  αλλά αυτό απλά το βλέπεις, δεν ξέρω αν μπορώ να το επιβεβαιώσω και στη πράξη. Θεωρητικά πάντως το βλέπω ότι δουλεύει!! Άλλο θεωρητικό είναι ότι η μπαταρία του hybrid βοηθάει την απλή στη λειτουργία των ηλεκτρικών συστημάτων, πρακτικά το μόνο που έχω αντιληφθεί είναι όταν ανάβω τον κλιματισμό,  ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά στον κινητήρα σε σχέση με το προηγούμενο που είχα. 

Όλα αυτά αλλά ειδικά το σύστημα start- stop είναι μεγάλο πλεονέκτημα σε κίνηση μέσα στην πόλη με τόσα φανάρια και γενικά σταματά ξεκινά. 

Σε ταξίδι τώρα,  έχω δει την ένδειξη πάλι να ανέβει σε περιπτώσεις που χρειάστηκα απότομα γκάζι για προσπέραση ή σε ανηφόρες. 

Αυτό που έχω καταλάβει σίγουρα όμως παρατηρώντας πότε ανάβει η ένδειξη του hybrid boost και πότε της φόρτισης, είναι ότι πρέπει να προσαρμόσεις λίγο και την οδήγησή σου για να έχεις τα μέγιστα αποτελέσματα,  δηλαδή και να φορτίζεις τη μπαταρία αλλά και να πατάς γκάζι τόσο ώστε να παίρνεις το boost χωρίς όμως να ξεφύγεις στις στροφές του κίνητρα. 

Ελπίζω να με κατάλαβες...με λίγα λόγια πάντως, είμαι πολύ ευχαριστημένος που υπάρχει στο αμάξι!!

Και κάτι τελευταίο για την κατανάλωση... τα προφίλ οδήγησης έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους, είναι ρυθμισμένα άψογα και φαίνεται και στην πράξη. Με το Eco το αμάξι σέρνεται σχεδόν, με το Sport πετάει, ενώ το Normal είναι στην μέση!! Στα Trial και Slippery η κατανάλωση είναι στα επίπεδα του normal...

up
0 users have voted.
napgin
Dublin wrote:

Dublin wrote:

Δεν νομίζω οτι ειναι στον μεσο ορο, από όσα δοκίμασα και προανέφερα μάλλον έχει την ποιο μικρή καμπίνα και το Captur που δεν εχω δει ακομη, το θεωρώ δεδομένο οτι θα εχει μεγαλύτερη καμπίνα. Προσωπικές εμπειριες βέβαια, τίποτα δεν αντικαθιστά την προσωπική έρευνα στις αντιπροσωπείες.

Μαλλον θα το εβαζα στην ιδια κατηγορια με Stonic/Τ Cross/Arona/Juke σαν sportif μικρά B suv και μαλλον με το Stonic παρόμοιους χώρους, Stonic ξεκιναει απο ακριβως 6.000€ κάτω, αλλα αυτά ειναι τα 2 λιγότερο SUV από όλη την κατηγορία νομίζω, ειναι πολυ κοντά σε χατσμπακ. 

Ανάλογα την οικογένεια και τις συνήθειες της βέβαια, οι χώροι είναι μια μονο συνιστώσα της επιλογής αυτοκινήτου, σιγουρα το Puma θα ικανοποιήσει οσους αναζητουν ενα σπιρτοζικο μικρο crossover με κυρίως αναφορα την πολη, ή τους φιλους της μαρκας - και ειναι πολλοί, και ειμαι και εγώ ανάμεσά τους! - που θελουν κατι διαφορετικο απο το Φιεστα που αρχιζει κ ωριμάζει λιγο στους δρομους σαν αισθητική.

Νομίζω εδώ μέχρι τα 4,30 μαξ είναι οι βασικοί ανταγωνιστές του

https://www.automobiledimension.com/compact-suv.php

Δεν ξέρω σε ποια αυτοκίνητα αναφέρεσαι όταν λες ότι δεν είναι στον μ.ο.

P.s Το stonic με τα 15.000€ δεν έχει καμία σχέση με το puma των 20.000€, θα πρέπει ανέβεις έκδοση για να τα συγκρίνεις! Το λέω γιατί ήταν το πρώτο στην λίστα μου όταν έκανα έρευνα αγοράς.

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo