Ford Puma 2019

681 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
iceman7
Last seen: Πριν από 21 ώρες 6 λεπτά
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

napgin wrote:

Νέος κ εγώ εδώ... Το έχω παραγγείλει εδώ και ένα μήνα και μου είπαν θα το παραλάβω αυτή ή την άλλη εβδομάδα. 

Titanium 125hp + το πακέτο με ψηφιακή οθόνη για τα όργανα +  μεταλλικό χρώμα. 

Καλώς ήρθες! Με το καλό να το παραλάβεις και να το χαρείς με Υγεία! Εξαιρετική επιλογήwink

Τι χρώμα το πήρες?

hountalas wrote:

Υ.Γ. με τα 8 χρόνια εγγύση της ford, μήπως μας σκίσουν λίγο στα service?

Μπα δε νομίζω, εγώ στο Kuga πλήρωνα πολύ λογικά χρήματα για service τα μισά περίπου σε σχέση με την BMW. Σκέψου μόνο, ότι πέρα από τα ανταλλακτικά, η εργατώρα στην Ford έχει €50 και στην BMW €104!

Απλά στη Ford όπως και στις περισσότερες εταιρίες το σερβις είναι υποχρεωτικά μια φορά το χρόνο ενώ στη BMW ανα 2 περίπου χρόνια (με ενδιάμεση αλλαγή υγρών φρένων στο έτος 3) 

up
1 user has voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 2 ώρες 25 λεπτά
hountalas wrote:

hountalas wrote:

Υ.Γ. με τα 8 χρόνια εγγύση της ford, μήπως μας σκίσουν λίγο στα service?

Παραδοσιακά η Ford έχει τόσο λογικές τιμές σέρβις στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία του δικτύου της, που πρακτικά δεν συμφέρει την τακτική συντήρηση να την κάνεις σε μη εξουσιοδοτημένο.

Αμορτισέρ, φρένα, λάστιχα κτλ βεβαίως δεν συμφέρει, όπως άλλωστε και σε όλους τους άλλους κατασκευαστές.

up
1 user has voted.
harisma23
iceman7 wrote:

iceman7 wrote:

Fanis75 wrote:

Μπα δε νομίζω, εγώ στο Kuga πλήρωνα πολύ λογικά χρήματα για service τα μισά περίπου σε σχέση με την BMW. Σκέψου μόνο, ότι πέρα από τα ανταλλακτικά, η εργατώρα στην Ford έχει €50 και στην BMW €104!

Απλά στη Ford όπως και στις περισσότερες εταιρίες το σερβις είναι υποχρεωτικά μια φορά το χρόνο ενώ στη BMW ανα 2 περίπου χρόνια (με ενδιάμεση αλλαγή υγρών φρένων στο έτος 3) 

Κι εξίσου απλά στη BMW θα πληρώσεις το σέρβις της διετίας αρκετά παραπάνω από τη σούμα των δύο ετήσιων σέρβις της Ford (και των περισσοτέρων γενικών κατασκευαστών)... cheeky

Αν μάλιστα είσαι "τυχερός" να έχεις π.χ. Countryman του 2014, θα πληρώνεις κάθε 18.000 Km (δηλαδή κάθε χρόνο για πολλούς) μια 500άρα Ευρώ για τακάκια μπρος πίσω (εργασία, τακάκια και αισθητήρες φθοράς).

up
1 user has voted.
napgin
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 6 ώρες
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

Καλώς ήρθες! Με το καλό να το παραλάβεις και να το χαρείς με Υγεία! Εξαιρετική επιλογήμε

Τι χρώμα το πήρες?με

Να είσαι καλά φίλε μου, ευχαριστώ! Το πήρα solar silver...Για τα 8 χρόνια εγγύηση που αναφέρθηκε πάντως έχω να πω ότι το θεωρώ πολύ σημαντικό,  ειδικά με όλα αυτά τα συστήματα που έχουν πλέον τα αυτοκίνητα. Αλλιώς θα πήγαινα σε μεταχειρισμένο με λιγότερα χρήματα. 

Για τους χώρους μάλλον είμαι σε πλεονεκτική θέση αφού είμαι 1.70cheeky. Με το κάθισμα ρυθμισμένο στα μέτρα μου πίσω κάνεις πάρτυ!!! Για αυτό έδωσα περισσότερο βάρος στο πορτ παγκαζ. Σημειώνω ότι είμαστε 4μελης οικογένεια,  με ένα τρίχρονο και ένα μωρό! Το ιδανικό θα είναι με τα δύο παιδικά καθισματάκια σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης να μπορεί να κάτσει η μαμά ανάμεσα!! Θεωρητικά γίνεται μένει να το διαπιστώσουμε στην πράξη όταν το παραλάβουμε!

Πάντως όσο αναφορά τον ανταγωνισμό δεν νομίζω ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές στους χώρους, μιλάμε για 5-10 εκατοστά Μαξ. 

up
0 users have voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 9 δευτερόλεπτα
napgin wrote:Fanis75 wrote:

napgin wrote:
Fanis75 wrote:

Καλώς ήρθες! Με το καλό να το παραλάβεις και να το χαρείς με Υγεία! Εξαιρετική επιλογήμε

Τι χρώμα το πήρες?μΓια τους χώρους μάλλον είμαι σε πλεονεκτική θέση αφού είμαι 1.70cheeky. Με το κάθισμα ρυθμισμένο στα μέτρα μου πίσω κάνεις πάρτυ!!! Για αυτό έδωσα περισσότερο βάρος στο πορτ παγκαζ. Σημειώνω ότι είμαστε 4μελης οικογένεια,  με ένα τρίχρονο και ένα μωρό! Το ιδανικό θα είναι με τα δύο παιδικά καθισματάκια σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης να μπορεί να κάτσει η μαμά ανάμεσα!! Θεωρητικά γίνεται μένει να το διαπιστώσουμε στην πράξη όταν το παραλάβουμε!

Πάντως όσο αναφορά τον ανταγωνισμό δεν νομίζω ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές στους χώρους, μιλάμε για 5-10 εκατοστά Μαξ. 

Με γεια, καλοτάξιδο! 

Εβαλες τα παιδικα καθισματα στην εκθεση; κοιτανε μπροστα ή πισω τα καθισματακια;

Ενημέρωσέ μας οταν εχεις νέα!

Πολυ ωραιο χρωμα!

up
1 user has voted.
napgin
Dublin wrote:

Dublin wrote:

Με γεια, καλοτάξιδο! 

Εβαλες τα παιδικα καθισματα στην εκθεση; κοιτανε μπροστα ή πισω τα καθισματακια;

Ενημέρωσέ μας οταν εχεις νέα!

Πολυ ωραιο χρωμα!

Ευχαριστώ... Δεν τα έβαλα στην έκθεση όχι. όταν μου είπε ο πωλητής ότι το έκανε κάποιος άλλος δεν το προχώρησα γιατί θα ήταν μεγάλη φασαρία για εμένα να τα φέρω!! Προς το παρόν θα έχω το ένα να κοιτάει μπροστά και το άλλο πίσω αλλά σε 2-3 μήνες θα το γυρίσω και αυτό μπροστά. 

Βεβαίως και Θα ενημερώσω... ελπίζω να το παραλάβω σύντομα, τώρα στο τέλος η αναμονή είναι χειρότερη!!

up
0 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 54 δευτερόλεπτα
Καλή παραλαβή και καλοτάξιδο!

Καλή παραλαβή και καλοτάξιδο!!  Ωραίο χρώμα,ένα εκ των τριών που θα διάλεγα κι εγώ για το Puma (τ'άλλα δύο είναι το grey matter και το κλασσικό ford, desert blue)

up
1 user has voted.
iceman7
Last seen: Πριν από 21 ώρες 6 λεπτά
Καλοταξιδο! 

Καλοταξιδο! 
Πανεμορφο αμάξι !

Στα υποψη σίγουρα για αλλαγή του γιαρις. 

@Fanis75

180 ευρώ είχε επίσημη τιμή το σερβις διετίας (λάδια, φίλτρα, και φίλτρο καμπίνας μαζί με έλεγχο) στη Χ1 άλλη που το έδινε μέχρι 3/2019 δωρεάν. 120-150 πληρώνω στο γιαρις ετησίως για να ισχύει η εγγύηση. 

Τα τακάκια είναι και θέμα οδηγησης παρότι η πλατφόρμα Χ1/countryman και αλλά BMW έχουν ευαισθησία και θέλουν αλλαγή γύρω στα 25000. 
Αλλά φοράς συμβατα σε τρίτο με το μισό κόστος από αυτό που γραφεις. Και σε όλα τα Τογιότα που είχα ως τώρα 20 χρόνια πλην του υβριδικού που είναι άλλη κατασκευή τα τακάκια άλλαζαν πριν τα 30000. 
Στη bmw πληρώνεις ακριβά ζημιές εκτός εγγύησης που ακόμα και σε goodwill να μπουν τα υψηλά εργατικά δεν τα γλυτωνεις. 
Αφού τα ξέρεις ρε συ φίλε 

up
0 users have voted.
harisma23
iceman7 wrote:

iceman7 wrote:

Τα τακάκια είναι και θέμα οδηγησης παρότι η πλατφόρμα Χ1/countryman και αλλά BMW έχουν ευαισθησία και θέλουν αλλαγή γύρω στα 25000. 
Αλλά φοράς συμβατα σε τρίτο με το μισό κόστος από αυτό που γραφεις. Και σε όλα τα Τογιότα που είχα ως τώρα 20 χρόνια πλην του υβριδικού που είναι άλλη κατασκευή τα τακάκια άλλαζαν πριν τα 30000. 
Στη bmw πληρώνεις ακριβά ζημιές εκτός εγγύησης που ακόμα και σε goodwill να μπουν τα υψηλά εργατικά δεν τα γλυτωνεις.

Κι όμως δεν είναι θέμα οδήγησης, όταν ο ίδιος οδηγός, με τον ίδιο τρόπο οδήγησης και τις ίδιες διαδρομές σε Toyota RAV4 (μοντέλο περί το 2005) έβγαζε 60.000 Km με τα μπροστινά τακάκια και ακόμη περισσότερα με τα πίσω. Είναι γνωστή η ευαισθησία που έχουν αυτά τα μοντέλα και η ληστρική χρέωση της αλλαγής τακακίων στη BMW/Mini, πολύ δε περισσότερο όταν η αλλαγή είναι τόσο συχνή.

Όσο για τις βλάβες θα μνημονεύσω τη δήλωση φίλου που έχει περάσει ως μηχανικός και τεχνικός σύμβουλος από αρκετές εταιρίες του χώρου (της BMW συμπεριλαμβανομένης) ότι αν άνοιγε σήμερα δικό του εξειδικευμένο συνεργείο, θα επέλεγε από όλες τις μάρκες τη BMW/Mini. Γιατί; Μα προφανώς λόγω συχνών και δαπανηρών βλαβών και ακριβής συντήρησης.

up
0 users have voted.
aposkieros4
Last seen: Πριν από 4 ώρες 13 λεπτά
harisma23 wrote:

harisma23 wrote:

Παραδοσιακά η Ford έχει τόσο λογικές τιμές σέρβις στα εξουσιοδοτημένα συνεργεία του δικτύου της, που πρακτικά δεν συμφέρει την τακτική συντήρηση να την κάνεις σε μη εξουσιοδοτημένο.

Αμορτισέρ, φρένα, λάστιχα κτλ βεβαίως δεν συμφέρει, όπως άλλωστε και σε όλους τους άλλους κατασκευαστές.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Έχοντας fiesta του 07 με όλα τα σέρβις αντιπροσωπεία (όχι πάντα η ίδια) οι τιμές είναι πολύ καλές και οι εντυπώσεις από τα σέρβις κλπ από πολύ καλές έως άριστες!

up
0 users have voted.
wantone
Last seen: Πριν από 2 ώρες 54 λεπτά
harisma23 wrote:

harisma23 wrote:

iceman7 wrote:

Κι όμως δεν είναι θέμα οδήγησης, όταν ο ίδιος οδηγός, με τον ίδιο τρόπο οδήγησης και τις ίδιες διαδρομές σε Toyota RAV4 (μοντέλο περί το 2005) έβγαζε 60.000 Km με τα μπροστινά τακάκια και ακόμη περισσότερα με τα πίσω. Είναι γνωστή η ευαισθησία που έχουν αυτά τα μοντέλα και η ληστρική χρέωση της αλλαγής τακακίων στη BMW/Mini, πολύ δε περισσότερο όταν η αλλαγή είναι τόσο συχνή.

Όσο για τις βλάβες θα μνημονεύσω τη δήλωση φίλου που έχει περάσει ως μηχανικός και τεχνικός σύμβουλος από αρκετές εταιρίες του χώρου (της BMW συμπεριλαμβανομένης) ότι αν άνοιγε σήμερα δικό του εξειδικευμένο συνεργείο, θα επέλεγε από όλες τις μάρκες τη BMW/Mini. Γιατί; Μα προφανώς λόγω συχνών και δαπανηρών βλαβών και ακριβής συντήρησης.

Tα ποιο μοντερνα αυτοκινητα (μετα το 2010) χρησιμοποιουν τα φρενα για να περιορισουν το φαινομενο του torque steering, επισης σαν EDL (ηλεκτρονικο μπλοκε) και φυσικα για το ESP σε καθε περιπτωση φρεναρουν καθε τροχο ξεχωριστα. Στην πραξη ειναι πολυ παρεμβατικα και αν δεν βγαλεις τα συστηματα εκτος μπορει να τσιμπανε τα φρενα σε καθε ξεκινημα και καθε στροφη. Επισης αν βαζεις cruise control με λειτουργια φρεναρισματος και εκει τσιμπαει τα φρενα. Η επιπλεον φθορα σε σχεση με παλαιοτερα αμαξια χωρις αυτα τα συστηματα ερχεται απο αυτα που περιγραφω. Πχ στο παλιο μου VR6 που ηταν κατασκευη το 1999 ειχε μονο ASR (Antispin) δεν ειχε ESP ουτε τιποτα αλλο απο τα παραπανω οποτε τα μπρος τακακια εβγαλαν 125000 χμ και το πουλησα με αυτα πανω. Πισω αλλαξα στα 60000 χμ επηδη λογω μικρης διαμετρου ζεσταινονται αρκετα και εφαγαν τα τακακια.

Τα Μινι οντως εχουν κακη φημη αλλα τα BMW ελπιζω να εχουν βελτιωθει τα τελευταια χρονια.

up
0 users have voted.
harisma23
Μόλις διάβασα δοκιμή του Puma

Μόλις διάβασα δοκιμή του Puma ST-LineX 155hp στο τελευταίο L'Automobile. Γενικά άρεσε στους γάλλους.

Στα αρνητικά καταχώρησαν την άνεση της ελαφρώς χαμηλωμένης ανάρτησης μαζί με τα 18άρια ζαντολάστιχα (αλλά οι γάλλοι είναι πάντα υπερευαίσθητοι στο συγκεκριμένο τομέα) και το εσωτερικό του Fiesta.

Στα θετικά κατέγραψαν την οδική συμπεριφορά, τις επιδόσεις και τη χαμηλή κατανάλωση. Είχαν μάλιστα φωτογραφία από το ταμπλό με μέση κατανάλωση 5,7 lt/100Km σε διαδρομή 212 Km εντός 3:49, σε ανεβασμένους ρυθμούς δοκιμής, όπως έγραψαν. Εξαιρετική κατά την άποψη μου.

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 17 ώρες 51 λεπτά
harisma23 wrote:

harisma23 wrote:

Στα αρνητικά καταχώρησαν την άνεση της ελαφρώς χαμηλωμένης ανάρτησης

Εδώ κάνουν λάθος οι φίλτατοι Γάλλοι, το Puma είναι το πρώτο μοντέλο της Ford το οποίο στην έκδοση ST Line δεν έχει χαμηλωμένη ανάρτηση, μόνο πιο σκληρή.

ΥΓ: Προς Mods/Admins: Δεν είναι καιρός να μετακινηθεί το θέμα από τα "Μελλοντικά Μοντέλα" στους "Κατασκευαστές"?

up
0 users have voted.
napgin
Παραλαβή οχήματος

Καλησπέρα

Σήμερα παρέλαβα το όχημα,  με είχαν εκεί καμία ώρα για να μου δείξουν το αμάξι και τις λειτουργίες του. Επιβεβαιώνω ότι πίσω έχει ταμπουρά η έκδοση που πήρα (titanium 125hp). Κάτι ακόμα που δεν ήξερα είναι ότι έχει δωρεάν 1gb internet για 3 μήνες από Vodafone, μετά αν θέλω ανανεώνω μάλλον με 5€ το μήνα,  θα με πάρουν τηλέφωνο μου είπαν για την προσφορά. Τα υπόλοιπα που μου είπαν πάνω κάτω τα ήξερα. 

Το 3ήμερο θα έχουμε τις πρώτες βόλτες!!

up
3 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
ΜΠΡΑΒΟ!! Άντε καλά χιλιόμετρα

ΜΠΡΑΒΟ!! Άντε καλά χιλιόμετρα και να το ευχαριστηθείς. wink

Έχουν τα δωρεάν giga γιατί πλέον όλα έρχονται με ενδωματομένο modem όπου μπορείς μέχρι και να παρακολουθείς που είναι το αυτοκίνητό σου!

up
0 users have voted.
Aikibill
Last seen: Πριν από 6 λεπτά 24 δευτερόλεπτα
Δεν μπορώ πάντως να κατανοήσω

Δεν μπορώ πάντως να κατανοήσω την ύπαρξη ταμπούρων στο puma με τους 125 ίππους όταν το fiesta με τους ίδιους ίππους έχει δισκόφρενα.

Μήπως ετοιμάζουν αιφνιδιαστικές αλλαγές και στο fiesta?

up
0 users have voted.
shumakos
Last seen: Πριν από 1ημέρα 4 ώρες
Απλώς από ό,τι φαίνεται το

Απλώς από ό,τι φαίνεται το βασικό Puma έχει τα ίδια φρένα με το Ecosport που είχε το ίδιο βάρος περίπου και την ίδια ισχύ, δηλαδή δίσκους διαμέτρου 278 mm εμπρός και ταμπούρα πίσω. Τα Fiesta μπορεί να έχουν δίσκους μπρος-πίσω αλλα οι μπροστινοί έχουν διάμετρο 262 mm.

up
0 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 54 δευτερόλεπτα
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

harisma23 wrote:

Στα αρνητικά καταχώρησαν την άνεση της ελαφρώς χαμηλωμένης ανάρτησης

Εδώ κάνουν λάθος οι φίλτατοι Γάλλοι, το Puma είναι το πρώτο μοντέλο της Ford το οποίο στην έκδοση ST Line δεν έχει χαμηλωμένη ανάρτηση, μόνο πιο σκληρή

Φάνη, κάπου είχα δει σε specs -δεν το βρίσκω τώρα- ,ότι το ST-line έχει απόσταση από το έδαφος 1-2 mm λιγότερο από την Titanium (16,6εκ.) Άρα πρέπει να έχει λίγο χαμηλωμένη ανάρτηση.

@napgin

Καλοτάξιδο και με πολλά ευχάριστα χλμ.!  Αναμένουμε σύντομα εντυπώσεις smiley

up
1 user has voted.
mallous81
Last seen: Πριν από 6 ημέρες 19 ώρες
Αντε καλοριζικο φιλε μου!

Αντε καλοριζικο φιλε μου!!βολταρε καλα τα 3ημερο και περιμενουμε σχολια και εντυπωσεις....με λεπτομεριες μν   βαρεθεις cheekycheekycheeky

up
1 user has voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Επειδή λέμε για τους χώρους

Επειδή λέμε για τους χώρους του Puma να πώ καταρχάς ότι εμένα μου φάνηκαν ΟΚ. Πίσω από εμένα (1.82, 82 κιλά) καθόμουνα ΟΚ, με αέρα περίπου 1-2 εκ. για τα γόνατά μου. Δεν είναι σούπερ άνετο, αλλά είναι μια χαρά, δεν βρήκα τους χώρους μικρούς. Δεν είναι C3 Aircross, αλλά δεν είναι και χάλια.

Όσο για τον χώρο αποσκευών, στην παρακάτω φωτογραφία φαίνονται οι 7 βαλίτσες/τσάντες της Samsonite που χωράνε άνετα (έκανα την δοκιμή).

up
1 user has voted.
hountalas
Last seen: Πριν από 30 λεπτά 3 δευτερόλεπτα
Fanis75 wrote:

Fanis75 wrote:

Επειδή λέμε για τους χώρους του Puma να πώ καταρχάς ότι εμένα μου φάνηκαν ΟΚ. Πίσω από εμένα (1.82, 82 κιλά) καθόμουνα ΟΚ, με αέρα περίπου 1-2 εκ. για τα γόνατά μου. Δεν είναι σούπερ άνετο, αλλά είναι μια χαρά, δεν βρήκα τους χώρους μικρούς. Δεν είναι C3 Aircross, αλλά δεν είναι και χάλια.

Όσο για τον χώρο αποσκευών, στην παρακάτω φωτογραφία φαίνονται οι 7 βαλίτσες/τσάντες της Samsonite που χωράνε άνετα (έκανα την δοκιμή).

Άνα γεια σου ρε φίλε και εγώ αυτό θυμάμαι ότι ήμουν σχετικά άνετα. Έχουμε τις ίδιες αναλογίες περίπου 2 εκατοστά και καμιά 8 κιλά σε περνάω. Πήγα είδα ξανά toyota corolla και chr εχθές. Στο πρώτο πίσω με ανοιχτά γόνατα κάθομαι ( είναι πολύ όμορφο το ρημάδι όμως) και στο δευτερο είναι άνετο μέσα το βρήκα οκ. Απλά με τα 25 του puma δεν παίρνεις chr με καλό εξοπλισμό. Και εφόσον σκέφτομαι μόνο για βενζίνη , παραμένει μονόδρομος το st line x!

up
0 users have voted.
sotoszz
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 4 ώρες
hountalas wrote:

hountalas wrote:

Fanis75 wrote:

Άνα γεια σου ρε φίλε και εγώ αυτό θυμάμαι ότι ήμουν σχετικά άνετα. Έχουμε τις ίδιες αναλογίες περίπου 2 εκατοστά και καμιά 8 κιλά σε περνάω. Πήγα είδα ξανά toyota corolla και chr εχθές. Στο πρώτο πίσω με ανοιχτά γόνατα κάθομαι ( είναι πολύ όμορφο το ρημάδι όμως) και στο δευτερο είναι άνετο μέσα το βρήκα οκ. Απλά με τα 25 του puma δεν παίρνεις chr με καλό εξοπλισμό. Και εφόσον σκέφτομαι μόνο για βενζίνη , παραμένει μονόδρομος το st line x!

Ανάμεσα σε αυτά είμαι και εγώ, συν mercedes a class style line και Golf, δεν ξέρω κατά που να κάνω και το καθένα είναι εντελώς άλλη κατηγορία και φιλοσοφία 

up
0 users have voted.
hountalas
Last seen: Πριν από 30 λεπτά 3 δευτερόλεπτα
sotoszz wrote:

sotoszz wrote:

hountalas wrote:

Fanis75 wrote:

Ανάμεσα σε αυτά είμαι και εγώ, συν mercedes a class style line και Golf, δεν ξέρω κατά που να κάνω και το καθένα είναι εντελώς άλλη κατηγορία και φιλοσοφία 

Έχω δει το a class style με τα 109 άλογα λογικά εννοείς ε? Δεν είναι κάτι συναρπαστικό από θέμα κινητήρα εκτός αν είσαι πάνω απο 80. Είναι ποιοτικό μέσα κλασσικά mercedes. Αλλά για να το κάνεις να βλέπεται θέλεις πάνω από 30.000 ευρώ. Άσε που η βασικές εκδόσεις έχουν την μικρή οθόνη και είναι λίγο τραγικούλη , διότι προσωπικά εγώ δεν θέλω να βλέπω μόνο κοντερ αλλά και στροφόμετρο. Και στο puma το καντράν απλά αλλάζει χρώματα αλλα τουλάχιστον στα δείχνει όλα.

Το golf από την άλλη είναι ωραίο αλλά δεν θα το έλεγα τολμηρό σε σχεδίαση. Πάνε με την πεπατημένη οι Γερμανοί. Ανάλογα την χρήση που το θες και ποιους έχεις να βάλεις μέσα θα κάνεις την επιλογή σου. Εγώ πχ έχω γυναίκα και παιδί φρέσκο φρέσκο οπότε θέλω να μας χωράει.

up
0 users have voted.
piliourits
Last seen: Πριν από 1 ώρα 21 λεπτά
hountalas wrote:Fanis75 Πήγα

hountalas wrote:
Fanis75 Πήγα είδα ξανά toyota corolla και chr εχθές. Στο πρώτο πίσω με ανοιχτά γόνατα κάθομαι ( είναι πολύ όμορφο το ρημάδι όμως) και στο δευτερο είναι άνετο μέσα το βρήκα οκ. Απλά με τα 25 του puma δεν παίρνεις chr με καλό εξοπλισμό. Και εφόσον σκέφτομαι μόνο για βενζίνη , παραμένει μονόδρομος το st line x!

Tο CHR έχει αρνητικά σημεία (π.χ. το όχι και τόσο μεγάλο πορτμπαγκάζ και το κλειστοφοβικό πίσω κάθισμα), αλλά είναι ένα κορυφαίας ποιότητας καταξιωμένο υβριδικό, με σχεδόν τη μισή κατανάλωση, και πιθανόν το καλύτερο σύστημα μετάδοσης της αγοράς, ενώ στο βασικό εξοπλισμό περιλαμβάνει σχεδόν τα πάντα χρήσιμα. Μου φαίνεται πολύ περίεργο να θεωρείται φυσιολογικό να διατίθενται στα ίδια περίπου λεφτά, χειροκίνητα "χιλιάρια" βενζίνης με ίσως και λιγότερο εξοπλισμό και να τα προτιμούν οι αγοραστές (πχ. Puma και αντίστοιχα γαλλικά). Συγκρίνοντας τί πληρώνεις και τί αγοράζεις, θα έπρεπε (κατ' εμένα) οποιοδήποτε ανταγωνιστικό μοντέλο να κοστίζει τουλάχιστον 5 χιλιάρικα λιγότερο από υβριδικό επιπέδου CHR, ...

Ίσως εγώ το βλέπω πολύ "τεχνοκρατικά", ίσως άλλοι παίρνουν τελείως παρορμητική απόφαση αγοράς χωρίς καθόλου "τεχνική μελέτη" του οχήματος...

up
0 users have voted.
Dublin
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 9 δευτερόλεπτα
piliourits wrote:

piliourits wrote:

hountalas wrote:

Fanis75 Πήγα είδα ξανά toyota corolla και chr εχθές. Στο πρώτο πίσω με ανοιχτά γόνατα κάθομαι ( είναι πολύ όμορφο το ρημάδι όμως) και στο δευτερο είναι άνετο μέσα το βρήκα οκ. Απλά με τα 25 του puma δεν παίρνεις chr με καλό εξοπλισμό. Και εφόσον σκέφτομαι μόνο για βενζίνη , παραμένει μονόδρομος το st line x!

Το CHR έχει αρνητικά σημεία (π.χ. το όχι και τόσο μεγάλο πορτμπαγκάζ και το κλειστοφοβικό πίσω κάθισμα), αλλά είναι ένα κορυφαίας ποιότητας καταξιωμένο υβριδικό, με σχεδόν τη μισή κατανάλωση, και πιθανόν το καλύτερο σύστημα μετάδοσης της αγοράς, ενώ στο βασικό εξοπλισμό περιλαμβάνει σχεδόν τα πάντα χρήσιμα. Μου φαίνεται πολύ περίεργο να θεωρείται φυσιολογικό να διατίθενται στα ίδια περίπου λεφτά, χειροκίνητα "χιλιάρια" βενζίνης με ίσως και λιγότερο εξοπλισμό και να τα προτιμούν οι αγοραστές (πχ. Puma και αντίστοιχα γαλλικά). Συγκρίνοντας τί πληρώνεις και τί αγοράζεις, θα έπρεπε (κατ' εμένα) οποιοδήποτε ανταγωνιστικό μοντέλο να κοστίζει τουλάχιστον 5 χιλιάρικα λιγότερο από υβριδικό επιπέδου CHR, ...

Ισως εγώ το βλέπω πολύ "τεχνοκρατικά", ίσως άλλοι παίρνουν τελείως παρορμητική απόφαση αγοράς χωρίς καθόλου "τεχνική μελέτη" του οχήματος...

Εχει το μικροτερο χωρο αποσκευων σχεδον απο ολα τα B suv, και ολα τα C suv, που ειναι κ η κατηγορια του, ενω τα περισσοτερα diesel προσφερουν παρόμοιες επιδοσεις, καταναλωσεις κ ρύπους, ενω το infotainment ηταν αλλης εποχης, τουλαχιστον οταν έψαχνα, τωρα δεν εχω δει το facelift τι εχει γινει.

Μου αρεσει πολυ σαν αυτοκίνητο κ το θεωρω το ποιο ενδιαφερον Toyota, αλλα βγηκε πολυ νωρις απο την εξίσωση λογω Γιαπωνεζικων χώρων. Αρα, δεν ειναι τοσο ξεκαθαρη επιλογη.

Τα PSA ειναι 1200 κυβικα και οχι 1000, επισης η Renault/Mercedes/Nissan εχουν 1.33 τετρακυλι δρο.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo