Fiat Bravο 2007

REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Last seen: Πριν από 3 λεπτά 15 δευτερόλεπτα
https://www.todos.gr/sachs
up
3 users have voted.
Stal1n
Last seen: Πριν από 2 εβδομάδες 1ημέρα
Έβαλα τα SACHS, μια χαρά

Έβαλα τα SACHS, μια χαρά είναι.

Το αμάξι δεν είχε αλλάξει αμορτισέρ από τότε που αγοράστηκε καινούριο, ήταν διαλυμμένα!

Αύριο αλλάζω και λάστιχα, θα δοκιμάσω τα Falken ZE310 Eco Drive, ήθελα Pirelli, αλλά τα P7 Blue μου βγαίνουν κοντά στα 400.00 €, ενώ αυτά στα 300.00 €.

Και μένει αρχές του επόμενου μήνα να φτιάξω επιτέλους και το Κλιματιστικό...

Γνωρίζει κανείς αν οι κωδικοί της FIAΤ για όλα τα μοτεράκια των κλαπέτων του Κλιματιστικού είναι οι ακόλουθοι :

46723703

46723704

46723705

46723706

up
1 user has voted.
Stal1n
Άλλαξα και τα λάστιχα, τα

Άλλαξα και τα λάστιχα, τα δοκίμασα και στην βροχή. Μια χαρά πάει το αυτοκινητάκι με νέα αμορτισέρ και λαστιχάκια!

Για τα μοτεράκια, επειδή δεν θέλω να χάσω χρόνο όταν θα το ανοίξει ο ηλεκτρολόγος, περιμένωντας κάποιο ανταλλακτικό τα βρήκα εδώ Ελλάδα, τελικά είναι 5 και θα τα αγοράσω, να τα αλλάξω όλα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για το μέλλον, όπως και τα γρανάζια που έχω δύο σετ επιδιόρθωσης.

Είναι καινούρια και έχουν αλλάξει οι κωδικοί. Μου είπαν ότι τα έχει ανανεώσει η Fiat. 200.00 € μου βγήκαν όλα μαζί.

Τα παλιά θα τα βάλω προς πώληση να μην πάνε χαμένα.

Επίσης μου είπαν ότι τα ίδια μπαίναν σε Mito και στην Giulietta εκτός από το Stilo και την Delta. Απορώ πως δεν έχουν τα ίδια προβλήματα χρήστες Alfa Romeo.

up
2 users have voted.
akilleas
Last seen: Πριν από 6 μήνες 3 εβδομάδες
Παιδιά σκέφτομαι να βάλω κάτι

Παιδιά σκέφτομαι να βάλω κάτι τέτοιο. Θέλω κυρίως να παίζει μουσική από το κινητό με bluetooth και να ακούγονται και οι χάρτες.

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι άλλο ή να μου γράψει την εμπειρία σε αναζήτηση αλλαγής car stereo;

Ευχαριστώ.

up
1 user has voted.
Stal1n
Το έχω δει το αντίστοιχο σε

Το έχω δει το αντίστοιχο σε έναν γνωστό μου με Sport.

Δεν ξέρω αν λειτουργούν τα χειριστήρια στο τιμόνι. Δεν μου είπε.

Εγώ σκέφτομαι να βάλω κάτι σε full set gps, multimedia device android που είναι αποκλειστικά για το Bravo.

Ιταλία βρήκα με 9" οθόνη, στο χρώμα του εσωτερικού φωτισμού των οργανών και με συμβατότητα με τα χειριστήρια του τιμονιού.

Android 10, 3GB Ram, 16GB Rom και παίζει και DVD.

Αν και είμαι ικανοποιημένος με το Blue & Me και με την USB θύρα.

up
1 user has voted.
akilleas
Για να παίξει το τιμόνι θέλει

Για να παίξει το τιμόνι θέλει ένα κιτ που το χρεώνουν 100€. Δεν πρόκειται να τα δώσω με τίποτα.

Εσύ που έχεις bluetooth είσαι μια χαρά. Το δικό μου δεν έχει και προς το παρών έχω ένα Roidmi Bluetooth. Στην πόλη μέσα καλό είναι, αλλά όταν βγαίνεις προς τα έξω θα πρέπει να αλλάξω συχνότητα.

up
2 users have voted.
Stal1n
Όντως δεν με καίει και τόσο.

Όντως δεν με καίει και τόσο.

Το 2005 - 2006 όταν ψαχνόμουν τότε στο Megane τι να κάνω με την μουσική γιατί είχε χαλάσει το καλώδιο με το δεκαπλό CD changer και κοιτούσα να βάλω άλλο Radio CD, υπήρχαν πολλά που ήταν συμβατά με τα χειριστήρια στο τιμόνι. Kenwood, Clarion, Pioneer. Τελικά επέλεξα την λύση να βάλω την οθόνη ενδείξεων θερμοκρασίας, ώρας και ραδιοφώνου από το phase II, όπως και το Radio CD που είχε έξοδο για CD changer, καθώς όλα ήταν συμβατά (με όλα τα Renault γενικά) με το 1.6e του 1998 που είχα και έβαλα έναν εξομοιωτή CD changer που παίζει MP3. Δημιουργούσες στο USB stick, ή στην SD 6 φακέλους, CD1 - CD6 και έβαζες μέσα 99 Mp3s σε κάθε φάκελο και είχα βρει την υγειά μου.

70.00 € είχε αυτή η συσκευή.

up
1 user has voted.
Stal1n
Επιτέλους τον έφτιαξα τον

Επιτέλους τον έφτιαξα τον διζωνικό!

Έγινε τέλεια δουλειά παρόλο που ξηλώθηκαν όλα, μέχρι και τα καθίσματα τα μπροστινά και οι πόρτες...

Αλλά ούτε κραδασμούς ακούω, ούτε τίποτα.

Άλλαξα όλα τα μοτεράκια και τα πέντε και όλα τα γρανάζια και έβαλα και τον συναγερμό που έβγαζε η Fiat για το μοντέλο.

Εργασία 250 ευρώ, τα ανταλλακτικά, 200 ευρώ τα μοτεράκια, 16 ευρώ τα γρανάζια και 130 ευρώ ο συναγερμός. Τα είχα πάρει τα ανταλλακτικά εδώ και τρεις μήνες...

Για την κατάσταση που ήταν το αυτοκίνητο τα άξιζε αυτά τα λεφτά.

Έτσι και αλλιώς όταν παίρνεις μεταχειρισμένο θα πρέπει να έχεις ένα ποσό στην άκρη για παν ενδεχόμενο.

Εγώ το αγόρασα 5000 με τα χαρτιά και όλα και έδωσα 400 ευρώ για service, ιμάντες, αντλία νερού, λάδια, φίλτρα, υγρά, τακάκια, δισκόφρενα, 280 ευρώ για ελαστικά και 200 ευρώ για αμορτισέρ συν τα έξοδα για τον κλιματισμό και τον συναγερμό.

Δηλαδή 1476 ευρώ επιπλέον, αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο και το αμάξι είναι στην πένα.

Προϋπολογισμό 9500 ευρώ είχα και πήγαινα για Giulietta...

up
3 users have voted.
Stal1n
πρόβλημα με ασύρματο κλειδί

Μου έπεσε το ασύρματο κλειδί με δύναμη και έχω πρόβλημα διότι σήμα για κλείδωμα και ξεκλείδωμα στέλνει μία στο τόσο.

Πήγα στην αντιπροσωπεία (Σφακιανάκης Λάρισα) και παρήγγειλα καινούριο, 320.00 € το κόστος, ήρθε και δεν μπορούσαν να μου το προγραμματίσουν, διότι μου είπαν ότι το code δεν αντιστοιχεί στο VIN του οχήματος και θα πρέπει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να έχει αλλάξει τις κλειδαριές. Μου είπαν κάτι αθλιότητες ότι και καλά πρέπει να αλλάξω κλειδαριές, αλλά πρώτα θα συμβουλευτούν την FIAT στην Αθήνα και θα μου ξανατηλεφωνήσουν.

Γειτονικός αντιπρόσωπος μου είπε να τους φέρω οποιοδήποτε ασύρματο κλειδί με κενό transponder chip και θα μου το προγραμματίσουν, άρα με δουλεύουn στον Σφακιάνακη.

Παρήγγειλα καινούριο PCB Magneti Marelli, χωρίς το τσιπάκι για να βάλω το δικό μου, διότι όπως αποδείχτηκε ο κρύσταλλος και η κεραία έχουν το πρόβλημα.

Θα ήθελα απλά να μάθω γιατί κληρονόμησα ακόμα ένα PCB της Marelli με κενό τσιπ αν μπορούν οι κλειδαράδες να το κλωνοποιήσουν από το δικό μου χωρίς να ασχοληθούν με την ECU του οχήματος. Στο εξωτερικό το κάνουν με κάτι ασύρματες συσκευές. Έχω δει στιγμιότυπα στο Youtube..

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
Πάρε ένα τηλέφωνο στον Κέμο,

Πάρε ένα τηλέφωνο στον Κέμο, στα Τρίκαλα, που είναι και εκλεκτό μέλος του forum, και θα σου λύσει όλα τα προβλήματα. 

up
2 users have voted.
piliourits
Εικόνα piliourits
Last seen: Πριν από 1 ώρα 18 λεπτά
REALZEUS wrote:

REALZEUS wrote:

Πάρε ένα τηλέφωνο στον Κέμο, στα Τρίκαλα, που είναι και εκλεκτό μέλος του forum, και θα σου λύσει όλα τα προβλήματα. 

Ποιο νικ έχει ο άνθρωπος;

Για τον αντιπρόσωπο Fiat δε λες;

Αν το ήξερα πως μπορούσα να επικοινωνήσω από δω, μπορεί και να είχα αγοράσει κάποιο απ' τα ελαφρώς μεταχειρισμένα που έβλεπα τη χρονιά που πέρασε...

up
1 user has voted.
REALZEUS
Εικόνα REALZEUS
piliourits wrote:

piliourits wrote:

REALZEUS wrote:

Ποιο νικ έχει ο άνθρωπος;

Για τον αντιπρόσωπο Fiat δε λες;

Αν το ήξερα πως μπορούσα να επικοινωνήσω από δω, μπορεί και να είχα αγοράσει κάποιο απ' τα ελαφρώς μεταχειρισμένα που έβλεπα τη χρονιά που πέρασε...

Ναι, για τον αντιπρόσωπο της Fial λέω. Δεν πολυμπαίνει εδώ μέσα πια, οπότε καλύτερα να τον καλέσει κατευθείαν στο κατάστημα του, για αυτό ανέφερα το επώνυμό του. Με ένα googling θα το βρει. Αν θέλει, ας πει ότι είναι από το forum των 4Τ και να ζητήσει τον ίδιο τον Λάμπρο Κέμο. Εξαιρετικός επαγγελματίας και άνθρωπος ο Λάμπρος! 

up
2 users have voted.
akilleas
Καλησπέρα στην παρέα.

Καλησπέρα στην παρέα.

Καλύτερα να ζητήσει τον Κώστα Κέμο.

Ο Λάμπρος απουσιάζει...

up
1 user has voted.
Stal1n
Σας έχω νέα...

Σας έχω νέα...

Έβαλα το ολοκληρωμένο κύκλωμα σε άλλη μεταχειρισμένη πλακέτα της Magneti Marelli (με τον ίδιο κωδικό πλακέτας, αλλά λειτουργεί και σε καινούριες) και το πρόβλημα λύθηκε!

Ο ασύρματος τηλεχειρισμός είναι και πάλι λειτουργικός!

Είχε η κεραία στην προηγούμενη πλακέτα πρόβλημα...

Έχω ακόμα ένα καινούριο κλειδί, με λεπίδα έτοιμη για κοπή και πλακέτα κλώνο της Magneti Marrelli με ξεκλείδωτο ολοκληρωμένο, έτοιμο για προγραμματισμό. Θα το κάνω για να έχω και δεύτερο κλειδί με τηλεχειρισμό.

up
1 user has voted.
kynegeiros
Last seen: Πριν από 6 μήνες 2 ημέρες
φωτεινή ένδειξη στο ταμπλώ

Καλημέρα σε όλους τους συμμετέχοντες. Είμαι κάτοχος ενός Fiat Bravo II multi-Jet (150 PS) μοντέλο 2010

Εδώ και δύο ημέρες έχω στο ταμπλώ μου μια ένδειξη σε χρώμα πορτοκαλί, σχήματος οκταγώνου (ακριβώς όπως της πινακίδας STOP). Μέσα του το οκτάγωνο έχει αναμμένο ένα θαυμαστικό και περιφερειακά του γραμμές σαν ακτίνες ηλίου.

Παρότι έχω ψάξει στο βιβλίο του αυτοκινήτου δεν κατάφερα να βρω τί ακριβώς σημαίνει.

Μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ

up
1 user has voted.
que2
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 9 ώρες
Ένδειξη πίνακα οργάνων

Μάλλον ένδειξη καμένης λυχνίας.

up
1 user has voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 1 ώρα 22 λεπτά
kynegeiros wrote:Καλημέρα σε

kynegeiros wrote:
Καλημέρα σε όλους τους συμμετέχοντες. Είμαι κάτοχος ενός Fiat Bravo II multi-Jet (150 PS) μοντέλο 2010

Εδώ και δύο ημέρες έχω στο ταμπλώ μου μια ένδειξη σε χρώμα πορτοκαλί, σχήματος οκταγώνου (ακριβώς όπως της πινακίδας STOP). Μέσα του το οκτάγωνο έχει αναμμένο ένα θαυμαστικό και περιφερειακά του γραμμές σαν ακτίνες ηλίου.

Παρότι έχω ψάξει στο βιβλίο του αυτοκινήτου δεν κατάφερα να βρω τί ακριβώς σημαίνει.

Μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ

Aν είναι αυτό μέσα στο πολύγωνο:

Tότε είναι αυτό που σου λέει ο que2

up
3 users have voted.
Stal1n
Αυτό σημαίνει η συγκεκριμένη

Αυτό σημαίνει η συγκεκριμένη ένδειξη!

up
2 users have voted.
nikoscorp
Last seen: Πριν από 7 ώρες 31 λεπτά
Stal1n wrote:

Stal1n wrote:

Έβαλα τα SACHS, μια χαρά είναι.

Καλησπέρα! 

Έχει περάσει καιρός απο το συγκεκριμένο ποστ αλλά ήρθε η ώρα να αλλάξω και τα δικά μου αμορτισερ και σκέφτομαι τα sachs.

Μετά απο τόσο καιρό χρήσης έχεις κανένα νεότερο; Είσαι ακόμα ικανοποιημένος; Άλλαξες και σινεμπλόκ με την αλλαγή των αμορτισερ; Αν υπάρχει κάποια καλύτερα πρόταση απο οποιονδήποτε δεκτή. Δεν θέλω να ξεφύγω πολύ σε κόστος. Μου έχουν προτείνει απο το συνεργείο και τα πορτοκαλί koni τα οποία όμως δεν βλέπω να υπάρχουν διαθέσιμα για το Bravo (ούτε στον κατάλογο της koni). Παρόλα αυτά το συνεργείο μου λέει οτι μπορεί να τα βρεί με κόστος γύρω στα 400 ευρώ. Αν όντως ισχύει αυτό αξίζει τον κόπο να δώσω τα 2πλα λεφτά σε σύγκριση με τα sachs; 

up
2 users have voted.
supergeorge
Last seen: Πριν από 1 μήνας 5 ημέρες
Καλησπέρα σε όλους! Όσους

Καλησπέρα σε όλους! Όσους έχουμε μείνει στο thread.

Χαρούμενος κάτοχος από το 2009, Bravo 120 Hp.

Σχεδόν κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Σέρβις κάθε 10k χιλιόμετρα.

Με τον κλιματισμό δεν έχω κάποιο πρόβλημα ευτυχώς και τιμόνι τώρα άρχισε (μετά από 12 χρόνια) να δείχνει σημάδια φθοράς.

Τα προβλήματα είναι το κάλυμμα του χειρόφρενου και ένας ήχος που ακούω όταν στρίβω το τιμόνι όταν είναι σταματημένο και σε αργή ταχύτητα.

Ο ήχος είναι κάτι σαν χρατς χρατς, δεν μπορώ να τον περιγράψω ακριβώς. Πήγα στο συνεργείο και μου είπαν ότι χρειάζονται αλλαγή τα ψαλίδια, σινεμπλοκ, μπαλάκι και ότι ίσως είναι από εκεί ο θόρυβος. Τα άλλαξα (300€ Magneti Marelli), βελτιώθηκε ο ήχος ειδικά στην αρχή, αλλά πάλι ακούγεται. 

Η βλάβη με τα ημιαξόνια - φούσκα - μπιλιοφόρο που αναφέρετε όλοι  τι ήχο παράγει; Μήπως είναι από εκεί το πρόβλημα;

Σας ευχαριστώ.

up
0 users have voted.
Stal1n
@nikoscorp

@nikoscorp

Είχα καιρό να μπω!

Είμαι αρκετά ικανοποιημένος με τα Sachs. Ζαμφόρ, σινεμπλόκ, ημίμπαρα, ακρόμπαρα κτλ δεν έχω αλλάξει ακόμα, μου είπε ο μηχανικός μου ότι έχουν ακόμα μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα. Είχε όλα τα service στην ώρα του και πάντα ήταν σε κλειστό χώρο. Για μοντέλο του 2010 ήταν σε υπεράριστη κατάσταση.

Εμένα όμως είναι η έκδοση Emotion και έχει μαλακή ανάρτηση σε σχέση με τις υπόλοιπες εκδόσεις. Πιο ταξιδιάρικη.

Εγώ στις 4 του Μάη θα κλείσω χρόνο και του έχω κάνει περίπου 11.000 χιλιόμετρα. Τώρα μπορεί να περάσουν και δύο εβδομάδες και να μην το βγάλω ούτε για μισό χιλιόμετρο.

@supergeorge

Τους μοναδικούς θορύβους τους παρατήρησα τον Οκτώβριο όταν και έπεσε η θερμοκρασία. Μετά το πήγα για λάδια και πάλι δεν είδε ο μηχανικός πρόβλημα σε σινεμπλόκ, ψαλίδια κτλ. Πιθανότατα από την συστολή, διαστολή λόγω θερμοκρασίας. Αυτούς τους θορύβους τους έχουν και κάτι Giulietta. Τώρα που ζέστανε ο καιρός δεν ακούγεται κάτι.

Έτσι και αλλιώς τον Σεπτέμβριο θα αλλάξω μπουζί, ζαμφόρ, σινεμπλόκ, ημίμπαρα, ακρόμπαρα και τις μπιλιοφόρους για να έχω εγώ το κεφάλι μου ήσυχο.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo