AN ΠΟΥΛΗΣΑΤΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟ 2005 Ή ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ!!!

criuser
Last seen: Πριν από 4 ώρες 14 λεπτά
Megane98hp wrote:

Megane98hp wrote:

Την καλημέρα μου. 

Θέλω να πουλήσω ένα οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως. Το οικόπεδο είναι περίπου ένα στρέμμα αλλά όταν εφαρμοστεί το σχέδιο πόλης, μας μένουν περίπου 270 μέτρα στα οποία μπορεί κάποιος να χτίσει. Συγχωρέστε με για την αφελή ερώτηση αλλά εγώ τί πουλάω στον υποψήφιο αγοραστή? Ένα στρέμμα θα του πουλήσω ή 270 μέτρα?

Προφανώς για να μιλάς για σχέδιο το οποίο σου αφήνει 270 μέτρα , επειδή δεν μπορεί να είναι περιοχή εκτός σχεδίου που μπαίνει τώρα στο σχέδιο και να σου παίρνει τέτοια ποσοστά εισφορών , μάλλον πρόκειται για εντός σχεδίου οικόπεδο , το οποίο έχει ρυμοτομηθεί στο σχέδιο πόλης και το σχέδιο δεν έχει ακόμα εφαρμοστεί , δηλαδή δεν έχει ανοιχτεί ο δρόμος .

Παρ΄ όλα αυτά από την στιγμή που το οικοδομήσιμο τμήμα που φαίνεται στο ρυμοτομικό σχέδιο είναι 270 τμ , αυτό θα πουλήσεις .

Για τα υπόλοιπα 730 τμ  θα πρέπει να υπάρχει αυταποζημίωση , αποζημίωση από τους ομόρους και αποζημίωση από τον Δήμο , ή το Κράτος . Μπορεί ένα από αυτά , μπορεί και όλα . Δεν έχουμε στοιχεία για να κρίνουμε περισσότερα .

up
1 user has voted.
criuser
Lap wrote:

Lap wrote:

@Ταξιδευτη

Πως τα βλεπεις τα πραγματα....ανοιγουν οι δουλειες ατο επαγγελμα;

Βασικο για να μεγενθυνουμε τα νουμερα διοτι εσωτερικη ζητηση επεσε ξανα.(μη ρωτησεις γιατι επεσε...διοτι παλι θα πλακωνομαστε εδω μεσα)

Πως τα βλεπεις εσυ;

Μετά από 10 χρόνια κρίση , η μεγαλύτερη που έχω ζήσει ποτέ στον χώρο με δεύτερη αυτή του 1990-1994 , το αποτέλεσμα είναι ότι πλέον υπάρχουν τόσο λίγα καινούργια ή υπό κατασκευή σπίτια , έστω και αν έχουν ξεκινήσει εδώ και 10-12 χρόνια που είναι αδύνατο να καλύψουν την όποια ζήτηση .  Ταυτόχρονα η έλλειψη ανέγερσης νέων σπιτιών , το πέρασμα σε ηλικίες γάμου των παιδιών που τους είχαν αγοράσει σπίτια οι γονείς τους πριν την κρίση και οι βραχυχρόνιες μισθώσεις έχουν κάνει έντονο το πρόβλημα της ενοικίασης . 

Από την άλλη πολλοί ξένοι έχουν αγοράσει ολόκληρα κτίρια σε διάφορες περιοχές της Αθήνας και έτσι αυτά θα βγουν κάποια στιγμή ανακαινισμένα προς ενοικίααη ή και πώληση . 

Τα νεόδμητα τώρα με την κατάργηση του ΦΠΑ θα αγοραστούν και αυτά , αλλά νέες οικοδομές θα χτίζονται λίγο γιατί το να φτιάχνεις σπίτια ενεργειακής κατηγορίας Α+ , έχει κόστος , το οποίο μαζί με τα υπόλοιπα , αλλά και το γεγονός ότι η αγορά των υλικών δεν έχει βάθος και δεν έχει πίστωση και οι τιμές είναι ακριβότερες από αυτές στην κορυφή των πωλήσεων του 2006-7 , σημαίνει ότι το κόστος κατασκευής χωρίς την αξία της γης θα περάσει τα 1500 €/τμ , οπότε οι τιμές πώλησης θα είναι πάνω από 2500 €/τμ για τις φτηνές περιοχές .

Αυτό προφανώς δεν μπορεί να το σηκώσει η αγορά ακόμα , άρα δεν πρόκειται να έχουμε νέες οικοδομές , αλλά ελάχιστες κυρίως σε οικόπεδα που έχουν αγοραστεί πριν την κρίση και έχουν βγάλει παλιές άδειες , οι οποίες με τις παρατάσεις που δόθηκαν μέσα στην κρίση ισχύουν ακόμα .

Αρα είμαστε σε μία μεταβατική περίοδο η οποία θα κρατήσει για μένα τουλάχιστον μέχρι τα μέσα της δεκαετίας και μετά θα έχουμε άλλη αγορά .

Οι τιμές που σήμερα έχουν ανέβει από το -40 % του 2013 , στο -20 με -25 , θα ανεβαίνουν με αργό ρυθμό και κυρίως θα έχουν να κάνουν με παράγοντες της γενικότερης οικονομίας . Αν η οικονομία αναπτυχθεί γρήγορα , θα έχουμε διαφοροποιήσεις  , όχι δραματικές γιατί η οικοδομή είναι πολύ αργή διαδικασία , αφού πρέπει να βρεις οικόπεδο , να το κλείσεις να μελετηθούν τα κτίρια , να βγούν οι άδειες και να αρχίσει η κατασκευή , θα φας κοντά ένα χρόνο .  

Η απάντηση στο ερώτημα είναι ότι υπάρχει άνοδος , κάποιοι κάνουν πωλήσεις μετά από 10 χρόνια που δεν έκαναν καμία , μιλάμε πάντα για νεόδμητα , αλλά δεν έχουν και πολλά να δώσουν και έχουν μεγαλώσει για να συνεχίσουν την δουλειά αυτή που είναι ωραία , καπετανάδικη , αφήνει έργο πίσω της , αλλά είναι και πολύ ψυχαναγκαστική . Οπότε ναι υπάρχει άνοδος , ανοίγουν δουλειές αλλά με αργούς ρυθμούς και κυρίως μειώνονται σε αριθμό και αυξάνουν σε μέγεθος αυτοί που θα ασχολούνται με το αντικείίμενο αυτό στο μέλλον , οπότε ανάλογα θα μειωθεί ο ανταγωνισμός .

up
2 users have voted.
kkostask
Last seen: Πριν από 5 ημέρες 10 λεπτά
Οι συνολικές πωλήσεις στο

Οι συνολικές πωλήσεις στο δήμο Θεσσαλονίκης παρουσίασαν κατά το έτος 2019 αύξηση 28,2%. Η δε μέση αύξηση τιμών κυμαίνεται ανά περιοχή από το 29 έως το 37%. Αυτό δείχνει ότι υπάρχει δυναμική στην αγορά η οποία φυσικά αρκείται όπως είπε και ο criu στα λίγα νεόδμητα και σε παλαιότερες κατασκευές. Τουλάχιστον εδώ,τα διαθέσιμα οικόπεδα είναι πλέον ελάχιστα άρα και δύσκολο να υπάρξουν νέες κατασκευές. Το καταπληκτικό είναι ότι σε κάποιες νεοανεγειρόμενες οικοδομές τα διαμερίσματα πωλούνται από τα σχέδια ακόμα ενώ έχω και παράδειγμα οικοδομής στην Καλαμαριά που έχει μόνο ένα απούλητο διαμέρισμα παρότι μόλις ολοκληρώθηκε ο σκελετός του κτιρίου. Στη δε Θέρμη,ότι χτίζεται τώρα έχει απλά πουληθεί.

up
1 user has voted.
dstou
Last seen: Πριν από 7 ώρες 32 λεπτά
Είδα δύο οικοδομές στο Κ.

Είδα δύο οικοδομές στο Κ. Χαλάνδρι σήμερα μετά από χρόνια.Είχαμε ξεχάσει τι χρώμα έχουν οι τσάπες και τα JCB. 

up
1 user has voted.
criuser
Και εδώ στην Τούφα έχουμε μία

Και εδώ στην Τούφα έχουμε μία καινούργια , αλλά σε οικόπεδο αγορασμένο πριν 10+ χρόνια  .

up
0 users have voted.
Megane98hp
Last seen: Πριν από 14 ώρες 23 λεπτά
Criuser και τα άλλα 2 παιδιά

Criuser και τα άλλα 2 παιδιά που απάντησαν, καταρχήν ευχαριστώ. Αυτό ήθελα να πω, Δεν έχει περάσει ακόμα ο δρόμος.  Νιώθω, ίσως και να είμαι τελικά, εντελώς ηλίθιος, αλλά αυτό με την αποζημίωση δεν κατάλαβα. Ποιος θα πάρει την αποζημίωση από το κράτος, εγώ η ο αγοραστής? Δεν κατάλαβα Χριστό από τα όμορα κλπ. blush Αν δεν είναι κόπος με πιο απλά λόγια σας παρακαλώ. Αν δεν μπορείτε παιδιά, δεν πειράζει καλή καρδιά, όλα καλά, πού θα πάει θα το ξεκαθαρήσω κάποια στιγμή. blushlaugh

criuser wrote:

Megane98hp wrote:

Την καλημέρα μου. 

Θέλω να πουλήσω ένα οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως. Το οικόπεδο είναι περίπου ένα στρέμμα αλλά όταν εφαρμοστεί το σχέδιο πόλης, μας μένουν περίπου 270 μέτρα στα οποία μπορεί κάποιος να χτίσει. Συγχωρέστε με για την αφελή ερώτηση αλλά εγώ τί πουλάω στον υποψήφιο αγοραστή? Ένα στρέμμα θα του πουλήσω ή 270 μέτρα?

Προφανώς για να μιλάς για σχέδιο το οποίο σου αφήνει 270 μέτρα , επειδή δεν μπορεί να είναι περιοχή εκτός σχεδίου που μπαίνει τώρα στο σχέδιο και να σου παίρνει τέτοια ποσοστά εισφορών , μάλλον πρόκειται για εντός σχεδίου οικόπεδο , το οποίο έχει ρυμοτομηθεί στο σχέδιο πόλης και το σχέδιο δεν έχει ακόμα εφαρμοστεί , δηλαδή δεν έχει ανοιχτεί ο δρόμος .

Παρ΄ όλα αυτά από την στιγμή που το οικοδομήσιμο τμήμα που φαίνεται στο ρυμοτομικό σχέδιο είναι 270 τμ , αυτό θα πουλήσεις .

Για τα υπόλοιπα 730 τμ  θα πρέπει να υπάρχει αυταποζημίωση , αποζημίωση από τους ομόρους και αποζημίωση από τον Δήμο , ή το Κράτος . Μπορεί ένα από αυτά , μπορεί και όλα . Δεν έχουμε στοιχεία για να κρίνουμε περισσότερα .

up
0 users have voted.
panormus772
Last seen: Πριν από 2 λεπτά 44 δευτερόλεπτα
Έχοντας στον 3ο όροφο,δύο

Έχοντας στον 3ο όροφο,δύο νέοδμητα διαμερίσματα πολύ κοντά στο κέντρο της Λάρισας -από αντιπαροχή οικοπέδου,εδώ και 6χρόνια(!),αλλά με διάφορες καθυστερήσεις που γίνονται αυτά τα χρόνια στο χώρο της οικοδομής κι ανέφερε κι ο criu-, ο εργολάβος κι ο μηχανικός κατάφεραν να ξεκινήσουν τον 9/2018 και προβλέπεται αποπεράτωση και παράδοση προς την άνοιξη. Τα 2 διαμερίσματα που βγήκαν και μου αναλογούν είναι 40 και 70 m2 (αυτό είναι και γωνιακό),αλλά είμαι στο δίλλημα ποιο είναι καλύτερα από τα δύο να πουλήσω ή να ενοικιάσω (θέλω να κρατήσω οπωσδήποτε το ένα,όμως ποιο θα έχει λιγότερη μελλοντική απαξίωση και λιγότερη φθορά από ενοίκιο;)

up
0 users have voted.
criuser
Megane98hp wrote:

Megane98hp wrote:

Criuser και τα άλλα 2 παιδιά που απάντησαν, καταρχήν ευχαριστώ. Αυτό ήθελα να πω, Δεν έχει περάσει ακόμα ο δρόμος.  Νιώθω, ίσως και να είμαι τελικά, εντελώς ηλίθιος, αλλά αυτό με την αποζημίωση δεν κατάλαβα. Ποιος θα πάρει την αποζημίωση από το κράτος, εγώ η ο αγοραστής? Δεν κατάλαβα Χριστό από τα όμορα κλπ. blush Αν δεν είναι κόπος με πιο απλά λόγια σας παρακαλώ. Αν δεν μπορείτε παιδιά, δεν πειράζει καλή καρδιά, όλα καλά, πού θα πάει θα το ξεκαθαρήσω κάποια στιγμή. blushlaugh

criuser wrote:

Megane98hp wrote:

Την καλημέρα μου. 

Θα σου απαντήσω αναλυτικά το βράδυ

up
1 user has voted.
kgrod
Last seen: Πριν από 4 εβδομάδες 1ημέρα
Ξερει κανεις τι ισχυει με τα

Ξερει κανεις τι ισχυει με τα διατηρητεα ακινητα?υπαρχει αγορα γ αυτα?

up
0 users have voted.
Ende_Neu
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 ημέρες
Εννοώντας; 

Εννοώντας; 

up
0 users have voted.
criuser
panormus772 wrote:

panormus772 wrote:

Έχοντας στον 3ο όροφο,δύο νεόδμητα διαμερίσματα πολύ κοντά στο κέντρο της Λάρισας -από αντιπαροχή οικοπέδου,εδώ και 6χρόνια(!),αλλά με διάφορες καθυστερήσεις που γίνονται αυτά τα χρόνια στο χώρο της οικοδομής κι ανέφερε κι ο criu-, ο εργολάβος κι ο μηχανικός κατάφεραν να ξεκινήσουν τον 9/2018 και προβλέπεται αποπεράτωση και παράδοση προς την άνοιξη. Τα 2 διαμερίσματα που βγήκαν και μου αναλογούν είναι 40 και 70 m2 (αυτό είναι και γωνιακό),αλλά είμαι στο δίλημμα ποιο είναι καλύτερα από τα δύο να πουλήσω ή να ενοικιάσω (θέλω να κρατήσω οπωσδήποτε το ένα,όμως ποιο θα έχει λιγότερη μελλοντική απαξίωση και λιγότερη φθορά από ενοίκιο;)

Στην Λάρισα έχεις 30-40000 φοιτητές , έχεις μόνιμους και έφεδρους αξιωματικούς και διάφορους άλλους που θα τους βόλευαν τα 40 τμ και θα μπορούσες να είχες μεγαλύτερη απόδοση σε €/τμ , σε σχέση με το 80άρι που θα πρέπει να το νοικιάσεις σε οικογένεια .

Από την άλλη με την λογική ότι τα χρήματα δεν έχουν πλέον απόδοση , θα πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις τα λεφτά σου .

Για μένα η καλύτερη λύση αν δεν έχεις ανάγκη να πουλήσεις κάτι είναι να κρατήσεις και τα δύο για 5 χρόνια τουλάχιστον , αφού οι τιμές θα ανέβουν , αργά αλλά σταθερά . Ετσι θα εισπράττεις ενοίκια και από τα δύο και θα σκεφτείς να πουλήσεις , όταν θα έχεις σχεδιάσει την επόμενη επένδυση .

up
0 users have voted.
criuser
kgrod wrote:

kgrod wrote:

Για όλα υπάρχει αγορά , αλλά υπάρχουν διαφορετικές αγορές . 

Για παράδειγμα ένα διατηρητέο στην Ακρόπολη που είναι άμεσα κατοικήσιμο και δεν θέλει ιδιαίτερες μετατροπές για να κατοικηθεί , δεν μιλάω για να μετατραπεί σε ξενοδοχείο , έχει το μικρό κοινό του , το οποίο δεν είναι εύκολο , αφού τα ποσά είναι 7ψήφια , ίσως και 8ψήφια αν είναι μεγάλο και προβολής .

Ενα άλλο στα Εξάρχεια , Κολωνό , Κυψέλη , αν μάλιστα θέλει και μεγάλες επισκευές έχει το δικό του κοινό , συνήθως ξένοι Μεσανατολίτες , που ψάχνουν φτηνά για ανακαίνιση . 

Ανάμεσα σε αυτά υπάρχουν δεκάδες περιπτώσεις .

up
0 users have voted.
criuser
Megane98hp wrote:

Megane98hp wrote:

Criuser και τα άλλα 2 παιδιά που απάντησαν, καταρχήν ευχαριστώ. Αυτό ήθελα να πω, Δεν έχει περάσει ακόμα ο δρόμος.  Νιώθω, ίσως και να είμαι τελικά, εντελώς ηλίθιος, αλλά αυτό με την αποζημίωση δεν κατάλαβα. Ποιος θα πάρει την αποζημίωση από το κράτος, εγώ η ο αγοραστής? Δεν κατάλαβα Χριστό από τα όμορα κλπ. blush Αν δεν είναι κόπος με πιο απλά λόγια σας παρακαλώ. Αν δεν μπορείτε παιδιά, δεν πειράζει καλή καρδιά, όλα καλά, πού θα πάει θα το ξεκαθαρίσω κάποια στιγμή. blushlaugh

Την αποζημίωση την παίρνει ο ιδιοκτήτης του ακινήτου . 

Στην περίπτωση σου , είναι θέμα συμφωνίας . Μπορείς να το μεταβιβάσεις ως έχει και να πάρει την αποζημίωση ο αγοραστής , αλλά θα σου το πάρει πιο φτηνά , αφού θα πληρώσει τώρα και θα περιμένει , ή να δεις πως θα πουλήσεις τα 270 κρατώντας το δικαίωμα αποζημίωσης .

Γενικότερα επειδή δεν είναι απλή η απάντηση , θα πρέπει να βρεις τοπογράφο στην περιοχή σου να δει τι ακριβώς γίνεται και να σε συμβουλεύσει κατάλληλα .

Προφανώς εμείς από εδώ δεν μπορούμε να πούμε περισσότερα , ούτε οι μηχανικοί ασχολούμαστε με τα πάντα σε ένα τόσο μεγάλου εύρους επάγγελμα .

up
1 user has voted.
antonn
Last seen: Πριν από 15 ώρες 28 λεπτά
panormus772 wrote:

panormus772 wrote:

Έχοντας στον 3ο όροφο,δύο νέοδμητα διαμερίσματα πολύ κοντά στο κέντρο της Λάρισας -από αντιπαροχή οικοπέδου,εδώ και 6χρόνια(!),αλλά με διάφορες καθυστερήσεις που γίνονται αυτά τα χρόνια στο χώρο της οικοδομής κι ανέφερε κι ο criu-, ο εργολάβος κι ο μηχανικός κατάφεραν να ξεκινήσουν τον 9/2018 και προβλέπεται αποπεράτωση και παράδοση προς την άνοιξη. Τα 2 διαμερίσματα που βγήκαν και μου αναλογούν είναι 40 και 70 m2 (αυτό είναι και γωνιακό),αλλά είμαι στο δίλλημα ποιο είναι καλύτερα από τα δύο να πουλήσω ή να ενοικιάσω (θέλω να κρατήσω οπωσδήποτε το ένα,όμως ποιο θα έχει λιγότερη μελλοντική απαξίωση και λιγότερη φθορά από ενοίκιο;)

,

παλαιοτερα ελεγαν οτι οσο λιγοτερα τετραγωνικα τοσα περισσοτερα παιρνεις στο νοικι ανα τετραγωνικο. Με την κριση οσο ομως ειχαν γκαρσονιερες ή δυαρια την πατησαν, γιατι απευθυνονται σε ατομα που ειναι εργενηδες ή χωρισμενοι και δεν εχουν τιποτε στο ονομα τους.Οποτε το σεναριο ειναι δεν πληρωνουν τιποτε, κάθονται κανα 6 μηνες και μετα οταν τα καταφερουν να τους διωξουν το σπανε και μετα ξανακάθονται στο επομενο διαμερισμα σαν τη μελισσουλα! 

Στο τριαρι θα μπει οικογενεια να ενοικιασει οποτε θα εχουν δυο μισθους ή δε θα μπορουν ευκολα να ειναι νομαδες, πως θα αλλαζουν σχολεια συνεχεια; Αρα μετα την οικονομικη κριση συμφέρει να νοικιαζεις τριαρια.

Τα εγραψε ενας φιλος εδω στο φορουμ, που εχει ολοκληρη πολυκατοικια μονο για νοικιασμα και τη  πατησε με τις γκαρσονιερες και δυαρια. Τα τριαρια τον στηριξαν να μην χρεωκοπησει!!!

up
0 users have voted.
kgrod
Last seen: Πριν από 4 εβδομάδες 1ημέρα
criuser wrote:

criuser wrote:

kgrod wrote:

Για παράδειγμα ένα διατηρητέο στην Ακρόπολη που είναι άμεσα κατοικήσιμο και δεν θέλει ιδιαίτερες μετατροπές για να κατοικηθεί , δεν μιλάω για να μετατραπεί σε ξενοδοχείο , έχει το μικρό κοινό του , το οποίο δεν είναι εύκολο , αφού τα ποσά είναι 7ψήφια , ίσως και 8ψήφια αν είναι μεγάλο και προβολής .

Ενα άλλο στα Εξάρχεια , Κολωνό , Κυψέλη , αν μάλιστα θέλει και μεγάλες επισκευές έχει το δικό του κοινό , συνήθως ξένοι Μεσανατολίτες , που ψάχνουν φτηνά για ανακαίνιση . 

Διατηρητεο που θελει επισκευες οχι ιδιαιτερα μεγαλο τι σε συμφερει να κανεις?το πουλας οπως ειναι,το νοικιαζεις,το παλευεις μηπως και το αποχαρακτηρισεις?

up
0 users have voted.
wantone
Last seen: Πριν από 2 ώρες 7 λεπτά
panormus772 wrote:

panormus772 wrote:

Eχει η Λαρισα φοιτητες; Αν εχει τοτε το 40τμ θα μπορεις να το νοικιαζεις (αφου το επιπλωσεις οσο ποιο φθηνα γινεται) εν μερη βραχυχρονια πχ για 2-3 μηνες σε καλοκαιρινους επισκεπτες και εν μερη σε φοιτητες για 9 μηνες. Πιστευω θα βγαζεις παραπανω ετσι.

Πουλας το μεγαλο που θα ελευθερωσει κεφαλαιο.

Εναλλακτικα βαζεις και τα δυο σε πωληση και πουλας οποιο πιασει καλυτερη τιμη και κρατας το αλλο.

up
0 users have voted.
wantone
Last seen: Πριν από 2 ώρες 7 λεπτά
antonn wrote:

antonn wrote:

panormus772 wrote:

,

παλαιοτερα ελεγαν οτι οσο λιγοτερα τετραγωνικα τοσα περισσοτερα παιρνεις στο νοικι ανα τετραγωνικο. Με την κριση οσο ομως ειχαν γκαρσονιερες ή δυαρια την πατησαν, γιατι απευθυνονται σε ατομα που ειναι εργενηδες ή χωρισμενοι και δεν εχουν τιποτε στο ονομα τους.Οποτε το σεναριο ειναι δεν πληρωνουν τιποτε, κάθονται κανα 6 μηνες και μετα οταν τα καταφερουν να τους διωξουν το σπανε και μετα ξανακάθονται στο επομενο διαμερισμα σαν τη μελισσουλα! 

Στο τριαρι θα μπει οικογενεια να ενοικιασει οποτε θα εχουν δυο μισθους ή δε θα μπορουν ευκολα να ειναι νομαδες, πως θα αλλαζουν σχολεια συνεχεια; Αρα μετα την οικονομικη κριση συμφέρει να νοικιαζεις τριαρια.

Τα εγραψε ενας φιλος εδω στο φορουμ, που εχει ολοκληρη πολυκατοικια μονο για νοικιασμα και τη  πατησε με τις γκαρσονιερες και δυαρια. Τα τριαρια τον στηριξαν να μην χρεωκοπησει!!!

Δεν ισχυει πληρως αυτο που γραφεις, και οικογενειες μπορει να φεσωσουν αλλα ισως ειναι οικογενειες με προβληματα (πχ διασταση, διαζυγια κλπ). Γιαυτο και ζητας πληροφοριες για την οικονομικη κατασταση του καθενα για να αποφυγεις οσο το δυνατον τετοιες καταστασεις. Καλυτερα αδειο παρα με χρεη το διαμερισμα.

up
0 users have voted.
criuser
Να το αποχαρακτηρίσεις είναι

Να το αποχαρακτηρίσεις είναι από πολύ δύσκολο έως αδύνατο . Αμα θέλεις μεγάλες επισκευές και δεν έχεις λεφτά και δεν είναι σε πρώτη περιοχή , τότε το σκοτώνεις και πας παρακάτω  .

Το να το νοικιάσεις τι εννοείς ? Ως χάλαθρο ή να το νοικιάσεις για 25 χρόνια και να στο φτιάξουν και να σου δίνουν ένα μικρό ενοίκιο ? Αν είναι το δεύτερο έχει νόημα , αλλά θα πρέπει να ξέρεις ότι τα λεφτά που θα βάλουν στο σπίτι θα θεωρηθούν ενοίκια από την εφορία , εφ΄ όσον μετά παραμείνουν σε εσένα .

Μια τέτοια συμφωνία θέλει μηχανικό , δικηγόρο και λογιστή για να γίνει σωστά .

up
1 user has voted.
criuser
Πλέον με τις ενοικιάσεις

Πλέον με τις ενοικιάσεις είναι πιο καλά τα πράγματα για τους ιδιοκτήτες σε σχέση με τους μπαταχτσήδες ενοικιαστές .

Αρχικά με τα στοιχεία του υποψήφιου ενοικιαστή βρίσκεις αν του έχουν κάνει έξωση για νοίκια . Μετά είναι τώρα εύκολες οι εξώσεις για χρέη . Οπότε δεν είναι κριτήριο αυτό 

up
1 user has voted.
antonn
Last seen: Πριν από 15 ώρες 28 λεπτά
criuser wrote:

criuser wrote:

Πλέον με τις ενοικιάσεις είναι πιο καλά τα πράγματα για τους ιδιοκτήτες σε σχέση με τους μπαταχτσήδες ενοικιαστές .

Αρχικά με τα στοιχεία του υποψήφιου ενοικιαστή βρίσκεις αν του έχουν κάνει έξωση για νοίκια . Μετά είναι τώρα εύκολες οι εξώσεις για χρέη . Οπότε δεν είναι κριτήριο αυτό 

πως το βρισκεις οτι του εχουν κανει εξωση

up
0 users have voted.
Megane98hp
Last seen: Πριν από 14 ώρες 23 λεπτά
criuser wrote:

criuser wrote:

Megane98hp wrote:

Criuser και τα άλλα 2 παιδιά που απάντησαν, καταρχήν ευχαριστώ. Αυτό ήθελα να πω, Δεν έχει περάσει ακόμα ο δρόμος.  Νιώθω, ίσως και να είμαι τελικά, εντελώς ηλίθιος, αλλά αυτό με την αποζημίωση δεν κατάλαβα. Ποιος θα πάρει την αποζημίωση από το κράτος, εγώ η ο αγοραστής? Δεν κατάλαβα Χριστό από τα όμορα κλπ. blush Αν δεν είναι κόπος με πιο απλά λόγια σας παρακαλώ. Αν δεν μπορείτε παιδιά, δεν πειράζει καλή καρδιά, όλα καλά, πού θα πάει θα το ξεκαθαρίσω κάποια στιγμή. blushlaugh

Την αποζημίωση την παίρνει ο ιδιοκτήτης του ακινήτου . 

Στην περίπτωση σου , είναι θέμα συμφωνίας . Μπορείς να το μεταβιβάσεις ως έχει και να πάρει την αποζημίωση ο αγοραστής , αλλά θα σου το πάρει πιο φτηνά , αφού θα πληρώσει τώρα και θα περιμένει , ή να δεις πως θα πουλήσεις τα 270 κρατώντας το δικαίωμα αποζημίωσης .

Γενικότερα επειδή δεν είναι απλή η απάντηση , θα πρέπει να βρεις τοπογράφο στην περιοχή σου να δει τι ακριβώς γίνεται και να σε συμβουλεύσει κατάλληλα .

Προφανώς εμείς από εδώ δεν μπορούμε να πούμε περισσότερα , ούτε οι μηχανικοί ασχολούμαστε με τα πάντα σε ένα τόσο μεγάλου εύρους επάγγελμα .

1000 ευχαριστώ καλέ μου άνθρωπε. Η αλήθεια είναι ότι ρώτησα τώρα το απόγευμα 1-2 γνωστούς που ξέρουν 5 πράγματα παραπάνω και μου είπαν ότι πουλάω τα 270. smiley

up
1 user has voted.
Ende_Neu
Last seen: Πριν από 1 μήνας 2 ημέρες
kgrod wrote:

kgrod wrote:

criuser wrote:

kgrod wrote:

Διατηρητεο που θελει επισκευες οχι ιδιαιτερα μεγαλο τι σε συμφερει να κανεις?το πουλας οπως ειναι,το νοικιαζεις,το παλευεις μηπως και το αποχαρακτηρισεις?

Εξαρτάται από την τσέπη σου. 

Το να το παλέψεις για αποχαρακτηρισμό είναι φύσει αδύνατον. Για να στο εξηγήσω πιο απλά, η αρμόδια ΕφορΕία Νεωτέρων έχει εισηγηθεί λόγω αξιόλογων μορφολογικών ή και τυπολογικών στοιχείων την κήρυξή του σύμφωνα με τον 3028/2002, το αίτημα έχει προωθηθεί στις κεντρικές διευθύνσεις (μην σε ζαλίζω με λεπτομέρειες για το ποιοί, πώς και πού) και εν τέλει δημοσιεύεται ένα ΦΕΚ. Όπως λοιπόν καταλαβαίνεις εύκολα και εσύ, το να τα βάλεις με τοΥπΠοΑ είναι μια ατελείωτη ανηφόρα, με άγνωστα αποτελέσματα, πολλά λεφτά και και και. Για να σου είμαι και ειλικρινής, εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον που να κατάφερε να άρει την ήδη δημοσιευμένη σε ΦΕΚ απόφαση κήρυξης.

Έπεσες στην περίπτωση γιατί ως πολ. μηχανικός, μόνο με αυτά ασχολούμαι (αποκαταστασεις, αναστηλώσεις), οπότε πίστεψέ με, τα ξέρω από πρώτο χέρι.

up
0 users have voted.
criuser
Υπάρχουν διατηρητέα που είναι

Υπάρχουν διατηρητέα που είναι χαρακτηρισμένα από το ΥΠ. ΠΟ. , αλλά και άλλα που είναι χαρακτηρισμένα από το ΥΠΕΚΑ , υπάρχουν και κάποια που είναι και από τα δύο .

Μόνο κάποια από το ΥΠΕΚΑ , με δύσκολη διαδικασία και να μην είναι πραγματικά αξιόλογο , γιατί την δεκαετία του 80 το πασοκ έκανε διατηρητέο κάθε χάλαθρο που είχε ένα ακροκέραμο , ή που το ήθελε ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής του ακινήτου και είχαν πρόσβαση στην εξουσία .

Εχω δει τέτοια που είναι για μπάζωμα όχι για διατήρηση , αλλά υπήρχε τότε μια εξυπνάδα ότι θα το πούλαγαν καλύτερα , πουλώντας τον υπόλοιπο συντελεστή δόμησης μέσω της διαδικασίας Μεταφοράς Συντελεστή Δόμησης στους διάφορους Βωβούς και μετά πουλώντας το ερείπιο σε καλή τιμή γλυτώνοντας τις επισκευές .

up
0 users have voted.
Sera2008
Last seen: Πριν από 6 ημέρες 21 ώρες
Γνώμες για σπίτι Προκατασκευασμένο

Ίσως έχει αναφερθεί στο παρελθόν αλλά όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι...Θα ήθελα να μάθω τις γνώμες των ειδικών και όσων είχαν πιθανώς την σχετική εμπειρία για τα σπίτια που διαφημίζονται κατά καιρούς από κατασκευαστικές εταιρείες ως προκατασκευασμένα είτε με πάνελ/μπετόν είτε με ξυλεία. Ειδικότερα θα ήθελα να μάθω:

Ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά μιας τέτοιας κίνησης για χτίσιμο σπιτιού όταν έχεις το οικόπεδο?

Ισχύει ότι ο χρόνος κατασκευής είναι πολύ σύντομος (3-4 μήνες??)

Τι είδους διαφορετική συντήρηση χρειάζονται (πιθανώς) σε σχέση με ένα κανονικό σπίτι?

Είναι όντως πιο αντισεισμικά από τα κανονικά σπίτια όπως διαφημίζονται?

Χρειάζονται ειδική/διαφορετική  άδεια οικοδόμησης σε σχέση με τις κανονικές ανεγέρσεις οικοδομών?

Είναι διαφορετική η αντιμετώπιση των τραπεζών για δανειοδότηση όταν το σπίτι είναι προκατασκευασμένο και ζητάς δάνειο?

up
0 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 1 ώρα 50 λεπτά
Το μεγάλο πλεονέκτημα των

Το μεγάλο πλεονέκτημα των προκατασκευασμένων είναι ο σύντομος χρόνος κατασκευής τους που μπορεί να είναι 2-3-4 μήνες σε σχέση με κοντά ένα χρόνο που χρειάζονται οι συμβατικές κατασκευές. Από την άλλη τα καλά προκατασκευασμένα δεν έχουν κανένα πλεονέκτημα στο κόστος κατασκευής, όντας συγκρίσιμα και ενίοτε ακόμη και ακριβότερα από συμβατικη κατασκευή.

Το άλλο μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι ότι είναι λιγότερο μπελαλίδικα για τον ιδιοκτήτη, ο οποίος παίρνει μια λύση πακέτο, όπου ο κατασκευαστής αναλαμβάνει όλη την διαδικασία της κατασκευής, από την έκδοση της αδείας ως την παράδοση του τελικού προϊόντος. Ενώ στις συμβατικές κατασκευές ο ιδιοκτήτης πρέπει να κάνει την έρευνα αγοράς και τις συνεννοήσεις για σχεδόν τα πάντα, από την επιλογή των μηχανικών, των υλικών, των συνεργείων κ.α. Μπορεί βέβαια να τα αναθέσει όλα αυτά σε μηχανικό - κατασκευαστή της επιλογής του, αλλά θα έχει και το αντίστοιχο κόστος.

Μειονέκτημα των προκατασκευασμένων είναι οι περιορισμοί στη σχεδίαση που θέτει το σύστημα της προκατασκευής, ενώ στις συμβατικές κατασκευές μπορείς να σχεδιάσεις και κατασκευάσεις με απόλυτη ελευθερία.

Κατά τ' άλλα η συντήρηση είναι περίπου αντίστοιχη με ένα συμβατικό σπίτι, με την επιφύλαξη της σωστής δουλειάς από σοβαρό κατασκευαστή, πολύ δε περισσότερο σε αυτά που έχουν ξύλινο σκελετό (balloon frame).

Τα περί καλύτερης αντισεισμικότητας εντάσσονται στην κατηγορία της παπάτζας που λένε για να πουλήσουν οι κατασκευαστές προκατασκευασμένων.

Όσον αφορά τη δανειοδότηση από τράπεζα φαντάζομαι (αλλά δεν ξέρω πραγματικά) ότι δεν πρέπει να έχει διαφορά από τις συμβατικές κατασκευές.

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo