AN ΠΟΥΛΗΣΑΤΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟ 2005 Ή ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ!!!

Storm
Last seen: Πριν από 7 ώρες 33 λεπτά
Εμένα πάντως δεν μου

Εμένα πάντως δεν μου κακοφάνηκε που με ρώτησε ο μεσίτης στα ίσα αν πράγματι ενδιαφέρομαι να αγοράσω. Ξεκαθάρισα από την αρχή ότι αναζητώ για άμεση αγορά.

Ήξερα από πριν ότι υπάρχουν Johny Walker. Είχα στην εργασία μου ένα τύπο που την είχε δει "βόλτα για καφέ" το πέρα/δώθε με τους μεσίτες. Και κάθε μέρα ερχόταν και μου έλεγε για τα σπίτια που έβλεπε και ότι του άρεσε αυτή η φάση. Φυσικά σπίτι δεν αγόρασε ποτέ. Αυτοκίνητο ήθελε...και κανά γκομενάκι γιατί είχε βαρεθεί την γυναίκα του.

up
1 user has voted.
kkostask
Last seen: Πριν από 3 ώρες 18 λεπτά
Άλλο να σε ρωτήσει κάποια

Άλλο να σε ρωτήσει κάποια πράγματα και άλλο να σε φωνάξει για συνέντευξη.....οι ερωτήσεις είναι αυτονόητες και για να μην κουράζεις τον πελάτη και για να μην δείχνεις ότι ναναι...από την άλλη πρέπει να ξέρει και ο αγοραστής τι θέλει.

Μια άλλη "συνάδελφος" -που προσωπικά την θεωρώ την ντροπή του επαγγέλματος- όποιος πελάτης πάει να δει ένα σπίτι, τον παίρνει και τον πάει σε όλα όσα έχει...τον βάζει να υπογράψει ότι του τα έδειξε ελπίζοντας ότι αν αλλάξει γνώμη σχετικά με τις προδιαγραφές του να πάρει κάποιο από αυτό. Σκέψου εσύ σαν πελάτης να θέλεις να δεις ένα δυάρι και να σε τρέχει σε μεζονέτες και μονοκατοικίες. Υπήρξε περίπωση πελάτισσας μου που την άρπαξε από το μαλλί από τα νεύρα της....laugh

up
1 user has voted.
criuser
Last seen: Πριν από 16 ώρες 48 λεπτά
Εγώ πάντως αν αποφάσιζα να

Εγώ πάντως αν αποφάσιζα να γίνω μεσίτης , θα είχα στο γραφείο μου ένα φάκελλο , ηλεκτρονικό κατά προτίμηση , που θα είχα τα ακίνητα μου , με φωτό με θέσεις κλπ . Θα έφερνα τον πελάτη στο γραφείο θα του έπαιρνα την εντολή και θα τον ξεψάχνιζα τι ψάχνει και τι λεφτά έχει . Μετά θα του έδειχνα στο γραφείο 5-10 ακίνητα που θα θεωρούσα ότι του κάνουν και θα έφτιαχνα μαζί του μία μικρή λίστα 3 το πολύ 4 διαμερισμάτων και θα έκλεινα ραντεβού να δούμε αυτά και μόνο αυτά .

Ο πελάτης μέχρι 2 τα θυμάται στην βόλτα , από 3 και πάνω δυσκολεύεται . 

Αλλά εδώ δίνουν ραντεβού στον πελάτη στην οικοδομή και του παίρνουν την εντολή εκείνη την στιγμή , που προφανώς είναι αστείο , γιατί είναι εύκολο έτσι να τους παρακάμψουν οι πελάτες .

up
2 users have voted.
kkostask
Criu,δεν είναι και πολύ

Criu,δεν είναι και πολύ πρακτικό αυτό...δεν είναι κακή ιδέα αλλά όταν το γραφείο είναι 15χλμ από την περιοχή ευθύνης μου και κάνω 4 εως 8 ραντεβού την μέρα φαντάζεσαι πόσα χιλιόμετρα θα έπρεπε να κάνω?

Πολύ συχνά βρίσκομαι με τον πελάτη σε κάποιο καφέ,έχω το ηλεκτρονικό μου αρχείο στο τάμπλετ και καθόμαστε εκεί και το συζητάμε...εντολή όμως αφού το δούμε.

up
0 users have voted.
criuser
To γραφείο θα έπρεπε να είναι

To γραφείο θα έπρεπε να είναι κοντά στην περιοχή ευθύνης . Η εντολή προφανώς πρέπει να παίρνεται όταν ο πελάτης έρχεται στο γραφείο , γιατί έτσι ξεκαθαρίζεις ποιοι είναι σοβαροί και ποιοι είναι τουρίστες .Ακόμα η επίδειξη των σπιτιών στο γραφείο , σε γλυτώνει από άσκοπες μετακινήσεις και επίσης βάζει τον πελάτη σε κατάσταση σοβαρότητας .

Θα σου πω κάποια πράγματα . Εγώ πουλάω το ακριβότερο πράγμα που μπορεί να αγοράσει κάποιος στην ζωή του . Και είναι προφανώς το σπίτι του . Δεν νοείται λοιπόν όταν πρόκειται για αγορά ζωής , να μην απαιτήσεις να είναι σοβαρός ο υποψήφιος .

Τα παλιότερα χρόνια , οι πελάτες έπαιρναν τα πόδια τους αρχικά , το αμάξι τους αργότερα και γύριζαν δρόμο με δρόμο την περιοχή που τους ενδιέφερε , ενώ έκαναν και τις βόλτες τους μέσω αυτών που έβρισκαν στις αγγελίες .

Μεγάλο μέρος του χρόνου εργασίας μου , για αυτό και δουλεύαμε σε περιοχές κοντά  στο σπίτι ή στο γραφείο , ήταν το να δείχνω απογεύματα και ΣΚ τα σπίτια στους πελάτες , Γιατί ο πελάτης έψαχνε όταν δεν δούλευε ο ίδιος .

Τα τελευταία χρόνια , λόγω της κρίσης , αλλά και της γενικότερης χαλάρωσης που έχουμε , ο κόσμος έπαψε να ψάχνει και πάει στους μεσίτες .

Θεωρητικά θα ήταν ευκαιρία των μεσιτών να κονομήσουν , αλλά δεν το βλέπω , γιατί ακριβώς δεν είναι επαγγελματίες .

Οπως έχω πει μέχρι τώρα μόνο μία επιτυχημένη πώληση είχα από μεσίτη το 1998 και ίσως άλλη μία τώρα . Και ο τωρινός είναι σοβαρός , νέος και γιος πρώην κατασκευαστή , οπότε έχει άποψη .για τον χώρο . Προφανώς σε σχέση με τις ζωντοχήρες και τους συνταξιούχους , πολύ καλύτερη , αλλά και μία φυσική ευγένεια .

up
1 user has voted.
Storm
Αυτό που λέει ο cruiser είναι

Αυτό που λέει ο cruiser είναι το ιδανικό σενάριο. Αλλά στην ψωροκώσταινα είναι αδύνατο να εφαρμοσθεί στο κλάδο των οικιών. Ίσως για επαγγελματικά κτίρια είναι ποιο εύκολο, αλλά για οικίες το θεωρώ δύσκολο.

Σε κάποια άλλη χώρα ποιο οργανωμένη, περισσότερο σύγχρονη, με άλλη κουλτούρα, με σοβαρή επιχειρηματικότητα και κυρίως με διάθεση οικονομικών πόρων θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Αλλά στην Ελλάδα; Δεν νομίζω.

Στην Αθήνα υπάρχει μεγάλο μεσιτικό γραφείο που πας στα γραφεία του και διαπιστώνεις ότι εκμεταλλεύεται το τηλεφωνικό κέντρο που διαθέτει για να παρέχει και άλλες υπηρεσίες, τύπου 11880. Και μπαίνεις στα γραφεία του μεσιτικού και βλέπεις το παρακάτω:

up
1 user has voted.
kkostask
Αυτά που λες Criu θα ήταν το

Αυτά που λες Criu θα ήταν το ιδανικό αλλά απλά δεν γίνεται για τους λόγους που προανέφερα. Λες και εγώ να έχω όρεξη να τρέχω με τον κάθε τυχάρπαστο? Όταν όμως ένα γραφείο καλύπτει ουσιαστικά το 80% της Θεσσαλονίκης είναι πρακτικά αδύνατο να γίνει. Για αυτό άλλωστε πληρώσαμε κάποια χιλιάρικα για λογισμικά και εφαρμογές ώστε να μπορούμε να τα κάνουμε όλα αυτά από απόσταση.Και ναι,η ευγένεια είναι μεγάλο προσόν σε αυτή τη δουλειά αρκεί να απευθύνεσαι σε νοήμονες ανθρώπους και όχι σε γίδια...φαινόμενο που είναι πολύ συχνό δυστυχώς.

up
1 user has voted.
criuser
Εκεί στον Βορρά συνεχίζετε να

Εκεί στον Βορρά συνεχίζετε να πουλάτε τα κοινόχρηστα , τα έχετε ατομικά λεβητάκια και να μην έχετε ντουλάπες στα σπίτια στην βασική συγγραφή ? 

Ετσι ήταν παλιά μέχρι το τέλος του 80 που είχα επαφή με τον χώρο εκεί μέσω ενός συμφοιτητού μου , που τελικά αποσύρθηκε από το αντικείμενο .

up
Only you voted.
alejandro
Last seen: Πριν από 2 μήνες 1 εβδομάδα
Συμφωνώ απόλυτα με τον

Συμφωνώ απόλυτα με τον criuser. Στο τελευταιο μεσιτικό που συνεργάζομαι αν και δεν ειμαι και πάλι ευχαριστημένος, τουλάχιστον με καλεσαν στο γραφειο, παρουσίασαν υπηρεσίες, αλλά ενταξει. Απελπισμένους από ΦΒ διαφημίσεις τελικά προσπαθουν να προσελκύσουν. Ελεος και πάλι. 
Το μεγάλο γλεντι ήταν με γερμανικο γραφείο με β.ευρωπαίους και καλά πελάτες. Τιμη φεύγα υποσχεθηκαν (μεχρι και εγω ξεροκατάπια) και τελικα 0 τηλέφωνα και όλο κάτι ψήνεται και έρχεται που 3 μηνες τίποτα. Στο τελος μου λεει ο μεσιτης.. ε.. ειναι μεγάλο το σπίτι. Ε, ναι, από όταν στο έδειξα και το ανέλαβες, μεγάλωσε το άτιμο... ε ρε τι έχω ακούσει.

Παντως αν θέλω να το πουλήσω στο τέλος. θα βάλω ενα QR κωδικο - μπανερ στο μπαλκόνι με σελίδα στο ΦΒ σε αγγλικά/κινέζικα να τελειώνουμε. Ουτε τηλεφωνο ουτε τιποτα. Πρωτα θα φιλτράρω μεσω ΦΒ και θα κόβω φάτσες και μετά άμεση επικοινωνία.  

up
Only you voted.
Lap
Last seen: Πριν από 40 λεπτά 52 δευτερόλεπτα
Πανεξυπνο αλεχαντρο.

Πανεξυπνο αλεχαντρο.

Καν'το, βαλε και βιντεακι μεσα....

Οταν τραβηξεις το βιντεο να προσεξεις να το τραβηξεις με τον φακο του κινητου σε ευρεια γωνια, πιανει ολο το σπιτι και απεικονιζει την πραγματικη αισθηση των χωρων. (Πως λεγεται κανονικα η ληψη αυτη δεν γνωριζω, αλλα τα καινουργια κινητα με πολλους φακους το εχουν)...ψαξ'το.

Υπαρχουν ηλιθιοι μεσιτες που τραβουν βιντεο με το φακο ρυθμισμενο για κοντινα πλανα με αποτελεσμα και ζαλιζεσαι και δεν καταλαβαινεις την αισθηση του ογκου και του χωρου.

up
0 users have voted.
alejandro
Lap wrote:Πανεξυπνο αλεχαντρο

Lap wrote:
Πανεξυπνο αλεχαντρο.

Θα βάλω κατόψεις, φωτο, βιντεο, λεπτομέρειες, εικονες απο διαφορετικές ώρες, τη περιοχή, ιστορικά στοιχεία του κατασκευαστή ίσως και πιθανες διαρρυθμίσεις. Αν ειχα χρόνο και φωτορεαλιστικά.
Λαπ, λες να δωσω δωρο και το Σουιφτ; :-)

up
1 user has voted.
kkostask
Καλύτερα δώσε κανένα Baleno..

Καλύτερα δώσε κανένα Baleno.....laugh

Ευτυχώς πλέον σχεδόν όλοι βάζουν ντουλάπες αλλά τα διαμερίσματα πάντα πωλούνται με τα μεικτά τους μέτρα. Για τα λεβητάκια δεν καταλαβαίνω τι εννοείς,στην περιοχή μου πάντως τα περισσότερα έχουν ατομική θέρμανση. 

up
1 user has voted.
criuser
Αυτό λέω , ατομική θέρμανση .

Αυτό λέω , ατομική θέρμανση . Παλιά ήταν με λεβητάκι στο μπαλκόνι . 

Η αγορά έχει αρχίσει και κινείται αλλά για να κάνεις συμβόλαιο , θέλεις 100 χαρτιά και μήνες . Και από χτές έχουν και απεργία οι συμβολαιογράφοι ...

up
1 user has voted.
kkostask
Όχι Criu,αυτό δεν υπάρχει

Όχι Criu,αυτό δεν υπάρχει πλέον...μόνο οι ατομικοί λέβητες αερίου στα μπαλκόνια...

Έχω συμβόλαιο σε εκκρεμότητα από τον Μάρτιο...απίστευτη γραφειοκρατεία....

up
1 user has voted.
Lap
Χαχαχα, αν βαλεις το swift

Χαχαχα, αν βαλεις το swift ξεπουλησες σε μια μερα.....yes

Εμ, τι νομιζες;;;;cheeky

up
1 user has voted.
alejandro
Lap wrote:

Lap wrote:

Εμ, τι νομιζες;;;;cheeky

500.000 χιλιάρικα για εσένα Λαπ και χαλάλι σου και το Σουιφτ. Δωρο με κορδέλα θα στο κάνω! Ειναι συλλεκτικό πια ε... 

up
0 users have voted.
Storm
Lap wrote:

Lap wrote:

Εμ, τι νομιζες;;;;cheeky

SUZUKI ALTO 2003, 93000χλμ, 2350euro, τιμή μη συζητήσιμη.

Αγγελία στο Χαλάνδρι από ιδιώτη. Το έβαλε Δευτέρα στα Θεοφάνεια, πουλήθηκε Τετάρτη πρωί.

Τι να λέμε τώρα; Ανάρπαστα...

up
0 users have voted.
Megane98hp
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 23 ώρες
Την καλημέρα μου. 

Την καλημέρα μου. 

Θέλω να πουλήσω ένα οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως. Το οικόπεδο είναι περίπου ένα στρέμμα αλλά όταν εφαρμοστεί το σχέδιο πόλης, μας μένουν περίπου 270 μέτρα στα οποία μπορεί κάποιος να χτίσει. Συγχωρέστε με για την αφελή ερώτηση αλλά εγώ τί πουλάω στον υποψήφιο αγοραστή? Ένα στρέμμα θα του πουλήσω ή 270 μέτρα?

up
0 users have voted.
Lap
alejandro wrote:

alejandro wrote:

Lap wrote:

Εμ, τι νομιζες;;;;cheeky

500.000 χιλιάρικα για εσένα Λαπ και χαλάλι σου και το Σουιφτ. Δωρο με κορδέλα θα στο κάνω! Ειναι συλλεκτικό πια ε... 

Χαχαχα

https://youtu.be/r9sSu7pR9ZI

Αν ειναι για το συλλεκτικο.....ε τοτε κατι θα κανουμε..... θα το ξανασκεφτω...

up
Only you voted.
alejandro
@Lap.... Έκλαψα! Αντε, θα σου

@Lap.... Έκλαψα! Αντε, θα σου κάνω δώρο και το παιδικό καθισματάκι μιας και βλεπω σε ενδιαφέρει σε βιντεο που ποσταρες στο Σουιφτ τοπικό! :-) Χωράει.
Το σπίτι έχει πολυ μεγάλο χωρο υποδοχής και μπορεις να βάζεις όλο το όχημα μέσα να το αποθαυμάζεις.
By the way,  ο τελευταίος ενδιαφερόμενος επανήλθε με άλλα 5.000. Σήμερα πάω με γυναίκα και παιδί να το δούμε  όλοι μαζι πρωτη φορά με κατόψεις, λειζερ μεζούρες να δουμε αν/πως θα μας βολέψει.

up
1 user has voted.
Lap
Χαχα

Χαχα

Το κανεις ολο και πιο δυσκολο να πω οχι....θα με τουμπαρεις στο τελος στο λεω.... Χτυπας στο θυμικο ανελεητα. 

Αν ηρθε πελατης με λειζερ να μετρησει πολυ καλα τα ακουω για εσενα τα πραγματα....αρκερα αποφασισμενος για αγορα μου κανει...  wink

up
Only you voted.
Lap
@Ταξιδευτη

@Ταξιδευτη

Πως τα βλεπεις τα πραγματα....ανοιγουν οι δουλειες ατο επαγγελμα;

Βασικο για να μεγενθυνουμε τα νουμερα διοτι εσωτερικη ζητηση επεσε ξανα.(μη ρωτησεις γιατι επεσε...διοτι παλι θα πλακωνομαστε εδω μεσα)

Πως τα βλεπεις εσυ;

up
1 user has voted.
Lap
Καταιγιδα...ignis με 150-170

Καταιγιδα...ignis με 150-170.000 χλμ awd το πρωτο...που ειναι σαν φορτηγακι...6000 ευρω ακατεβατα....για εμενα υπερβολικα ακτιβη τιμη για τετοιο αυτοκινητο

Εφυγε αμεσως..      surprise

Το "ιαπωνεζικο" παιζει στην αγορα ακομα...ο κοσμος αγοραζει συμφωνα με αυτο.

up
1 user has voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 1ημέρα 7 ώρες
Megane98hp wrote:

Megane98hp wrote:

Θέλω να πουλήσω ένα οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως. Το οικόπεδο είναι περίπου ένα στρέμμα αλλά όταν εφαρμοστεί το σχέδιο πόλης, μας μένουν περίπου 270 μέτρα στα οποία μπορεί κάποιος να χτίσει. Συγχωρέστε με για την αφελή ερώτηση αλλά εγώ τί πουλάω στον υποψήφιο αγοραστή? Ένα στρέμμα θα του πουλήσω ή 270 μέτρα;

Μάλλον εννοείς ότι ήταν εκτός σχεδίου πόλεως παλαιότερα και τώρα πλέον έχει ενταχθεί στο σχέδιο πόλης, αλλά δεν έχει γίνει η υλοποίηση της ρυμοτόμησης με τη διάνοιξη των δρόμων κτλ (εισφορά σε γη). Αν είναι έτσι, 270 τετραγωνικά μέτρα θα σου πληρώσει ο αγοραστής.

up
1 user has voted.
Ende_Neu
Last seen: Πριν από 2 μήνες 2 εβδομάδες
Megane98hp wrote:

Megane98hp wrote:

Την καλημέρα μου. 

Θέλω να πουλήσω ένα οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως. Το οικόπεδο είναι περίπου ένα στρέμμα αλλά όταν εφαρμοστεί το σχέδιο πόλης, μας μένουν περίπου 270 μέτρα στα οποία μπορεί κάποιος να χτίσει. Συγχωρέστε με για την αφελή ερώτηση αλλά εγώ τί πουλάω στον υποψήφιο αγοραστή? Ένα στρέμμα θα του πουλήσω ή 270 μέτρα?

"εντός σχεδίου" και "όταν μπει στο σχέδιο πόλης" είναι εντελώς αντιφατικά μεταξύ τους. Εκτός και αν κάτι δεν μας λες σωστά. 

Επί της ουσίας γήπεδο εκτός σχεδίου (πόλης) πουλάς ή αγροτεμάχιο καλύτερα (λαμβάνοντας ως δεδομένο το "όταν θα μπει στο σχέδιο πόλης"). 

Άρα, 1 στρέμμα χωρίς να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως έχει τώρα που μιλάμε (δεν έχεις τα ελάχιστα 4.000 τ.μ. που απαιτούνται). Είναι και άλλες προϋποθέσεις που θα πρέπει να συντρέχουν, αλλά με αυτά τα δεδομένα μόνο αυτό μπορώ να σου πω. 

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo