AN ΠΟΥΛΗΣΑΤΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟ 2005 Ή ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ!!!

Lap
Last seen: Πριν από 38 δευτερόλεπτα
Εντωμεταξυ το τσιμεντο ειναι

Εντωμεταξυ το τσιμεντο (οπλισμενο σκυροδεμα) ειναι ο φεροντας οργανισμος....ενω το συμπληρωμα της τοιχοποιιας ειναι τουβλα....με κολλητικη ουσια το τσιμεντο και τις κολλες. 

Οι πετρες ως φεροντας μηχανισμος και ταυτοχρονως συμπληρωμα τοιχοποιίας  εχει πολυ χαμηλη ικανοτητα σε σεισμικα φορτια.... ιδιαιτερα σε κτηρια με μεγαλο βαρος  και υψος .

Στα μικροτερα και μονοπατα εχουν αποδειχθει οτι με μικρορωγμες επιβιωνουν...αλλα πολυκατοικιες ......μπα...

up
4 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 4 ώρες 9 λεπτά
Επειδή βαριέμαι τις

Επειδή βαριέμαι τις επιστημονικές αναλύσεις , που θα πρέπει να εκλαϊκευτούν κιόλας , θα σας πω μία ατάκα που μαθαίναμε τα παλιά χρόνια και ισχύει πάντα ...

Το μπετό έχει φιλότιμο...cool

Και ακόμα την απάντηση την είχε η Πυθία : 

Ήξεις αφήξεις ουκ εν τω πολέμω θνήξεις

up
2 users have voted.
Lap
Χαχαχαχα

Μας φωτισες.....

περιμενα πως και πως την απαντηση σου....no

Πράγματι πυθια η απαντηση.

Ακου εκει εχει φιλοτιμο....

up
2 users have voted.
criuser
Και όμως απάντησα και μάλιστα

Και όμως απάντησα και μάλιστα σαφέστατα .

Και πολύ πιο κατανοητή απάντηση από το να σου μιλήσω για περισφίξεις , ενανθρακώσεις , διαβρώσεις , επιταχύνσεις εδάφους κλπ στα επιστημονικά ή για πάπιες , καπάκια , καβαλέτα , τσέρκια , φτερά κλπ στους λαϊκούς οικοδομικούς όρους...laughcheeky

up
3 users have voted.
alnotas
Last seen: Πριν από 26 λεπτά 31 δευτερόλεπτα
Το Πάνθεον στην Ρώμη είναι

Το Πάνθεον στην Ρώμη είναι φτιαγμένο από τσιμέντο (και μάλιστα λέει χωρίς ενίσχυση) και στέκεται όρθιο σχεδόν 2.000 χρόνια.

http://www.youmagazine.gr/2017/07/how-has-roman-concrete-lasted-2000-years-16722/

up
3 users have voted.
Lap
Ταξιδευτη καλα που δεν τα

Ταξιδευτη καλα που δεν τα ειπες ετσι....δεν καταλαβα και πολλα.

Τελικα τωρα που το ψαχνω βλεπω πως αυτα που μου ελεγαν οι συνταξιουχοι ως πειραματικο σταδιο εφαρμοζονται πλεον στο εμποριο.

Δες εδω αυτα χρησιμοποιουνται στην ελλαδα;;;

https://youtu.be/hhHPCej062c

Και εδω

https://youtu.be/XYiRY5o99yQ

Μαλιστα αν στο λογισμικο που χρησιμοποιειται σας βγαζει ποια σημεια θα δεχτουν μεγαλα φορτια μπορειτε να ριξετε πολλες ινες και συνδιασμο υλικων απο αυτες ακριβως σε εκινεο το σημειο... το κτηριο φτιαχνεται οχι για 2000 αλλα για 10.000 χρονια.

Με λιγα λογια αν καταλαβαινω καλα το τσιμεντο αν δεν διαβρωθει μεσω μικρο ρωγμών απο μεσα, κραταει χιλιαδες ετη

Ο συντελεστης που μου ελεγαν αν καταλαβαινω σωστα πιθανοτατα ειναι ενας συντελεστης που παιρνει εκ προοιμίου οτι θα υπαρξουν μικρορωγμες και αυτες θα επηρεάσουν την υγρασια μεσα στο υλικο και αυτο θα διαβρωθει μεχρι να γινει ξανα σκονη.

Αν δεν συμβει αυτο απο καλη κατασκευη και τεχνολογιες οπως οι μικρο και μακρο- ινες..παει για χιλιαδες ετη. 

up
3 users have voted.
criuser
Το ποια υλικά

Το ποια υλικά χρησιμοποιούνται στις οικοδομές έχει να κάνει με το ποια υλικά είναι φτηνά στην χώρα .

Για παράδειγμα εμείς έχουμε χαμηλό κόστος χαλικιών και άμμου από τα λατομεία , τσιμέντου από τις τσιμεντοβιομηχανίες αλλά όχι φτηνό χάλυβα , οπότε χρησιμοποιούμε μπετό και όχι μεταλλικά κτίρια ή ξύλινα για τα μικρά κτίρια , αντίθετα εκεί χρησιμοποιούσαμε πέτρες και τούβλα , τα οποία επίσης είναι φτηνά .

Αλλες χώρες έχουν άλλες δυνατότητες και χρησιμοποιούν πολύ μέταλλο ή και ξύλο για μικρά κτίρια .

Τα υπόλοιπα δεν αναλύονται σε ένα φόρουμ , αλλά και δεν είναι κάτι σίγουρο , αφού για να χρησιμοποιηθούν κάποια υλικά πρέπει να δοκιμαστούν πολύ και στις συνθήκες κάθε χώρας .

Για παράδειγμα στην Ελλάδα έχουν αποτύχει διάφοροι έτοιμοι σοβάδες , διάφορα κουφώματα , αποκλειστικά και μόνο λόγω του κλίματος μας .

Ειδικά σε μία απόλυτα σεισμογενή χώρα όπως η δική μας , τα πειράματα απαγορεύονται , καθότι η Φύση είναι απρόβλεπτη και πανίσχυρη .και πρέπει να την σεβόμαστε απόλυτα .

up
5 users have voted.
getzman
Last seen: Πριν από 1 μήνας 4 ημέρες
criuser wrote:

criuser wrote:

Αυτό σημαίνει ότι ένα μέρος του κτήματος σου έχει δασική χρήση . Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να δεις τους τίτλους σου , ανάλογα με την περιοχή που είναι , για το αν είναι ιδιωτικό δάσος ή όχι . 

Μιλάς με δασολόγο και τοπογράφο ΤΟΠΙΚΟ .

Ευχαριστώ παιδιά να 'στε καλά! (δε βλέπω να ξεμπλέκω)

up
3 users have voted.
getzman
Last seen: Πριν από 1 μήνας 4 ημέρες
Σε προηγούμενη ανάρτησή μου

Σε προηγούμενη ανάρτησή μου είχα γράψει για 'νέο συμβόλαιο με τη νοικάρισσα επειδή λήγει το τρέχον' και σας μπέρδεψα.

Διαβάζω παρακάτω ότι δεν χρειάζεται νέο αλλά τροποποίηση του υπάρχοντος στο taxisnet:

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/28072

17.Ε.Τι κάνουμε στην περίπτωση ανανέωσης (παράτασης) υπάρχουσας μίσθωσης;

1. Η αρχική δήλωση (που τώρα ο εκμισθωτής θέλει να ανανεώσει) έχει υποβληθεί στο TAXISnet (είχε δηλαδή ημερομηνία έναρξης της μίσθωσης μετά την 1/1/2014):

Σε αυτήν την περίπτωση η αρχική δήλωση μίσθωσης, αφορούσε μια μίσθωση με ημερομηνία έναρξης μετά την 1/1/2014 και άρα υποχρεωτικά έχει καταχωρηθεί μέσω TAXISnet και έχει λάβει αριθμό καταχώρησης. Η ανανέωση (παράταση) της μίσθωσης θα γίνει με υποβολή τροποποιητικής δήλωσης. Η τροποποιητική δήλωση όμως μπορεί να αλλάξει μόνο τέσσερα στοιχεία:
- τη διάρκεια της μίσθωσης
- το μίσθωμα
- την ημερομηνία σύνταξης του συμφωνητικού
- καθώς και να συμπληρώσει ή/και να μεταβάλλει τα στοιχεία του πεδίου "ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ"

Σε τροποποίηση οποιουδήποτε άλλου στοιχείου της μίσθωσης (στοιχεία εκμισθωτών, μισθωτών, ακινήτου κλπ) δεν μπορούμε να υποβάλουμε τροποποιητική δήλωση, αλλά πρέπει να υποβάλουμε μια νέα δήλωση (εξαρχής).

Για την υποβολή της τροποποιητικής δήλωσης (που θα μεταβάλει τη διάρκεια, το μίσθωμα ή θα προσθέτει τα στοιχεία του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης) ο εκμισθωτής πρέπει να εισέλθει στο TAXISnet, να επιλέξει την εφαρμογή «Πληροφοριακά Στοιχεία Μισθώσεων Ακίνητης Περιουσίας», να εντοπίσει στο μενού «Υποβληθείσες Δηλώσεις Πληροφοριακών Στοιχείων Μισθώσεων Ακίνητης Περιουσίας», τη συγκεκριμένη δήλωσή του και να επιλέξει την εισαγωγή τροποποιητικής δήλωσης μίσθωσης (να πατήσει δηλαδή τον πράσινο σταυρό που βρίσκεται στη συγκεκριμένη γραμμή της δήλωσης):

Η δήλωση που θα «ανοίξει» θα έχει συμπληρωμένα όλα τα πεδία εκτός της διάρκειας, του μισθώματος και της ημερομηνίας υποβολής, τα οποία μπορεί ο χρήστης να μεταβάλει.

Οπότε απλά μεταβάλλω τα απαραίτητα στοιχεία στο taxisnet;

Η νοικάρισσα από τη μεριά της τι κάνει;

Θα πρέπει να υπογράψουμε κάτι ή δεν χρειάζεται;

Και σε περίπτωση που δεν δεχτεί και αποχωρήσει τι κάνω; Ακυρώνω το συμβόλαιο στο taxisnet;

up
3 users have voted.
alejandro
Last seen: Πριν από 3 εβδομάδες 6 ημέρες
Να κάνω μια ερώτηση σχετικά

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με κάτι που μου είπε μεσίτης.
Ισχύει οτι αν υπογράψεις σε δεύτερο χρόνο συμβόλαιο αποκλειστικότητας με ενα γραφείο, τότε τα όποια απλά συμβόλαια ανάθεσης που μπορεί να έχεις υπογράψει ήδη με άλλα γραφεία, παύουν να ισχύουν; Τότε οι πρώτοι μεσίτες θα πρέπει να δείξουν το διαμέρισμα μέσα από συνεργασία με τον μεσίτη με το συμβόλαιο αποκλειστικότητας; 
Ο μεσίτης με το συμβόλαιο αποκλειστικότητας, λέει θα ενημερώσει τους άλλους μεσίτες με τα απλά συμβόλαια ανάθεσης. Ισχύει κάτι τέτοιο;

up
1 user has voted.
criuser
Συμβόλαιο αποκλειστικότητας

Συμβόλαιο αποκλειστικότητας με μεσίτη στην Ελλάδα , ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ .

Στο εξωτερικό ιδιαίτερα στην Αμερική που παίζουν κάτι τέτοια , το σκηνικό είναι εντελώς διαφορετικό .

Προφανώς τα άλλα που έχεις υπογράψει με τους άλλους καταργούνται ή μπαίνουν κάτω από το αποκλειστικό .

Εξω όμως όπου τα μεσιτικά είναι σοβαρά , έχει γίνει μία εκτίμηση της αξίας του ακινήτου την οποία έχουν αποδεχτεί μεσίτης και πωλητής , ορίζεται το κάτω όριο που μπορεί να κλείσει η τιμή πώλησης και ορίζεται και ο χρόνος , δηλαδή κάποιες εβδομάδες , που έχει στην διάθεση του ο μεσίτης να πουλήσει το ακίνητο .

Αν δεν το πουλήσει όμως πληρώνει στον ιδιοκτήτη αποζημίωση που είναι από πριν συμφωνημένη , γύρω στο 5 % για τις ευκαιρίες που έχασε όπως και τον χρόνο του .

Εδώ βέβαια απλά κάποιοι προσπαθούν να βρουν ΑΝΟΗΤΟΥΣ και να τους πάρουν αποκλειστικότητα χωρίς να δώσουν τίποτα .

up
1 user has voted.
kgrod
Last seen: Πριν από 4 εβδομάδες 1ημέρα
criuser wrote:

criuser wrote:

Συμβόλαιο αποκλειστικότητας με μεσίτη στην Ελλάδα , ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ .

Στο εξωτερικό ιδιαίτερα στην Αμερική που παίζουν κάτι τέτοια , το σκηνικό είναι εντελώς διαφορετικό .

Προφανώς τα άλλα που έχεις υπογράψει με τους άλλους καταργούνται ή μπαίνουν κάτω από το αποκλειστικό .

Εξω όμως όπου τα μεσιτικά είναι σοβαρά , έχει γίνει μία εκτίμηση της αξίας του ακινήτου την οποία έχουν αποδεχτεί μεσίτης και πωλητής , ορίζεται το κάτω όριο που μπορεί να κλείσει η τιμή πώλησης και ορίζεται και ο χρόνος , δηλαδή κάποιες εβδομάδες , που έχει στην διάθεση του ο μεσίτης να πουλήσει το ακίνητο .

Αν δεν το πουλήσει όμως πληρώνει στον ιδιοκτήτη αποζημίωση που είναι από πριν συμφωνημένη , γύρω στο 5 % για τις ευκαιρίες που έχασε όπως και τον χρόνο του .

Εδώ βέβαια απλά κάποιοι προσπαθούν να βρουν ΑΝΟΗΤΟΥΣ και να τους πάρουν αποκλειστικότητα χωρίς να δώσουν τίποτα .

στις μεγαλες αγορες του εξωτερικου αυτο που λες με το compensation ισχυει αλλα θα ζητησεις αποζημιωση απο μεσιτη σε μια αγορα οπως η ελληνικη?

το κατω οριο της τιμης πωλησης δυσκολα μπαινει σε αποκλειστικη συμβαση μεσιτειας ακομα και στο εξωτερικο.συνηθως σαν κατω οριο θεωρειται η τιμη της εκτιμησης.η διαρκεια της αποκλειστικης ειναι μαξιμουμ 8 μηνες βαση νομου και μπορει να παει και 1 χρονο με την συγκαταθεση του πωλητη.παντα εξαρταται και απο το ειδος του ακινητου.......νομιζω για ιδιωτη  με ακινητο αξιας εχει νοημα η αποκλειστικη αναθεση.

up
2 users have voted.
kkostask
Last seen: Πριν από 5 ημέρες 6 λεπτά
Αυτό που γίνεται τουλάχιστον

Αυτό που γίνεται τουλάχιστον εδώ πάνω είναι ότι ο ιδιοκτήτης που δίνει εντολή αποκλειστική ανάθεσης είναι υπεύθυνος να ενημερώσει όλους τους προηγούμενους μεσίτες ότι προχωράει σε άρση εντολής. Θα διαφωνήσω έστω "ελαφρώς" με τον φίλο criu. Λόγω της ιδιομορφίας και της ευμεταβλητότητας της αγοράς κανένας μεσίτης δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι το ακίνητο θα πουληθεί στις χ εβδομάδες. Και αυτό συμβαίνει συνήθως γιατί οι απαιτήσεις του ιδιοκτήτη είναι εντελώς εκτός αγοράς. Τι να την κάνω την αποκλειστικότητα όταν ο χ ιδιοκτήτης θέλει για το ακίνητο του ψ ποσό όταν στην καλύτερη περίπτωση μπορεί να πιάσει ψ-40%? Δεν πρόκειται να πουληθεί ποτέ. Σε τελική ανάλυση, όταν με καλεί ιδιοκτήτης να εκτιμήσω το ακίνητο του,του λέω πχ 100 χιλιάδες και μου λέει "ωραία,βάλτο 150 και δεν δέχομαι ευρώ παρακάτω" τι μπορώ εγώ να κάνω? Να του τάξω και αποζημείωση όταν είναι αδύνατον να πουληθεί?

up
2 users have voted.
criuser
Αν και οι δύο διαφωνείτε μαζί

Αν και οι δύο διαφωνείτε μαζί μου , στην ουσία συμφωνείτε . 

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ . Οτι έξω υπάρχουν σοβαροί εκτιμητές , όχι σαν τους δικούς μας τους επίσημους που 9 στους 10 δεν ξέρουν τι τους γίνεται αφού δεν έχουν χτίσει ποτέ τους με δικά τους λεφτά , έστω και το σπίτι τους ή σαν υπάλληλοι σε μεγάλη εταιρεία , αλλά με γνώση του κόστους . 

Εδώ λέει ο ιδιοκτήτης Χ και λέτε εσείς Ψ . 

Ούτε ο ένας , ούτε ο άλλος μπορεί να δικαιολογήσει σε ένα τρίτο πόθεν το Χ και το Ψ . 

Εγώ και μερικοί άλλοι , όχι πολλοί , μπορούμε να δικαιολογήσουμε απόλυτα σε ένα τρίτο , γιατί το ακίνητο του έχει αυτή την ΔΙΚΑΙΗ αξία και πόσο πρέπει να πουληθεί κατ΄ ελάχιστον , εκτός αν ο ίδιος θέλει για δικούς του λόγους να πουληθεί άμεσα σε οποιαδήποτε τιμή , είτε γιατί χρωστάει και πρέπει να πληρώσει άμεσα, είτε γιατί έχει βρει κάποια μεγάλη ευκαιρία και πρέπει να την αγοράσει άμεσα .

Εκεί υπάρχουν οι λεγόμενες ευκαιρίες , αλλά δεν είναι αυτές που καθορίζουν τις τιμές . Δυστυχώς έχω ακούσει κάποιους στον χώρο να με ρωτάνε με ειλικρινή απορία γιατί κάποιος πουλάει κάτι σε μία τιμή διαφορετική από όσο πουλάνε κάποιοι άλλοι . Τους απαντάω από την στιγμή που ζούμε σε Δημοκρατία και η Ιδιοκτησία προστατεύεται από το Σύνταγμα  , ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο νομίζει . 

Η αποκλειστικότητα λοιπόν προφανώς σε μία εποχή κρίσης όπως παραμένει η δική μας είναι δύσκολη υπόθεση . 

Αλλά πάντα ήταν δύσκολη υπόθεση . 

Στο παρελθόν πούλαγα ένα ακίνητο πελάτη μου . Διατηρητέο γύρω από την Ακρόπολη σε καλό σημείο , γωνιακό με θέα της Ακρόπολης από τον πάνω όροφο και την ταράτσα . Αλλά και θέα της θάλασσας από τα ίδια σημεία . Είχα ορίσει την τιμή , ήταν πριν 3-4 χρόνια μέσα στην κρίση , σε τιμή 40 % χαμηλότερη από την τιμή που είχε το 2006 . 

Ως γνωστόν εμφανίστηκαν όλοι οι μεσίτες . Είχα βάλει όρο ότι πρώτα θα έβλεπα εγώ τον πελάτη τους και μετά θα τους έδειχνα και σε εκείνους το ακίνητο γιατί έχω βαρεθεί να μου φέρνουν τουρίστες . Και μάλιστα ήταν αδύνατο αυτό αφού το κτίριο κατοικείτο .

Πριν μου το φέρουν οι πελάτες μου , για 2-3 μήνες το είχαν βάλει μόνοι τους αγγελία και το είχαν πάρει καμιά 10αριά μεσιτικά , μαζί και τα μεγάλα . Οχι μόνο δεν έφεραν κανένα πελάτη , αλλά υπήρξε και ένα καθοριστικό γεγονός . 

Το κτίριο χρησιμοποιείτο ελαφρά εκείνη την εποχή για ερμπιενμπι . 

Μεσιτάκος λοιπόν χωρίς να ειδοποιήσει έφερε τουριστοπελάτη και χτύπαγε τα κουδούνια την ώρα που ήταν μέσα οι τουρίστες για να δείξει το ακίνητο . 

Τότε με πήραν τηλέφωνο οι πελάτες . Ετσι το μάζεψα λίγο , κοίταξα και τις αγγελίες που κάποιοι μάλιστα είχαν βάλει και χαμηλότερες τιμές από μόνοι τους , τους πήρα τηλέφωνο και τους το απέκλεισα , ευτυχώς δεν είχαν δώσει αποκλειστικότητα , αν και τους είχαν πέσει . 

Ούτε βέβαια με τον νέο τρόπο που πήγαινα εγώ , μου έφεραν πελάτες . Απλά το ακίνητο έμεινε ένα χρόνο στην αγγελία , τελικά οι ιδιοκτήτες πούλησαν ένα άλλο μικρό ακίνητο και είχαν κάποια ρευστότητα που χρειάζονταν εκείνη την εποχή και το ακίνητο βγάζει τρελλά λεφτά από την βραχυχρόνια ενοικίαση .

Συνεχίζουν από καιρό σε καιρό να με παίρνουν διάφοροι μεσίτες τηλέφωνο και τώρα τους κάνω πλάκα  . Ενώ παλιά μου έλεγαν ότι η τιμή -40 % από το 2006 ήταν υψηλή , τώρα τους λέω την  τιμή του 2006 και λένε ναί να το δείξουμε . Καταλαβαίνετε για πόσο σοβαρά άτομα μιλάμε .laugh

Τώρα έχω ένα άλλο ακίνητο σε κτίριο που έχω φτιάξει εγώ , μεγάλο με απεριόριστη θέα όλης της Αττικής , νήσων και των βουνών της Αργολίδας - Κορινθίας σε απόσταση αναπνοής από μετρό και πολλά άλλα ενδιαφέροντα σε τιμή βέβαια περίπου 10 % παραπάνω από όσο την εκτιμώ εγώ , αλλά προφανώς συζητήσιμη . Πάλι η ίδια τακτική από τους μεσίτες . Να το δούμε , αλλά από ουσία τίποτα . 

Οσο λοιπόν οι μεσίτες έχουν την λογική , όσο πιο φτηνά ώστε να το δώσω γρήγορα και να πάρω την προμήθεια και να φύγω , τόσο η δουλειά θα γίνεται αεριτζήδικη .

up
1 user has voted.
kgrod
Last seen: Πριν από 4 εβδομάδες 1ημέρα
σε αυτο που λες στο τελος

σε αυτο που λες στο τελος εχεις απολυτο δικιο.....ειναι η γνωστη τακτικη ψαρεματος των μεσιτων προς τους ιδιοκτητες.πεταμε την κατωτερη τιμη της αγορας και κοβουμε αντιδρασεις......και το αντιθετο στους αγοραστες.

νομιζω οτι ολοι οι μεσιτες στην Ελλαδα θα καταληξουν να δουλευουν για μεγαλα μπροκεραδικα του εξωτερικου πραγμα που εχει αρχισει να γινεται σιγα σιγα.......

up
1 user has voted.
alejandro
cruiser, Επειδή το ακίνητο

cruiser, Επειδή το ακίνητο ειναι στην Ελλάδα και αναγκαστικά εμπλέκομαι με το Ελληνικό σύστημα υπηρεσιών και επειδή ήδη με 3 μεσιτικά έχω αγανακτήσει, το σκέφτομαι. Θα του πω ομως 6μηνο και όχι 8μηνο. Αν το ακίνητο το έιχα ΗΠΑ, Ταϊβαν, Ιαπωνία, ναι, δε θα το σκεφτόμουν και θα είχα και ρήτρες και το πάνω χέρι και θα το καθάριζαν και και και και. 
Αυτό που ρωτάω ειναι αν υπάρχει νόμος/κανονισμός που να λέει οτι αποκλειστικό συμβόλαιο ακυρώνει τα απλά προηγούμενα άλλων μεσιτών. Γιατι ο νόμος Ν. 4072/2012, δε λέει κάτι τέτοιο ούτε κατι "κανόνες καλης συμπεριφοράς" απο ομοσπονδία μεσιτών λέει κάτι τέτοιο. Ή ειναι άγραφος νόμος;

up
0 users have voted.
criuser
Δεν ξέρω για κανόνες .

Δεν ξέρω για κανόνες .

Αλλά με τι εχέγγυα θα του δώσεις την αποκλειστικότητα ?

up
0 users have voted.
kkostask
Διάβασα προσεκτικά τα

Διάβασα προσεκτικά τα γραφόμενα του φίλου criu,ο οποίος είναι τόσα χρόνια στην αγορά και σίγουρα ξέρει περισσότερα. Ειδικά με την τακτική των μεσιτάκων φρίττω. Είναι δυνατόν να διαφημίζεις ακίνητο χωρίς την συναίνεση του ιδιοκτήτη? Είναι δυνατόν να πηγαίνουν με το έτσι θέλω και να δείχνουν ακίνητο? Δεν τους αρχίζετε με τις κλωτσιές μπας και βάλουν μυαλό και γίνουν άνθρωποι? Πελάτης μου με παίρνει τηλέφωνο πριν από καιρό και με ρώτησε αν έδωσα το ακίνητο του σε κάποιο άλλο μεσιτικό. Ο τύπος το διαφήμιζε χωρίς καν να έχει πάει και χωρίς φυσικά να τον ξέρει ο ιδιοκτήτης και πήγε σπίτι με πελάτη ΧΩΡΙΣ ραντεβού και βαρούσε κουδούνια. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν το είχα κάνει εγώ και το τι μπινελίκι έφαγε ο τύπος δεν λέγεται..έπεσε και σε Στρατηγό των Ειδικών δυνάμεων....laugh

Σημερινό γεγονός....μεσιτάκος πάει πελάτη σε μεγάλο ακίνητο. Ο πελάτης κάνει αμέσως προσφορά και ο μεσιτάκος παίρνει τον ιδιοκτήτη στην άκρη και του λέει.."θα σου κλείσω την δουλειά τώρα αλλά θέλω επιπλέον 2000 ευρώ". Ο ιδιοκτήτης 50 χρόνια στη δουλειά τον αρχίζει στα μπινελίκια και τον διώχνει και επειδή είναι και πελάτης μου χρόνια με πήρε να μου πει τον πόνο του...laugh

Όσο για την εκτίμηση του ακινήτου,δυστυχώς βασίζεται την εμπειρία και όχι στις ειδικευμένες γνώσεις. Από την άλλη ο νεοέλληνας θέλει να πάρει σπίτι αξίας πχ 100 με 50. Και όπως λέω συχνά ο νεοέλληνας δεν κοιτάει τι θα πάρει αλλά μόνο τι θα δώσει.

up
1 user has voted.
Lap
Εγω ξερω ενα πραγμα...

Εγω ξερω ενα πραγμα...

Location location location 

Αυτο καθοριζει τα παντα.

up
1 user has voted.
alejandro
criuser wrote:

criuser wrote:

Δεν ξέρω για κανόνες .

Αλλά με τι εχέγγυα θα του δώσεις την αποκλειστικότητα ?

Ειναι ο μόνος που με κάλεσε στο γραφείο του, μου παρουσίασε πλάνο προώθησης και προωθητικές ενέργειες αναλυτικά  και βάση της τιμολόγησης που μου έκανε ο πρώτος (χαμηλή τιμή από ότι φάνηκε με πιεση σε εμενα να αποφασίσω για να μη πληρωνει ξενοδοχειο ο κινέζος) και ο δευτερος (στο θεό τιμή που τη βρήκα και εγώ υπερβολική και 3 μηνες μόνο 1 ήρθε να το δει) αυτός που μιλάω τωρα ειναι στη μέση (δηλαδή θεωρώ πιο φυσιολογικά πράγματα).
Αλλο ενα γραφείο του κεντρου με ιστορία στις μπλε σελίδες της καθημερινής με σπέσιαλ καταχωρίσεις, που έχω απλή ανάθεση, απλά ουτε απαντάνε στα μειλ που στέλνω για συζήτηση της τιμής ( γνωμη/στρατηγική).
Αλλα μικρομεσαία τοπικά μεσιτικά, απλά δεν απαντάνε.
Αυτος με την αποκλειστικότητα, θα κανει 3Δ-φωτορεαλιστικά με τροπους διαμόρφωσης, 3Δ περιήγηση, επαγγελματική φωτογράφιση και online/offline πληρωμένες προωθήσεις και ίσως να τρέξει για όποια ψιλο-γραφειοκρατία εχει μείνει (αν και τα έχω κάνει όλα).  Ε, νομίζω ειναι λογικό να ζηταει αποκλειστικότητα αν μπει σε αυτή τη διαδικασία.

Ε, άμα και αυτός πουλάει φούμαρα, πραγματικά, δε ξέρω τι να κάνω.. φωτιά να τελειώνω να μην ασχολούμαι με πάγια έξοδα, φθορές και τηλέφωνα απο διαχειριστή για ανοησίες... 

up
1 user has voted.
gatoz
Εικόνα gatoz
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 3 ημέρες
..........

κριου, εχω ενα γραφειο του 06 για πουλημα.

τι να καμω? τωρα ή περμενω?

ενοικια κλπ δεν λεει, δεν θελω να ασχολιεμαι

up
0 users have voted.
criuser
Γάτε άμα δεν θέλεις να

Γάτε άμα δεν θέλεις να ασχολείσαι τότε το σκοτώνεις , γιατί προφανώς 10000 παραπάνω που ΠΙΘΑΝΟΝ να πάρεις μετά από 2-3 μήνες είναι λιγότερα από τα λεφτά που θα βγάλεις στην δουλειά σου στον χρόνο της ενασχόλησης με το γραφείο . 

Από την άλλη είπαμε τα ακίνητα μετά την 20ετία αποδίδουν σίγουρα . 

Αλέξανδρε η απελπισία δεν είναι καλός σύμβουλος . Η αποκλειστικότητα δεν λέει κάτι έτσι που μου το λες . Σημαίνει ότι δεν έχει πελάτες και ψάχνει . Και μάλιστα όχι στο πελατολόγιο του , αλλά σε αγγελίες . Γιατί θα βρει αυτός και όχι άλλος που επίσης το έχει αγγελία .

Κώστα έχω γράψει ιστορίες με μεσίτες . Είναι ατέλειωτες .

up
0 users have voted.
kkostask
Τουλάχιστον δεν βαριόμαστε

Τουλάχιστον δεν βαριόμαστε ποτέ.....laugh

up
0 users have voted.
Tiger
Last seen: Πριν από 42 λεπτά 8 δευτερόλεπτα
Αυτος με την αποκλειστικότητα

Αυτος με την αποκλειστικότητα, θα κανει 3Δ-φωτορεαλιστικά με τροπους διαμόρφωσης, 3Δ περιήγηση, επαγγελματική φωτογράφιση και online/offline πληρωμένες προωθήσεις και ίσως να τρέξει για όποια ψιλο-γραφειοκρατία εχει μείνει (αν και τα έχω κάνει όλα).  Ε, νομίζω ειναι λογικό να ζηταει αποκλειστικότητα αν μπει σε αυτή τη διαδικασία.

Να σου δειξει αλλες δουλειες του οπου οντως τα εκανε αυτα, γιατι μιλαμε για λεφτα αν αυτα ανατεθουν σε επαγγελματιες και γινουν καλες δουλειες, δηλαδη κατω απο 10.000 ευρω πολυ δυσκολο να τα εχεις ολα αυτα και δεν νομιζω οτι ενας μεσιτης θα κανει τετοια εξοδα 

up
0 users have voted.
alejandro
Tiger, σε καμία περίπτωση

Tiger, σε καμία περίπτωση αυτά δε θα του στοιχίσουν 10.000. το 10χιλιαρο ειναι τιμή για 3D animation πααργωγής διαφήμισης/βιντεο.
Εχω φίλους αρχιτέκτονες, είμαι στον ευρύτερο χώρο και ξερω οτι τα κοστολόγια για να σηκωσεις μια κάτοψη στο rhino να πετάξεις υλικά και κανα έτοιμο μοντελο-επιπλο, render ειναι κάτω 500-1000αρικο το πολύ σουπερ μαξ και αυτό για αρχιτεκτονικά γραφεία. Το 3D περιήγησης θα γίνει σε έτοιμη πλατφόρμα στανταρ που απλά θα σηκώσει το αρχείο... κανα 50-100ευρώ στο πολυυυ μαξ. Πιστεύω όλα κάτω από 1000ρικο. Ωστόσο, σε σχέση με πολλούς άλλους μεσίτες ειναι διατεθειμένος να το κάνει. 
Ειδα κάτι γρήγορα που μου έδειχνε κάποιες καταχωρίσεις, ήταν οκ.

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo