AN ΠΟΥΛΗΣΑΤΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟ 2005 Ή ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ!!!

kkostask
Last seen: Πριν από 2 ώρες 37 λεπτά
Alejandro,εννοείται ότι

Alejandro,εννοείται ότι μπορείς να βάλεις το ακίνητο μόνος σου...απλά μερικές συμβουλές.

Πρώτον,θα βάλεις καλές φωτογραφίες από όλους τους χώρους με προσοχή να μην φαίνονται φωτό από μέλη της οικογένειας.

Δεύτερον,στην περιγραφή του ακινήτου θα γράψεις όλες τις λεπτομέρειες. 

Τρίτον,με μεγάλα γράμματα θα γράψεις ότι "δεν επιθυμείς συνεργασία με μεσιτικά γραφεία". Πάλι βέβαια θα σε πάρουν αλλά ελπίζω ότι θα είναι λιγότεροι.

Τέταρτον,κάνε καλή έρευνα στα διαθέσιμα ακίνητα της περιοχής σου με ιδιαίτερη έμφαση σε ακίνητα με παραπλήσια δεδομένα με το δικό σου. Αυτό για να μην βάλεις καμία τιμή επιπέδου Τόκυο...  

up
2 users have voted.
alejandro
Last seen: Πριν από 4 ώρες 15 λεπτά
Σας ευχαριστώ για τις

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

- Φωτογραφίες έχω πολύ καλές μιας και η γυναίκα μου ασχολείται ερασιτεχνικά. Μαλιστα οι δικές μας ειναι καλύτερες από αυτές που έβγαλαν οι μεσίτες.
- Κείμενο έχουμε αναλυτικότατο με ιστορικό της κατασκευής, τα χαρακτηριστικά και μάλιστα τα είχαμε δώσει τα κείμενα σε Ελληνικα/Αγγλικά/Κινέζικα με φωτό, κάτοψη κλπ στους μεσίτες αλλά ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δε το διάβασε μιας και στις συζητήσεις ήταν εμφανέστατο οτι δεν είχαν ιδέα (ακόμα και την ηλικια της πολυκατοικίας με ρωτούσαν). Το είχαμε στείλει ως pdf. Απελπισία. Αν και στειλαμε βερσιον χωρις στοιχεία επικοινωνίας μας, καταλάβαμε οτι δε το έδιναν σε υποψήφιους ως reference για δικούς τους λόγους.
- Θα δω αν μπορώ να βάλω αρχικά επικοινωνία μόνο μειλ και οχι τηλέφωνο... Αλλιώς, οκ, τι να κάνουμε.
- Το ακινητο πουλιέται πολύ εύκολα. 3 φορές ενω ήμουν μπαλκόνι και άδειαζα ή το έδειχνα με μεσίτη και αγοραστή (φοβερες σκηνες), φώναζαν από απέναντι μπαλκόνι ή από το δρόμο. Προσφορές υπήρξαν σε τιμες που είχαν μπει από μεσίτη άμεσα αλλά θελω αν δω για παραπάνω (έγινε σκηνικό που περιεγραψα σε άλλο ποστ). Οι τιμές στην Αθήνα ειναι ήδη παρόμοιες με Τοκυο και άλλες ασιατικές πόλεις. Βασικά, βρίσκεις μονοκατοικία στο Τόκυο (μικρή φυσικά) με τιμές που βρίσκεις Ελλάδα σε νέες κατασκευες. Εχει ζήσει η γυναικα μου Κυότο, έχουμε ταξιδέψει και έχουμε γνωστους εκεί. Η πλάκα ειναι οτι λέμε (ετσι για τη τρέλα και στο χαβαλέ τώρα) αν ειναι τα χρήματα να τα κρατήσουμε και να δουμε αν θα θέλαμε να αγοράσουμε κάτι Ιαπωνία.
- Η οικογένειά μου ειναι τιγκα σε δικηγοόρους ενώ έχω συμβολαιογράφο που συνεργάζεται με κινεζικό μεσιτικό. Απλα οι συγκεκριμένοι τωρα δεν αγοράζουν.

up
1 user has voted.
Storm
Εικόνα Storm
Last seen: Πριν από 6 ώρες 10 λεπτά
Να έχεις το νου σου ότι αν

Να έχεις το νου σου ότι αν βάλεις αγγελία με φωτογραφίες ως ιδιώτης, αφενός θα σου υποκλέψουν τις φωτογραφίες τα μεσιτικά γραφεία και αφετέρου θα παρουσιασθούν μεσίτες ως πελάτες. Μάλιστα κάποια μεσιτικά στέλνουν γυναίκα και άντρα μαζί και το παίζουν νιόπαντρο ζευγάρι. Ο ένας πιάνει την κουβέντα με τον ιδιοκτήτη και ο άλλος βγάζει φωτογραφίες.

up
2 users have voted.
pgs
Last seen: Πριν από 6 ώρες 37 λεπτά
alejandro φυσικά να το βάλεις

alejandro φυσικά να το βάλεις μόνος σου αγγελία το ακίνητο σου η συντριπτική πλειοψηφία αυτό κάνει

εντάξει τους μεσίτες είναι αδύνατον να τους αποφύγεις ευκαιρία να τους γνωρίσεις απο κοντά laughτυχερέ

up
4 users have voted.
alejandro
Storm wrote:Να έχεις το νου

Storm wrote:
Να έχεις το νου σου ότι αν βάλεις αγγελία με φωτογραφίες ως ιδιώτης, αφενός θα σου υποκλέψουν τις φωτογραφίες τα μεσιτικά γραφεία και αφετέρου θα παρουσιασθούν μεσίτες ως πελάτες. Μάλιστα κάποια μεσιτικά στέλνουν γυναίκα και άντρα μαζί και το παίζουν νιόπαντρο ζευγάρι. Ο ένας πιάνει την κουβέντα με τον ιδιοκτήτη και ο άλλος βγάζει φωτογραφίες.

Ωωωω... θενκς στορμ... θα έχει και τέτοια ε; Τις φωτό μπορώ να τις επεξεργαστώ με watermark και να τους κανω τη ζωή δύσκολη. Τα ζευγαράκια θα ζητάω αποδεικτικά ή ΦΒ να βλεπω να κανουν γλύκες για να ειμαι σίγουρος :-)

pgs wrote:
alejandro φυσικά να το βάλεις μόνος σου αγγελία το ακίνητο σου η συντριπτική πλειοψηφία αυτό κάνει

Μα το 99.9% στις πλατφόρμες είναι μεσίτες.... 

up
1 user has voted.
pgs
Last seen: Πριν από 6 ώρες 37 λεπτά
επίσης μπορεί να μπούνε μέσα

(ποιές πλατφόρμες?στη χρυσή ευκαιρία να το βάλεις τα υπόλοιπα είναι π@π@ριές)

επίσης μπορεί να μπούνε μέσα και να θέλουν να τους υπογράψεις τίποτα χαρτιά με το έτσι θέλω!

εμένα ένας μου 'λεγε είσαι υποχρεωμένος να υπογράψεις αυτό το χαρτί γιατί στο πούλησα (δεν του 'χα ζητήσει να μου το πουλήσει, ήταν μεσίτης και παρουσιάστηκε ως πελάτης)

αφού ξεράθηκα στο γέλιο και ξεθύμανα μετά τον κοίταξα για κάνα εικοσάρι δευτερόλεπτα κατάματα

εξαφανίστηκε κόντεψε να σκοτωθεί στις σκάλεςlaugh

εννοείται σε παρόμοια περίπτωση δεν υπογράφεις ΤΙΠΟΤΑ και τον πετάς κλωτσηδόν έξω

up
1 user has voted.
Storm
Εικόνα Storm
alejandro wrote:

alejandro wrote:

Storm wrote:

Ωωωω... θενκς στορμ... θα έχει και τέτοια ε; Τις φωτό μπορώ να τις επεξεργαστώ με watermark και να τους κανω τη ζωή δύσκολη. Τα ζευγαράκια θα ζητάω αποδεικτικά ή ΦΒ να βλεπω να κανουν γλύκες για να ειμαι σίγουρος :-)

...

Διάβασε περιστατικό που αφορά το σπίτι που αγόρασα.

Με παίρνει τηλέφωνο ο μεσίτης και μου λέει: "Σου βρήκα αυτό ακριβώς που θέλεις. Πάμε να το δούμε ακόμη και σήμερα"

Κλείνω ραντεβού το απόγευμα, Πέμπτη ήταν. Έρχομαι στο διαμέρισμα με το μεσίτη παρέα, μας περίμενε ο ιδιοκτήτης. Ανεβαίνουμε να το δούμε. Ανοίγουμε το σπίτι και αρχίζουμε και το χαζεύουμε.

Ο ιδιοκτήτης είχε πάει στο υπόγειο για να ανοίξει την αποθήκη για να τη δω και έψαχνε τον διαχειριστή για να ανοίξουν το χώρο του λεβητοστασίου. Και έτσι όπως γυρνάγαμε στα δωμάτια παρατηρώ μία κυρία που έκοβε βόλτες. Νόμιζα ότι ήταν η γυναίκα του ιδιοκτήτη. Δεν έδωσα σημασία. Ο μεσίτης με ρώτησε αν είχα φέρει και την μάνα μου να δει το σπίτι και τελικά συμφωνήσαμε ότι μάλλον είναι συγγενής του ιδιοκτήτη.

Όπως χάζευα το σπίτι, μπαίνει μέσα και ένας ψηλός τύπος γύρω στα 60 έκανε μία πολύ γρήγορη βόλτα με το κινητό στο χέρι, βγήκε στις βεράντες και έφυγε τρέχοντας. Εγώ και ο μεσίτης απλά παρακολουθούσαμε σαν τους ηλίθιους.

Ανεβαίνει ο ιδιοκτήτης και βλέπει την κυρία να έχει βγει στο μπαλκόνι και να κάνει κάτι σήματα σε κάποιους. Έρχεται ο ιδιοκτήτης και με ρωτά αν η κυρία είναι η μητέρα μου. Του λέω όχι και τον ρώτησα αν είναι η γυναίκα του. Μου λέει όχι. Πάει την πιάνει και την ρωτά ποια είναι.

Και του λέει το κορυφαίο: Είμαι η ξαδέλφη μίας γειτόνισσας και έμαθα ότι πουλάτε το διαμέρισμα και ότι θα το ανοίξετε σήμερα και ήρθα να το δω. Ο ιδιοκτήτης τρελάθηκε και την έδιωξε αμέσως.

Τελικά ποια ήταν αυτή; Ήταν μεσίτρια. Έπεσε καρφί ότι θα άνοιγε το διαμέρισμα και ήρθε απρόσκλητη να το δει.

Σε ποιους έκανε σήματα; Είχε φέρει μαζί της και ένα ζευγάρι που έψαχνε για διαμέρισμα και περίμεναν σήμα για να ανέβουν να το δουν. Το ζευγάρι τελικά έφυγε χωρίς να δει το διαμέρισμα.

Ποιος ήταν ο ψηλός τύπος που μπήκε ξαφνικά μέσα έκανε μία γύρα και έφυγε; Μάλλον από μεσιτικό και έκανε έλεγχο φωτογραφιών και περιοχής. Κανείς δεν κατάλαβε ποιος ήταν αυτός.

Άντε να βγάλεις άκρη...

up
1 user has voted.
kkostask
Συγνώμη,αλλά διαβάζω τις

Συγνώμη,αλλά διαβάζω τις ιστορίες με τους μεσίτες και έχω πάθει πλάκα.....ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???

Την έχουν εξελίξει την λαμογιά όσο δεν πάει!! Αν δεν ήταν τόσο τραγική η κατάσταση,θα ήταν για γέλια......

up
2 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Ρε συ σου λέω έχω ζήσει

Ρε συ σου λέω έχω ζήσει κωμικοτραγικά γεγονότα... Απλά κάπου/κάπου αναφέρω περιστατικά έτσι για να γεμίζει το θέμα με υλικό...

Κάποια στιγμή θα γράψω για έναν τύπο ετών 28 που πούλαγε το σπίτι της γιαγιάς του στα κρυφά, χωρίς το σπίτι να είναι στο όνομά του και χωρίς να το ξέρουν οι γονείς του. Πολύ γέλιο... Το σπίτι το είχε αναλάβει μεγάλο μεσιτικό γραφείο και ο μεσίτης που είχε το φάκελο ήταν (και είναι) διαιτητής ποδοσφαίρου... Όχι δεν είναι ο Κωνσταντινέας του ΣΥΡΙΖΑ...χα!χα!

up
1 user has voted.
kkostask
Νίκο,έχω ειλικρινά μείνει

Νίκο,έχω ειλικρινά μείνει άγαλμα.....και μετά λέω εγώ ότι έχω συναντήσει απίστευτα φρούτα......

up
1 user has voted.
alejandro
Τον έχω παρακολουθήσει τον

Τον έχω παρακολουθήσει τον Storm που έχει περιγράψει τις καταστάσεις και κατά την αγορά και πιο μετά. Μιλάμε όντως έχει περάσει πολλά.
Και εγώ με αυτά που βλέπω, θεωρώ οτι η λογική αυτοκινούμενου/τροχόσπιτου ειναι η βέλτιστη μιας και μονοκατοικία να έχεις θα αποκτήσεις το κάφρο το γείτονα κάποια στιγμή, οπότε το μαζεύεις και φεύγεις. Απλά δεν έχουμε καταφέρει να γίνουμε κοινωνία. 
Εγώ ούτε στο ελάχιστο δεν έχω ζήσει αυτά που αναφέρει ο Storm απλά με Ελληνες 1-2 που ήρθαν είτε μέσω γνωστου στη πολυκατοικία που έμαθε οτι πουλιέται το σπίτι, η μιας απελπισμένης μεσίτριας απο το γραφείο που νοίκιασα το διαμέρισμα που μένουμε, ήταν μεγάλη κούραση. Οχι από το θέμα του χρόνου να πας να το δείξεις ή οι άνθρωποι αν θα ζητούσαν κάποια καλύτερη τιμή, αλλά η φάση. Να μου δείχνει η άλλη άλλο διαμέρισμα πιο νέο που είδαν πιο πριν και να μου λέει πόσο καλό είναι... ε, της λέω, τότε γιατί δε το κλείνετε; Ε μου λεει να δουμε 5-10 σπίτια.... 
Εδω τα αντικείμενα που είχε μέσα αξίας, έφυγαν Βέλγιο σε αντικερύ που τα αγόρασε όλα (1 φορτηγό μίσθωσα να τα μεταφέρει). Εδω, που φυσικά δεν υπάρχει αγορά, 1-2 ανόητες προσπάθειες που έκανα, σε ντόπιους, αξιοπρεπείς αντιπροσωπους τους χώρου και σε οίκους δημοπρασιών, μόνο που δε μου είπαν να τους πληρώσω να τα δουν και αν τους κάνουν να τα παρουν. Ε, τα τεκμηρίσα (είχα όλες τις πληροφορίες), τα έστειλα έξω σε Λονδινο, Βέλγιο και τελικά ο άνθρωπος στο Βέλγιο τα πήρε σε καλύτερη τιμή (μετρητά) από αυτά που θα έδιναν οικοι δημοπρασιών (εκτιμώμενη τιμη).
Από το Φλεβάρη εχω ανοιξει φάμπρικα να πουλήσω το περιεχόμενο, να το αδειάσω το σπίτι και να το πουλήσω. Περιττό να πω οτι στην Ιαπωνία το όλο κοσνπετ μπορούν να στο αναλάβουν γραφεία ως πακέτο όλο. Φυσικά η προμήθεια δεν ειναι 2% αλλά τα χρήματα που σου ζητάνε τα δουλεύουν. Οχι απλά ντίλια τηλεφωνικά.

up
4 users have voted.
wantone
Last seen: Πριν από 6 ώρες 31 λεπτά
Ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις

Ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις χρηματα στην Ελλαδα γιαυτο ολοι θελουν να γινουν δημοσιοι υπαλληλοι. Αρα και οι μεσιτες ειναι μερος της κοινωνια, ημιμαθια, απατεωνια, φραπες κλπ

Παντως υπαρχει και κοσμος που σπανια εχει τετοιες εμπηρειες. ΟΙ γονεις εφτιαξαν καποια σπιτια αυτοι τα διατηρουν οποτε δεν μπλεκουν οτι με αγορες ουτε με πωλησεις. Για αλλους σιγουρα η αγορα θα ειναι ακριβη. Ευκαιριες σπανια υπαρχουν οσο και αν ακουγονται διαφορα.

up
2 users have voted.
criuser
Last seen: Πριν από 4 ώρες 30 λεπτά
Το επάγγελμα του μεσίτη πριν

Το επάγγελμα του μεσίτη πριν την κρίση ήταν το επάγγελμα του νεοσυνταξιούχου και της διαζευγμένης . Γιατί είχε ευκολία ωραρίου , μπορούσε να είναι μαύρο και μπορούσε ο καθένας να επιλέξει πόσο ήθελε να δουλέψει .

Μηχανικός το θεωρούσε υποτιμητικό του κύρους του διπλώματος του να είναι μεσίτης , αλλά συχνά ιδιαίτερα στις επαρχίες είχαν μόνιμους συνεργάτες μεσίτες .

Πριν 30 χρόνια που έφτιαχνα ένα μικρό εμπορικό κέντρο , ένας γεράκος που είχε συνταξιοδοτηθεί και ήταν πρώην λαδέμπορος και μετά είχε μαγαζί , είχε δώσει το μαγαζί στους γιούς του και αυτός καθόταν σε μία καρέκλα έξω .

Το απόγευμα που ήταν κλειστή η οικοδομή την έστηνε απέναντι από την ταμπέλα και μόλις πλησίαζε κάποιος για να γράψει το τηλέφωνο , δεν είχαμε κινητά τότε , έτρεχε και τον έπιανε και του έλεγε , μην τους πάρεις τηλέφωνο , θα σε πάω εγώ για να το πάρεις φτηνά . Μέχρι που έπιασε έναν άλλο έμπορο , ο οποίος τον έκραξε και μας ενημέρωσε και ο γεράκος μαζεύτηκε .

Στις επαρχίες οι μεσίτες είχαν μεγάλη πέραση με τα αγροτεμάχια . Εκεί έβγαλαν λεφτά από το 50 μέχρι το 90 .

Με την κρίση , άλλαξε το σκηνικό . Μπήκαν μέσα πολλοί μηχανικοί που ήταν άνεργοι έτσι και αλλιώς , πρώην κατασκευαστές ή παιδιά πρώην κατασκευαστών .

Τώρα πως θα εξελιχθεί η κατάσταση θα δούμε . Οπωσδήποτε ο χώρος χρειάζεται επαγγελματίες και τέτοιοι είναι πολύ λίγοι σήμερα . Τα δε μεγάλα γραφεία σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούν την ύπαρξη τους , στην πώληση ιδιαίτερων ακινήτων , που έχει τύχει πολλές φορές να προωθήσει , τα οποία είτε είναι συγγενών και φίλων μου , ή πελατών μου σε σπίτια που έχω φτιάξει εγώ και πλέον οι ανάγκες τους είναι διαφορετικές . Συνήθως πολύ μεγάλα σπίτια .

up
1 user has voted.
kgrod
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 13 ώρες
Μεσιτης=πωλητης καλος μεσιτης

Μεσιτης=πωλητης καλος μεσιτης=καλος πωλητης.

στο εξωτερικο τους μεσιτες τους κατατασσουν στους salespersons,και ολη η εκπαιδευση τους και το coaching γινεται απο επαγγελματιες ανθρωπους των πωλησεων.Τον πωλητη αρα τον ενδιαφερει να πουλαει και να κανει οσο πιο μεγαλους ογκους πωλησεων μπορει.γ αυτο κοιτανε να συνεργαζονται και να τα εχουν καλα με εργολαβους και κατασκευαστες και το αντιστροφο και γ αυτο η τακτικη τους ειναι παντα να προσπαθησουν να ριξουν την τιμη πωλησης.......ειδικα στους ιδιωτες δεν τους καιγεται καρφακι σε τι τιμη θα πουληθει ενα ακινητο.....

up
1 user has voted.
kkostask
Στο εξωτερικό όμως υπάρχει

Στο εξωτερικό όμως υπάρχει ένα σαφές πλαίσιο λειτουργίας με θεσπισμένους κανόνες και αρμοδιότητες. Στην χώρα μας ισχύει ακριβώς το αντίθετο,ο καθένας κάτι ότι θέλει και γουστάρει και αν αναλογιστείς και τις αρετές της φυλής μας καταλαβαίνεις τι γίνεται.

up
1 user has voted.
kgrod
Υπαρχει γενικο θεσμικο

Υπαρχει γενικο θεσμικο πλαισιο λειτουργιας που λεγεται αστικο δικαιο..........οι τακτικες ομως των μεσιτων παγκοσμιως ειναι οι ιδιες.και ξαναλεω οτι σαν ιδιωτης καταληγεις τελικα απο την αρχη να διαπραγματευεσαι με τον μεσιτη παρα με τον αγοραστη-πωλητη ακομα και αν τον μεσιτη τον εχεις διαλεξει εσυ.γ αυτο και ειναι πραγματα που δεν πρεπει ποτε να φανερωνεις σε εναν μεσιτη.....

up
1 user has voted.
kkostask
Το αστικό δίκαιο είναι πολύ

Το αστικό δίκαιο είναι πολύ γενικό και δεν καλύπτει ουσιαστικά κανέναν. Διαφωνώ με το σκεπτικό σου ότι δεν πρέπει να λες τις λεπτομέρειες του ακινήτου σου στον μεσίτη. Αν είναι σωστός και θέλει να κάνει την δουλειά του όμορφα και ωραία,απλά έτσι δεν θα την κάνει και εσύ μετά θα αναρωτιέσαι "τι πήγε στραβά".Και ένα παράδειγμα...

Πωλητής μονοκατοικίας 280 τμ με διαβεβαιώνει ότι πολεοδομικά είναι εντάξει πλην μιας μικρής αποθήκης που πρέπει να τακτοποιηθεί. Για να μην μακρυγορώ,έρχεται ζευγάρι να την αγοράσει -δικηγόρος και μηχανικός μάλιστα- και καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι το ακίνητο είναι κατεδαφιστέο!! Μόνο τα 50 από τα 280 ήταν νόμιμα!! Μπορείς να πεις μετά από αυτό ότι φταίει ο μεσίτης που δεν έγινε η δουλειά?

up
1 user has voted.
kgrod
Δεν ανεφερα πουθενα οτι αυτα

Δεν ανεφερα πουθενα οτι αυτα που πρεπει να κρυβεις απο ενα μεσιτη αφορουν λεπτομερειες του ακινητου.ειναι και βλακεια αλλωστε γιατι με εναν ελεγχο αυτα βρισκονται αμεσως......

αλλα για να παμε στο παραδειγμα σου αν στο ελεγε ο ιδιοκτητης απο την αρχη οτι ειχε αυθαιρεσιες θα το αναλαμβανες το ακινητο?

up
1 user has voted.
kkostask
Όχι,γιατί είναι αδύνατο να

Όχι,γιατί είναι αδύνατο να πουληθεί! Με όλες αυτές τια αυθαιρεσίες που φάνηκαν σε έναν απλό έλεγχο στην πολεοδομία το ακίνητο δεν μπορεί να τακτοποιηθεί άρα και να μεταβιβαστεί. Οπότε εγώ τι θα μπορούσα να κάνω?

up
1 user has voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 7 ώρες 49 λεπτά
Τι ωραία που τα λέτε...

kgrod wrote:

αλλα για να παμε στο παραδειγμα σου αν στο ελεγε ο ιδιοκτητης απο την αρχη οτι ειχε αυθαιρεσιες θα το αναλαμβανες το ακινητο?

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ, τι ωραία που τα λέτε...

Δηλαδή ο ιδιοκτήτης θα αποκρύψει από το μεσίτη τις χοντρές αυθαιρεσίες (στο συγκεκριμένο παράδειγμα 450% υπέρβαση δόμησης) που γνωρίζει ότι έχει το ακίνητο του, ώστε ο δεύτερος να το αναλάβει, μπας και βρεθεί κανένας (τελείως) μ@λ@κας να το αγοράσει...

up
1 user has voted.
alejandro
Για να μη βάζουμε τον

Για να μη βάζουμε τον kkostask να απολογείται εκ μέρους όλων των μεσιτών ανα τη χώρα, να πω οτι θεωρώ οτι επίσης η πλειοψηφία των πωλητών/αγοραστών/ενοικιαστών είναι για πολλές φάπες και πολλές ιστορίες τρόμου θα διηγούνται και οι μεσίτες. Το ίδιο και για κατασκευαστές/μηχανικούς όπου από το κύκλο μου δεν είναι λίγες οι φάσεις να θες να βγεις με το δίκαννο. 
Ο επαγγελματισμός λείπει από όλες τις επαγγελματικές τάξεις. Δεν είναι τυχαίο οτι με εξαγωγικές βιομηχανίες που μιλάω στην Ελλάδα, εκτυπώνουν εσωτερικά μέχρι και τα μανιουαλ γιατι δε μπορούν να εμπιστευθούν ακόμα και ένα τυπογράφο οτι θα τους κάνει στραβή όταν θα πρέπει να στείλουν παραγγελία στο εξωτερικό. Βεβαια, αυτή η "εσωστρέφεια" μπορεί να κάνει και με την ανεπάρκεια του προσωπικού των εταιρειών που να μη μπορουν να κανουν ενα σωστό sourcing/project management ακόμα και για την εκτύπωση μανιουαλ και απλά να διαμαρτύρονται για την ανεπάρκεια των άλλων.
Προσωπικά πάντως, πήρα χθες συγχαρητήρια και ευχαριστίες από ευγενέστατη υπάλληλο του ΕΟΦ που ήθελα κάτι πιστοποιητικά για να περάσουν τελωνείο κάποια πράγματα γιατί στα έγραφα είχα κάνει color-coding όνομα και συστατικά ωστε να είναι πιο εύκολη η δουλειά τους στη δισταύρωση και έλεγχό τους. Αυτού του είδους οι ενέργειες, δηλαδή να προσπαθέις να διευκολύνεις τον άλλον ωστε να σου κάνει τη δουλειά πιο γρήγορα και εύκολα ειναι σχετικά κοινή πρακτική στην Ασία. Efficiency στα πάντα όλα. Όπου πήγα στο δημόσιο πάντως, εδώ Ελλάδα, οργανωμένος, έκανα τη δουλειά μου. Στον ιδιωτικό τομέα, παρά το γεγονός οτι έκανα και δουλειά που θα έπρεπε να κάνει ο επαγγελματίας που απευθυνόμουν, στη πλειοψηφία η όποια δουλειά έκανα έπεσε στο βρόντο. 

Ελεγα μπας και κάνω τη πώληση μόνος μου αλλά με αυτά που πέταξε ο storm και τους 1-2 που με πήραν τηλ. /είδαν το σπίτι, δε ξέρω... το ξανασκέφτομαι τωρα...

up
1 user has voted.
kkostask
Μην ανησυχείς φίλτατε,δεν

Μην ανησυχείς φίλτατε,δεν απολογούμαι για κανέναν παρά μόνο για τον εαυτό μου εάν και εφόσον σφάλλω κάπου. Ίσως πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι για ότι στραβό γίνεται είτε στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα φταίει το κεφάλι μας και όχι η έλλειψη νόμων ή κανόνων. Αφού σαν λαός είμαστε για φρενοκομείο....

ΥΓ: Έχω πελάτη δικηγόρο stand by που ασχολείται με ποινικά για το ενδεχόμενο που πλακώσω κανέναν πελάτη... laugh

up
2 users have voted.
wantone
Last seen: Πριν από 6 ώρες 31 λεπτά
kkostask wrote:

kkostask wrote:

Όχι,γιατί είναι αδύνατο να πουληθεί! Με όλες αυτές τια αυθαιρεσίες που φάνηκαν σε έναν απλό έλεγχο στην πολεοδομία το ακίνητο δεν μπορεί να τακτοποιηθεί άρα και να μεταβιβαστεί. Οπότε εγώ τι θα μπορούσα να κάνω?

Στο συγκεκριμενο αν πληρωνε ενα αρκετα μεγαλο προστιμο παλι δεν θα μπορουσε να τακτοποιηθει; Γιατι νομιζω στα παλια ακινητα επιτρεπεται κατι τετοιο (πριν το 1983).

Γενικα ισχυει οτι τα ακινητα στην Ελλαδα εχουν πολλες αυθαιρεσιες και εχω ακουσει οτι και οι περισσοτερες πολυκατοικιες εχουν διαφορα απο τα σχεδια.

Τωρα για μεσιτες οι περισσοτεροι που εχουν συναντησει μαλλον ειναι δυσκολοι στην συννενοηση. Ο μεσιτης προσθετει αξια αν βρει αγοραστη για ενα ακινητο που ειναι δυσκολο να πουληθει ή ο πωλητης μενει πολυ μακρια. Ακινητα σε prime location που πωλουντε πριν καν βγουν στην αγορα δεν εχουν αναγκη μεσιτη και ομως οι μεσιτες αυτα προσπαθουν να παρουν για να παρουν χρηματα χωρις να δουλεψουν.

up
1 user has voted.
kkostask
Το συγκεκριμένο είναι του

Το συγκεκριμένο είναι του 2008. Χωρίς να είμαι ο πλέον ειδικός καθώς χρειάζεται μηχανικός,μου είπαν ότι ακίνητα με τόσο μεγάλες παραβάσεις μπορούν να τακτοποιηθούν μόνο μία φορά για 30 χρόνια και μετά είναι αυτόματα κατεδαφιστέα. Για το συγκεκριμένο μάλιστα μου το είπαν 2 μηχανικοί.

up
1 user has voted.
criuser
Last seen: Πριν από 4 ώρες 30 λεπτά
Απλά είναι κατηγορία 5 που

Απλά είναι κατηγορία 5 που σημαίνει ότι τακτοποιείται μεν για 30 χρόνια , αλλά μετά θα πρέπει να αγοράσει την αξία της γης , δηλαδή του οικοπέδου που χρειάζεται για να παραμείνει για πάντα . Αυτή θα την πάρει από την Τράπεζα Γης που θα δημιουργηθεί από το Πράσινο Ταμείο και τώρα από την ενεργοποίηση της Μεταφοράς Συντελεστή Δόμησης .

Αρα δεν είναι πρόβλημα να τακτοποιηθεί , είναι που θα πρέπει στην τιμή αγοράς να υπολογιστεί η αξία της αγοράς Γης που θα χρειαστεί μέσα στα 30 χρόνια .

Είναι αυτό που έχω πει , ότι η εκτίμηση της αξίας ενός ακινήτου , έχει πάει στα χέρια ασχέτων ή κάποιων παραμορφωμένων , με την κυριολεκτική έννοια της λέξης , με διάφορα σεμινάρια εκτιμητικής που αφορούν ακίνητα στην Νεβάδα και στο Τέξας.

Το αστείο είναι που πιστεύουν ότι έχουν και γνώση του αντικειμένου .

up
1 user has voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo