AN ΠΟΥΛΗΣΑΤΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟ 2005 Ή ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ!!!

criuser
Last seen: Πριν από 5 ώρες 46 λεπτά
Εχει λίγα χιλιοστά στο

Εχει λίγα χιλιοστά στο οικόπεδο , είναι και εκτός Θεσσαλονίκης...

up
0 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Last seen: Πριν από 7 ώρες 26 λεπτά
Αυτό που δεν έχει περπατήσει

Αυτό που δεν έχει περπατήσει καθόλου στην Ελλάδα είναι η "ανταλλαγή ακινήτων".

Και δεν έχω καταλάβει γιατί να μην υπάρχει αυτός ο θεσμός. Κάποια διαδικασία δηλαδή όπου να μπορεί κάποιος να ανταλλάξει εύκολα και γρήγορα ένα ακίνητο, ένα διαμέρισμα, μία οικία με κάποιο άλλο ενός π.χ. ιδιώτη ή μεσιτικού γραφείου.

Σκέφτομαι την δική μου περίπτωση και πραγματικά θα με ενδιέφερε μία ανταλλαγή. Και πολύ πιθανά να υπήρχαν κάποιοι με μονοκατοικίες σε απομακρυσμένες περιοχές της Αττικής που θα ήθελαν να μετακομίσουν μόνιμα σε μία αστική περιοχή της Αττικής, όπως είναι το Χαλάνδρι.

Ρώτησα τον μεσίτη μου και μου είπε ότι είναι απίστευτο μπλέξιμο η διαδικασία ανταλλαγής γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει αυτός ο θεσμός. Γιατί όμως;

up
0 users have voted.
harisma23
Last seen: Πριν από 9 ώρες 5 λεπτά
Γιατί ρε συ Νίκο να υπάρχει η

Γιατί ρε συ Νίκο να υπάρχει η ανταλλαγή ακινήτων; Εδώ δεν υπάρχει π.χ. η ανταλλαγή αυτοκινήτων ή μηχανών που θα ήταν και πολύ απλούστερη διαδικασία.

Η απόκτηση κάποιου ακινήτου δεν είναι απλή διαδικασία, καθώς απαιτεί νομική, τεχνική, φορολογική και οικονομική προεργασία, πράγματα που θα έπρεπε ούτως ή άλλως και να γίνουν στην υποθετική περίπτωση της ανταλλαγής.

Οπότε στην ουσία συζητάμε για δύο αγοραπωλησίες που θα μπορούσαν να συνιστούν μια ανταλλαγή ακινήτων για να γλιτώσεις τη φορολόγηση. Το κράτος όμως πρέπει να πάρει το κάτι τις του, όπως σε κάθε οικονομική συνδιαλλαγή...

up
0 users have voted.
kkostask
Last seen: Πριν από 3 ώρες 54 λεπτά
Η ανταλλαγή ακινήτων δεν έχει

Η ανταλλαγή ακινήτων δεν έχει περπατήσει στην Ελλάδα γιατί όλα Μα όλα τα ακίνητα έχουν τόσα "θέματα" που δεν μπορούν να πωληθούν μόνα τους...σκέψου πόσο περίπλοκη θα είναι η ανταλλαγή...criu,100 χιλιοστά επι του οικοπέδου δεν το λες και λίγο....και ας είναι εκτός πόλης...

up
0 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο στο

Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο στο συμβολαιογραφείο για να δω αν έχει ετοιμαστεί το νέο συμβόλαιο της κατοικίας που αγόρασα.

Μιλάω με την γραμματέα της συμβολαιογράφου και με συνδέει με την συμβολαιογράφο. Της λέω ότι έχω πληρώσει όλα τα συμβολαιογραφικά μέσω Webbanking και ότι έχω στείλει με email τις μεταφορές χρημάτων και ότι δεν υπάρχει οικονομική εκκρεμότητα.

Ωραία μου λέει, μπορείτε να κατεβείτε στην Αθήνα να πάρετε το συμβόλαιό σας είναι έτοιμο. Να έχετε μαζί σας και 150euro.

Κατεβαίνω Αθήνα, πάω στο συμβολαιογραφείο, με υποδέχεται η γραμματέας. Με βάζει στο γραφείο της συμβολαιογράφου και μου δίνει το φάκελο. Όλα καλά και ωραία. Χαιρετιόμαστε και πάω να φύγω. Πριν σηκωθώ την ρωτάω τα 150euro σε ποιον θα τα δώσω και τι αφορούν.

Και μου λέει, θα τα δώσετε στην κοπέλα έξω και θα σας πει τι αφορούν.

Βγαίνω έξω, δίνω τα 150euro στην κοπέλα, την κοιτώ, με κοιτά και τη ρωτώ: "Τι αφορούν αυτά τα 150euro;"

Απάντηση:"Επιπλέον έξοδα συμβολαιογραφείου και γραμματειακή υποστήριξη. Είμαστε εντάξει, μπορείτε να αποχωρήσετε".

Πήρε τα λεφτά, τα έβαλε σε ένα συρτάρι και έμεινα σαν τον ηλίθιο να κοιτώ.

Ούτε απόδειξη, ούτε μία δικαιολολογία της προκοπής, τίποτα.

Και αυτό είναι ένα περιστατικό από όσα έζησα δύο χρόνια που ταλαιπωρήθηκα για να αγοράσω ένα διαμέρισμα.

Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε μαύρη σαν καλιακούδα.

Για αυτό οι κλάδοι που σχετίζονται με τα ακίνητα κάνουν ότι μπορούν να παραμείνει η κατάσταση ίδια ή και χειρότερη. Και φυσικά δεν πρόκειται ποτέ ούτε οι διαδικασίες αγοραπωλησιών να απλουστευτούν, ούτε να υπάρξουν νέες μορφές υπηρεσιών όπως είναι π.χ. η ανταλλαγή.

up
1 user has voted.
criuser
Ανταλλαγή ακινήτων είναι κάτι

Ανταλλαγή ακινήτων είναι κάτι που γίνεται , αλλά είναι σπάνιο . Συχνά γινόταν σε περιπτώσεις ανταλλαγής διαμερισμάτων από κατασκευαστές που τα είχαν τελειώσει με άλλο οικόπεδο , που θα έχτιζαν . Αυτό ήταν συμφέρον και για τους δύο , γιατί ο οικοπεδούχος έπαιρνε αμέσως τα διαμερίσματα της αντιπαροχής , χωρίς ρίσκο , αλλά και ο κατασκευαστής έδινε πολύ μικρότερη αντιπαροχή , γύρω στο 30-40 % πιο μικρή , από ότι θα έδινε με την παραδοσιακή διαδικασία .

Τώρα είχα διαβάσει προ ημερών στο κάπιταλ , για ένα νέο σύστημα το οποίο παίζει στο εξωτερικό , την συμμετοχή με μικρά μερίδια στην αγορά ενός ακινήτου , υπό μορφή επένδυσης .

Ετσι κάποιος θα μπορούσε να δώσει ποσά της τάξης των 3-5000 € και να πάρει ένα μερίδιο σε κτίριο το οποίο θα νοικιάζεται και θα έχει κάποια απόδοση .

up
0 users have voted.
alejandro
Last seen: Πριν από 5 ώρες 31 λεπτά
Storm wrote: Για αυτό οι

Storm wrote:
Για αυτό οι κλάδοι που σχετίζονται με τα ακίνητα κάνουν ότι μπορούν να παραμείνει η κατάσταση ίδια ή και χειρότερη. Και φυσικά δεν πρόκειται ποτέ ούτε οι διαδικασίες αγοραπωλησιών να απλουστευτούν, ούτε να υπάρξουν νέες μορφές υπηρεσιών όπως είναι π.χ. η ανταλλαγή.

Επίσης φρικτή εμπειρία λογω καθυστερήσεων και λαθών από το δικό μου συμβολαιογράφο. Αν δεν ήταν η κατανόηση και συμπάθεια με την οποία με αντιμετώπισαν σε δημόσιες υπηρεσίες, το πόσες φορές θα έπρεπε να ξαναπηγάινω Αθήνα για να παιρνω χαρτια που δε μου έδωσαν ή που είχαν λάθη... άσε.
Προσωπικά, ο δημόσιος τομέας που πολλοί βρίζουν, θεωρώ οτι ήταν πολύ πιο σοβαρος και αξιοπρεπής παρά ο ιδιωτικός με τον οποίο ήρθα αντιμέτωπος τους τελευταιους 6 μηνες για την αποδοχη της κληρονομιάς και τη πώληση του ακινήτου.  

up
0 users have voted.
kkostask
Μα στην Ελλάδα ο ιδιωτικός

Μα στην Ελλάδα ο ιδιωτικός τομέα είναι χειρότερος από τον δημόσιο. Απλά η διαφορά είναι ότι στον ιδιωτικό πάμε από επιλογή ενώ στον δημόσιο υποχρεωτικά...και τον πληρώνουμε υποχρεωτικά...

up
0 users have voted.
alnotas
Last seen: Πριν από 11 ώρες 13 λεπτά
Να κάνω μία ερώτηση περί

Να κάνω μία ερώτηση περί μεσιτών.

Τι γίνεται όταν ο μεσίτης αρνείται να μεταφέρει την προσφορά που θες να κάνεις για το σπίτι που θες να αγοράσεις, προς τον ιδιοκτήτη;

Και δεν μιλάμε για περίπτωση "το είδα, μάρεσε, τόσα..." αλλά για περίπτωση προχωρημένη, με νομικούς ελέγχους και εκτιμήσεις μηχανικών, με προέγκριση δανείου να τρέχει....

up
0 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
Αν έχει προχωρήσει η

Αν έχει προχωρήσει η διαδικασία πως γίνεται να υπάρξει νέα χαμηλότερη προσφορά; Θεωρητικά υπάρχει και προσύμφωνο πώλησης και ίσως και κάποια προκαταβολή. Χωρίς αυτά δεν προχωράει κάποια διαδικασία, ειδικά τραπεζική.

up
0 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
alejandro wrote:

alejandro wrote:

...

Προσωπικά, ο δημόσιος τομέας που πολλοί βρίζουν, θεωρώ οτι ήταν πολύ πιο σοβαρος και αξιοπρεπής παρά ο ιδιωτικός με τον οποίο ήρθα αντιμέτωπος τους τελευταιους 6 μηνες για την αποδοχη της κληρονομιάς και τη πώληση του ακινήτου.  

Για πες μερικά παραδείγματα του ιδιωτικού τομέα που έμπλεξες.

Εγώ επί δύο χρόνια μπλεγμένος ήμουν. Από την πρώτη ώρα που αποφάσισα να μπω σε αναζήτηση διαμερίσματος μέχρι την ημέρα που μετακόμισα ήμουν σε μία κατάσταση μπουζούκι εντελώς. Και τελικά πάλι έγιναν και λάθη και με κορόιδεψαν και λεφτά μου έφαγαν ... και ... και ....

Οπότε είτε δημόσιος τομέας, είτε ιδιωτικός τομέας είναι χάλι μαύρο. Λαβύρινθος. Ώρες-ώρες σκεφτόμουν να προσλάβω καμιά 10ριά άτομα για να φέρουν εις πέρας όλες τις διαδικασίες και για να έχω παντού ανθρώπους να επιτηρούν, να επιταχύνουν διαδικασίες και να με προστατεύουν από πιθανά λάθη.

Αυτό το πράγμα δεν θέλω να το ξαναζήσω στη ζωή μου.

Και προτείνω σε όποιον διαβάζει, αν είναι μόνος του στη ζωή και δεν έχει κανέναν για κάποια βοήθεια να μην μπει σε τέτοιες διαδικασίες αγοράς ακινήτου.

up
0 users have voted.
kkostask
Τα χάλια του ιδιωτικού αλλά

Τα χάλια του ιδιωτικού αλλά και του δημόσιου τομέα οφείλονται αποκλειστικά στις "αρετές" της φυλής μας. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τις αναλύσω,σωστά?

Δύο παραδείγματα ιδιωτικής καφρίλας.....γιατί δημόσιας έχουμε όλοι μπόλικα...

1. Wind...κάνω νέο συμβόλαιο κινητής για 2 έτη,λόγω εταιρικού με χαμηλή χρέωση. Στους 2 μήνες πάει και βγάζει την κεραία γιατί δεν τα βρήκε στα νοίκια με τον ιδιοκτήτη του χωραφιού. Για να μιλήσω έπρεπε να κάνω 10 χιλιόμετρα...τονίζω,εταιρικό τηλέφωνο άρα εργαλείο δουλειάς. Τηλέφωνα,μέιλ και απάντηση καμία. Το τέταρτο μέιλ που έστειλα ξεκινούσε έτσι..."πρέπει να σας βρίσω τις μάνες και τα σπίτια για να απαντήσετε?" Σε 10 λεπτά με πήρανε τηλέφωνο. Εν ολίγοις,δεν επέτρεπαν την αποδέσμευση μου από το συμβόλαιο παρότι δεν προσέφεραν ούτε τις βασικές υπηρεσίες παρά μόνο με πρόστιμο κοντά στα 300 ευρώ. Μετά από κάποιο διάστημα -και πολλά μπινελίκια- έδωσα 152 ευρώ και τους σιχτίρισα για πάντα. Το ωραίο είναι ότι μόλις τους έκοψα με έπαιρναν κάθε μέρα στις 4 το μεσημέρι για "προσφορές". Τους απείλησα με αγωγή και κάποια ¨γαλλικά" και σταμάτησαν.

2. Public....φέρνουν κάποια δώρα στον γιό μου που ήθελα να τα αλλάξω....για να κάνω την αλλαγή λοιπόν χρειάστηκε να πάω 4 φορές καθώς έβρισκαν πάντα κάποια δικαιολογία του τύπου "αλλαγή με αυτό δεν γίνεται"," "ο κωδικός δεν μας το επιτρέπει " και άλλα χαζά. Μόλις έπεσαν τα γαλλικά η δουλειά έγινε αμέσως. Η γυναίκα μου αγοράζει κάτι,το πληρώνει και πάω με την ταυτότητα της -και την δικιά μου φυσικά- να το παραλάβω. "Δεν γίνεται κύριε,πρέπει να έρθει η ίδια" " Μα δουλεύει στον Βόλο,να έρθει από εκεί για να παραλάβει κάτι ήδη πληρωμένο?". Τότε άρχισε η συνήθης καραμέλα της "πολιτικής της εταιρείας". Με λίγα γαλλικά πάλι η δουλειά έγινε.

Αυτά ήταν δύο πρόχειρα παραδείγματα...

@alnotas....Καταρχήν,η άρνηση του μεσίτη να μεταφέρει την προσφορά πως προέκυψε? Θεωρώ δεδομένο ότι για να έχει γίνει ο έλεγχος,η τιμή έχει συμφωνηθεί. Εγώ στην θέση σου θα έβαζα τον δικηγόρο σου να τον πάρει απλά ένα τηλέφωνο καθώς η άρνηση αυτή συνιστά παράβαση της σύμβασης που έχετε φαντάζομαι υπογράψει με τον μεσίτη. Πάντως ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην μεταφέρει την πρόταση....

up
0 users have voted.
criuser
Τι λέτε για συμφωνητικό ,

Τι λέτε για συμφωνητικό , αφού θέλει τώρα να κάνει προσφορά . Προφανώς ο ιδιοκτήτης έχει πει στον μεσίτη ότι δεν ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με άλλη προφανώς χαμηλότερη τιμή και για τον μεσίτη έχει μεγαλύτερη σημασία ο ιδιοκτήτης , γιατί αν του πάει κόντρα θα χάσει την προώθηση του ακινήτου , ενώ από τον υποψήφιο αγοραστή , τι να χάσει ? 

Μια χαρά κάνει και δεν μεταφέρει την προσφορά . Ασε που όταν έχεις φτάσει στους ελέγχους , υποτίθεται ότι έχεις κλείσει την τιμή . Νομίζω ότι δεν είναι και σωστό να κάνεις χαμηλότερη προσφορά τώρα . Πως θα σου φαινόταν αν τώρα που έχεις τρέξει τις διαδικασίες , σου έλεγε ο πωλητής θέλω 10-20000 παραπάνω ? 

up
0 users have voted.
kkostask
Για αυτό είπα ότι για να έχει

Για αυτό είπα ότι για να έχει γίνει ο έλεγχος,θα πρέπει να έχει συμφωνηθεί η τιμή....αν μετά τον έλεγχο ο αγοραστής θέλει να αλλάξει την τιμή εννοείται ότι είναι δικό του λάθος....δεν ξέρουμε όμως όλες τις λεπτομέρειες,σωστά?

Και ένα σχετικό παράδειγμα....εξαιρετικό οροφοδιαμέρισμα στην Πυλαία πωλείται προς 135000. Κάνει το λάθος ο ιδιοκτήτης και λέει ότι καίγεται για χρήματα,του πατάει τον λαιμό ο αγοραστής και του το ρίχνει στα 110. Δίνεται προκαταβολή 10.000 με εξόφληση μετρητών την ώρα των συμβολαίων. Εκείνη την ώρα λοιπόν ο "μάγκας" αγοραστής βγάζει και δίνει 90.000 στον πωλητή. Τα παίρνει στο κρανίο ο πωλητής,του τα πετάει στα μούτρα και φεύγει χωρίς φυσικά να επιστρέψει την προκαταβολή αφού αυτό προβλέπεται στο συμφωνητικό της προκαταβολής. Πάει να φύγει ο μάγκας,τον αρπάζει και η συμβολαιογράφος και τον βάζει να την πληρώσει και αυτήν αφού την είχε κάνει την δουλειά.....

up
0 users have voted.
criuser
Οταν είμαστε σε περιόδους που

Οταν είμαστε σε περιόδους που η αγορά δεν λειτουργεί σωστά , τέτοια πράγματα γίνονται . Τώρα που πάμε σε μία κανονικότητα , αυτά θα εκλείψουν .

Αυτό που πρέπει όμως να γίνει κατανοητό , είναι ότι ο πωλητής έχει ένα κλειδί και μπαίνει σε ένα υπαρκτό διαμέρισμα , ενώ ο αγοραστής μέχρι να φτάσουμε στο συμβόλαιο , λέει απλά λόγια  . Αν μάλιστα έχει και δάνειο , τότε τα λόγια συνεχίζονται και μετά το συμβόλαιο , μέχρι να πάρει το δάνειο , κάτι που στις σημερινές εποχές με την κατάσταση των τραπεζών δεν είναι τόσο βέβαιο , όσο ήταν την περασμένη δεκαετία .

Στο παρελθόν πριν εμπλακούν οι τράπεζες στην αγορά , που οι πωλήσεις γίνονταν με γραμμάτια , υπήρχε στα συμβόλαια ο όρος της διαλυτικής αίρεσης , δηλαδή αν δεν πλήρωνε ο αγοραστής τις δόσεις του , το συμβόλαιο θεωρείτο άκυρο και το ακίνητο επέστρεφε στον πωλητή και εκείνος επέστρεφε κάποια χρήματα στον αγοραστή , όταν το ξαναπουλούσε .

Αυτός ο όρος μετά το 1997 που μπήκαν οι εμπορικές τράπεζες στην στεγαστική πίστη , με απαίτηση των τραπεζών που δεν ήθελαν να ρισκάρουν σταμάτησε να μπαίνει , με αποτέλεσμα σε κάποιες λίγες περιπτώσεις να υπάρξουν κάποια θέματα από ανέντιμους αγοραστές .

Μέσα στην κρίση , υπήρξε μία άλλη κατάσταση και έτσι τώρα , οι περισσότεροι πωλητές , έχουν προσημειώσει το ακίνητο τους , οπότε πωλείται με προσημείωση και με δήλωση της τράπεζας ότι θα άρει την προσημείωση αν πάρει κάποιο ποσό , οπότε όταν ο αγοραστής πάρει το δάνειο , τότε η τράπεζα του θα εξοφλήσει την τράπεζα του πωλητή και θα έχει την πρώτη προσημείωση ή νέα τράπεζα αφού αυτή της παλαιάς θα διαγραφεί .

up
0 users have voted.
alnotas
Last seen: Πριν από 11 ώρες 13 λεπτά
kkostask wrote:

kkostask wrote:

@alnotas....Καταρχήν,η άρνηση του μεσίτη να μεταφέρει την προσφορά πως προέκυψε? Θεωρώ δεδομένο ότι για να έχει γίνει ο έλεγχος,η τιμή έχει συμφωνηθεί. Εγώ στην θέση σου θα έβαζα τον δικηγόρο σου να τον πάρει απλά ένα τηλέφωνο καθώς η άρνηση αυτή συνιστά παράβαση της σύμβασης που έχετε φαντάζομαι υπογράψει με τον μεσίτη. Πάντως ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην μεταφέρει την πρόταση....

Καμία τιμή δεν είχε συμφωνηθεί καθώς καμία προκαταβολή δεν είχε δοθεί.
Όταν έκανα προέγκριση δανείου, ο τραπεζικός με προέτρεψε να προχωρήσω στην εκτίμηση από τον μηχανικό της τράπεζας και στον νομικό έλεγχο "...για να έχω ένα ακόμα διαπραγματευτικό χαρτί στα χέρια μου" όπως μου είπε, "...σε περίπτωση που ο μηχανικός το εκτιμήσει χαμηλότερα"...
Τι να κάνω, τον πίστεψα. Μ@λ@κ1α μου? Ίσως. Δεν είναι και κάτι που κάνω συχνά (το να παίρνω στεγαστικό).

Οπότε πίστεψα ότι θα έχω την εκτίμηση, θα έχω και την έγκριση από το νομικό τμήμα και θα διαπραγματευόμουν τιμή και θα έδινα προκαταβολή.

Υ.Γ. Και να συμπληρώσω. Εντάξει εγώ την έκανα την μ@λ@κ1α μου, ο μεσίτης, με τον οποίο είχα συχνότατη επικοινωνία και για να πάρω τους τίτλους του ελέγχου, γιατί δεν γύρισε να μου πει "Μην προχωράς χωρίς προκαταβολή" ή "Δεν γίνεται κανονικά έτσι η διαδικασία";
Επαναλαμβάνω, είναι η πρώτη φορά που εμπλέκομαι σε στεγαστικό. Ακολούθησα συμβουλή τραπεζικού και επαναπαύθηκα στην συνναίνεση του μεσίτη πως όλα βαίνουν σωστά.

up
0 users have voted.
kkostask
Συγνώμη που θα το πω έτσι

Συγνώμη που θα το πω έτσι,αλλά στην τράπεζα σου είπαν π@π@ριές....τα βήματα είναι δεδομένα και απλά...

Βρίσκεις το ακίνητο,συμφωνείς στην τιμή,κάνεις νομικό έλεγχο,δίνεις προκαταβολή για να το κλείσεις και μετά πας στην τράπεζα για να κάνουν εκτίμηση του ακινήτου και να εγκρίνουν το δάνειο. Η προκαταβολή σε περιπτώσεις που υπάρχει δάνειο είναι προαιρετική πάντα σε συμφωνία όμως με τον ιδιοκτήτη γιατί δεν γνωρίζεις αν θα πάρεις το δάνειο.

up
0 users have voted.
Tiger
Last seen: Πριν από 9 ώρες 36 λεπτά
Τωρα ακουγεται σαν ανεκδοτο

Τωρα ακουγεται σαν ανεκδοτο αλλα μετα απο Χ χρονια που θα εχουν μπει ολα στο κτηματολογιο και θα εχουν τελεσιδικησει θα δουμε πιο ευκολες συναλλαγες με πολυ μικροτερο ρισκο

Τα δε σπιτια θα μεταβιβαζονται με μια δηλωσουλα στο ποδι,ουτε ελεγχο για αυθαιρεσιες δεν θα κανουμε γιατι θα θεωρειται δεδομενο οτι δεν υπαρχουν (οκ αυτο θα ειναι για σπιτια χτισμενα μετα το 2010)

up
0 users have voted.
getzman
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 3 ημέρες
Tiger wrote:

Tiger wrote:

Στα ακινητα το πιο βασικο ειναι να εχεις αξιοπιστο ενοικιαστη που πληρωνει και δεν κανει ζημιες.

Αυτο ειναι πολυ πιο σημαντικο απο οποιαδηποτε αυξηση!Επομενως δεν πρεπει να ρισκαρεις να διωξεις εναν καλο ενοικιαστη.

Επισης μεγαλυτερο ενοικιο μπορει να σημαινει περισσοτερο φορο εισοδηματος,οποτε πρεπει να το δεις και αυτο.Θεωρητικα μπορει να παρεις μεγαλυτερο ενοικιο και τελικα να βγεις χαμενος.

ναι σωστα αλα έτσι θα μεινει καθηλωμενη η τιμή του ενοικιου και θα αποδειχθει μια πολυ κακη επένδυση

τα ενοικια φορολογουνται αυτοτελώς

Tiger wrote:

Μια αυξηση στο ενοικιο θα γινοταν πιο ευκολα αποδεκτη αν συνοδευοταν απο καποια ανακαινιση που εσυ κρινεις ουτως ή αλλως αναγκαια και χρησιμη για σενα.

όπως αναφέρει και ο criuser το επαγγελματικο διαφέρει παρα πολύ απο κατοικια. Σε επαγγελματικο δεν εχει νοημα η ανακαινιση η κατι τετοιο

criuser wrote:

To επαγγελματικό ακίνητο διαφέρει πάρα πολύ από την κατοικία . Εξαρτάται από την εμπορικότητα του και έχει το πλεονέκτημα ότι δεν το συντηρείς εσύ , αλλά αυτός που έχει το μαγαζί του .

Στην συγκεκριμένη περίπτωση , δες τι νοικιάζεται στην περιοχή σου για επαγγελματική χρήση , πόσο χρόνο μένουν ξενοίκιαστα και αποφάσισε .

Γενικά να είσαι συντηρητικός και δες τι θα κερδίσεις και τι θα χάσεις .

κατ αρχην σας ευχαριστω πολυ για τι ς απαντήσεις.

Το θέμα μου ειναι δεν ξερω τι να γραψω στο συμβολαιο για την αυξηση. θα βαλω μια τιμη που θα ισχυει για ολη τη διάρκεια του συμβολαιου(3 χρονια)? Ή θα γράψω στο υμβόλαιο οτι τον πρωτο χρονο η τιμη θα ειναι Α το δευτερο Β και τον τριτο Γ;

up
0 users have voted.
criuser
Φίλε μου πραγματικά άκουσες

Φίλε μου πραγματικά άκουσες τον ΑΣΧΕΤΟ ΤΡΑΠΕΖΟΥΠΑΛΛΗΛΙΣΚΟ ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ ΩΡΑΣ . Και ο μεσίτης επίσης της πλάκας είναι , αλλά φταίει και ο ιδιοκτήτης που σου έδωσε τους τίτλους χωρίς να έχετε κάνει ένα πρώτο συμφωνητικό , που θα κλείνατε την τιμή και τους όρους πληρωμής και μετά τον νομικό έλεγχο θα έδινες την προκαταβολή για να προχωρήσετε σε συμβόλαιο .

Εννοείται ότι μέχρι να πάρει την προκαταβολή αν έχετε κλείσει και υπογράψει ένα χαρτί , ο πωλητής έχει μία ΗΘΙΚΗ δέσμευση να σε ενημερώσει αν θέλει να το πουλήσει αλλού . Μετά την προκαταβολή αυτό αλλάζει .

Στην περίπτωση σου προφανώς ο πωλητής δεν ενδιαφέρεται να το δώσει χαμηλότερα , ίσως να το έχει πουλήσει ήδη σε άλλο που θα είχε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΛΕΦΤΑ και όχι ένα δάνειο , που ίσως πάρεις , ίσως και όχι .

Και εδώ να σημειώσω ότι η τράπεζα στην περίπτωση του δανείου , ακόμα και αν έχει δώσει προέγκριση , μπορεί ανά πάσα στιγμή να υπαναχωρήσει , θεωρώντας ότι ο δανειολήπτης είναι προβληματικός . Αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί εσύ μπορεί να έχεις ήδη κάνει συμβόλαιο και να μην μπορείς να εξοφλήσεις το ακίνητο σε 3-4 μήνες που λέει το συμβόλαιο , οπότε μετά ανοίγουν πολλά θέματα . 

Γενικά σε τέτοια θέματα ρωτάς ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ αρχικά , που να ξέρουν την διαδικασία , ΜΕΣΙΤΕΣ κατόπιν και τους τραπεζουπαλληλίσκους για τίποτα συνταγές για μπριάμ με κρέμα γάλακτος..laugh

up
1 user has voted.
kkostask
Άμα δεν πεις την καλή σου την

Άμα δεν πεις την καλή σου την κουβέντα για του μεσίτες,θα σκάσεις..... laugh

Εγώ πάντως όταν έχουν όλα τα βήματα σωστά και ο υποψήφιος αγοραστής έχει πάει για νομικό έλεγχο,αποσύρω το ακίνητο από την διαφήμιση μέχρι την ολοκλήρωση του ελέγχου. Αν προχωρήσει η αγορά,φυσικά δεν το επαναφέρω. Αυτό δεν είναι το σωστό?

up
0 users have voted.
xenos
Last seen: Πριν από 3 ημέρες 17 ώρες
Κώστα, εδώ στην Αθήνα οι

Κώστα, εδώ στην Αθήνα οι μεσίτες δεν σβήνουν ποτέ την αγγελία και αν πάρεις τηλ θα σου πουν "αχ, χθες δόθηκε προκαταβολή γι αυτό¨. wink (και δεν θα το σβήσουν κιόλας μετά)

up
0 users have voted.
kkostask
Και εδώ τα κάνουν,λες να μην

Και εδώ τα κάνουν,λες να μην ξέρω τι σκατοσυνάφι είμαστε? Εδώ βάζουν αγγελία σπίτια που έχω πουλήσει εγώ το 2017 και το 2018....

up
0 users have voted.
Storm
Εικόνα Storm
kkostask wrote:

kkostask wrote:

Συγνώμη που θα το πω έτσι,αλλά στην τράπεζα σου είπαν π@π@ριές....τα βήματα είναι δεδομένα και απλά...

Βρίσκεις το ακίνητο,συμφωνείς στην τιμή,κάνεις νομικό έλεγχο,δίνεις προκαταβολή για να το κλείσεις και μετά πας στην τράπεζα για να κάνουν εκτίμηση του ακινήτου και να εγκρίνουν το δάνειο. Η προκαταβολή σε περιπτώσεις που υπάρχει δάνειο είναι προαιρετική πάντα σε συμφωνία όμως με τον ιδιοκτήτη γιατί δεν γνωρίζεις αν θα πάρεις το δάνειο.

+1

Και απορώ ποια τράπεζα έκανε αυτό το πράγμα. Εγώ πήγα σε όλες τις συστημικές τράπεζες για πληροφορίες για το δάνειο. Όλες μου ζήτησαν αναλυτικά πληροφορίες για το ακίνητο (κόστος ακινήτου, περιοχή κλπ...) και για το ποσό του δανείου. Επίσης μου ζήτησαν το τελευταίο εκκαθαριστικό της εφορίας ώστε να δούνε αν μπορώ να μπω σε διαδικασία δανειοδότησης.

Με βάση αυτά μου έβγαλαν τις μηνιαίες δόσεις και μου έδωσαν χαρτιά για την διαδικασία προέγκρισης.

Με βάση τα παραπάνω ήμουν σίγουρος ότι μπορώ να πάρω δάνειο. Μετά έκανα ένα ραντεβού στο μεσιτικό μαζί με τους ιδιοκτήτες, κάναμε ένα προσύμφωνο στην τιμή που συμφωνήσαμε, έδωσα και 1000euro προκαταβολή και από την επόμενη ημέρα μπήκα σε διαδικασία επιλογής τραπεζικού ιδρύματος. Και κατέληξα στην Εθνική γιατί αφενός ήταν η ποιο φιλική και η ποιο συμφέρουσα οικονομικά.

Φυσικά και σε αυτά έγιναν λάθη από μένα, αφού:

- η δικηγόρος μου με γείωσε εντελώς και δεν ήρθε στην συνάντηση στο μεσιτικό. Μου έστειλε με email ένα προσύμφωνο και μου είπε ότι αν χρειαστώ βοήθεια να την πάρω τηλέφωνο. Την πάτησα όμως γιατί και η ιδιοκτήτρια ήταν δικηγόρος και είχε φέρει μαζί της δικό της προσύμφωνο φτιαγμένο στα μέτρα της. Και τελικά έπρεπε να βγάλω άκρη με ιδιοκτήτρια δικηγόρο.

- ο μεσίτης με γείωσε εντελώς και δεν μου άνοιξε τα μάτια να κάνω μία προσφορά, αλλά ούτε και η δικηγόρος μου είπε κάτι τέτοιο. Οπότε με έπιασαν μέσα στο γραφείο 5 άτομα, με έβαλαν κάτω και μου έκαναν πλύση εγκεφάλου.

- η δικηγόρος δεν μου είπε ποια χαρτιά του ακινήτου θα έπρεπε να μου παραδώσει η ιδιοκτήτρια ώστε να μπορέσω να ξεκινήσω την διαδικασία. Και φυσικά μετά μπλέξαμε εντελώς.

- Και τέλος η δικηγόρος "ξέχασε" να μου πει ότι τα πολεοδομικά σχέδια και το ακίνητο θα πρέπει να ελεγχθεί από πολιτικό μηχανικό. Το θυμήθηκε όταν πλέον ήταν πολύ αργά.

Σόρυ για το σεντόνι...

up
0 users have voted.
Fanis75
Εικόνα Fanis75
Last seen: Πριν από 4 ώρες 48 λεπτά
Εγώ ήμουν τυχερός με το σπίτι

Εγώ ήμουν τυχερός με το σπίτι (μέσα σε διάφορες ατυχίες) για΄τι πέτυχα και εξαιρετικούς ιδιοκτήτες / πωλητές και φοεβρό συμβολαιογράφο και δικηγόρο. Οπότε ενώ το μπλέξιμο που είχα ήταν τεράστιο, η όλη διαδικασία κύλισε νεράκι και ταλαιπωρήθηκα ελάχιστα.

up
0 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo