AN ΠΟΥΛΗΣΑΤΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟ 2005 Ή ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ!!!

3193 posts / 0 new
Τελευταία δημοσίευση
cpp
Last seen: Πριν από Ποτέ

Παιδιά όσο και να σας φαίνεται τρελό... έφτασε η ώρα!!!!!
Είμαι της θεωρείας ότι οι τιμές θα καταρεύσουν και είναι τρελό στην Ελλάδα του 2005 να υπάρχουν τέτοιες τιμές!!!!!!
Ακούς στην αγορά για ημιυπαίθρια, υπόγεια play room, μαύρα κλπ..... τα κουφά της μπανανίας... Μην πλουτίζετε τζάπα τους κατασκευαστές η φάση είναι όπως το 1999 με το Χρηματιστήριο...........
Η απόδειξη του ότι είναι φούσκα στην Ελλάδα είναι ότι όσοι ήσαν μάστορες πριν 10 χρόνια (μπογιατζίδες, πλακάδες, μαρμαράδες) έχουν γίνει από μόνοι τους πλέον "κατασκευαστές" και κονομάνε .....
Πουλήστε το σπίτι σας .... νοικιάστε και θα ξαναγοράσετε ή χτίσετε σπίτι σε τρία χρόνια με τα μισά λεφτά!!!!
Η Κυβέρνηση παίζει το παιχνιδάκι της για να τα πάρει μη μασάτε!!!!!

Ρίξτε και εδώ μια ματιά......

http://www.economist.com/opinion/displaystory.cfm?story_id=4079027

http://www.economist.com/opinion/displayStory.cfm?story_id=4079458

Μην με περνάτε για τρελό... είναι φιλική συμβουλή!!!!!!!!

up
1 user has voted.
cpp

Παιδιά όσο και να σας φαίνεται τρελό... έφτασε η ώρα!!!!!
Είμαι της θεωρείας ότι οι τιμές θα καταρεύσουν και είναι τρελό στην Ελλάδα του 2005 να υπάρχουν τέτοιες τιμές!!!!!!
Ακούς στην αγορά για ημιυπαίθρια, υπόγεια play room, μαύρα κλπ..... τα κουφά της μπανανίας... Μην πλουτίζετε τζάπα τους κατασκευαστές η φάση είναι όπως το 1999 με το Χρηματιστήριο...........
Η απόδειξη του ότι είναι φούσκα στην Ελλάδα είναι ότι όσοι ήσαν μάστορες πριν 10 χρόνια (μπογιατζίδες, πλακάδες, μαρμαράδες) έχουν γίνει από μόνοι τους πλέον "κατασκευαστές" και κονομάνε .....
Πουλήστε το σπίτι σας .... νοικιάστε και θα ξαναγοράσετε ή χτίσετε σπίτι σε τρία χρόνια με τα μισά λεφτά!!!!
Η Κυβέρνηση παίζει το παιχνιδάκι της για να τα πάρει μη μασάτε!!!!!

Ρίξτε και εδώ μια ματιά......

http://www.economist.com/opinion/displaystory.cfm?story_id=4079027

http://www.economist.com/opinion/displayStory.cfm?story_id=4079458

up
1 user has voted.
downhill
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 6 ημέρες
Αν υποθέσουμε πως κάποιος

Αν υποθέσουμε πως κάποιος πουλάει το σπίτι του για να αγοράσει σε 3 χρόνια σπίτι φθηνότερα,τα χρήματα που θα κερδίσει τώρα σε τί θα τα επενδύσει;Θα τα βάλει στο σεντούκι και θα περιμένει;(Υποθέτουμε ότι έχει κάπου να μείνει,διότι αν είναι να νοικιάσει ασε!)

up
1 user has voted.
Tiger
Last seen: Πριν από 1 εβδομάδα 3 ημέρες
Καταρχην,για παρα πολλους

Καταρχην,για παρα πολλους λογους ,οταν ενας οικονομικος αναλυτης κανει προβλεψεις,συνολικα θα πεσει έξω τις πιο πολλες φορες.

Κατά δευτερον,ειναι εξαιρετικα δύσκολο να πεσουν οι τιμες των σπιτιων, εφοσον μαλλον μειωνεται ο διαθεσιμος χωρος στην χωρα μας ενω η ζήτηση παραμένει αυξημένη.

Το σπιτι ειναι μια σταθερη αξια, ειδικα σε οικονομίες σαν τις δικες μας ειναι σχεδον αδυνατον να βγεις χαμενος.Σε χωρες σαν τις ΗΠΑ θα μπορουσες να βγεις χαμενος βραχυπρόθεσμα.

up
2 users have voted.
GFON
Τα ιδια λεγαν και στην Αγγλια

Τα ιδια λεγαν και στην Αγγλια, και ξαποστασαν για λιγο και μετα ξανα προς την δοξα τραβαν ...οι τιμες.

up
1 user has voted.
miatagreece
Τεκμηριωμενη με αρθρακια απο

Τεκμηριωμενη με αρθρακια απο γνωστο και ευυπόληπτο περιοδικο η θεση του φίλου cpp. Οντως ακουγεται αυτο. Το κακο της υποθεσης για μενα ειναι οτι ακουγεται πολύ εδω και 2 χρονια περιπου. Περυσι η "αγορα" ειχε βουιξει απο τη φημη οτι λογω Ολυμπιακων Αγωνων και των πολλών κατοικιων που κατασκευαστηκαν για αυτους (ολυμπιακο χωριο-δημοσιογραφικο χωριο κλπ) οι τιμες μετα τον Αυγουστο θα παιρνανε την κατηφορα. ΔΕΝ εγινε κατι τετοιο. Το αντιθετο μαλιστα.
Τωρα ακουγεται οντως αυτο εδω στην "αγορα". Αλλά.... εχοντας την εμπειρια του περιφημου πλεον 99, εχω διαμορφωσει την εξης αποψη. Οταν ακους και συζητιεται κατι παντου και το περιμενει όλος ο κοσμος να εισαι σιγουρος οτι θα γινει το αντιθετο.
Δεν ξερω αν ειναι νομος του Warren Baffet η του Soros, απλα εχω αυτην αποψη απο την εμπειρια.
Υπάρχει βεβαια κι αυτο που επισημαινει κι ο αλλος συνφορουμιστας.
Πηρες τα φραγκα, κι εχεις καπου να μεινεις χωρις ενοικιο. Τι τα κανεις αυτα τα λεφτα ωστε μετα την τριετια να σου εχουν δωσει κατι παραπανω απο τον πληθωρισμο?Δηλαδη τουλαχιστον 5%. Μην μου πειτε αμοιβαια κεφαλαια σταθερα κλπ. Δινουν το πολυ 3%. Οποτε in the long run χανεις 1 με 2% ετησιως.
Τα κανεις μετοχικα αμοιβαια?
Εχεις ρισκο αρκετο.
Η τα κανεις πολυτιμους λιθους και χρυσαφι?
Εκει να δεις ρισκο!
Παντως ειναι μια ενδιαφερουσα αποψη, η οποία σηκωνει πολύ συζητηση και προβληματισμο.

up
2 users have voted.
nickolas
Τα ενοίκια στα πολλά

Τα ενοίκια στα πολλά τετραγωνικά πιστέυω πως δεν είναι μεγάλα (αναλογικά με το κόστος αγοράς τους).
Γενικά συμφωνώ με τον cpp. Μάλιστα η οικογένειά μου πιστεύω αποτελεί ζωνατανό παράδειγμα! Ο πατέρας μου είναι πολ. μηχανικός και ενώ έχουμε χρήματα να αγοράσουμε δικό μας σπίτι μένουμε σε ενοίκιο απλά γιατί η επένδυση σε σπίτι "είναι πεταμένα λεφτά" (έκφραση του πατέρα)
Βέβαια υπάρχει και ο ισχυρότατος ψυχολογικός παράγοντας του Έλληνα του "να μένω στο σπίτι μου" που δεν πρέπει να τον παραβλέπουμε.
Τα λεφτά ας τα κάνετε ομόλογα, ή αν ξέρετε αγοράστε κάποιο οικόπεδο με προοπτικές (δύσκολο να χάσετε χρήματα, πρέπει να έχετε εμπειρία όμως για να κάνετε μια αγορά από την οποία θα κερδίσετε) Η Κόρινθος και τα Μεσόγεια στην Αθήνα ή περιοχές με προοπτική τουριστικής ανάπτυξης όπως το Ακρωτήρι στα Χανιά είναι μερικές ιδεές!

up
3 users have voted.
Tiger
nickolas":1i89milp wrote:Ο

nickolas":1i89milp wrote:
Ο πατέρας μου είναι πολ. μηχανικός και ενώ έχουμε χρήματα να αγοράσουμε δικό μας σπίτι μένουμε σε ενοίκιο απλά γιατί η επένδυση σε σπίτι "είναι πεταμένα λεφτά" (έκφραση του πατέρα)
up
1 user has voted.
techadmin
Last seen: Πριν από 7 ώρες 11 λεπτά
Τα Μεσόγεια έχουν ήδη

Τα Μεσόγεια έχουν ήδη "αναπτυχθεί", δε νομίζω πως υπάρχουν πια ευκαιρίες εκεί με οικόπεδα.

up
2 users have voted.
mousatos
Το οτι οι τιμές είναι

Το οτι οι τιμές είναι απαράδεκτες, πιστεύω δεν το αμφισβητεί κανείς ιδιαίτερα όταν αγοράζεις διαμέρισμα σε πολυκατοικία. Οι τοίχοι και τα πατώματα είναι κοινοί με τους διπλανούς ,οι σωληνώσεις το ίδιο ,τα έξοδα χτισίματος χιλιομοιρασμένα.
Συμπέρασμα ,πληρώνουμε κοροϊδία λεφτά μετά στις τράπεζες όλη μας τη ζωή.
Τι να το κάνω το σπίτι στα 60 μου όταν θα έχω φάϊ τη ζωή μου μέσα σε στερήσεις για να ξεπληρώσω αυτό το ρημάδι.
Ώρες-ώρες αρχίζω να σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να είχα γεννηθεί στη Ρωσία 40 χρόνια πριν...

up
1 user has voted.
downhill
nickolas":162qsdgh wrote:

nickolas":162qsdgh wrote:
Τα λεφτά ας τα κάνετε ομόλογα

Φαντάζομαι εννοείς Ομόλογα Ελληνικού Δημοσίου.Δες σε τί τιμές διαπραγματεύονται στη δευτερογενή αγορά και το YTM και έλα να μάς πεις.Η κεφαλαιαγορά στην Ελλάδα είναι σχεδόν νεκρή.Τα ΟΕΔ είναι προ πολλού νεκρά...

up
2 users have voted.
nickolas
Tiger":2xnsg5jx wrote

Tiger":2xnsg5jx wrote:
nickolas":2xnsg5jx wrote:
Ο πατέρας μου είναι πολ. μηχανικός και ενώ έχουμε χρήματα να αγοράσουμε δικό μας σπίτι μένουμε σε ενοίκιο απλά γιατί η επένδυση σε σπίτι "είναι πεταμένα λεφτά" (έκφραση του πατέρα)
up
2 users have voted.
cpp
Η μόνη επένδυση χωρίς "ρίσκο"

Η μόνη επένδυση χωρίς "ρίσκο" είναι τα λεφτά στην Τράπεζα στον τόκο.......
Δεν θα το κάνεις για πάντα για τα χρόνια της διόρθωσης των τιμών την ζημιά που θα έχεις λόγω διαφοράς επιτοκίων και πληθωρισμού θα στην δώσει το καλύτερο σπίτι που θα αγοράσεις με τα ίδια λεφτά ή το μεγαλύτερο που θα νοικιάσεις με τις τιμές της αγοράς.....
Με 1500 - 2000 Euro μπορείς να νοικιάσεις σπίτι πολύ "μεγάλης αξίας" στο καλύτερο προάστιο την στιγμή που κάποιοι πληρώνουν το ιδιο ποσό για δόση δανείου σε κεφάλαιο σχεδόν το μισό της αξίας αυτού του σπιτιού!!!!! (Για να βγάζει και η Τράπεζα και να τρέμεις μήπως ανέβουν τα επιτόκια και σου φάει μια τρελή αύξηση η δόση που θα την κοιτάς που πήγε και θα παραμιλάς)
Επιπλέον σαν αγοραστή σε έχει προηγουμένως στραγγίξει ο "κατασκευαστης" και σου έχει πάρει τις οικονομίες μιας ζωής!!!!

up
2 users have voted.
downhill
cpp":kzcurnza wrote:Η μόνη

cpp":kzcurnza wrote:
Η μόνη επένδυση χωρίς "ρίσκο" είναι τα λεφτά στην Τράπεζα στον τόκο.......

Καμιά επένδυση δεν είναι "ελεύθερη κινδήνου" (risk free),βέβαια δε χάνεις τα λεφτά σου απο τις τράπεζες (εκτός αν γίνουμε Αργεντινή)

cpp":kzcurnza wrote:
Δεν θα το κάνεις για πάντα για τα χρόνια της διόρθωσης των τιμών την ζημιά που θα έχεις λόγω διαφοράς επιτοκίων και πληθωρισμού θα στην δώσει το καλύτερο σπίτι που θα αγοράσεις με τα ίδια λεφτά ή το μεγαλύτερο που θα νοικιάσεις με τις τιμές της αγοράς.....

Δυστυχώς ή θα χάσεις το κέρδος σου απο την "καλή" τιμή του ακινήτου λόγω πληθορισμού ή θα κερδίσεις ελάχιστα.Και μην ξεχνάς να υπολογήσεις και το κόστος απο το ενοίκιο και τις πιθανές αλλαγές κατοικίας επειδή ο ιδιοκτήτης παντρεύει την κόρη του!!!

up
2 users have voted.
chemic
ακούγεται πολύ το ξεφούσκωμα

ακούγεται πολύ το ξεφούσκωμα αλλά...ΠΟΤΕ δεν έχει γίνει! Αλήθεια, διεθνώς έχει γίνει; Στην ιαπωνία νομίζω, παρωδικά και για μικρό ποσοστό.
συγγενής μου αγόρασε 70+τμ διαμέρισμα 160.000(και θα αποπληρώσει τα διπλάσια). Εκεί που πριν λίγα χρόνια ο κόσμος έπαιρνε 100τμ τώρα παίρνει 80 το πολύ!
Κατασκευαστής: Θεωρητικά επενδύεις και σε ένα χρόνο έχεις βγάλει 100% κέρδος. Γιατί θεωρητικά; γιατί τα διαμερίσματα πουλιούνται πριν τελειώσουν και ρέει το χρήμα πριν τελειώσει το...έργο!

up
2 users have voted.
KingManos
Re: ΠΟΥΛΗΣΤΕ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ!!!!!!

cpp":1cke5ikz wrote:
... είναι φιλική συμβουλή!!!!!!!!

Ωραία συμβουλή

up
2 users have voted.
Montecarlo
Πάντως ήδη στην Πάτρα τα

Πάντως ήδη στην Πάτρα τα ενοίκια έχουν πτώση.

Ενα Σπίτι 100 τμ απο 500

up
2 users have voted.
DimitrisDS
Re: ΠΟΥΛΗΣΤΕ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ!!!!!!

cpp":3n3jg6j5 wrote:
....

Ψάχνεις για σπίτι;

up
2 users have voted.
hrdoukas
Ποτέ μέχρι τώρα δεν έπεσαν οι

Ποτέ μέχρι τώρα δεν έπεσαν οι τιμες των σπιτιών αλλά ποτέ μεχρι τώρα δεν υπήρχε και τόση αλόγιστη και εν πολλοίς άχρηστη οικοδόμηση
Ειδικά στην Ελλάδα, που τα τελευταία χρόνα (και ακόμα περισσότερο μετά το φιάσκο με το χρηματιστήριο) δεν κυκλοφορεί και πολύ χρήμα στην αγορά είναι απορίας άξιος αυτός ο οργασμός τσιμεντοποίησης και συναμα αδιεξοδος αν σκεφτεί κανείς οτι όλο αυτό το οικιστικό πανηγύρι γίνεται την στιγμή που οι παραγωγικές επενδύσεις ξύνουν τον πάτο του βαρελιού (έχει κι άλλον πάτο πιο κάτω πάντως)
Αν είχαμε στατιστικά στοιχεία του στύλ τ.μ. οικιάς ανά κάτοικο στην Ελλάδα από το 1950 μέχρι και σήμερα νομίζω οτι θα φαινόταν ξεκάθαρα αυτή η υπερβολή η οποία φυσικά δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ ακόμα.
Από την άλλη βέβαια τα ακίνητα δεν είναι καρπούζια και οι τιμές τους ακολουθούν τη δική τους λογική αλλά όταν βλέπει κανείς την προσφορά να είναι στα ύψη ενώ η ζήτηση για ιδιόκτητη κατοικία αναμένεται να μειωθεί, σε βάθος χρόνου ίσως οι τιμές να πέσουν ή τουλάχιστον να μειωθέι ο ρυθμός αύξησής τους.

up
2 users have voted.
Kid
Ακόμα και αν μειωθούν οι

Ακόμα και αν μειωθούν οι τιμές, ο μόνος που χάνει(= μειώνεται το κέρδος του) είναι αυτός που το χτίζει..

up
2 users have voted.
skye
Χωρίς να είμαι και ο πλέον

Χωρίς να είμαι και ο πλέον ειδικός..
Η αγορά ακινήτου πιστεύω δεν έχει τις αστάθειες του χρηματιστηρίου..
Τώρα ότι μπορεί να υπάρξει μικρή πτώση σε ορισμένες περιοχές ή γενικά, ναι, μπορεί. Δε νομίζω όμως να έχει καμία σχέση με το χρηματιστήριο.
Αλλά νομίζω πως εδώ και χρόνια τα ακίνητα κερδίζουν και όσο περνάνε τα χρόνια συνεχίζουν να κερδίζουν. Με λίγα λόγια, πιστεύω ότι αν κάνεις προσεκτικές κινήσεις δε θα βγεις χαμένος από την αγορά ακινήτου.

up
2 users have voted.
Montecarlo
skye":3imi63i8 wrote:Χωρίς να

skye":3imi63i8 wrote:
Χωρίς να είμαι και ο πλέον ειδικός..
Η αγορά ακινήτου πιστεύω δεν έχει τις αστάθειες του χρηματιστηρίου..
Τώρα ότι μπορεί να υπάρξει μικρή πτώση σε ορισμένες περιοχές ή γενικά, ναι, μπορεί. Δε νομίζω όμως να έχει καμία σχέση με το χρηματιστήριο.
Αλλά νομίζω πως εδώ και χρόνια τα ακίνητα κερδίζουν και όσο περνάνε τα χρόνια συνεχίζουν να κερδίζουν. Με λίγα λόγια, πιστεύω ότι αν κάνεις προσεκτικές κινήσεις δε θα βγεις χαμένος από την αγορά ακινήτου.

Δεν μπορούν οι αυξήσεις στις τίμες να είναι πάντα πάνω απο τον πληθωρισμό
γιατί τότε συμβαίνει , για να αγοράσεις σπίτι να πρέπει να δουλέβεις για 40
χρόνια για να το ξεπληρώσεις... Αφου υπάρχει διαφόρα ετήσιας αυξήσης
σημαίνει οτι για το ίδιο σπίτι του χρόνου θέλεις 43-44 χρόνια .. μετα 48..
μετα 55 χρόνια...
Έρχετε μια μέρα δηλαδή που πολύ απλά δεν αξίζει να αγοράσεις σπίτι...

Ρώτηστε τους Παπούδες σας, τα σπίτια στο χωριό, πόσο καιρό τους πηραν
να τα φτιάξουν και με τί κόστος αναλογίκο των εισοδημάτων τους.

Η Αγορά έχει ξεφύγει, ειδικά στην Αθήνα, δεν ξέρω εαν θα σκάσει απότομα
ή γίνει ότι και στιν Γερμανία που μετά την φούσκα οι τιμές πέφτουν ομαλα για 2% κάθε χρόνο εδώ και καμιά 10ετία...

up
1 user has voted.
spiros
υπαρχει ακομη μεγαλη ζητηση

υπαρχει ακομη μεγαλη ζητηση για ακινητα, ειδικα στην Αθηνα που εχει μαζευτει η μιση Ελλαδα.

καλως ή κακως ο Ελληνας θεωρει οτι ειναι η πιο συμφερουσα επενδυση η αγορα ακινητου, μιας και ολες οι αλλες παραγωγικες επενδυσεις στην Ελλαδα, απλα ειναι σχεδον ανυπαρκτες. Επομενως βρισκει "διεξοδο" εκει.

αρα δε νομιζω οτι θα εχουμε πτωση βραχυπροθεσμα. Τωρα αν καποια στιγμη αρχισει και αναπτυσεται και η επαρχια (αυτο ειναι δυστυχως ανεδκοτο), και μειωθει η ζητηση εδω, ισως δουμε τις τιμες να πεφτουν

up
1 user has voted.
spiros
ενδιαφεροντα αυτα για Πατρα &

ενδιαφεροντα αυτα για Πατρα & Βολο. Αλλος φιλος απο επαρχια εχει να μας πει κατι?

up
2 users have voted.
karalisd
Σπουδαζω πατρα! ενα έχω να πω

Σπουδαζω πατρα! ενα έχω να πω: Χτίστε γκαρσονιερες! Μενω σε πολυκατοικια χτισμένη σε οικοπεδο γύρω στα 200 τ.μ. που έχει 14 γκαρσονιερες που νοικιαζονται 300 ευρω η καθε μια! Ξενοικιαζεται μια και μεσα σε 2-3 βδομαδες εχει ξανανοικιαστει! Πανικός!

Γενικά πάντως για τα ενοικια είμαι της άποψης πως, πέραν της ναυτιλίας που είναι τωρα στα πάνω της, τα σπίτια και τα οικόπεδα είναι η καλύτερη επένδυση αρκεί να μην είσαι και τελείως αδιάβαστος! σταθερή αξία! Στο σχοινία που μένω στην αθήνα τα οικόπεδα πριν 6-7 χρόνια ήταν στα 10 μύρια και τώρα με το κωπηλατοδρόμιο και τους νέουσ δρόμουσ έχουν φτάσει στα 25! Και μιλάμε πάντα για οικόπεδα 700 τ.μ.!

up
1 user has voted.
Montecarlo
Πατρα 300 euro ??? ..

Πατρα 300 euro ??? ...παλιά τιμή..

Σήμερα βρίσκεις με 170-180. Εαν θέλεις πολυτελή κατασκευή τοτέ 220-230.

up
1 user has voted.
spiros
Montecarlo":9q4qkmb9 wrote

Montecarlo":9q4qkmb9 wrote:
Πατρα 300 euro ??? ...παλιά τιμή..

Σήμερα βρίσκεις με 170-180. Εαν θέλεις πολυτελή κατασκευή τοτέ 220-230.

εισαι σιγουρος???

up
2 users have voted.
Montecarlo
Πριν 2-3 εβδομάδες έιχε άρθρο

Πριν 2-3 εβδομάδες έιχε άρθρο στην Καθημερινή για το θέμα εδώ.

Όλα είναι προσφορά και ζήτηση.

- Αυξήθηκαν οι κατοικίες
- Μειώθηκαν οι φοιτητές .

και κάτι που δεν πολύ λένε αλλά είναι αλήθεια.

- Οι Μετανάστες (Αλβανοι, Βούλγαροι , Πολόνοι κτλ) αρχίζουν και φεύγουν απο την Ελλάδα αφού μετά τα μεγάλα ολυμπιακά έργα δεν έχει δουλείες.

up
2 users have voted.
PetRaN
αλλο 'πουληστε τα σπιτια σας'

αλλο 'πουληστε τα σπιτια σας' και αλλο 'μην βιαστειτε να αγορασετε'

νομιζω το 2ο ειναι πιο φρονιμο, ειδικα για νορμαλ ανθρωπους και οχι αδυσωπητους κυνηγους του κεφαλαιου

δεν εχω τις ειδικες γνωσεις για να διαφωνησω με τον cpp
αλλα εχω τις γνωσεις να πω πως σε αυτη τη χωρα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι,
τουλαχιστον οσον αφορα τις πρωτοβαθμιες αναγκες μας.

up
2 users have voted.
GFON
Το οτι θα πεσουν οι τιμες

Το οτι θα πεσουν οι τιμες ακουγεται χρονια...πολλά.

Οταν ανεβαινουν τα κοστοι της οικοδομης, το κρατος συντηρεί το υψηλο κοστος για τους φορους του, η ιδιωτικη ζητηση ειναι υψηλη , και το κοστος δανεισμου χαμηλο. δεν βλεπω πως θα πεσουν οι τιμες.....

Ακομη και αν καποιοι παραγοντες παψουν να υπαρχουν , πχ αυθηση επιτοκιων , μην περιμενετε μεγαλες πτωσεις, αλλα απλες διορθωσεις και κυριως σταθεροποιητικες τασεις.

Οι τιμες των ακινητων δεν πεφτουν ,απλα σταθεροποιουνται και μειωνονται εμμεσα μεσω του πληθωρισμου.

Για το φιλο που ο πατερας του ειναι μηχανικος και μενει στο ενοικιο... αν θεωρει σαν επενδυσει ασχημη την αγορα ακινητου , το ενοικιο που πληρωνει τι ειναι?????

up
2 users have voted.
strassenmeister
nickolas":201ayp9j wrote

nickolas":201ayp9j wrote:
Tiger":201ayp9j wrote:
nickolas":201ayp9j wrote:

Αυτο ειναι το πιο κουφο που εχω ακουσει!!! Αν τα λεφτα που θα δωσει στο σπιτι ειναι χαμενα (και στη χειροτερη αν δεν μεινει μεσα μπορει να το νοικιασει και να του αποφερει ενα εισοδημα) τοτε τα λεφτα που δεινει στο ενοικιο τι ειναι?????? Εγω ειμαι πολυ κατα του ενοικιου,καλυτερα δανειο και στο τελος να σου μεινει ενα σπιτακι παρα ενοικιο. Πολυ περιεργη αποψη του πολιτικου μηχανικου!!!

up
1 user has voted.
spiros
οντως περιεργο ακουγεται, ας

οντως περιεργο ακουγεται, ας μας εξηγησει ο φιλος, μπορει να υπαρχει κατι που δεν εχουμε σκεφτει.

up
3 users have voted.
techadmin
Η γνώμη μου είναι πως αν δεν

Η γνώμη μου είναι πως αν δεν έχεις έτοιμο σπίτι από γονική παροχή για να μείνεις ή τα λεφτά να το αγοράσεις χωρίς δάνειο (ή έστω μεγάλο μέρος αυτών) καλύτερα στο νοίκι. Με το δάνειο θα πληρώνεις περίπου όσα στο νοίκι, θα έχεις ένα εντελώς ανελαστικό έξοδο-βραχνά πάνω από το κεφάλι σου και όταν "σου μείνει" το σπίτι θα έχει χάσει ήδη μεγάλο μέρος της αξίας του λόγω παλαιότητας και θα είσαι ήδη μάλλον γέρος, οπότε τα όποια ωφέλη τελικά θα τα καρπωθούν τα παιδιά σου.

up
2 users have voted.
downhill
Καταρχήν καμιά τράπεζα δε

Καταρχήν καμιά τράπεζα δε δίνει το 100% της αξίας του ακινήτου.Ανάλογα με την πιστοληπτική ικανότητα του πελάτη δίνει το μέγιστο 60-75% ανάλογα την τράπεζα.Το καλό με το δάνειο είναι ότι δεν έχεις πρόβλημα έξωσης.Αγοράζεις ένα σπίτι και ξέρεις ότι για όλη τη διάρκεια του δανείου.και φυσικά και μετά,δε θα φύγεις απο το σπίτι.Στα ενοικιαζόμενα ούτε χαλιά δεν μπορείς να αγοράσεις!

up
1 user has voted.
GFON
Quote:downhill":1w1qlgkh

Quote:
downhill":1w1qlgkh wrote:
Καταρχήν καμιά τράπεζα δε δίνει το 100% της αξίας του ακινήτου.

Δινει η Alpha...

up
2 users have voted.
cpp
strassenmeister":25ulgxsh

strassenmeister":25ulgxsh wrote:
nickolas":25ulgxsh wrote:
Tiger":25ulgxsh wrote:
nickolas":25ulgxsh wrote:

Αυτο ειναι το πιο κουφο που εχω ακουσει!!! Αν τα λεφτα που θα δωσει στο σπιτι ειναι χαμενα (και στη χειροτερη αν δεν μεινει μεσα μπορει να το νοικιασει και να του αποφερει ενα εισοδημα) τοτε τα λεφτα που δεινει στο ενοικιο τι ειναι?????? Εγω ειμαι πολυ κατα του ενοικιου,καλυτερα δανειο και στο τελος να σου μεινει ενα σπιτακι παρα ενοικιο. Πολυ περιεργη αποψη του πολιτικου μηχανικου!!!

Αυτό είναι το κουφό?? ή ότι πάνε κάποιοι και παίρνουν δάνειο για μια ζωή για να πληρώσουν υμιυπαίθριο και μαύρα στον κατασκευαστή!!!! Και εκτός των άλλων έχουν και παράνομα τετραγωνικά στο σπίτι για τα οποία όταν θα έρθει η ώρα θα πληρώσουν πρόστιμο σε Δήμο , ΔΕΗ, Πολεοδομία και Εφορία.....
Και από τον Ιανουάριο και ΦΠΑ γιατι το προϊόν (σπίτι) αυτή την στιγμή είναι φθηνό!!!!!!!

up
1 user has voted.
kouk
kyan":396r3n9k wrote:Η γνώμη

kyan":396r3n9k wrote:
Η γνώμη μου είναι πως αν δεν έχεις έτοιμο σπίτι από γονική παροχή για να μείνεις ή τα λεφτά να το αγοράσεις χωρίς δάνειο (ή έστω μεγάλο μέρος αυτών) καλύτερα στο νοίκι. Με το δάνειο θα πληρώνεις περίπου όσα στο νοίκι, θα έχεις ένα εντελώς ανελαστικό έξοδο-βραχνά πάνω από το κεφάλι σου και όταν "σου μείνει" το σπίτι θα έχει χάσει ήδη μεγάλο μέρος της αξίας του λόγω παλαιότητας και θα είσαι ήδη μάλλον γέρος, οπότε τα όποια ωφέλη τελικά θα τα καρπωθούν τα παιδιά σου.

Λίγο είναι αυτό Κώστα?!

Να χάσεις λεφτά από σπίτι,δύσκολο!
Οι αξίες ανεβαίνουν συνέχεια.Οπότε έχεις το όφελος από την χρήση συν το ότι σου μένει τελικά!

up
1 user has voted.
GFON
O ΦΠΑ που θα μπει στις νεεςσ

O ΦΠΑ που θα μπει στις νεεςσ οικοδομες αν λειτουργησει σωστα θα πρεπει οι τιμες κατασκευαστη να πεσουν.

Αλλα ολοι προσπαθουν να δημιουργησουν κλιμα ανοδου των τιμων σωνει και καλα.

up
1 user has voted.
downhill
GFON":309dig0p wrote:downhill

GFON":309dig0p wrote:
downhill":309dig0p wrote:
Καταρχήν καμιά τράπεζα δε δίνει το 100% της αξίας του ακινήτου.

Δινει η Alpha...

Χωρίς όριο στο ποσό;Μήπως έχει ένα όριο π.χ 35.000

up
1 user has voted.
techadmin
kouk":17hlhxs8 wrote:kyan"

kouk":17hlhxs8 wrote:
kyan":17hlhxs8 wrote:

Λίγο είναι αυτό Κώστα?!

Πώς φαίνεται το διαφορετικό marrital status μας!

Αυτό που σκέφτομαι και φρικάρω είναι ότι αν δεν μπορείς να ανταπεξέρθεις σε μερικές δόσεις του δανείου μπορεί να σου πάρουν το σπίτι. Αυτό σε συνδυασμό με το γεγονός ότι είμαι ιδιωτικός υπάλληλος και ανά πάσα στιγμή μπορώ να βρεθώ άνεργος για μερικούς μήνες μου αποκλείει οποιαδήποτε σκέψη για μεγάλο δάνειο. Τουλάχιστον αν είσαι στο νοίκι μπορείς πάντα να ψάξεις για σπίτι με φθηνότερο ενοίκιο αν γίνει η στραβή.

Επίσης δεν βλέπω το λόγο να είμαι αναγκασμένος να συμβιβάζομαι επαγγελματικά λόγω ανελαστικών ανειλημμένων υποχρεώσεων για να "τα βρουν έτοιμα" τα παιδιά μου. Όλοι ξέρουμε ότι οι εργοδότες ποντάρουν σε αυτή τη λεπτομέρεια όταν έρχεται η ώρα να σκεφτούν έναν υπάλληλό τους. Αν είναι παντρεμένος με παιδιά τους παίρνει να γράψουν κανονικά τις όποιες επιθυμίες του για μισθολογική/ιεραρχική ανέλιξη αφού ξέρουν ότι πολύ δύσκολα θα πάρει το ρίσκο να τα βροντήξει κάτω.

Αυτό βέγαια ταιριάζει καλύτερα σε άλλο θέμα.

up
1 user has voted.
nickolas
strassenmeister":1n56hmgn

strassenmeister":1n56hmgn wrote:
nickolas":1n56hmgn wrote:
Tiger":1n56hmgn wrote:
nickolas":1n56hmgn wrote:

Koιτάξτε... όταν τέθηκε το ζήτημα καταλήξαμε ότι το να αγοράσουμε νέο σπίτι ισοδυναμούσε με ενοίκια σχεδόν 40 ετών, συνεπώς από καθαρά οικονομοτεχνική πλευρά αυτό είναι ασύμφορο. Να προσθέσω ότι διαθέτουμε αρκετά σταθερά εισοδήματα, ώστε να μην μας απασχολεί το πάγιο έξοδο του ενοικίου. Από την άλλη βέβαια υπάρχει πάντα ο παράγοντας "θέλω να έχω μία στέγη πάνω από το κεφάλι μου" μόνο που στην δική μας περίπτωση τουλάχιστον δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Να προσθέσω ότι τα χρήματα δεν τα είχαμε στην τράπεζα αλλά κυρίως σε άλλα ακίνητα (τα οποία θα έδιναν υπεραξίες στο μέλλον-και έδωσαν), το οποίο αποτελούσε άλλον έναν ανασταλτικό παράγοντα.

Συνοψίζοντας, στην δική μας τουλάχιστον περίπτωση, το να αγοράσεις σπίτι δεν συνέφερε σε σχέση με το δεδομένο ύψος του ενοικίου. Ένα σπίτι όμως για τους περισσότερους πίστεύω έχει και ψυχολογικές προεκτάσεις "εξασφάλισης" τις οποίες ο πατέρας μου ως επαγγελματίας του κλάδου είχε πλήρως απομυθοποιήσει.
Σημαντικό είναι ακόμη ότι αγοράζοντας σπίτι ακυρώναμε το πλεονέκτημα της πολιτικού μηχανικού πατέρα μιας και θα αγοράζαμε σπίτι "φασόν" πληρώνοντας άλλον πολιτικό μηχανικό. Καταλήξαμε πως αν θα μέναμε σε δικό μας σπίτι αυτό θα ήταν χτισμένο από τον πατέρα, δεδομένου όμως ότι ο τελευταίος δεν... οδηγεί, θα έπρεπε να είναι κοντά σε συγκοινωνίες κάτι που δεν έχουμε ακόμα καταφέρει.

EDIT: + ό,τι αναφέρει ο TGD στο επόμενο post

up
1 user has voted.
markvag
Ένας καλός τρόπος για να

Ένας καλός τρόπος για να πέσουν οι τιμές είναι να αρχίσουν όλοι να πουλάνε...

Δεν νομίζω όμως ότι αυτό θα συμβεί...

up
3 users have voted.
Tiger
Το ιδιόκτητο σπιτι συμφερει

Το ιδιόκτητο σπιτι συμφερει,πρεπει να συνδιαστούν σημεια και τερατα μαζεμένα για να μην συμφερει ( να εχεις σπιτι σε περιοχη με αξια που θα πεσει,να εχεις μεγαλα εξοδα συντηρησης,να εισαι στο ενοικιο με τιμες του 1900 κτλ).
Ειλικρινά δεν εχω ξανακουσει για π.μηχανικό που να μην οδηγει και να μην θελει σπιτι

up
2 users have voted.
GFON
Μεχρι 200 μετρα σπιτι δεν

Μεχρι 200 μετρα σπιτι δεν εχεις προβλημα με την εφορια.
Το ενοικιο εκπιπτει μεχρι 15% επι του φορου, οχι περισσοτερο.

Ενα σπιτι σημερα 100 μετρα με καποιες ανεσεις νοικιαζεται περιπου 600-800 ευρώ αναλογος την περιοχη, το ξερω υπαρχουν και ακριβοτερα.

Με αυτη τη δοση για 20 χρονια διαρκεια δανειου παιρνεις περιπου 150,000 με 180,000 ευρώ δανειο, + αν εχεις κατι ακομα περνεις σπιτι ανετα και επωφελεισαι και την εκπτωση των τοκων απο τον φορο.

Στο ενοικιο τα προβληματα ειναι καμποσα.

-Η οποιαδηποτε αλλαγη στο σπιτι ή αντικατασταση εγκρινεται απο τον ιδιοκτητη.
-Ο καθε ιδιοκτητης αυξανει οσο θελει το ενοικιο χωρις κανενα ελεγχο
-Ανα πασα στιγμη σε βγαζει εξω
-Δεν θα ειναι ποτε αυτο που ψαχνεις η που θες να φτιαξεις

Και αλλες ιστοριες που κατα καιρους ολοι μας εχουμε ακουσει.

Δεν νομιζω οτι το ενοικιο εχει σοβαρα πλεονεκτημτα εναντι της αγορας, μπορει βραχυπροθεσμα να φανταζει ελκυστικοτερο αλλα σε βαθος χρονου κουραζει.

up
1 user has voted.
Spartan
BILL33":1zeg4md6 wrote:kyan"

BILL33":1zeg4md6 wrote:
kyan":1zeg4md6 wrote:

Εξαρταται απο το ποσα χρονια ειναι η αποπληρωμη.Αν παρεις απο αυτα τα δανεια που διαφημιζονται τωρα ,δοση κατω απο 400

up
2 users have voted.
Tiger
markvag":1thqbkca wrote:Ένας

markvag":1thqbkca wrote:
Ένας καλός τρόπος για να πέσουν οι τιμές είναι να αρχίσουν όλοι να πουλάνε...

Δεν νομίζω όμως ότι αυτό θα συμβεί...

Εγω αυτες τις μερες αγοράζω παντως ,και πιστευω οτι ο πωλητης παιρνει απο μενα ίσως και τα διπλα απο οσα εδωσε αρχικα,για ενα σπιτι που ειναι τωρα 4 ετων.

up
2 users have voted.
piko
GFON":1ixt1hj3 wrote:Μεχρι

GFON":1ixt1hj3 wrote:
Μεχρι 200 μετρα σπιτι δεν εχεις προβλημα με την εφορια.
Το ενοικιο εκπιπτει μεχρι 15% επι του φορου, οχι περισσοτερο.

Ενα σπιτι σημερα 100 μετρα με καποιες ανεσεις νοικιαζεται περιπου 600-800 ευρώ αναλογος την περιοχη, το ξερω υπαρχουν και ακριβοτερα.

Με αυτη τη δοση για 20 χρονια διαρκεια δανειου παιρνεις περιπου 150,000 με 180,000 ευρώ δανειο, + αν εχεις κατι ακομα περνεις σπιτι ανετα και επωφελεισαι και την εκπτωση των τοκων απο τον φορο.

Στο ενοικιο τα προβληματα ειναι καμποσα.

-Η οποιαδηποτε αλλαγη στο σπιτι ή αντικατασταση εγκρινεται απο τον ιδιοκτητη.
-Ο καθε ιδιοκτητης αυξανει οσο θελει το ενοικιο χωρις κανενα ελεγχο
-Ανα πασα στιγμη σε βγαζει εξω
-Δεν θα ειναι ποτε αυτο που ψαχνεις η που θες να φτιαξεις

Και αλλες ιστοριες που κατα καιρους ολοι μας εχουμε ακουσει.

Δεν νομιζω οτι το ενοικιο εχει σοβαρα πλεονεκτημτα εναντι της αγορας, μπορει βραχυπροθεσμα να φανταζει ελκυστικοτερο αλλα σε βαθος χρονου κουραζει.

Γιώργο συμφωνώ με αυτά που γράφεις για την "ασφάλεια" που παρέχει σε έναν οικογενειάρχη, ιδιαίτερα, το δικό του σπίτι. Συμφωνώ επίσης ότι το δάνειο για κατοικία θα πρέπει να είναι - το πολύ- για 20 χρόνια. Μεγαλύτερης διάρκειας δάνειο σημαίνει ότι πληρώνεις πολλαπλάσιους (έως 2 φορές υπολογίζω) του κεφαλαίου τόκους, για μία αξία που αυτή την στιγμή είναι, κατά την γνώμη μου, εξαιρετικά υπερτιμημένη.
Από την άλλη το σπίτι που έχει ενοίκιο αυτή την στιγμή 600 με 800 ευρώ σε καμμία περίπτωση δεν έχει καινούριο για αγορά έως 180.000 ευρώ αλλά πολύ παραπάνω (έως και 300.000 ευρώ).
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα, μένω σε ιδιόκτητο σπίτι, αλλά είμαι πάρα πολύ προβληματισμένος με τις τιμές που ζητούν για καινούρια, αλλά και παλαιότερα διαμερίσματα (έως 20 χρόνων). Δεν μπορώ να καταλήξω που θα πάει αυτή η κατάσταση. Τείνω να συμφωνήσω με την θεωρία του cpp, ότι θα επακολουθήσει μεγάλο κραχ. Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω πότε ακριβώς θα γίνει κάτι τέτοιο

up
2 users have voted.

Σχεδιασμός, Ανάπτυξη και Φιλοξενία logo